غرب می خواهد اوکراین را تبدیل به لهستان دیگر و محل استقرار موشک های خود کند.

 

به گزارش جماران، «عبدالباری عطوان» نویسنده و تحلیلگر مشهور عرب در سرمقاله روزنامه فرامنطقه ای رأی الیوم  به بحران رو به گسترش اوکراین پرداخت و نوشت: وقتی که روسیه 150 هزار نیرو در مرزهای شرقی اوکراین مستقر می کند و ده ها کشتی و قایق جنگی به دریای سیاه می فرستد و این تحرکات بسیار بیشتر و گسترده تر از زمانی بود که  در اوج بحران میان دو کشور در سال 2014 است که روسیه شبه جزیره ریمه به اراضی خود ملحق کرد، این یعنی روسیه تصمیمی سیاسی و نظامی دارد که از پیوستن اوکراین به پیمان ناتو و تبدیل شدنش به پایگاهی برای ناتو در حیاط خلوت جنوب شرقی اش به هر قیمت ممکن جلوگیری کند.

«ولادیمیر پوتین»رئیس جمهور روسیه نمی خواهد اشتباه تاریخی کشورش و تبدیل شدن اوکراین به لهستان دیگر و پایگاه موشکی آمریکا و تهدید مستقیم و چه بسا خطرناک تر فدراسیون روسیه،امنیت و ثباتش را تکرار کند.

پیام تهدید آمیز روسیه به ایالات متحده آمریکا و پیمان ناتو کاملا روشن است و می گوید روسیه امروز روسیه اتحاد جماهیر شوروی در سال های پایانی و ضعیف خود نیست و در ورود به جنگ در صورتی که لازم باشد برای دفاع از منطقه نفوذش تردیدی نمی کند و شما اتحاد جماهیر شوروی را از هم پاشیدید اما نمی گذاریم که فدراسیون روسیه را از هم بپاشید.

پوتین رئیس جمهور روسیه در نزاع رو به افزون کنونی برگه برنده های استراتژیکی دارد که بارزترین آنها تهدید به جدایی شرق اوکراین است که اکثریت جمعیت آن را روس تبارها شکل می دهند و خواستار استقلال و جدایی از اوکراین به سبک اوستیا و آبخازیا در گرجستان هستند. از آن خطرناک تر احتمال انتقال این گرایش های جدایی طلبانه به کشورهای بالتیک مانند لتونی،استونی و لیتوانی است که اقلیت های بزرگ روس تبار دارند و حاضر نیستند که در این جمهوری های جدید که بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی مستقل شدند، ادغام شوند.

تنش در اوکراین یکی از فصل های جنگ سرد است که اکنون میان اردوگاه آمریکایی-اروپایی با ائتلاف روسی-چینی رو به گسترش در گرفته است و چه بسا این جنگ در صورت مقابله ناوهای جنگی روسی با کشتی های جنگی انگلیسی که قرار است از طریق تنگه بسفور ترکیه به دریای سیاه اعزام شوند، به اوج خود می رسد.

سه دریا در حال حاضر در مرز انفجار هستند و آب های شان پر از ناوهای هواپیمابر و ناوشکن ها شده اند:اولی دریای چین جنوبی،دومی دریای سیاه و سومی دریای مدیترانه هستند.هر گونه جرقه عمدی یا سهودی چه بسا شعله آتش جنگی منطقه ای یا جهانی را شعله ور می کند.

دولت«جو بایدن» رئیس جمهور دموکرات آمریکا باید بداند که روسیه کنونی اتحاد جماهیر شوروی پیر و فرتوت نیست و پوتین نیز یلتسین مست نیست و آمریکا نیز دیگر تنها قدرت در جهان نیست و هر گونه تلاش برای رسیدن پایگاه های موشکی ناتو در مرزهای اوکراین یکی از مهمترین خطوط قرمزی است که نقض آن به هر قیمت ممکن ممنوع است.

بایدن پیام را گرفت و محتوای آن را فهمید به همین دلیل به سرعت تصمیم ارتش برای اعزام دو کشتی جنگی به دریای سیاه را برای اجتناب از رویارویی لغو کرد.حالا پرسش اینجاست که آیا انگلیس هم جا پای آمریکا می گذارد و از اعزام دو کشتی جنگی اش به دریای سیاه در روزهای آینده در سایه تنش روز افزون کنونی اجتناب می کند؟

 

هشدار جدی پوتین

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه امروز چهارشنبه در سخنرانی سالانه خود به شدت نسبت به تعدی بیشتر غرب به منافع امنیتی روسیه هشدار داد و گفت که پاسخ مسکو «نامتقارن، سریع و خشن» خواهد بود.

