تنها در روز چهارشنبه 242 نفر به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان باخته‌ اند و این بیشترین شمار تلفات در یک روز از زمان آغاز شیوع این ویروس از آخر دسامبر تاکنون است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، خبرگزاری فرانسه گزارش داد مقامات استان هوبی چین، مرکز شیوع ویروس کرونا، امروز پنجشنبه از افزایش قابل توجه شمار قربانیان ابتلا به این ویروس خبر داده‌ اند. همزمان، کارشناسان بهداشت جهانی نسبت به شیوع این بیماری در دیگر کشورها هشدار دادند.

مقام‌ های بهداشتی استان هوبی گفته‌ اند تنها در روز چهارشنبه 242 نفر به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان باخته‌ اند و این بیشترین شمار تلفات در یک روز از زمان آغاز شیوع این ویروس از آخر دسامبر تاکنون است.

با این آمار، شمار قربانیان این ویروس به 1355 نفر افزایش یافته است.

رکورد بیشترین آمار مرگ و میر بر اثر ویروس کرونا در روز دوشنبه 10 فوریه بود که در این روز 103 نفر جان خود را از دست دادند.

این در حالی است که روز گذشته مقام‌ های چینی از کاهش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا خبر داده بودند و به دنبال آن احتمالاتی در خصوص توقف شیوع این ویروس تا اول آوریل مطرح شده بود.

با این حال، روز پنجشنبه 14840 مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در استان هوبی گزارش شده است. گفته می‌ شود شمار مبتلایان به ویروس کرونا در حدود 60 هزار نفر است.

در عین حال، مقامات ارشد سیاسی استان هوبی و مرکز آن شهر ووهان در چین که از آن به عنوان کانون اصلی شیوع ویروس کرونا نام برده می‌ شود از سمت خود برکنار شدند.

دولت چین به دلیل آنچه سهل انگاری در مدیریت بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا خوانده می‌ شود، به شدت از سوی افکار عمومی تحت فشار قرار دارد و به نظر می‌ آید که با افزایش روزانه شمار مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا این فشار به نحو چشمگیری بر نحوه تصمیم‌ گیری‌ های سیاسی و اقتصادی در کشور تاثیر می‌ گذارد. در راستای همین فشارها،‌ جدا از بلندپایه ترین مقام سیاسی استان هوبی، دبیر اول حزب کمونیست در شهر ووهان، کانون اصلی شیوع ویروس کرونا در چین نیز که اواخر ماه ژانویه به دلیل مدیریت سوء و نیز واکنش بسیار کند به ظهور ویروس کرونا مورد انتقاد و سرزنش قرار گرفته بود نیز از سمت خود برکنار شده است.

ویروس به طور رسمی در حدود 30 کشور جهان دیده شده و برخی از این کشورها از زیرساخت‌ ها و آمادگی‌ های کامل برای مقابله با آن برخوردار نیستند.

«تئودروس آدانوم گبریسوس» مدیرکل سازمان جهانی بهداشت هم گفته است باید با احتیاط در خصوص کاهش آمار مبتلایان جدید به ویروس کرونا توجه کرد.

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت در ژنو تاکید کرده است که شیوع این ویروس می‌تواند به هرجهتی برود.

«مایکل رایان» رئیس بخش شرایط اضطراری سازمان جهانی بهداشت می گوید این سازمان از 441 مورد ابتلا به این ویروس در خارج از چین، به جز 8 مورد توانسته منبع سرایت بقیه را شناسایی کند. او هم پیش از اعلام آمار تازه گفته بود که ثبات ظاهری شیوع و گسترش آهسته تر آن در خارج از استان هوبی، کانون بیماری، اطمینان بخش است.

او گفت این به آنها فرصت می دهد برای نشان دادن واکنش به ویروس آماده شوند و حتی امکان مهار و مختل کردن روند انتشار آن را می دهد. او گفت این تا حدود زیادی ناشی از عملیات عظیم بهداشت عمومی در چین است. با این حال اضافه کرد فکر می کنم خیلی زود است بخواهیم پیش بینی کنیم که الان نقطه شروع، وسط یا پایان این اپیدمی است.

یک کارشناس بهداشت جهانی نیز گفته است ممکن است که افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا در چین متوقف شود، اما در کشورهای دیگر احتمال دارد چنین روندی روی ندهد.

«دلا فیشر» یک مقام بهداشت جهانی هم تصریح کرده است این ویروس به کشورهای دیگر سرایت کرده که این می‌ تواند سر آغاز شیوع ویروس کرونا در این کشورها باشد.

«سمیه سوامیناتان» از متخصصان سازمان جهانی بهداشت به خبرنگاران گفت که روی چهار واکسن محتمل برای توسعه سرمایه گذاری می شود. او گفت: فکر می کنم واکسنی پیدا خواهد شد. مقداری وقت می برد. نمی شود یک شبه واکسن تولید کرد.

شمار مبتلایان در سنگاپور 50 تن اعلام شده و گفته می شود یکی از مبتلایان کارمند بانک بوده و با مشتریان تماس داشته است.

دو نفر در خارج از چین بر اثر ابتلا به این ویروس در هنگ کنگ و فیلیپین جان خود را از دست داده‌ اند. این دو نفر یکی شهروند چین و دیگر شهروند منطقه ویژه هنگ‌ کنگ بود.

در عین حال، بزرگترین نمایشگاه تلفن های همراه (کنگره جهانی موبایل) که قرار بود در شهر «بارسلون» اسپانیا برگزار شود، به دلیل نگرانی از ویروس کرونا لغو شده است. پیشتر صفی از شرکت های فناوری از شرکت در آن صرف نظر کرده بودند.

مرکز کنترل بیماری های آمریکا هم گفته است برای این سناریو آماده می شود که ویروس کرونا جای پایی در آمریکا پیدا خواهد کرد. تاکنون 13 مورد از این بیماری در آمریکا تایید شده است.

در ژاپن شمار موارد ابتلا در یک کشتی تفریحی در ساحل یوکوهاما 39 نفر افزایش یافته است. تاکنون 174 سرنشین کشتی مبتلا شده اند. به این تریب کشتی دایاموند پرینسس بزرگترین محل انتشار ویروس در خارج از چین است.

روز گذشته اعلام شد که نام تازه برای این ویروس «کووید-19» است. این نام براساس سرواژه‌ های «بیماری ناشی از ویروس کرونا-در سال 2019» ساخته شده است.

مقامات چینی رسما تایید کرده اند که این ویروس از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. دولت چین نگران شیوع ویروس کرونا است به همین دلیل شهرهایی که این ویروس در آن شیوع دارند را قرنطینه می کند.

بیشتر کشورها نیز مسافران ورودی از چین را تحت معاینات دقیق قرار می دهند. باید توجه داشت که هیچ کدام از ماسک‌ها اطمینان قطعی در عدم انتقال عفونت یا ویروس را تضمین نمی‌ کنند. بنابراین در شرایط شیوع بیماری‌ها، رعایت و افزایش بهداشت شخصی مانند شست‌ و شوی مرتب دست‌ ها با آب و صابون، عدم تماس دست‌ ها با دهان، بینی و چشم و استفاده از دستمال کاغذی و نظیر آن در هنگام عطسه و سرفه بسیار موثر بوده و موکدا توصیه می‌ شود.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.