پلیس ایرلند شمالی اعلام کرد که در سومین شب ناآرامی ها در این منطقه از انگلیس ۲۷ افسر پلیس مجروح شدند.

 

به گزارش جماران، جوانان پروتستان در شهرهای بلفاست و دری یکشنبه شب با روشن کردن آتش دست به پرتاب آجر و بمب‌های دست‌ساز به سوی ماموران پلیس زدند. این موج از اعتراض‌ها در ایرلند شمالی در حالی آغاز شده است که کشمکش سیاسی بر سر مقررات پسابرکسیتی بر این منطقه از انگلیس ادامه دارد. از سوی دیگر تنش‌ها بین احزاب حاضر در دولت محلی که ائتلافی از پروتستان‌ها و کاتولیک‌هاست نیز افزایش یافته است.

به گزارش یورونیوز، بنا به اعلام پلیس اغلب شرکت کنندگان در اعتراض‌های یکشنبه شب را نوجوانان تشکیل می‌دادند. بسیاری از سیاستمداران ایرلند شمالی و همچنین پلیس به دنبال ناآرامی‌ها یکشنبه شب معترضان را به حفظ آرامش دعوت کردند.

هشت نفر که کم سن و سال ترین آنها یک نوجوان ۱۳ ساله است به دلیل ناآرامی‌های یکشنبه شب تحت پیگرد قضایی قرار گرفتند.

بنا به توافق تجاری بین بریتانیا و اتحادیه اروپا برخی از کالاهایی که بین ایرلند شمالی و دیگر مناطق انکلیس جا به جا می‌شوند باید مورد بازرسی مرزی و گمرکی قرار گیرند. هدف از این اقدام جلوگیری از زیر سوال رفتن «توافق جمعه نیک» با بازگشت کنترل مرزی بین ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند بود.

جمهوری ایرلند یکی از ۲۷ عضو اتحادیه اروپا است. این در حالی است که ایرلند شمالی بخشی از انگلیس محسوب می‌شود که پس از برکسیت دیگر بخشی از اتحادیه اروپا نیست. خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و سپس پایان دوره انتقالی برکسیت در انتهای سال ۲۰۲۰ میلادی موازنه سیاسی در ایرلند شمالی را تحت تاثیر قرار داده است.

«توافق جمعه نیک» که در سال ۱۹۹۸ به دست آمد به دهه‌ها درگیری بین جمهوریخواهان ایرلند، وفاداران به بریتانیا و نیروهای مسلح این کشور در ایرلند شمالی پایان داد. در جریان این خشونت‌ها بیش از سه هزار نفر جان خود را از دست دادند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.