در پس‌ لرزه‌ های «اوکراین گیت»، 10 عضو دموکرات سنای آمریکا وزیر خارجه این کشور را در چارچوب تحقیقات مقدماتی برای استیضاح رئیس‌ جمهور این کشور احضار کردند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، نشریه هیل نوشت: 10 عضو دموکرات سنا از «مایک پومپئو» وزیر خارجه آمریکا خواستند درباره دلایل و انگیزه برکناری «ماری یووانوویچ» سفیر سابق این کشور در اوکراین توضیح بدهد. 

این اقدام به رهبری سناتور «باب منندز» عضو کمیته روابط خارجی سنا صورت می گیرد.

این اقدام در چارچوب تحقیقات مقدماتی برای استیضاح «دونالد ترامپ» رئیس‌ جمهور این کشور صورت می‌ گیرد.

این اقدام اعضای دموکرات سنا پس از آن صورت می گیرد که خبرهای درز کرده فاش کرد وکیل دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، یووانوویچ را به علت موضع او در برابر تحقیقات در مورد خانواده «جو بایدن» رقیب دموکرات ترامپ در انتخابات 2020 تحت فشار قرار داده بود.

اعضای دموکرات سنا همچنین از پومپئو خواستند مانع از حضور این سفیر در مجلس نمایندگان نشود و از او در برابر اقداماتی تلافی جویانه سیاسی حمایت کند.

از سوی دیگر، کمیته های مجلس نمایندگان آمریکا که استیضاح احتمالی دونالد ترامپ را پیگیری می کنند، خواستار تحقیق درباره نقش «ریک پری» وزیر انرژی آمریکا در این ماجرا شدند. 

کمیته های نظارت، اطلاعات و امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز دو بازرگان اوکراینی متهم به دست داشتن در تامین مالی تبلیغات دونالد ترامپ را احضار کردند. این دو بازرگان اوکراینی متهم هستند به «رودی جولیانی» وکیل ترامپ برای تحقیقات در مورد فعالیت های جو بایدن در این کشور کمک کرده اند.

این دو در جریان تحقیقات از جو بایدن و پسرش هانتر در اوکراین، دستیار «رودی جولیانی» وکیل شخصی دونالد ترامپ بوده‌ اند.

«لو پارناس» و «ایگور فرومن» که هر دو تاجرند از سوی دادستانی نیویورک متهم شده‌ اند که در تدارکات انتقال پول از خارج از آمریکا به ستاد انتخاباتی کاندیداها در سطح ملی و ایالتی نقش داشته‌ اند و برای این کار مرتکب پولشویی هم شده‌ اند.

مطابق قوانین انتخاباتی آمریکا سیاستمداران حق ندارند برای هزینه های انتخاباتی خود از منابع خارج از این کشور استفاده کنند.

ایگور فرومن متولد بلاروس و لو پارناس متولد اوکراین است اما هر دو نفر شهروند آمریکا هم هستند.

آن طور که گزارش شده این دو نفر در جریان تحقیقات رودی جولیانی برای یافتن سرنخی از فساد ادعایی «هانتر بایدن» در اوکراین بسیار فعال بوده‌ اند.

هانتر باید پسر جو بایدن معاون سابق ریاست جمهوری آمریکا است که هم اکنون کاندیدای پیش‌رو رقابت‌ های درون حزب دموکرات برای انتخابات ریاست‌ جمهوری سال آینده است.

جمهوری خواهان در حالی هانتر بایدن را به علت عضویتش در هیات مدیره یک شرکت نفت و گاز در اوکراین متهم به فساد می‌ کنند که دادستانی اوکراین پیشتر اعلام کرده بود که تحقیقات در این رابطه نشانی از قانون‌ شکنی هانتر بایدن پیدا نکرده است.

به همین دلیل، دموکرات‌ ها می‌ گویند ترامپ از طریق وکیل شخصی خود به دنبال فراهم کردن اطلاعات مخرب علیه رقیب دموکرات خود بوده است و با توجه به ادعای افشاگران اطلاعاتی، برای این کار دولت اوکراین را تحت فشار قرار داده است.

این دو نفر چهارشنبه شب در فرودگاه «دالاس» در نزدیکی واشنگتن دی‌ سی و در حالی که مشغول سوار شدن به هواپیمایی به مقصد وین اتریش بودند بازداشت شدند.

