المولا بعد از قتل ادعایی رهبر داعش به دست آمریکا در سال گذشته میلادی، جانشین «ابوبکر البغدادی» شد.

 

به گزارش جماران، ایندیپندنت گزارش داد: «بازجویان به من 6 صفحه حاوی 20 عکس نشان دادند و من اطلاعات لازم را به آنها دادم.» و بعد در این سند عکس افراد مظنون و اطلاعاتی مفصل درباره نقش آنها در القاعده، کارهایی که انجام داده ‌اند و همکاران و خانواده ‌های آنها آمده است. 

بخش دیگری از سند اظهار می‌ دارد: «زمانی که برای داعش کار می ‌کردم از این اقدامات با خبر بودم: اعدام، ترور، آدم‌ ربایی، باج ‌گیری و مصادره.» همچنین در این سند به تفصیل اسامی افراد و درجات سازمانی آنها در موصل عراق با نمودار نمایش داده شده است. 

این عبارات از بازجویی «عبدالرحمان المولا» در زندانی آمریکایی به نام بازداشتگاه «بوکا» است که در ناحیه تحت کنترل نیروهای انگلیسی در جنوب عراق قرار دارد  و به سال 2008 برمی‌ گردد و نشان می ‌دهد چقدر این مرد که اکنون سرکرده داعش است، به راحتی به همرزمان خود خیانت کرد و اطلاعات آنها را به دشمن داد. 

المولا اطلاعات مربوط به مجموعا 68 شبه نظامی را به بازجویان داد که منجر به انجام زنجیره ‌ای از عملیات‌ توسط نیروهای غربی و بازداشت و قتل مظنونان از جمله «ابوجاسم ابو قصواره» شد، تروریست مراکشی که در آن زمان قائم مقام رهبر این گروه بود. 

المولا از آن زمان تاکنون دوباره به رده‌ های بالای رهبری تروریست ها راه یافته است و بعد از قتل ادعایی رهبر داعش به دست آمریکا در سال گذشته میلادی، جانشین «ابوبکر البغدادی» شد. برای این رهبر جدید که اکنون «الهاشمی القریشی» نام گرفته است، واشنگتن جایزه ‌ای 10 میلیون دلاری تعیین کرده است. 

«مایک پومپئو» وزیر خارجه آمریکا، المولا را متهم کرده که یکی از افراد کلیدی در آزار جامعه ایزدیان در عراق بوده است. بعد از تسخیر منطقه سنجار به دست داعش، بیش از 5 هزار ایزدی در این منطقه کشته شدند و صدها زن و دختر به عنوان برده جنسی به فروش رسیدند. 

این اطلاعات درباره خیانت المولا به هم ‌رزمانش در انتشار مدارک سابقا محرمانه آکادمی نظامی آمریکا در دانشگاه «وست پوینت» و به دست مرکز مبارزه با تروریسم فاش شد. این مدارک زمانی منتشر شده‌ اند که ظاهرا اختلافات و انشعاباتی در رده‌ های بالای داعش وجود دارد که خود پیش از پیشروی در عراق و سوریه شعبه ‌ای از القاعده بود. 

یکی از مقامات امنیتی انگلیس گفت: «این مدارک محرمانه نشان می ‌دهد داعش در داخل خود فاسد و گندیده است و حتی ارشدترین رهبران آن نیز آدم ‌هایی خائن هستند. گرچه داعش مناطق تحت کنترل خود را از دست داده است اما هنوز به ترویج ادبیات شنیع و تشویق خشونت در فضای مجازی ادامه می‌ دهد. اما این پروپاگاندا به جایی نخواهد رسید آن هم وقتی مشخص شده حتی رهبر این گروه به افراد خود خیانت می ‌کند.» 

اما مقامات غربی همچنین اخطار داده‌ اند بعد از آن که داعش اکثر قلمرو خود را در سوریه همراه البغدادی و هزاران تروریست دیگر که کشته یا بازداشت شدند، از دست داد، اکنون به دنبال توسعه بین ‌المللی خود با راه‌ اندازی 20 گروه تابعه در کشورهای مختلف است. 

همزمان با انتشار گزارش بازجویی‌ های المولا، «کریستوفر میلر» دبیر مرکز ملی مبارزه با تروریسم آمریکا گفت: «این گروه به کرات توان خود را برای احیای مجدد قدرت خویش بعد از تجربه شکست‌ هایی سنگین طی شش سال گذشته نشان داده است و این کار را با اتکا به نیروهایی وفادار و فرمانداران میان ‌رده کارکشته، شبکه ‌های مخفی گسترده، و فشار کاهش یافته در مبارزه علیه تروریسم انجام می ‌دهد.» 

میلر به کمیته امنیت میهنی مجلس نمایندگان در واشنگتن گفت داعش به ترورها و بمب‌ گذاری‌های خود در سوریه و عراق ادامه می ‌دهد. همچنین به دنبال آزاد کردن هزاران تروریست و خانواده‌ های آنها است که در بازداشتگاهی در شمال سوریه محبوس ‌اند و قصد دارد از عدم توافق دول خارجی درباره سرنوشت این زندانیان نهایت استفاده را ببرد. 

میلر گفت گرچه داعش در بسیاری نقاط با ریزش نیرو مواجه شده است اما در بعضی نقاط آفریقا پایگاه‌ های محکمی دارد. روز پنج‌ شنبه این گروه مسئولیت قتل شش امدادگر فرانسوی و دو همراه محلی آنها را در نیجر در ماه اوت برعهده گرفت. 

المولا که 43 سال دارد، ازدواج کرده و صاحب یک پسر است. او در رشته حقوق شریعت از دانشگاه علوم اسلامی موصل فارغ‌ التحصیل شده و بعد برای 18 ماه خدمت سربازی تحت حکومت صدام حسین به ارتش رفت. او در سال 2009 به عنوان پاداش برای اطلاعاتی که ارائه کرده بود، آزاد شد و به القاعده پیوست. 

این مدارک نشان می‌ دهد المولا نویسنده سخنرانی‌ های البغدادی بوده است و به عنوان امام جماعت مسجد «الفرقان» موصل خود نیز گهگاه سخنرانی می‌ کرد. 

این سرباز سابق خود را مدافع اسلام سلفی معرفی می ‌کند. با این حال، مخالفان المولا اعتبار مذهبی او را زیر سوال برده‌ اند. همچنین این ادعا وجود دارد که او ترکمن ‌تبار است که باعث بروز این تردید می‌ شود که جنگجویان داعش رهبری غیرعرب را قبول نخواهند کرد. 

او مدارکی را منتشر کرد که حاوی کارت شناسایی عراقی المولا بود و نشان می ‌داد او عرب ‌زاده و متولد شهر «محلابیاح» است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.