اخبار مرتبط

ترامپ با طرح پایان دادن به سیاست تجاری ترجیحی با هند، درصدد گشودن جبهه جدیدی در جنگ های تجاری خود برآمد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، خبرگزاری رویترز گزارش داد رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه با طرح پایان دادن به سیاست تجاری ترجیحی با هندوستان که براساس آن هند اجازه می یافت 5.6 میلیارد دلار صادرات بدون عوارض به آمریکا داشته باشد، درصدد گشودن جبهه جدیدی در جنگ های تجاری خود برآمد. 

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در نامه ای به کنگره این کشور اعلام کرد قصد دارد به اجرای تعرفه های ترجیحی برای هند پایان دهد.

دونالد ترامپ همواره گفته که می‌ خواهد کسری تجاری آمریکا با دیگر کشورهای را کاهش دهد و بارها از تعرفه‌ های بسیاری بالای گمرکی هند انتقاد کرده است.

به گفته دفتر نماینده تجاری آمریکا، کسری تراز تجاری این کشور با هند در سال 2017 معادل 27.3 میلیارد دلار بود.

به گفته مقامات تجاری آمریکا لغو امتیازهای تجاری هند دست کم 60 روز پس از اطلاع رسانی به کنگره و دولت هند انجام خواهد شد. 

ترامپ در نامه ای خطاب به سران کنگره نوشت: «این اقدام را انجام می دهم زیرا پس از تعامل فشرده بین آمریکا و دولت هند، به این نتیجه رسیده ام که هند قصد ندارد برای دسترسی عادلانه و معقول به بازارهای این کشور تضمینی به آمریکا بدهد.»

هند کشوری است که بیشترین منفعت را از برنامه نظام عمومی ترجیحات (GSP) می برد و پایان دادن به حضورش در این برنامه بزرگ ترین ضربه تنبیهی برای این کشور آسیای جنوبی از زمان آغاز ریاست جمهوری ترامپ در سال 2017 خواهد بود. 

دفتر نمایندگی تجاری آمریکا اعلام کرد حذف کردن هند از GSP دست کم تا 60 روز پس از اطلاع رسانی های لازم انجام نخواهد شد.

یک منبع دولتی در دهلی نو با بیان این که اجرای GSP سودی معادل 250 میلیون دلار در سال برای هند به دنبال دارد، افزود اما به هرحال امید می رود حذف هند از این برنامه به شکل گیری موانع تجاری منجر نشود. 

هنوز مشخص نشده است که مقامات هندی که قرار است امسال انتخابات عمومی برگزار کنند، چه اقدام تلافی جویانه ای در پیش خواهند گرفت. 

پس از آنکه هند قوانین جدیدی در زمینه تجارت الکترونیکی اعمال کرد که فعالیت های شرکت های بزرگ اینترنتی مانند آمازون و فلیپکارت که مالک آن شرکت آمریکایی والمارت است را محدود می کرد، روابط تجاری آمریکا با این کشور آسیب جدی دید. 

بازار تجارت آنلاین در هند به سرعت در حال رشد است.

مقررات جدید دولت هند در زمینه تجارت آنلاین که در ماه دسامبر اعلام شد، شرکت هایی نظیر آمازون را از عقد قراردادهای انحصاری با تولید کنندگان منع می‌ کند، میزان ارائه تخفیف در قیمت محصولات را محدود و آنها را از فروش محصول از طریق فروشندگانی که سهامدار آن هستند، منع می‌ کند.

تحت تاثیر این محدودیت ها فهرست محصولات شعبه آمازون در هند مختل و این شرکت ناگزیر شد ساختار تجاری خود را تغییر دهد. شرکت های آمازون و والمارت و دولت آمریکا با لابی‌ گری تلاش کردند مانع از تصویب این قوانین شوند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.