تظاهرات صربستانی ها که از روز سه شنبه در مخالفت با قرنطینه به دلیل شیوع کرونا آغاز شد اکنون تبدیل به اعتراض علیه دولت و رئیس جمهور این کشور شده است.

 

به گزارش جماران به نقل از یورونیوز،تظارهات مخالفان دولت در بلگراد، پایتخت صربستان به روز سوم کشید.

تظاهرات علیه برقراری مجدد قرنطینه در بلگراد به علت شیوع کروناست.

معترضان می گویند «الکساندر ووچیچ» رئیس جمهوری کشور، برای ماندن در قدرت در ماه ژوئن قرنطینه را لغو و انتخابات پارلمانی برگزارکرد و حالا برای کنترل اوضاع دوباره می خواهد قرنطینه برقرارکند.

تظاهرات روز پنج شنبه در مقابل پارلمان صربستان آرام تر از روزهای قبل برگزارشد. در دو شب گذشته، سه شنبه و چهارشنبه درگیری میان معترضان و نیروهای پلیس ابعاد گسترده‌ای داشت و ده‌ها تن بازادشت و بسیاری در جریان سرکوب پلیس در خیابان‌های بلگراد زخمی شدند.

ادامه اعتراضات علیه الکساندر ووچیچ در حالیست که رئیس جمهوری پنج شنبه برای دیدار با «امانوئل ماکرون» به پاریس سفرکرد. وی در دیدار با رئیس جمهوری فرانسه معترضان را «هولیگان‌های مجرمی» خواند که عامل گسترش «خشونت و هرج و مرج» در بلگراد هستند.

وی معترضان را عده‌ای شرور خواند که با پرتاب سنگ نیروهای پلیس را زخمی کرده اند.

معدود ویدئوهایی که تظاهرات این هفته را ثبت کرده اند نشانگر خشونت بی‌سابقه پلیس علیه معترضان است. مخالفان خواستار استعفای الکساندر ووچیچ هستند. آنها اتحادیه اروپا را هم محکوم می کنند که از این رهبر سیاسی حمایت می کند. در ساعات گذشته، اعتراضات به شهرهای دیگر صربستان از جمله «نوویساد ، نیش و کراژواک» نیز کشیده شد.

تاکنون آمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور، بیش از۱۷ هزار نفر ثبت شده است و طبق آمار دولتی تنها ۳۴۰ نفر در این کشور در اثر ابتلا به کووید-۱۹ جان باخته اند. مخالفان دولت می گویند دولت آمار واقعی قربانیان را ارائه نمی کند چرا که نمی خواهد نسبت به عملکرد «فاجعه بار» خود درباره شیوع ویروس کرونا پاسخگو باشد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.