نخست وزیر سابق فرانسه به سه سال حبس تعلیقی و دو سال حبس قطعی محکوم شد.

 

به گزارش جماران به نقل از یورونیوز، «فرانسوا فیون» نخست وزیر پیشین فرانسه به سه سال حبس تعلیقی و دو سال حبس قطعی، در مجموع پنج سال زندان محکوم شد.

این سیاستمدار راستگرای فرانسوی به جز حکم زندان، به پرداخت جریمه ۳۷۵ هزار یورویی و انفصال ده ساله از خدمات دولتی نیزمحکوم گردید. دادگاه فرانسوی علت محکومیت فرانسوا فیون را اتهام « ایجاد شغل «ساختگی» عنوان کرد.

به گفته دادگاه، آقای فیون در زمانی که نماینده پارلمان فرانسه بوده، برای همسرش، «پنه‌لوپه فیون» یک پست غیرواقعی ایجاد کرده و او از طریق آن سال‌ها از دولت به عنوان «دستیار نمایندگی پارلمان» حقوق می‌گرفته است.

فرانسوا فیون که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ نامزد حزب جمهوریخواهان فرانسه از جناح راست گرایان بود در آغاز کارزار انتخاباتی خود محبوبیت فراوانی داشت و یکی از بخت‌های اصلی پیروزی محسوب می‌شد، اما پس از انتشار این اتهامات توسط وبسایت مدیاپارت شانس پیروزی در انتخابات را کمابیش از دست داد، هرچند که تا پایان از حضور در انتخابات کنار نرفت.

«امانوئل ماکرون» با پیروزی در آن انتخابات رئیس جمهوری فرانسه شد.

حکم فیون را دادگاه تجدیدنظر فرانسه بعدازظهر دوشنبه صادر کرد. «آنتوان لوی» وکیل فرانسوا فیون با اعتراض به حکم و «ناعادلانه» خواندن دادگاه اعلام کرد فرجام‌خواهی می‌کند. او گفت امیدوار است بزودی دادگاه دیگری جدید در همین رابطه تشکیل شود.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کلمات کلیدی فرانسو فیون
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.