آقای پوتین با ملامت کشورهای غربی به خاطر گرفتن مواضع مخالف نسبت به روسیه، گفت: «برخی کشورها به هر دلیلی یا بدون هیچ دلیلی به عادت ناخوشایند قلدری در برابر روسیه خو کرده‌اند، به گونه‌ای که به یک ورزش جدید تبدیل شده است».

رئیس جمهور روسیه در اشاره‌ای آشکار به متحدان آمریکا، آنها را با «تاباکی» شخصیت «شغال ترسو» در فیلم «کتاب جنگل» مقایسه کرد که برای خوشایند اربابشان در دور ببر زوزه می‌کشند.

 پوتین در بخش دیگری از سخنرانی سالانه خود گفت: «هر کسی که در جهان روسیه را تهدید کند، پشیمان خواهد شد، به گونه‌ای که قبلا هرگز پشیمان نشده است.»

هشدار آقای پوتین به کشورهای غربی در سخنرانی سالانه اش از وضعیت این کشور، در حالی بیان شده است که نیروهای نظامی روسیه در نزدیکی مرز اوکراین صف آرایی کرده‌اند.

با نقض آتش بس هفت ساله میان نیروهای اوکراین و جدایی طلبان مورد حمایت روسیه و تشدید درگیری‌ها در مناطق مرزی، آمریکا و متحدانش از کرملین خواسته اند که نیروهایش را عقب بکشد.

صف‌آرایی نیروهای نظامی روسیه در مرز اوکراین و تنش دیپلماتیک با جمهوری چک، از جمله مهم‌ترین محورهای اختلاف روسیه با کشورهای اروپایی است.

از همین رو رئیس جمهور روسیه گفت: «من امیدوارم که هیچ کس جرأت عبور از خط قرمز روسیه را نداشته باشد و ما در هر مورد خاص تعیین خواهیم کرد که خط قرمزمان کجاست.»

او در ادامه باز هم هشدار داد: «کسانی که هرگونه تحرکی را در جهت تهدید منافع اصلی امنیتی روسیه سازماندهی می‌کنند، برای کارهای خود به طور بی‌سابقه‌ای متاسف خواهند شد.»

آقای پوتین با رد نگرانی‌های اوکراین و کشورهای غربی در مورد صف آرایی نیروهای نظامی روسیه در مرزهایش، گفت که این اقدام تهدید علیه کشوری نیست و روسیه «آزاد» است نیروهای خود را در هر کجای خاک خود مستقر کند.

البته او با هشدار به اوکراین در مورد استفاده از زور برای کنترل مجدد مناطق شرقی تحت کنترل شورشیان، گفت که در آن صورت روسیه مجبور می‌شود برای محافظت از غیرنظامیان در منطقه مداخله کند.

آقای پوتین در سخنرانی ۹۰ دقیقه‌ای خود گفت: «ما نمی‌خواهیم پل ها را خراب کنیم، اما اگر برخی نیت های خوب ما را با بی‌تفاوتی یا ضعف اشتباه بگیرند و قصد داشته باشند آن پل ها را خراب کنند، بدانند که پاسخ روسیه نامتقارن، سریع و سخت خواهد بود.»

او همچنین به اقدامات روسیه برای نوسازی زرادخانه های هسته ای اش اشاره کرد و گفت که ارتش به تهیه تعداد فزاینده ای از پیشرفته‌ترین موشک های مافوق صوت و سایر سلاح های جدید ادامه خواهد داد.

رئیس جمهور روسیه همچنین گفت که توسعه هواپیمای بدون سرنشین Poseidon مسلح به تجهیزات اتمی و Burevestnik مجهز به موشک کروز هسته ای با موفقیت ادامه دارد.

رهبر روسیه بدون اشاره به کشوری خاص، یک دولت خارجی را بابت «تحریم های اقتصادی غیرقانونی، با انگیزه سیاسی و تلاش‌های خام برای تحمیل اراده خود بر دیگران» محکوم کرد.

پوتین گفت که روسیه از خود خویشتنداری نشان داده و اغلب از پاسخ دادن به اقدامات «آشکارا خشن» دیگران خودداری می‌کند.

هفته گذشته آمریکا روسیه را به دلیل فعالیت‌های جاسوسی سایبری و تلاش برای تأثیرگذاری در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا تحریم کرد. البته این اتهام ها از سوی مسکو رد شده است.

سپس روز دوشنبه، دولت جو بایدن نسبت به «عواقب» مرگ ناوالنی در زندان هشدار داد.

بنابراین رئیس جمهور روسیه گفت: «روسیه منافع خاص خود را دارد که مطابق با قوانین بین‌المللی از آنها دفاع خواهد کرد. اما اگر کشوری از درک این مسئله واضح عاجز بوده و لحن خودخواهانه و متکبرانه ای را انتخاب کند ، روسیه همیشه راهی برای دفاع از منافع خود پیدا می‌کند.»

