انفجارهای مهیبی شهر بندری«الفجیره» امارات متحده عربی را بامداد امروز به لرزه در آورد.

 

به گزارش جماران به نقل از المیادین، برخی منابع گفتند که انفجارهای مهیبی شهر بندری«الفجیره» امارات متحده عربی را بامداد امروز به لرزه در آورد.

این منابع گفتند که انفجارها داخل بندر به وقوع پیوسته است و صداهای آنها در سراسر شهر شنیده شده است.

Capture

برخی شاهدان عینی گفتند که هواپیماهای آمریکایی و فرانسوی بر فراز بندر الفجیره و در آسمان همه منطقه به پرواز در آمدند.

برخی منابع نیز گفتند که تعداد نفت کش هایی که در اثر این انفجارها در  بندرالفجیره  دچار آتش سوزی شدند بین 7 تا 10 نفت کش است.

در پی انتشار این خبر امارات واکنش نشان داده و آن را تکذیب کرد اما هیچ گونه دلیل و مدرکی برای این تکذیبیه خود منتشر نکرد.

خبرگزاری رسمی امارات(وام)  گزارش داد: دفتر رسانه ای دولت فجیره گزارش های رسانه ای درباره انفجارهای مهیب که بندر الفجیره را بامداد امروز به لرزه درآورد، تکذیب کرد.

این دفتر رسانه ای تصریح کرد که فعالیت در بندر الفجیره عادی است و از رسانه ها نیز خواست که به منابع رسمی استناد کنند.

در همین حال،  منابع خاص به المیادین فهرست نفت کش هایی که در جریان انفجارها در بندر الفجیره دچار آتش سوزی شدند و نیز پلاک آنها را دادند.

این منابع گفتند که نفتکش ها از نوع «سوپر تانکر» هستند.

این منابع تأکید کردند: نفتکش هایی که دچار آتش سوزی شدند عبارتند از:«الامیجال» با پلاک 91477674 و «خمسا10»با پلاک  94320704 ،نفتکش «مجد»با پلاک 9773800، نفتکش المرزوقه با پلاک 9165762 و نفتکش «المیراج» با پلاک 9394741.

این منابع خاص گفتند که منطقه ای که در آن انفجارها در بندر الفجیره به وقوع پیوست به طور کامل به محاصره در آمده است.

در تحولی دیگر، وزارت خارجه امارات اعلام کرد که 4 کشتی تجاری در آب های منطقه ای این کشور در معرض«اقدامات خرابکارانه» قرار گرفتند.

وزارت خارجه امارات تأکید کرد که این حادثه تلفات انسانی در پی نداشته است.

وزارت خارجه امارات با صدور بیانیه ای تأکید کرد که 4 کشتی تجاری غیرنظامی که متعلق به چند کشور هستند صبح امروز در نزدیکی آب های منطقه ای این کشور در ساحل شرقی و در نزدیکی امارت الفجیره و به طور مشخص در نزدیکی آب های منطقه و آب های اقتصادی امارات در معرض اقدامات خرابکارانه قرار گفتند.

در این بیانیه آمده است که طرف های مربوطه تمام تدابیر لازم را اتخاذ کردند و تحقیقات درباره این حادثه با همکاری طرف های داخلی و بین المللی در جریان است و به محض پایان تحقیقات نتایج آن اعلام می شود.

در بیانیه وزارت خارجه امارات آمده است که این عملیات تخریبی منجر به تلفات انسانی نشده و کسی در اثر آن زخمی نشده است همچنین هیچ گونه مواد زیان آور یا سوخت از این کشتی ها سرایت نکرده است.

در این بیانیه آمده است که بندر الفجیره به فعالیت خود به شکل عادی ادامه می دهد.

در همین حال،«خالد الفالح» وزیر نفت عربستان اعلام کرد از چهار نفتکشی که روز گذشته-یکشنبه- در نزدیکی آب‌های امارات عربی متحده در دریای عمان مورد حمله «خرابکارانه» قرار گرفتند، دو نفتکش متعلق به این کشور بوده است.

الفالح تصریح کرد این دو نفتکش روز یکشنبه در منطقه‌ای نزدیک به آب‌های سرزمینی امارات عربی متحده هدف «حمله خرابکارانه» قرار گرفته‌اند.

خبرگزاری دولتی عربستان نیز امروز دوشنبه به نقل از وزیر نفت این کشور اعلام کرد که یکی از این شناورها در حال عزیمت به بندر رأس‌ ‌تنوره برای بارگیری نفت خام عربستان بوده است. این محموله قرار بود برای تحویل به یکی از مشتریان شرکت نفت آرامکو سعودی در آمریکا بارگیری شود.

وزیر نفت عربستان همچنین گفت که این حملات باعث بروز خسارات مادی و «تخریب جدی» دو نفتکش شده، اما در جریان آن به کسی آسیب نرسیده و نشتی نفت نیز روی نداده است.

بنابراین گزارش، بندر فجیره امارات که در شرق این کشور و بلافاصله بعد از تنگه هرمز قرار دارد، بزرگ‌ترین مرکز ذخیره نفت در دریای عمان به شمار می رود.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.