هر دو نفر پنجشنبه در برابر قاضی در دادگاهی در ویرجینیا حاضر و تفهیم اتهام شدند.

«جان داوود» وکیل آنها که پیشتر وکیل دونالد ترامپ هم بوده به درخواست رسانه‌ ها برای توضیحات بیشتر هنوز پاسخ نداده است.

در مدارک دادگاه علنی شده پارناس و فرومن به دروغگویی، توطئه و دستکاری در مدارک متهم شده‌ اند.

آنها متهم‌ اند که از طریق پولشویی، زمینه انتقال پول از خارج امریکا به ستادهای انتخاباتی داخل را فراهم کرده‌ اند و از این طریق قانون انتخابات آمریکا را نقض کرده‌ اند.

در متن دادخواست علیه آنها آمده که این دو نفر پول یک منبع خارجی که نامش فاش نشده را تحت عنوان نام خود به یک ستاد انتخاباتی داده‌ اند و به کمیسیون انتخابات آمریکا هم دروغ گفته‌ اند.

آنها همچنین متهم‌ اند که یک شرکت انرژی صوری در فلوریدا تاسیس کرده‌ اند که تحت لوای آن این مبالغ را جابجا کنند.

این دو متهم شده‌اند که در سال 2018 مبلغ 325 هزار دلار به یکی از ستادهای حامی کاندیداتوری دونالد ترامپ کمک کرده‌ اند ولی مدارک را طوری فراهم کرده‌ اند که این پول به عنوان مخارج شرکت انرژی آنها هزینه شده است.

این پول دقیقا یکی از مبالغی است که یک نهاد نظارتی بر تخلفات انتخاباتی روی آن دست گذاشته بود.

روی هم رفته این دو نفر متهم‌ اند که تنها ظرف چند ماه مبلغ 400  هزار دلار به ستادهای انتخاباتی جمهوری‌ خواهان کمک مالی کرده‌ اند.

پرداخت این مبالغ به این دو نفر این فرصت را داده که با رهبران حزب جمهوری‌ خواه و همچنین دونالد ترامپ در کاخ سفید و مجموعه تفریحی ترامپ در فلوریدا دیدار کنند.

فرومن و پارناس همچنین متهم‌ اند که هزاران دلار برای ستاد انتخاباتی یک نماینده کنگره که نامش فاش نشده کمک مالی جمع کرده‌ اند و در عوض از این نماینده کنگره خواسته‌ اند که به اجابت درخواست آنها یعنی برکناری سفیر آمریکا در اوکراین کمک کند.

آن طور که ادعا شده این اقدام را فرومن و پارناس به نیابت مقام‌ های دولتی اوکراین انجام داده‌ اند.

رسانه های آمریکا گزارش کرده اند که احتمالا بنابر مدارک و اسناد ستادهای انتخاباتی، نماینده کنگره که در این پرونده پایش به میان کشیده شده، «پیت سشنز» جمهوری‌ خواه اهل تگزاس است که در جریان انتخابات نوامبر سال گذشته شکست خورد و کرسی خود را در مجلس نمایندگان از دست داد.

سفیر آمریکا در اوکراین هم که گفته شده این پول‎ ها برای برکناری او پرداخت شده بود ماری یوانکوویچ است که چند ماه پیش از کار برکنار شد و قرار است امروز جمعه برای ادای توضیحات به کنگره برود.

او یکی از شاهدان کلیدی تحقیقاتی است که مجلس نمایندگان آمریکا در ارتباط با تماس تلفنی ترامپ با همتای اوکراینی خود به راه انداخته و هدفش یافتن حقیقت در ارتباط با این ادعا است که آیا رئیس جمهور آمریکا از قدرت خود برای دریافت کمک از یک دولت خارجی علیه رقیب انتخاباتی‌ اش استفاده کرده یا خیر.

دو مرد دیگر به نام‌ های «اندری کوکوشکین» که اوکراینی است و «دیوید کوریا» شهروند آمریکا هم نامشان در این پرونده آمده و پنجشنبه رسما علیه آنها اعلام جرم شد. کوریا هنوز بازداشت نشده است.

در همین حال، «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌ جمهور اوکراین، که مکالمه روز 25  ژوئیه او با دونالد ترامپ جرقه آغاز تحقیقات استیضاح در کنگره را زد، گفته هیچگاه این دو نفر، یعنی لو پارناس و ایگور فرومن را ملاقات نکرده هر چند درباره آنها شنیده است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.