خشونت‌ها در ایرلند شمالی که از یک هفته پیش آغاز شده چهارشنبه شب با شدت بیشتری ادامه یافت و مقام‌های دولتی در انگلیس را مجبور به واکنش کرد.

 

به گزارش جماران، «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس پس از آنکه معترضان در بلفاست اقدام به پرتاب کوکتل مولوتف کردند و اتوبوسی را به آتش کشیدند خشونت‌های جاری در ایرلند شمالی را محکوم کرد.

این خشونت‌ها پس از یک هفته آشوب و ناآرامی در حالی همچنان همچنان ادامه دارد که تحلیل‌گران آنرا از جمله تبعات برکسیت و نیز ناشی از برافروخته شدن حس خیانت و سرخوردگی میان احزاب وحدت‌گرای متمایل به حکومت انگلیس قلمداد کرده‌اند.

پروتستان‌های حامی یکپارچگی با انگلیس معتقدند که توافق‌های تجاری پسابرکسیت موانعی را بر سر مراودات تجاری با دیگر نقاط انگلیس ایجاد کرده است.

تنش‌ها بر سر این موضوع پس از توافق‌های پسابرکسیت شدت گرفت و اینک با خشونت و ناآرامی در مرکز ایرلند شمالی همراه شده است.

به گفته پلیس ایرلند شمالی جمعیت معترض چهارشنبه شب در «لانارک وی» واقع در بلفاست جمع شده بودند، جایی که یک اتوبوس به آتش کشیده شد.

به گزارش یورونیوز، «بوریس جانسون» شامگاه چهارشنبه با انتشار توئیتی ضمن ابراز نگرانی عمیق به خشونت‌های جاری واکنش نشان داد و نوشت: « اختلافات از راه گفتگو و نه خشونت یا ارتکاب جرم حل می‌شود.»

گزارش رسانه‌های محلی از بلفاست حاکی است که نیمه‌شب چهارشنبه آتش سوزی‌هایی در بخش‌هایی از منطقه «لانارک وی» در بلفاست، جایی که موانع بزرگ فلزی محله‌های کاتولیک و پروتستان را از هم جدا می‌کند، به وقوع پیوست.

به گفته این رسانه‌ها صدها نفر از هر سو اقدام به پرتاب کوکتل مولوتف کردند و با دخالت ماموران پلیس به تدریج از شدت خشونت‌ها کاسته شد.

«آرلن فوستر» وزیر اول ایرلند شمالی در واکنش وقایع اخیر گفت که «اینها اعتراض نیست بلکه خشونت، تخریب و اقدام به قتل تلقی می‌شود.» وی تاکید که چنین اقداماتی نمی‌تواند برگرفته از ماهیت دو جریان وحدت‌گرا و وفادار باشد.

جرقه خشونت‌های اخیر ابتدا هفته گذشته در لندندری زده شد و سپس ناآرامی‌ها به محله‌ای در بلفاست که جمهوری‌خواهان متمایل به پیوستن به جمهور ایرلند در آن سکونت دارند کشیده شد.

این حوادث دوباره وقایع تلخ سه دهه تنش و درگیری‌ خونین میان جمهوری‌خواهان و وحدت‌گراها در ایرلند شمالی را که ۳ هزار و پانصد کشته برجای گذاشت، یاد‌آوری کرده است.

تنش میان وحدت‌گرایان و کاتولیک‌های متمایل به جمهوری ایرلند سرانجام سال ۱۹۹۸ با توافقی موسوم به «جمعه نیک» پایان یافت.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.