یک متخصص و کارشناس لرزه‌نگاری تخلیه تدریجی انرژی درون زمین را علت پس لرزه های گناوه دانست

یک متخصص و کارشناس لرزه‌نگاری گفت: تخلیه تدریجی انرژی ناشی از شکستگی لایحه‌های درونی زمین، می‌تواند به عنوان یکی از عوامل پس‌لرزه‌های متعدد در بندرگناوه استان بوشهر باشد.

به گزارش جماران، دکتر روح الله تقی زاده روز شنبه  در گفت و گو با ایرنا افزود: زمین‌لرزه‌های پس از زلزله اصلی، دست کم تا چندین  ماه حتی ۹ ماه به طول می‌انجامد و وقوع پس‌لرزه‌های متعدد بعد از زلزله‌های بزرگ قابل انتظار است ‌طوریکه به تدریج و با گذشت زمان، از شدت آنها کاسته می‌شود.

وی اظهار کرد: تکان اصلی در اثر زلزله‌های اصلی به طور معمول، تمامی انرژی‌های انباشته شده را در اولین شکست آزاد نمی‌کند و بنابراین انرژی و تنش باقیمانده در زون‌ها و امتدادهای مکانی خاص باعث ادامه گسترش شکست لایه‌های زمین و در نتیجه رخداد مکرر پس‌لرزه‌ها تا زمانی که سامانه گسلی مسبب زلزله از تکاپو خارج و کل انرژی ذخیره شده در درون زمین تخلیه و حرکت گسلی به‌طور کامل تثبیت شود، ادامه دارد.

تقی زاده،  ویژگی مشترک پس‌لرزه‌ها را کوچک‌تر بودن شدت آن در مقایسه با زلزله اصلی‌ عنوان کرد و افزود: پس لرزه‌ها در بازه زمانی معین بعد از زلزله اصلی و در گستره مکانی اطراف زلزله اصلی رخ می‌دهند و بر این اساس،‌  در روزهای اول رخداد بطور معمول  با تعداد و بزرگی زیاد شناخته می‌شوند که به تدریج و با گذشت زمان از تعداد و بزرگی آنها کاسته می‌شود. 

وی ادامه داد: در آسیب‌های ناشی از زلزله عوامل مختلفی نظیر شدت و بزرگی، عمق کانونی، فاصله مرکز زلزله از بناها و ساختمان‌ها و تاسیسات، مدت زمان و شتاب افقی و قائم زلزله می‌تواند تاثیرگذار باشد.

این کارشناس بیان کرد: در زلزله گناوه چون کانون آن نزدیک منطقه کوهستانی بوده است باعث شده کمتر خرابی‌های ناشی از زلزله را در ساختمان‌ها و بناها داشته باشیم.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.