اخبار مرتبط

دومین دختر عربستانی طی روزهای اخیر در پی خشونت خانوادگی از خانه فرار کرده و ویدیوئی در این زمینه نیز منتشر کرد.

به گزارش جماران به نقل از وبسایت عربی21، «سعود المعجب» دادستان کل عربستان سعودی دستور انجام تحقیقاتی درباره صحت ویدیوئی از یک دختر عربستانی را صادر کرد که این دختر در این ویدیو گفت وی از  پنجره خانه به دلیل خشونت پدرش علیه وی فرار کرده است.

این حادثه جدید در پی  حادثه جنجالی فرار «رهف القنون» دختر عربستانی  در تایلند از دست خانواده اش  صورت گرفت که به دلیل آن چه وی خشونت خانوادگی و قوانین محدود کننده آزادی زن  در عربستان سعودی اعلام کرد دست به این کار زد. القنون موفق شد در کانادا پناهندگی بگیرد.

دادستان کل عربستان سعودی با صدور بیانیه ای تأکید کرد که دستور داده است «تدابیر فوری» در این زمینه یعنی فرار یک دختر دیگر اتخاذ شود.

فعالان در شبکه های اجتماعی نوار ویدیوئی را دست به دست کرده اند که در آن دختری به نام«نجود المندیل»درخواست کمک کرده است.

نجود در این ویدیو ضمن معرفی خود می گوید:« من از خشونت لفظی و بدنی مستمر توسط پدرم رنج می برم و امروز نیز مرا تهدید کرد. پدرم به بهانه واهی و کوچک مرا داغ می کرد. من از ترس از پنجره اتاقم به سمت خانه همسایه فرار کردم و یکی از دوستانم مرا با خودش برده است.»

این دختر عربستانی در ادامه گفت:« به من بگویید همه کاری بکنم به جز گزارش دادن به پلیس زیرا قبلا به شدت کتک خوردم و به پلیس گزارش دادم اما نه فقط پلیس برایم هیچ کاری نکرد بلکه از من تعهد گرفتند و مرا به خانه بازگرداندند.»

نجود در ادامه گفت:« من مشکلی با این ندارم که به هر جایی بروم که حکومت برایم تهیه کند و اکنون چیزی جز حمایت نهادهای مربوطه را نمی خواهم.»

به رغم اعلام دادستانی کل عربستان مبنی بر اینکه درباره این حادثه تحقیقات انجام می دهد اما این دختر گفت که « تا کنون هیچ نهاد رسمی با وی تماس نگرفته است.»

این در حالی است که پیش از این فرار رهف القنون دختر عربستانی  به دلیل خشونت خانوادگی در تایلند از دست خانواده اش، جنجال زیادی به پا کرد که منجر به دخالت سازمان ملل و اعطای پناهندگی به وی توسط کانادا شد.

 خبرگزاری فرانسه دو روز پیش در این زمینه گزارش داد که رهف القنون  نوجوان 18 ساله عربستانی که پس از فرار از دست خانواده اش در تایلند به کانادا رسید به طور رسمی در فرودگاه «تورنتو» مورد استقبال قرار گرفت.

«کریستیا فریلند» وزیر خارجه کانادا از القنون در فرودگاه استقبال کرد.

وزیر خارجه کانادا به تعداد زیادی از خبرنگاران که در انتظار رسیدن القنون که کلاه کمیساریای عالی پناهندگان به سرش داشت و لباسی که روی آن کانادا نوشته شده بود به تن کرده بود گفت که « این دختر عربستانی سفری بسیار طولانی داشت و خسته است و ترجیح می دهد که اکنون به پرسش ها جواب ندهد.»

وزیر خارجه کانادا که القنون را همراهی کرد به «شجاعت» این دختر سعودی اشاره کرد و در «خانه جدیدیش» یعنی کانادا به او خوشامد گفت اما مکان اقامت وی را مشخص نکرد.

«جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا نیز اعلام کرده بود که کشورش به این نوجوان ۱۸ ساله پناهندگی خواهد داد. این در حالی است که رهف محمد القنون قصد داشت از تایلند برای کسب پناهندگی به استرالیا برود.

انتظار می رود اعطای پناهندگی به این نوجوان ۱۸ ساله روابط اتاوا با ریاض را بیش از پیش تیره کند. روابط دو کشور پیش از این به دنبال اعتراض کانادا به بازداشت مدافعات حقوق بشر در عربستان پرتنش شده بود.

رهف محمد القنون با استفاده از تلفن همراه خود و حضور در شبکه های اجتماعی توانسته بود هنگام حضورش در تایلند توجه افکار عمومی جهان را به موضوع احتمال اخراجش از تایلند و بازگشتش به عربستان جلب کند.

مقامات تایلند هنگام ورود این نوجوان از کویت به تایلند تهدید کرده بودند که او را با هدف بازگرداندن نزد خانواده اش اخراج خواهند کرد.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان روز چهارشنبه گذشته با درخواست پناهندگی رهف محمد القنون موافقت کرده بود.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.