مکان:ولادی وستک، روسیه/ منبع: خبرگزاری اسپوتنیک

 

به گزارش جماران، «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی برای نخستین بار به روسیه سفر کرد و با ولادیمیر پوتین پوتین برای نخستین بار دیدار کرد.

5cc137c395a597af048b45f1

ولادیمیر پوتین با یک بالگرد به جزیره «روسکی» در نزدیکی ولادی وستوک رسید. این دیدار در شهر  این جزیره در ولادی وستوک  روسیه روز پنجشنبه برگزار شد. 

این دیدار نخستین دیدار پوتین و کیم رهبر شمالی است و سفر رهبر کره شمالی نیز نخستین سفر وی به روسیه از زمان به قدرت رسیدنش در سال 2011 و نیز نخستین سفر خارجی رئیس شورای دولت کره شمالی پس از انتخاب دوباره وی به این مقام در آوریل سال جاری به شمار می رود. 

جزئیات سفر کیم جونگ اون به روسیه به دلایل امنیتی تا به این لحظه سری مانده است. رسانه های رسمی نیز زمان و مکان دیدار و مذاکره را فقط دو روز پیش از سفر را اعلام کردند به طوری که «یوری اوشاکوف» معاون رئیس جمهور روسیه روز سه شنبه اعلام کرد که پوتین با کیم در 25 آوریل در ولادی وستوک دیدار می کنند.

این دیدار در شهرک دانشگاهی جزیره روسکی واقع در ولادی وستوک انجام شده است، جایی که از روز چهارشنبه تدارک امنیتی شدیدی در آن حاکم است و خیابان ها با پرچم های دو کشور روسیه و کره شمالی مزین شده اند.

ولادیمر پوتین در ابتدای این دیدار ضمن خوش آمد گویی به میهمان کره ای خود اطمینان داد که کشورش همچنان به حمایت از تلاش های جاری برای ایجاد تحولات مثبت در شبه جزیره کره و نیز تقویت روابط اقتصادی با پیونگ یانگ ادامه می دهد.

رئیس جمهور روسیه همچنین خطاب به رهبر کره شمالی تصریح کرد: «مطمئن هستم که سفر امروز شما به روسیه به ما برای درک و شناخت بهتر راهبردهای لازم جهت حل مسئله شبه جزیره کره کمک خواهد کرد.»

 پوتین در ادامه یادآور شد: «برای تقویت روابط دوجانبه و توسعه مناسبات اقتصادی هر دو کشور کارهای زیادی باید انجام دهند.»

155616898395779500

در مقابل کیم جونگ اون نیز بر عزم کشورش جهت تقویت مناسبات «تاریخی» با روسیه به عنوان یکی از متحدان نزدیک این کشور در جریان جنگ سرد تاکید کرد و خواهان ایجاد ثبات و استحکام بیشتر در روابط میان دو کشور شد.

رهبر کره شمالی در ابتدای نخستین ملاقات رسمی با رئیس جمهوری روسیه تصریح کرد: «فکر می کنم که این دیدار برای توسعه روابط تاریخی میان دو کشوری که از دوستی دیرینه برخوردارند بسیار مفید واقع خواهد شد و به تحکیم بیشتر این رابطه کمک خواهد کرد.»

4356

کیم جونگ اون همچنین ضمن تبریک به ولادیمیر پوتین برای «ساختن روسیه ای قوی» خاطرنشان کرد که انتظار دارد در این دیدار به گونه ای سازنده با مخاطب روس خود در باره اوضاع شبه جزیره کره بحث و تبادل نظر کند.

دیدار سران روسیه و کره شمالی بدون حضور خبرنگاران جریان دارد و پس از یک ساعت هیات های دو کشور به آن می پیوندد و در مجموع چهار ساعت طول می کشد.

به گزارش رسانه ها در پایان این ملاقات هیچ بیانیه ای مشترک منتشر نخواهد شد و توافقنامه ای نیز قرار نیست به امضای طرفین برسد.

 روسیه از روابط دوستانه‌ای با کره شمالی برخوردار است و تامین کننده بخشی از نیازها و مایحتاج غذایی این کشور محسوب می شود.

آخرین دیدار سران دو کشور به سال ۲۰۱۱ بر می گردد که طی آن «کیم جونگ ایل» پدر رهبر کنونی کره شمالی و دمیتری مدودف، رئیس جمهوری سابق روسیه به نمایندگی از دو کشور با یکدیگر دیدار و گفتکو کرده بودند.

رهبر سابق کره شمالی در دیدار با مدودف تاکید کرده بود که کشور حاضر است دست از آزمایش های هسته ای بردارد.

این در حالی است که کیم جونگ اون تاکنون چهار بار به صورت مستقیم هدایت آزمایش های هسته ای کشورش را در دست گرفته است. از جمله مهمترین این آزمایش ها می توان به تست یک بمب هیدورژنی در سال ۲۰۱۷ و پرتاب موشک های بین قاره ای اشاره کرد که قادرند کلیه نقاط قاره آمریکا را هدف قرار دهند.

