اخبار مرتبط

اتحادیه اروپا به سردی از وزیر خارجه آمریکا که سفرش را برای شرکت در نشست بروکسل به روسیه لغو کرده بود، استقبال کرد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، خبرگزاری آلمان گزارش داد «فدریکا موگرینی» هماهنگ‌ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا در برابر اعلام خبر سفر غیرمنتظره «مایک پومپئو» وزیر خارجه آمریکا به بروکسل واکنشی سرد نشان داد. موضوع بر سر اجلاس وزیران خارجه اتحادیه اروپا پیرامون توافق هسته‌ ای با ایران است.

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا به گونه‌ ای غیرمنتظره سفر خود به مسکو را تغییر داده و برای شرکت در اجلاس وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیرامون موضوع نجات برجام، ابراز تمایل کرده بود.

نشست وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا امروز دوشنبه برگزار می‌ شود. از همین رو، پومپئو قرار سفر خود به مسکو را که برای همین روز پیش بینی شده بود، لغو کرد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی وزارت خارجه آمریکا، قرار دیدار پومپئو با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه و همچنین با «سرگئی لاوروف» نخست‌ وزیر این کشور در روز سه‌ شنبه در سوچی به قوت خود باقی است.

موگرینی و سفر غیرمنتظره پومپئو

فدریکا موگرینی هماهنگ‌ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا نسبت به سفر غیرمنتظره پومپئو به بروکسل واکنشی خویشتن‌ دارانه و سرد از خود نشان داده است.

موگرینی گفته است که او در ساعات بامدادی روز دوشنبه از سفر غیرمنتظره پومپئو به بروکسل مطلع شده است.

هماهنگ‌ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرده است که برنامه نشست وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیرامون یافتن راه حلی برای اجرای کامل توافق هسته‌ ای با ایران بسیار فشرده است و معلوم نیست که آیا امکان دیدار با وزیر خارجه آمریکا وجود داشته باشد.

فدریکا موگرینی گفته است: «ما در طول روز خواهیم دید که آیا فرصت برای سازماندهی یک دیدار با وزیر خارجه آمریکا وجود دارد یا خیر.»

موگرینی و توافق هسته‌ ای با ایران

هماهنگ‌ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش از شروع اجلاس وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل تاکید کرده است که او از سیاست و مواضع اتحادیه اروپا در قبال برجام حمایت و پشتیبانی می‌ کند.

موگرینی تاکید کرد که گفت‌ و گوهایش با وزیران خارجه اروپایی بر این متمرکز خواهد بود که «چگونه می‌ توان از اجرای کامل توافق هسته‌ ای با ایران بهترین حمایت را کرد.»

موگرینی قرار است در حاشیه دیدار روز دوشنبه وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیرامون توافق هسته‌ ای با ایران، با وزیران سه کشور حاضر در گفت‌ و گوهای هسته‌ ای با ایران، یعنی با وزیران خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه نیز دیدار و گفت‌ و گو کند.

هدف از این دیدار یافتن راه حلی برای اجرای کامل تعهدات پیش‌ بینی شده در برجام اعلام شده است. موگرینی گفته است که نقش توافق هسته‌ ای با ایران در ایجاد امنیت در منطقه، برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا از اهمیت بسیاری برخوردار است.

موضوع محوری گفت‌ و گوهای روز دوشنبه 13 مه وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا ممکن ساختن تجارت و بازرگانی خارجی با ایران به‌ رغم تحریم‌ های این کشور از سوی آمریکا اعلام شده است. آمریکا تهدید کرده است که هر کشوری که تحریم‌ های وضع شده از سوی این کشور را نقض کند، مشمول مجازات خواهد شد.

ایران چهارشنبه گذشته در یک‌ سالگی خروج آمریکا از برجام اعلام کرد که پایبندی به برخی تعهداتش ذیل برجام را متوقف می‌ کند؛ علاوه بر این، مهلتی 60 روزه به پنج عضو برجام داد که اگر «منافع ایران تامین نشود» دست به اقداماتی دیگر خواهد زد.

این اقدام اخیر واکنش‌ های متعددی به همراه داشت و از جمله اتحادیه اروپا در بیانیه‌ ای رسمی ضمن  تاکید به تعهد خود برای حفظ برجام، از تصمیم تهران ابراز نگرانی کرد.

مایک پومپئو قرار است پس از بروکسل، روز سه‌ شنبه مستقیما رهسپار بندر سوچی در ساحل غربی روسیه شود تا در آنجا با پوتین و لاوروف دیدار و گفت‌ و گو کند.

از 10 ماه پیش که دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین رهبران دو کشور، دیداری دو نفره در فنلاند برگزار کردند، این نخستین دیدار مقام‌ های ارشد دو کشور به شمار می‌ رود.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.