کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ ای اعلام کرد نیروهای نظامی خود را از شمال سوریه خارج می‌ کند. عقب نشینی نیروهای آمریکا به علت حمله قریب‌ الوقوع ترکیه اعلام شده است. ترامپ و اردوغان در این ارتباط با یکدیگر تماس تلفنی داشته‌ اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، خبرگزاری فرانسه گزارش داد پس از گفت‌ و گوی تلفنی شب گذشته روسای جمهور آمریکا و ترکیه، کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ ای از عقب نشینی نیروهای نظامی خود از شمال سوریه خبر داد.

علت عقب نشینی نیروهای نظامی آمریکا از شمال سوریه به حمله قریب الوقوع ارتش ترکیه ارتباط دارد.

همزمان یک گروه شبه‌ نظامی کرد فعال در منطقه می‌ گوید که نیروهای نظامی آمریکا، شب گذشته مواضع در اختیارشان در شمال شرقی سوریه را تخلیه کرده‌ اند.

آمریکا در عین حال اعلام کرده است که از منظر نظامی از حمله ترکیه به شمال سوریه حمایت و پشتیبانی نخواهد کرد.

کاخ سفید همچنین با اشاره به درخواست آمریکا از کشورهای اروپایی برای تحویل گرفتن جنگجویان اروپایی داعش که در زندان های شبه نظامیان کرد سوریه اسیر هستند، تاکید کرده در صورت استقرار ارتش ترکیه در مناطقی که هم اکنون در اختیار کردهاست، مسئولیت نگهداری از زندانیان داعش با این کشور خواهد بود. بر این اساس آمریکا نمی خواهد این زندانیان را به دلیل هزینه بالای نگهداری از آنها در بازداشت خود نگه دارد.

دولت آمریکا می‌ گوید به فرانسه، آلمان و دیگر کشورهای اروپایی برای بازپس‌ گیری زندانیان داعش که شهروندان این کشورها هستند فشار آورده، اما آن‌ها از بازپس‌ گیری این نفرات خودداری کرده‌ اند.

«رجب طیب اردوغان» و «دونالد ترامپ» در مورد عملیات نظامی ترکیه در سوریه با یکدیگر گفت‌ و گو کرده‌ اند. موضوع تماس تلفنی دو طرف، ایجاد منطقه حائل امنیتی در شمال سوریه بود. اردوغان در این تماس تلفنی بر لزوم رفع تهدید ترویسم ناشی از حضور گروه‌ های کرد در شمال سوریه تاکید، و خواهان فراهم شدن اوضاع برای بازگشت پناهجویان سوری به کشورشان شد.

 

773x435_cmsv2_0e1f7cc8-c045-565e-b269-05dcd5431f11-4212658

 

دفتر ریاست جمهوری ترکیه از عدم پیشرفت‌ گفت‌ و گوهای دو کشور بر سر ایجاد این منطقه حائل امنیتی ابراز ناخرسندی کرده است.

اردوغان نسبت به این موضوع که در راستای اجرایی کردن توافق پیرامون ایجاد چنین منطقه‌ ای از ماه اوت تاکنون اقدامی صورت نگرفته است، در گفت‌ و گوی خود با ترامپ زبان به اعتراض گشوده است.

روز گذشته اردوغان از شروع عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه خبر داده بود. اردوغان تهدید کرده بود به زودی از آسمان و زمین به شبه نظامیان کرد در مرزهای شمالی سوریه حمله خواهد کرد.

کردهای سوری ( نیروهای دموکراتیک سوریه)در واکنش به اظهارات اردوغان اعلام کرده اند که برای جنگ با ترکیه آمادگی دارند.

ترکیه بر آن است تا با ایجاد این منطقه حائل حدود دو میلیون آواره سوری را در این منطقه مستقر کند.

گفته می‌ شود که رئیس جمهور ترکیه تصمیم دارد در ارتباط با بحران سوریه در ماه نوامبر در واشنگتن با دونالد ترامپ دیدار و گفت‌ و گو کند. خبر دیدار رهبران دو کشور از سوی اردوغان اعلام شده است. این در حالی است که کاخ سفید هنوز این خبر را تایید نکرده است.

ترکیه ایجاد این منطقه حائل را برای حفاظت خود از تهدیدهای یگان‌‌ های مدافع خلق سوریه الزامی می‌ داند. علاوه بر این، ایجاد چنین منطقه‌ ای به باور اردوغان می‌ تواند زمینه‌ های بازگرداندن آوارگان سوری به کشور خودشان را فراهم سازد.

آمریکا و ترکیه دو ماه پیش برای ایجاد یک منطقه حائل در شمال شرقی سوریه به توافق رسیدند ولی دو کشور بر سر عمق این منطقه و نحوه اداره آن اختلاف دارند. در ماه های گذشته روابط آنکارا و واشنگتن بر سر خرید سامانه دفاع هوایی اس-400 روسیه به وسیله ترکیه دچار تنش بوده است.

ترکیه و آمریکا در ارتباط با بحران و جنگ داخلی در سوریه از دو سیاست متفاوت پیروی می‌ کنند. در حالی که ترکیه شبه‌ نظامیان کرد شمال سوریه از جمله نیروهای دموکراتیک سوریه را متحد حزب کارگران کرد (پ‌ ک‌ ک) و «تروریستی» قلمداد می‌ کند، آمریکا این گروه را متحد خود می‌ داند و در به اصطلاح جنگ با داعش با این گروه همکاری نزدیک داشت.

 

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.