کیم جونگ اون در حالی برای دیدار با رئیس جمهوری روسیه و جلب حمایت متحد سنتی کشورش عازم ولادی وستوک شده است که دو ماه پیش در دومین ملاقات تاریخی و پر سر و صدای خود با «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا بدون دستیابی به پیشترفتی محسوس مذاکرات در هانوی را ترک کرد.

رهبر کره شمالی روز چهارشنبه در بدو ورود به خاک روسیه در گفتگو با یک شبکه تلویزیونی ابراز امیدواری کرده بود که دیدار و گفتگو با ولادیمیر پوتین مفید و موفقیت آمیز باشد. کیم جونگ اون همچنین تصریح کرده بود که در گفتگو با رئیس جمهوری روسیه مسائل مربوط به خلع سلاح هسته ای در شبه جزیره کره مورد بحث قرار خواهد گرفت.

کیم جونگ اون پس از به بن بست رسیدن گفتگوها با آمریکا اینک در پی جلب حمایت های بین المللی از سوی دیگر کشورها و قدرت های جهانی است تا تلاش واشنگتن برای در انزوا نشان دادن پیونگ یانگ را خنثی کند.

رهبر کره شمالی به همین منظور طی یک سال گذشته در چهار نوبت با «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین دیدار و گفتگو کرده و اینک به دنبال نزدیک تر شدن به بزرگترین رقیب سنتی آمریکا در عرصه بین المللی است.

روسیه پیش از این بارها خواستار لغو تحریم های بین المللی بر ضد کره شمالی شده بود. این در حالی ست که ایالات متحده آمریکا تاکنون چند بار مسکو را به کمک و یاری رساندن به پیونگ یانگ برای نقض این تحریم ها متهم کرده است.

روز گذشته -چهارشنبه- خبرگزاری نوستی  روسیه گزارش داد که قطار رهبر کره شمالی وارد روسیه شد.

یک منبع دولتی در منطقه «پریمورسکی» در شرق روسیه  گفت قطار زره پوش حامل «کیم جونگ اون»رهبر کره شمالی روز چهارشنبه وارد اراضی روسیه شده است.

این منبع افزود که قطار کیم از مرزهای روسیه عبور کرد و وارد ایستگاه «حاسان» شده است.

کیم طی دیدار کوتاهی با مسئولان دولتی و مسئولان وزارت خارجه روسیه در ایستگاه راه آهن حاسان گفت:من از حضورم در اراضی روسیه بسیار خوشحالم.

کیم تصریح کرد که سفر کنونی اش به روسیه آخرین سفرش نخواهد بود.

رهبر کره شمالی سفر کنونی اش را گام نخست جهت گسترش روابط با مسکو عنوان کرد.

برخی منابع نیز گزارش داده بودند که قطار کیم پس از آن به سمت شهر «ولادی وستک به حرکت در آمد و انتظار می رود ساعت 11 به وقت مسکو به این شهر برسد.

پیشتر خبرگزاری رویترز گزارش داد که خبرگزاری مرکزی کره شمالی روز چهارشنبه اعلام کرد که «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی سوار بر قطار ویژه خود شده و راهی روسیه شد.

پیش از این یک مسئول در کاخ کرملین روسیه اعلام کرد که کیم رهبر کره شمالی و «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه روز پنجشنبه در بندر«ولادی وستک»دیدار می کنند و درباره بحران بین المللی مرتبط با سلاح هسته ای پیونگ یانگ رایزنی می کنند.

خبرگزاری مرکزی کره شمالی تأکید کرد که کیم به همراه هیأتی از مسئولان بلندپایه از حزب«کارگران کره»،«لی یون هو» وزیر خارجه و ژنرال«لی یون گیر»رئیس ستاد مشترک ارتش کره شمالی راهی روسیه شده است.

 

واکنش آمریکا 

یک منبع در وزارت خارجه آمریکا در واکنش به سفر کیم جونگ اون به روسیه و دیدار پیش روی وی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفت که ایالات متحده آمریکا و جامعه جهانی به یک هدف در قبال کره شمالی پایبند هستند و آن خلع سلاح کامل هسته ای است.

این منبع گفت:ما در جریان دیدار برنامه ریزی شده هستیم. ایالات متحده آمریکا و جامعه جهانی به یک هدف پایبندند و آن خلع سلاح هسته ای کره شمالی به طور کامل است به گونه ای که از آن به طور کامل یقین پیدا کرد. صلح نیز به پایبندی کیم جونک اون به خلع سلاح بستگی دارد.

وی در ادامه گفت که ایالات متحده آمریکا و روسیه درباره مساله کره شمالی مذاکره در حال مذاکره هستند ولی دو طرف در این زمینه اختلاف دارند.

این منبع آمریکایی در ادامه گفت که مسئولان دو کشور به مذاکرات خود برای حل اختلاف ها ادامه می دهند.

 

مکان:ولادی وستک، روسیه

منبع: خبرگزاری اسپوتنیک

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.