آقای پوتین در ادامه انتقادهایش از غرب به آنچه که «کودتای ناقص و توطئه ناموفق ترور الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس» می نامید، اشاره و آن را محکوم کرد.

رئیس جمهور روسیه با اشاره به حوادث ونزوئلا و اوکراین در سال ۲۰۱۴، گفت که «عادت سازماندهی کودتا و برنامه‌ریزی برای ترورهای سیاسی مقام های عالیه از بالای سر کشورها می‌گذرد و از همه مرزها عبور می‌کند.»

 

 

آیا پوتین به اوکراین حمله می کند؟

تجمع نیروهای روسی در مرز اوکراین در روزهای اخیر بیشتر شده و اوکراین می‌گوید شمار این نیروها به زودی به بیش از ۱۲۰ هزار نفر می‌رسد.

«دیمیترو کولبا» وزیر امور خارجه اوکراین روز سه شنبه ۲۰ آوریل (۳۱ فروردین) با اعلام این مطلب خواستار وضع تحریم‌های اقتصادی بیشتر غرب علیه مسکو برای بازداشتن آن از «تنش‌زایی بیشتر» شد.

اتحادیه اروپا نیز روز دوشنبه اعلام کرد که تاکنون ۱۰۰ هزار سرباز روسی در مرز اوکراین مستقر شده‌اند که این بالاترین حد تجمع نیروهای روسی در این منطقه بوده است.

آمریکا و ناتو از تجمع زیاد نیروهای روسی در نزدیکی اوکراین و کریمه، شبه جزیره‌ای متعلق به اوکراین که مسکو در سال ۲۰۱۴ آن را ضمیمه خود کرد، نگران شده‌اند.

مقامات غربی می‌گویند در حال حاضر تمرکز نیروهای روسی در مرز اوکراین از زمان الحاق کریمه نیز بیشتر است. رقمی که کولبا امروز اعلام کرد از برآورد قبلی دولت اوکراین، یعنی ۸۰ هزار نفر بالاتر است. اوکراین پیش از این گفته بود که ۵۰ هزار نفر از این سربازان روسی تازه نفس هستند.

وزیر خارجه اوکراین در یک نشست مطبوعاتی آنلاین گفت: «نیروهای روسی همچنان در نزدیکی مرزهای ما در شمال شرقی، شرق و جنوب حضور دارند و انتظار می‌رود که شمار آنها ظرف یک هفته دیگر به بیش از ۱۲۰ هزار نفر برسد.»

کولبا با هشدار در مورد «پیش‌بینی‌ناپذیر» بودن مسکو گفت: «این بدان معنا نیست که آنها افزایش نیروهای خود را در حد همین تعداد متوقف خواهند کرد.»

وزیر خارجه اوکراین همچنین با تأکید بر این که کشورش خواهان درگیری با روسیه نیست، افزود: «هزینه جلوگیری از تشدید تنش قطعا کمتر از هزینه متوقف کردن روسیه و کاهش پیامدهای حمله آن خواهد بود [...] این که صراحتا به مسکو بفهمانیم دور تازه تجاوزات این کشور پیامدهای ناگواری از جمله انزوای بین‌المللی و تحریم‌های دردناک اقتصادی برای خودش دارد، روش موثرتری است.»

کولبا همچنین خواستار برقراری مجدد آتش بس با مسکو در شرق اوکراین شد، جایی که نیروهای جدایی‌طلب مورد حمایت روسیه با نیروهای اوکراینی در نبرد هستند و به گفته مقامات کی‌یف درگیری‌های آنها از سال ۲۰۱۴ تاکنون ۱۴ هزار کشته بر جای گذاشته است.

کی‌یف و مسکو طی هفته‌های اخیر یکدیگر را مسئول افزایش تلفات در درگیری‌ها خوانده‌اند. دیمیترو کولبا گفت تک تیراندازان روسی به هدف تحریک اوکراین برای ضد حمله، سربازان اوکراینی را می‌کشند.

روسیه گفته است که دلیل افزایش نیروهایش در مرز انجام رزمایشی سه‌هفته‌ای است که برای آمادگی رزمی در برابر «رفتار تهدیدآمیز» ناتو انجام می‌شود. مسکو روز سه شنبه همچنین ایالات متحده و ناتو را به «فعالیت تحریک‌آمیز» در فضای آبی و هوایی دریای سیاه متهم کرد.

آقای کولبا همچنین در یک نشست ویدئویی با وزرای خارجه اتحادیه اروپا گفت که او «صریحاً» از همکارانش خواسته است تا دور جدید تحریم‌های علیه بخش‌های مختلف در روسیه را آغاز کنند.

