چهره‌ های شاخص دموکرات از جو بایدن خواسته ‌اند زنی سیاه ‌پوست را به معاونت انتخاب کند.

 

به گزارش جماران به نقل از ایندیپندنت، به نظر اکثریت رای‌ دهندگان آمریکایی،‌ نژاد نباید جزو عواملی باشد که بر انتخاب معاون توسط «جو بایدن» کاندیدای ریاست‌جمهوری حزب دموکرات تاثیر می‌ گذارد.

این نتیجه نظرسنجی مشترک روزنامه نیویورک تایمز و دانشگاهِ «سیه ‌نا کالج» است.

بایدن وعده داده که یک زن را به عنوان معاون خود انتخاب کند و مشاورینش در حال حاضر در حال بررسی حدود 10 کاندیدای احتمالی هستند. «کاملا هریس» سناتور ایالت کالیفرنیا و کاندیدای سابق ریاست‌ جمهوری، از جدی ‌ترین گزینه ‌های کنونی است.

از دیگر گزینه ‌های جدی می ‌توان به «الیزابت وارن» سناتور ایالت ماساچوست، «کیشا لنس باتمز» شهردار آتلانتا، «ول دمینگز، نماینده مجلس نمایندگان از ایالت فلوریدا و رئیس پلیس سابق اورلاندو و «سوزان رایس» مشاور امنیت ملی زمان اوباما اشاره کرد.

از چهره‌ هایی که اسم ‌شان مطرح شده اما بعید است جدی گرفته شوند می توان به «استیسی آبرامز» رهبر سابق حزب دموکرات در مجلس نمایندگان ایالت جورجیا و «جینا رایموندو» فرماندار ایالت رودآیلند اشاره کرد.

در هفته ‌های گذشته و در میان جنبش ضدنژادپرستی که در آمریکا در گرفته برخی چهره ‌های شاخص حزب دموکرات از بایدن خواسته‌ اند زنی سیاه‌ پوست را به این سمت انتخاب کند. کمیته جستجوی او مشغول بررسی حداقل پنج زن سیاه‌ پوست، یک زن لاتین ‌تبار و یک کاندیدای آسیایی-آمریکایی است.

سناتور «ایمی کلوبچار» از ایالت مینه ‌سوتا که سفید پوست است، چند هفته پیش در پی انتقادهایی که از کارنامه‌ اش در زمان دادستانی علیه او مطرح بود خود را کنار کشید. کلوبچار از بایدن خواست یک زن رنگین‌ پوست را برای این سمت انتخاب کند.

اما در نظرسنجی روزنامه «نیویورک تایمز» چهار نفر از هر پنج رای‌ دهنده می‌گ ویند نژاد نباید جزو عوامل انتخاب شریک انتخاباتی بایدن باشد. سه چهارم رای‌ دهندگان سیاه‌ پوست و بیش از 8 نفر از هر 10 رای‌دهنده سفیدپوست و اسپانیایی ‌زبان هم همین نظر را دارند.

تنها حدود یک پنجم از رای‌ دهندگان سیاه‌ پوست گفتند دوست دارند بایدن شریک انتخاباتی سیاه ‌پوست انتخاب کند. بزرگ ‌ترین گروه در این میان رای ‌دهندگان «خیلی لیبرال» (37 درصد) و در ضمن رای ‌دهندگان با مدارک تحصیلی پیشرفته (27 درصد) بودند.

نظرسنجی از رای ‌دهندگان پرسیده بود دوست دارند بایدن شریک انتخاباتی سیاه ‌پوست یا سفیدپوست انتخاب کند و یا این‌که نژاد نباید مطرح باشد. این سوال که آیا کاندیدا باید لاتین‌ تبار یا آسیایی تبار باشد مطرح نشد گرچه زنانی از هر دو این گروه ‌ها جزو کاندیداهای مورد بررسی هستند.

در شش ایالت مهم که صحنه‌ های اصلی نبرد انتخاباتی هستند، بی ‌توجهی رای‌ دهندگان به نژاد حتی قوی ‌تر بود. در این ایالات 9 نفر از هر 10 رای ‌دهنده گفتند نژاد نباید جزو عوامل مورد نظر برای انتخاب معاون بایدن باشد. 91 درصد رای ‌دهندگان سیاه‌ پوست و 85 درصد رای ‌دهندگان اسپانیایی ‌زبان هم همین فکر را می ‌کردند.

این نظرسنجی ضریب خطای 1.8 درصدی در ایالات مورد جدال و 3 درصدی در سطح کشوری داشت.

انتخاب معاون همیشه از مهم ‌ترین تصمیمات کاندیداهای ریاست ‌جمهوری است اما این در مورد بایدن دو چندان صدق می ‌کند؛ چرا که این سیاستمدار 77 ساله در صورت انتخاب مسن ‌ترین رئیس ‌جمهور تاریخ آمریکا خواهد بود. او در میانه دوران ریاست‌‌جمهوری خود به 80 سالی می ‌رسد.

بایدن گفته دنبال کسی است که رویکرد عموما مشابه او داشته باشد و از «روز اول» آماده ریاست‌ جمهوری باشد. او در ضمن گفته دوست دارد معاونش ویژگی‌ های او را تکمیل کند و حاضر باشد او را به چالش بکشد.

گفت و گوهایی که با شرکت ‌کنندگان در نظرسنجی انجام شده نشان می ‌دهد بسیاری از آنها با این رویکرد بایدن موافقند.

مثلا «گارفیلد کمپبل» رای ‌دهنده سیاه‌ پوست 54 ساله از شهر «اسکاتزدیل» در ایالت آریزونا گفت: «به نظر من مشکلات آمریکا را با مثلا رئیس‌ جمهور سیاه ‌پوست یا معاون رئیس‌ جمهور سیاه‌ پوست داشتن نمی ‌توان حل کرد. فرد صحیح کسی است که بتواند ارزش و قدرت به جو بایدن اضافه کند.»

بایدن در نظرسنجی‌ ها با اختلاف بسیار از ترامپ پیشتاز است. در نظرسنجی تایمز/سیه ‌نا این پیشتازی 14 درصد بود. روزنامه «نیویورک تایمز»‌ در تحلیلی از این گفت که این باعث می ‌شود دست او در انتخاب معاون بیش از بقیه باز باشد.

«کریستین متیوز» کارشناس انتخاباتی جمهوری ‌خواه که از منتقدین ترامپ است، گفت بایدن آنقدر در نظرسنجی‌ ها پیشتاز است که انتخاب معاون اثر چندانی نخواهد گذاشت.

او افزود که به نظر خود او بایدن باید یک زن سیاه ‌پوست را برای این سمت انتخاب کند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.