دولت آمریکا قصد دارد مهاجران و خانواده‌های آنها را که غیرقانونی از مرز مکزیک وارد این کشور می‌شوند برای مدتی نامعلوم در بازداشت نگهدارد. مدافعان حقوق بشر مقررات جدید را هولناک می‌دانند.

به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری آلمان،دولت آمریکا قصد دارد مهاجران و خانواده‌های آنها را که غیرقانونی از مرز مکزیک وارد این کشور می‌شوند برای مدتی نامعلوم در بازداشت نگهدارد. مدافعان حقوق بشر مقررات جدید را هولناک می‌دانند.

دولت آمریکا مقررات جدیدی را پیشنهاد کرده که بر اساس آن مهاجران و خانواده‌های آنها که به شکل غیرقانونی وارد این کشور شوند برای مدتی نامحدود بازداشت نگه داشته خواهند شد تا وضعیت پناهندگی‌شان روشن شود و پاسخ قطعی بگیرند.

این قوانین در حقیقت نقض قوانینی هستند که از سال ۱۹۹۷ در آمریکا جاری‌اند و بر اساس آنها مهاجران زیر سن قانونی را حداکثر می‌توان ۲۰ روز در بازداشت نگهداشت، زیرا پس از این مدت ممکن است به وضع روحی و جسمی آنها صدمه وارد شود.

البته مقررات پیشنهادی ترامپ تنها در صورتی قابل اجراست که از دو مانع مهم بگذرد؛ اول باید دادگاه اسناد ۱۰۰ صفحه‌ای در مورد نحوه رفتار با پناهجویان و مهاجران را  که یک بار در سال ۲۰۱۸ رد شده است، تصویب کند.

مانع دوم این است که مقررات جدید باید به تصویب یک دادگاه بالاتر نیز برسد که مسئول رسیدگی به این است که در کدام موارد و تحت چه شرایطی حقوق شهروندی گروه‌های مهاجران که پیشاپیش دست به شکایت زده‌اند، نقض می‌شود. به باور کارشناسان به دلیل این دو مانع بزرگ اساسا به نظر نمی‌رسد که چنین مقرراتی هرگز به اجرا درآیند.

عفو بین‌الملل این مقررات را «به شدت هولناک»می‌داند ولی دولت آمریکا می‌گوید تکلیف پناهندگی کسانی که غیرقانونی وارد این کشور شده‌اند، حداکثر ظرف سه ماه روشن می‌شود. کارشناسان اما این را بسیار غیرمحتمل می‌دانند زیرا در حال حاضر ادارات مربوطه درگیر بیش از ۹۰۰ هزار تقاضای پناهندگی هستند که هنوز به آنها رسیدگی نشده است. به باور آنها رسیدگی به وضع پناهندگی این عده سال‌ها طول خواهد کشید.

«دونالد ترامپ» اولین رئیس جمهور آمریکا نیست که تلاش کرده قوانین پیشین را تغییر دهد اما چون دورخیز او در سال ۲۰۱۷ برای چنین سیاستی یک بار شکست خورد او سیاست دیگری در پیش گرفت و خانواده مهاجران را از کودکان‌شان جدا کرد. ماموران پلیس در مرز مکزیک والدین را بازداشت کردند و کودکان را به محلی هزاران کیلومتر دورتر به سرپرستی وزارت بهداشت یا به سرپرستی خانواده‌های دیگر فرستادند.

انتقاد‌ها به این رفتار ضدانسانی، از جمله از سوی کلیسا به قدری شدید بود که ترامپ مجبور شد به این روش پایان دهد. حالا دولت آمریکا امیدوار است که با اعلام مقررات جدید، مهاجران را بترساند و آنها را از تلاش برای ورود به آمریکا بازدارد.

به نظر بسیاری از تحلیلگران اعلام چنین سیاست‌هایی از سوی ترامپ مانند برخورد‌های توهین‌‌آمیز و نژادپرستانه او با چهار نماینده دموکرات در عین حال جنبه تبلیغاتی دارد و با هدف پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال آینده است.


 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.