اخبار مرتبط

رئیس جمهور آمریکا و همتای کره جنوبی اش به مدت نیم ساعت تلفنی درباره شیوه های حفظ دیپلماسی با کره شمالی در سایه هشدار کره شمالی درباره لبریز شدن کاسه صبرش به دلیل توقف مذاکرات هسته ای، رایزنی کردند.

 

به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری رویترز، کره جنوبی امروز شنبه اعلام کرد که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا و «مون جائه این» همتای کره جنوبی اش به مدت نیم ساعت تلفنی درباره شیوه های حفظ دیپلماسی با کره شمالی در سایه هشدار کره شمالی درباره لبریز شدن کاسه صبرش به دلیل توقف مذاکرات هسته ای، رایزنی کردند.

کاخ آبی ریاست جمهوری کره جنوبی با صدور بیانیه ای اعلام کرد که روسای جمهور دو کشور بر سر این مساله به توافق رسیدند که  اوضاع« خطرناک» شده است و باید مذاکرات ادامه یابد تا به نتایج سریعی از مذاکرات درباره عاری سازی سلاح های هسته ای دست یابند.

در این بیانیه آمده است که رهبران دو کشور بر سر رایزنی به شکل منظم بر اساس مقتضیات به توافق رسیدند.

تنش ها میان دو کشور پیش از پایان مهلتی که کره شمالی با پایان سال جاری برای واشنگتن به منظور تغییر سیاست هایش که خواستار عاری سازی سلاح های هسته ای به شکل یک طرفه است، تعیین کرده شدت گرفته است. کره شمالی تهدید کرده است در  صورت تغییر نکردن سیاست های آمریکا با پایان مهلت تعیین شده،« کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی «مسیر جدیدی» را انتخاب می کند.

در همین حال، برخی مسئولان کره ای گفتند که ترامپ از سئول خواست که چهار میلیارد دلار در سال برای هزینه های نزدیک به 30 هزار نظامی آمریکایی در این کشور پرداخت کند. چهارمین جلسه مذاکرات دو کشور در واشنگتن روز چهارشنبه هفته گذشته بدون رسیدن به توافقی به پایان رسید.

کاخ آبی در بیانیه اش تأکید کرد که اختلاف بر سر تقسیم هزینه های نظامیان آمریکایی در تماس تلفنی امروز شنبه رهبران دو کشور مورد بررسی قرار نگرفت.

از سوی دیگر، کره شمالی در پی تهدید‌های جدید «دونالد ترامپ»‌ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر احتمال انجام یک اقدام نظامی بر ضد این کشور با شدت بخشیدن به حملات لفظی علیه وی رئیس کاخ سفید را «یاوه گو و خرفت» توصیف کرد.

وزارت امور خارجه کره شمالی در تازه ترین موضع خود در قبال تهدیدهای واشنگتن اعلام کرد که اگر رویکرد جدید آقای ترامپ برای رفتن در پی تنش و مناقشه شاید به این دلیل است که « میزان خرفتی و کودنی» وی دوباره عود کرده است.

این نخستین بار در یک سال گذشته است که پیونگ یانگ به صورت آشکار و با الفاظی به شدت تند بر ضد دونالد ترامپ، رئیس جمهورآمریکا موضع می گیرد.

رهبران دو کشور پس از گفتگوهایی تاریخی در ژوئن سال ۲۰۱۸ و فوریه سال جاری که به ترتیب در سنگاپور و ویتنام انجام شد، تلاش کردند اختلاف نظرهای خود را در خصوص مسائل مختلف از جمله مسئله سلاح های اتمی که در اختیار پیونگ یانگ است را حل و فصل کنند اما این مذاکرات پس از درخواست کره شمالی برای لغو تحریم ها بدون دسیتابی به نتیجه ای محسوس به حال خود رها شده است.

کره شمالی پس از متوقف شدن گفتگوها با طرف آمریکایی بارها دست به انجام آزمایش های موشکی بالیستیک زده و با رویکرد اخیر واشنگتن در مسکوت نگاه داشتن این مذاکرات و نیز تهدیدهای ضمنی بر ضد پیونگ یانگ حالا شاهد بالاگرفتن تنش‌های لفظی میان دو طرف هستیم.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه در حاشیه نشست سران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی،‌ ناتو، در لندن کیم جونگ اون،‌ رهبر کره شمالی را «مرد موشکی» توصیف و تهدید کرد که ایالات متحده حق استفاده از نیروی نظامی برای متقاعد کردن پیونگ یانگ به دست کشیدن از زرادخانه هسته ای‌اش را برای خود محفوظ می دارد.

«چو سون هوی»‌ معاون وزیر امور خارجه کره شمالی در واکنش به این تهدید با انتشار بیانیه ای که در خبرگزاری رسمی این کشور بازتاب داشته اعلام کرد که با شرایط فعلی به نظر می آید که جنگ لفظی دو سال گذشته باردیگر از سر گرفته خواهد شد.

در این بیانیه ضمن خطرناک توصیف شدن رویکرد جدید واشنگتن در قبال رهبر کره شمالی تصریح شده است: «اگر هدف استفاده از عباراتی است که جنگ لفظی دو سال گذشته را تداعی می کند در این صورت باید در رئیس جمهوری آمریکا نشانه های عود کردن «خرفتی یک ذهن پیر و یاوه گو» را جستجو کرد.

رهبران دو کشور کره شمالی و آمریکا پیش از نخستین ملاقات تاریخی با الفاظی بسیار تند نظیر «دیوانه» و «پیر خرفت» یکدیگر را مورد خطاب قرار داده بودند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.