مقاله نخست وزیر سابق درباره مادرش در چین سانسور شد و اجازه بازنشر پیدا نکرد.

 

به گزارش جماران به نقل از روسیا الیوم، شرکت های اینترنتی چینی از بازنشر مقاله طولانی «ون جیابائو » نخست وزیر سابق چین که در رثای مادر درگذشته اش نوشت جلوگیری کردند. این اقدام یک اقدام کنترلی و سانسوری علیه عضو برجسته در حزب کمونیست حاکم به شمار می رود که هیچ کس توقع آن را نداشت.

مقاله ون جیابائو نخست‌وزیر سابق چین ( ۲۰۰۳ – ۲۰۱۳) از همه شبکه‌های اجتماعی داخلی و خارجی چین حذف شد. ون جیابائو این مقاله را به احترام مادرش و به یاد او که چندی پیش درگذشت، نوشته بود.

مرکز کنترل فضای مجازی چین به همه شرکتهای اینترنتی دستور داده آن را حذف کنند. مقاله ون جیابائو نخستین‌بار در روزنامه «ماکائو هرالد» و با تیتر « مادر من » منتشر شد.

او در این مقاله نوشته: « چین باید سرزمین عدالت و انصاف باشد و برای آزادی بجنگد و به انسان احترام بگذارد. این چیزی است که من برایش مبارزه کرده ام و البته زندگی و مادرم به من آموخته‌اند.» نخست‌وزیر سابق چین همچنین در این مقاله به ستمی که به پدرش در دوران انقلاب فرهنگی روا شده، اشاره کرده و از حصر خانگی او نوشته است. ون جیابائو در واقع رفتارهای دوران مائو را نقد کرده است.

نخست وزیر سابق چین در میان سیاستمداران چین به داشتن نظرات لیبرالی مشهور است. ون جیابائو که در دوره نخست‌وزیری‌اش دومین مقام عالی‌رتبه حزب کمونیست در چین به شمار می‌آمد، بابت نقد سیاستهای شی جینپینگ، رئیس‌جمهور چین، گرفتار تیغ تیز سانسور شده است. او در این مقاله به سیاستهای ضد آزادی بیان رئیس جمهور حال حاضر چین هم اشاره کرده است.

هفته گذشته سازمان نظارت و کنترل  چین در اینترنت خط داغی را برای گزارش درباره اظهار نظرهای«غیرقانونی» که دستاوردهای حزب حاکم  را زیر سئوال می برد و به رهبران کشور حمله می کند راه انداخت.

هنوز مشخص نیست که کدام بخش از مقاله ون جیابائو باعث سانسور آن شده است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.