اخبار مرتبط

به دنبال اعلام نتایج انتخابات جمهوری چک و آلمان؛

مکان:پراگ، جمهوری چک/ منابع:یورونیوز، خبرگزاری رویترز

 

به گزارش جماران، ده‌ها هزار نفر مردم در پراگ، پایتخت جمهوری چک برای چهارمین هفته متوالی در اعتراض به انتصاب وزیر جدید دادگستری این کشور راهپیمایی کردند.

در این راهپیمایی بزرگ و بی سابقه که روز گذشته- سه شنبه - برگزار شد، معترضان خواستار حفظ استقلال و بی‌طرفی دستگاه قضایی در این جمهوری کوچک اروپایی شدند. از زمان انتصاب «ماری بنسوا» در پست وزارت دادگستری در حدود یک ماه پیش، این چهارمین و بزرگ‌ترین راهپیمایی ضددولتی در چک بوده است.

معترضان بر این باورند که وزیر جدید دادگستری بنا دارد پرونده اتهامی علیه «آندری بابیش» نخست وزیر چک را ببندد. آقای بابیش متهم به اختلاس و دزدی از یارانه‌های اتحادیه اروپاست.

راهپیمایان در میدان «وینچسلاس» تجمع کرده بودند که یکی از نمادهای تاریخی جمهوری چک است. در همین میدان بود که اعتراض‌های گسترده موسوم به «انقلاب مخملی» علیه رژیم کمونیستی سابق در سال ۱۹۸۹ شکل گرفت.

خانم بنسوا ۷۱ ساله که روز ۱۱ اردیبهشت و پس از استعفای وزیر پیشین به جای او منصوب شد، از نزدیکان و دستیاران قدیمی میلوش زمان، رئیس جمهوری چک است. او در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ نیز وزیر دادگستری و از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۵ دادستان کل کشور بود.

استعفای وزیر«یان کنزینک» وزیر سابق پس از آن روی داد که پلیس اتهام علیه نخست وزیر را اعلام کرد. بابیش متهم است که در سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸ با اختلاس دو میلیون یورو از محل یارانه‌های اروپا در یک مجموعه هتل مجلل به نام «لانه قو» در نزدیکی پراگ سرمایه‌گذاری کرده است. این سیاستمدار میلیاردر به خاطر این اتهام ممکن است به ۵ تا ۱۰ سال زندان محکوم شود. او همچنین به همدستی با پلیس مخفی دولت کمونیستی پیش از سال ۱۹۸۹ متهم است.

نخست وزیر ۶۴ ساله چک از حزب عوامگرای‌ ای‌آن‌او با رد این اتهام‌ها، آن را یک «توطئه سیاسی» خوانده است. حزب متبوع آقای بابیش ۷۸ کرسی از ۲۰۰ کرسی مجلس عوام را در اختیار دارد و کابینه او که ترکیبی از اعضای حزبش و سوسیال دموکرات‌هاست، از سوی حزب کمونیست نیز حمایت می‌شود.

راهپیمایی بعدی علیه نخست وزیر و وزیر دادگستری قرار است روز سه شنبه آینده در سراسر کشور برگزار شود.

مکان:پراک، جمهوری چک

منابع:یورونیوز، خبرگزاری رویترز

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کلمات کلیدی جمهوری چک

اخبار مرتبط

به دنبال اعلام نتایج انتخابات جمهوری چک و آلمان؛

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.