وی گفت احساس نمی‌کند وزرای اتحادیه اروپا برای چنین اقدامی آماده باشند اما به آنها گفته است که تحریم‌های فردی علیه مقامات روسی کافی نیست.

به گزارش یورونیوز، رزم‌ناوها و جنگنده‌های روسیه این هفته تمرینات تهاجمی را در سواحل اوکراین انجام دادند و اگر این رفتار را با محدودیت‌های تردد دریایی و افزایش نیروها روی هم بگذاریم، نگرانی از بروز جنگی تمام عیار در این منطقه دلیل موجه‌تری پیدا می‌کند.

پرسش مهمی که تاکنون بی‌پاسخ مانده این است: آیا ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه واقعا قصد دارد دوباره به اوکراین حمله کرده و آن را به اشغال خود در آورد؟ یا این که صرفاً این نمایش قدرت را ترتیب داده تا نفس جهانیان در سینه حبس شود؟

البته روسیه قبلاً نظیر چنین کاری را انجام داده است. این کشور در سال ۲۰۱۴ کریمه را تصرف کرد و در همان سال منطقه دونباس را به جدایی‌طلبان مورد حمایت خود سپرد. اوکراین و روسیه از آن زمان درگیر کشمکشی مسلحانه در امتداد مرز شده‌اند. با این حال در صورت حمله روسیه به قلب اوکراین، به معنی گسترش دامنه جنگ در خش وسیعی از شرق اروپا خواهد بود.

یک مقام اطلاعاتی آمریکا در حوزه بالتیک که مأمور نظارت دقیق بر تهاجم روسیه است در این زمینه به رسانه آمریکایی بیزنس اینسایدر گفت: «منطقی نیست که پوتین در حال حاضر به اوکراین حمله کند، اما او به وضوح قصد دارد همه را به این باور برساند که در آستانه حمله به اوکراین است.»

به گفته این مقام اطلاعاتی که نامش فاش نشده، به نظر می‌رسد یگان‌های شرکت‌کننده در رزمایش روسیه به طور ویژه برای توانایی‌های تهاجمی‌شان انتخاب شده‌اند و میزان تدارکات و پشتیبانی روزافزون در پشت جبهه، دلیل دیگری برای نگرانی است.

روسیه بارها و بارها به اقدامات اخیر دولت اوکراین در بستن شبکه‌های تلویزیونی طرفدار روسیه و تحریم الیگارشی نزدیک به پوتین انتقاد و ادعا کرده است که این مراحل بخشی از طرح اوکراین و آمریکا برای شکستن مقاومت در جمهوری‌های جدا شده طرفدار روسیه است.

روسیه دوشنبه شب با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که آزادی حرکت کشتی‌های نظامی خارجی در دریای سیاه و دریای آزوف را محدود می‌کند، بیانیه‌ای که محکومیت فوری وزارت خارجه ایالات متحده را به همراه داشت. آمریکا در واکنش به این بیانیه هشدار داد که این اقدام به معنای تهدید یک متحد آمریکا به محاصره دریایی است.

روس‌ها با محدود کردن دسترسی‌های آبی در این منطقه تقریباً دسترسی به یک چهارم دریای سیاه را ممنوع کرده‌اند و بسیاری از کارشناسان می‌گویند این امر نقض آشکار قانون بین‌المللی دریایی است.

وزارت دفاع اوکراین با انتشار یادداشتی گفته است که احتمالا روسیه با حمله خود قصد دارد ذهن‌ها را از انتخابات آینده اوکراین منحرف کرده یا اوکراین را تهدید و مجبور کند که برخی سیاست‌های ضدروسی خودش را تغییر بدهد. با این حال یک مقام اطلاعات نظامی در مقر ناتو در بروکسل، نسبت به ناتوانی در نیت‌خوانی مسکو بر اثر قطع ارتباط میان غرب و پوتین هشدار داد.

این مقام که نامی از او برده نشده به بیزنس اینسایدر گفت: «پوتین یقین دارد توطئه‌ای برای شکستن نفوذ روسیه در جاهایی مانند اوکراین، گرجستان، لهستان و غیره وجود دارد. همه می‌گویند باور نمی‌کنند پوتین به اوکراین حمله کند و راستش من هم باور نمی‌کنم. اما همیشه این ترس هم هست که نکند ما دچار سوءبرداشت درباره نیت او هستیم و او ماجرا را واقعا به گونه دیگری می‌بیند.»

به هر روی آن چه به نظر می رسد، آن است که روسیه در حال آماده‌سازی نیروهایش برای رویارویی در مرز اوکراین است، اما مشخص نیست که آیا پوتین واقعا قصد جنگ با همسایه‌اش را دارد یا نه. چیزی که محرز است آن است که پوتین حتی اگر واقعا قصد حمله به اوکراین نداشته باشد، قطعا دوست دارد که دنیا چنین فکر کند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.