اهل سنت بندرگناوه در شب‌های پایانی ماه مبارک رمضان با برگزاری آیین سنتی " الوداع " در مساجد با این ماه پرفضیلت خداحافظی می‌کنند.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا،  اهل سنت این گناوه، آیین الوداع را از دیرباز در شب‌های پایانی ماه رمضان که از شب ۲۷ آغاز می‌شود، با اجرای برنامه‌های مختلفی و خواندن آواهای حزین و زیبا برگزار می‌کنند.

در این آیین اشعار فارسی و عربی زیبایی در باره ارزش‌های روزه و رمضان توسط یکی از حاضران با صدای زیبایی خوانده می‌شود و در پایان هر بیت، شرکت کنندگان با نوای "الوداع الوداع یا رمضان" پاسخ می‌دهند.

اشعار فارسی این آیین برگرفته از کلیات سعدی است و این اشعار و همچنین ترجمه  عربی آن در بایگانی فرهنگی اهل سنت بندرگناوه نگهداری می‌شود.

برنامه ختم قرآن که به روایت محلی اهل سنت  " صدق کردن قرآن " گفته می‌شود از جمله برنامه‌های جانبی شب‌های الوادع است.

در این برنامه، اشخاصی که ختم قرآن داشته‌اند همزمان با ختم کتاب الهی توسط شرکت کنندگان در مسجد، از مردم با شیرینی پذیرایی و ختم را تصدیق می‌کنند.

امام جمعه اهل سنت گناوه گفت: جامعه اهل سنت این شهرستان همه ساله در شب‌های پایانی ماه مبارک رمضان، مراسم الوداع با این ماه پرفضیلت برگزار می‌کنند.

شیخ محمدفاروقی افزود: در برنامه الوادع امسال بخاطر شرایط کرونایی نتوانستیم با حضور زیاد مردم  برگزار کنیم و با حداقل نفرات و رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.