آتش‌ بس جدیدی که قرار بود در منطقه قره ‌باغ برقرار شود، چند ساعت بیشتر دوام نیاورد و دو طرف یکدیگر را به نقض آن متهم کردند. ارمنستان و آذربایجان یک هفته قبل هم در مورد آتش ‌بس توافق کردند، اما بارها نقض شده است.

 

به گزارش جماران، الجزیره گزارش داد منطقه کوهستانی قره ‌باغ در جنوب قفقاز آرام نمی ‌گیرد و ارمنستان و آذربایجان یکدیگر را به نقض آتش‌ بسی متهم می ‌کنند که قرار بود از نیمه شب شنبه به وقت محلی برقرار شود.

جمهوری آذربایجان بامداد یکشنبه نظامیان ارمنستان را متهم کرد که در حمله به شهر گنجه 13 غیرنظامی را کشته و دست‌ کم 50 نفر را مجروح کرده ‌اند.

وزارت دفاع آذربایجان گفت: «دشمن با خمپاره و توپ به اطراف شهر جبرئیل و همچنین روستاهای این منطقه شلیک کرد.»

دولت باکو با اعلام این مطلب گفته است که ارتش آذربایجان «اقدامات تلافی ‌جویانه متناسب» را انجام خواهد داد.

جمهوری آذربایجان ساعاتی پیش از توافق آتش‌ بس دوباره اعلام کرد که در جنگ بر سر منطقه ناگورنو قره‌ باغ دست برتر را دارد و ارتش این کشور به دنبال بازپس‌ گیری شهر جبرئیل، شهر «فضولی» و 7 روستای پیرامون آن را نیز از تصرف نیروهای ارمنی خارج کرده است.

روز یکشنبه مقامات محلی قره باغ گفتند که نیروهای آذری به مواضع نظامی در این منطقه حمله کرده‌ اند و این حملات چندین کشته و زخمی در دو سوی جبهه نبرد بر جای گذاشته است.

ارمنستان نیز متقابلا ارتش آذربایجان را متهم کرده که با وجود توافق ‌ها حمله نظامی به منطقه قره ‌باغ را متوقف نکرده و به عملیات خود ادامه می ‌دهد.

وزارت دفاع ارمنستان می ‌گوید که ارتش آذربایجان تنها چهار دقیقه پس از آغاز آتش بس در نیمه شب گذشته و نیز در طول شب گذشته، دست کم دو بار با توپ و خمپاره به قره باغ حمله کرده است.

یک مناقشه کهنه

ساکنان منطقه کوهستانی قره ‌باغ اغلب ارمنی هستند و حکومت محلی آن مورد حمایت دولت ارمنستان مستقر در ایروان است. این منطقه جزو خاک آذربایجان محسوب می ‌شود اما از 1991 و پس از فروپاشی شوروی سابق اعلام استقلال کرده است.

ارمنستان همپیمان روسیه به شمار می ‌رود و جمهوری آذربایجان از پشتیبانی سیاسی و نظامی ترکیه برخوردار است. منطقه قره‌ باغ در سه دهه گذشته بارها شاهد درگیری ‌های نظامی بوده و دور جدید مناقشه ‌های نظامی که از حدود سه هفته پیش آغاز شده شدیدتر و دامنه‌ دارتر ارزیابی می ‌شود.

بین سال‌ های 1991 تا 1994 جنگ شدیدی در منطقه قره ‌باغ ادامه داشت که مطابق برآوردها در جریان آن حدود 30 هزار نفر قربانی شدند.

آتش ‌بسی که پس از این درگیری سه ساله برقرار شد بارها نقض شده بود، اما درگیری ‌های اخیر که از 27 سپتامبر آغاز شده شدیدترین رویاروی نظامی میان دو طرف از آن زمان تاکنون بوده است.

«شوشان استپانیان» سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان بامداد یکشنبه اعلام کرد ارتش آذربایجان آتش ‌بس موقتی را که برای امور بشردوستانه در مورد آن توافق شده بود، با پرتاب موشک و خمپاره نقض کرده است. وزارت دفاع آذربایجان هم اتهام مشابهی متوجه طرف مقابل کرده است.

روز گذشته وزارت خارجه دو کشور در بیانیه ‌هایی اعلام کرده بودند که از نیمه ‌شب شنبه یک «آتش ‌بس انسان دوستانه» به اجرا در می ‌آید.

خطر وقوع یک جنگ نیابتی

گفته می‌ شود در جریان درگیری‌ های شدید هفته‌ های اخیر که پس از یک دوره طولانی آرامش نسبی رخ داده صدها نفر، از جمله ده ‌ها غیرنظامی جان خود را از دست داده ‌اند.

برخی ناظران ابراز نگرانی می‌ کنند که درگیری‌ ها در منطقه کوهستانی قره‌ باغ به یک جنگ نیابتی میان روسیه و ترکیه منجر شود و پای برخی دیگر از کشورهای منطقه نیز به آن کشیده شود.

ترکیه با ارمنستان مناقشه ‌ای تاریخی دارد که قدمت آن به بیش از یک قرن و از دوران نسل کشی ارامنه در جریان جنگ جهانی اول و زمان امپراتوری در حال افول عثمانی بازمی ‌گردد.

روسیه در مقابل با هر دو کشور ارمنستان و آذربایجان روابطی دوستانه دارد اما در مناقشه‌ های نظامی حامی حکومت ایروان شناخته می ‌شود.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.