گلیم‌، صنعت دستی خاص "گنخک شیخا" در شهرستان دشتی بوشهر که شمار بافندگان چیره‌ دست آن تا ۲ سال پیش به انگشتان یک دست می‌رسید و چیزی نمانده بود که به دست بی‌مهر فراموشی سپرده شود اما، این ریز بافت خود رنگ اکنون در قدم نخست ۶۰ بانوی این روستا را جذب خود کرده‌ است.

به گزارش جماران، ایرنا نوشت: دربرگیری صنایع دستی به وسعت پهنه ایران زمین است و به جرات می‌توان گفت همه شهرها و روستاهای کشور در این عرصه حرفی برای گفتن دارند، این واقعیت صحنه بزرگی را برای اشتغال‌آفرینی خرد برای طیف وسیعی از جمعیت و بویژه توسعه پایدار روستایی فراهم کرده‌ است و وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سال گذشته حمایت از این کسب و کارها را هم معنی با "برقراری عدالت اجتماعی" دانست.

احیای صنایع دستی که به فراموشی نزدیک می‌شد به عنوان زمینه‌ای بالقوه برای رونق کسب و کارهای کوچک مقیاس برخاسته از بوم و اقلیم و فرهنگ، در سال‌های اخیر به طور ویژه مورد توجه دولت قرار گرفت.

طوری که احیا و باز طراحی ۹۹ رشته صنایع دستی درچهار سال گذشته و بیش از ۵۵ رشته در یکسال اخیر نمودی از این  توجه کارا به هنرصنعت‌های بومی کشور است؛  هنرهای که اکنون پای بسیاری از آنها به بازار گشوده شده‌ و دست بسیاری از بانوان را به اشتغال بند کرده‌ است.

از این میان احیای کلاه حصیری، چوقه (چوکه) و گلیم دست بافت در سه سال اخیر نیز حاصل تلاش و همیاری معاونت صنایع دستی استان بوشهر با هنرمندان روستایی است که اندک اندک شمارشان تقلیل می‌یافت، اما حالا رونق به این هنر صنعت‌ها بازگشته است.

گلیم دست‌ بافت گنخک شیخا یکی از آنهایی است که امیدهای بسیاری را به یک توانمندسازی و اشتغال‌آفرینی گسترده در این روستا از توابع بخش کاکی شهرستان دشتی ایجاد کرده‌ است.

آری، سخن از گلیم‌ بافی روستای گنخک شیخی است که از سال ۹۸ در مسیر احیا و باز زنده سازی قرار گرفته است و امروز می‌توان گفت از گزند فراموشی و منسوخ شدن در امان مانده‌ است.

گلیم‌های دست‌ بافت این روستا از دیرباز فرش کننده بیشتر خانه‌های روستایی بود و زنان در طول زندگی خود چند تخته از آن را برای استفاده امروز خود و فردای فرزندانشان می‌بافتند، اما از زمانی که جای خود را به فرش‌ها و گلیم‌های ماشینی دادند و بافندگان آن پای به پیری گذاشتند یا رخت از دنیا بر بستند، این هنر صنعت بومی نیز به عنصری در تاریخ اجتماعی بدل شد.

اما امروز و در فرآینده احیا و باز زنده‌سازی، اگر این گلیم پای ثابت خانه‌ها نیست، می‌تواند در وجهه عنصری دکوراتیو پای خود را حتی به آپارتمان‌های مدرن شهرها بگشاید.

صنایع دستی کهن برای ماندگار ماندن و تداوم کاربرد در دنیای امروز لازم است با نیاز روز متناسب شوند و کاربردی به فراخور سبک زندگی مردمان کنونی بیابد که این مسیر را گلیم گنخک با استاندارد شدن مساحتش متنتاسب ‌با سازه‌های امروز خانه‌ها و آپارتمان‌ها پیموده است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.