اخبار مرتبط

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت گفت: شرایط جاده‌ای عراق و جمعیت بالای زائران، مراسم پیاده روی اربعین را آبستن حوادثی خواهد کرد که متاسفانه تا کنون شاهد فوت ۵۰ نفر از هموطنان در اثر حادثه یا به صورت طبیعی بوده‌ایم.

 

به گزارش جماران؛ مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت با اعلام خبر درگذشت ٥٠ زائر ایرانی در پیاده روی اربعین، گفت: زائران اربعین که بیمه بودند تا سقف ۲۲ میلیون برای درمان تحت پوشش بیمه هستند و به خانواده آن تعداد از زائرانی هم که بهصورت عادی و یا به دلیل بیماری فوت کرده‌اند، ۳۰ میلیون تومان غرامت پرداخت می شود.

محسن نظافتی درباره خدمات بیمه‌ای زائران اربعین همزمان با پایان این مراسم در عراق و بازگشت زائران به کشور، گفت: شرایط جاده‌ای عراق و جمعیت بالای زائران، مراسم پیاده روی اربعین را آبستن حوادثی خواهد کرد که متاسفانه تا کنون شاهد فوت ۵۰ نفر از هموطنان در اثر حادثه یا به صورت طبیعی بوده‌ایم.

 وی افزود: ۴۰ نفر از طرف کمیته ثبت نام و اعزام به عنوان مامور کارگزاری بیمه در کنار همکاران هلال‌احمر و کمیته بهداشت و درمان برای خدمات رسانی به زائران در مسیر پیاده روی اربعین مستقر شدهاند.

مدیر کل عتبات سازمان حج و زیارت اظهار کرد: نمایندگان شرکت کارگزاری بیمه ایران را در کنار همکاران کمیته بهداشت و درمان و هلال احمر در بیمارستانهای عراق و در مسیر پیاده روی اربعین مستقر کردیم تا هر زائری که برای درمان به مراکز درمانی انتقال داده میشود از طریق بیمه هزینههای درمانی آنها پوشش داده شود، به دلیل اینکه هزینه های درمانی در عراق بسیار گران هست.

نظافتی ادامه داد: با مساعدت و پیگیری نمایندگان شرکت کارگزاری بیمه اربعین، در خصوص آسیب دیدگانی که لازم بود برای ادامه درمان به ایران انتقال داده شوند، آنهایی که در شهرهای مرزی بودند توسط همکاران هلال احمر و بیمهای با آمبولانس و یا حتی بصورت هوایی به بیمارستانهای خوزستان، ایلام و تهران انتقال داده شدند و در مراکز درمانی برای آنها پذیرش گرفته شد.

دبیر کمیته ثبت نام و اعزام اربعین توضیح داد: زائران اربعین که بیمه بودند تا سقف ۲۲ میلیون برای درمان تحت پوشش بیمه هستند و افرادی هم که بصورت عادی و یا به دلیل بیماری فوت کرده بودند پروندههای آنها در حال تکمیل است که ۳۰ میلیون تومان به خانواده های آنان پرداخت میشود همچنین کسانی که در اثر حوادثی از جمله تصادفات و یا پرت شدن از بلندی فوت کرده بودند اینها هم تا ۲۰۰ میلیون تومان به خانوادههایشان پرداخت می شود.

این مقام مسؤول با بیان این که متاسفانه تاکنون تقریبا دو سوم از فوت شدگان و آسیب دیدگان ایرانی مراسم پیاده روی اربعین از جمله کسانی بودند که به هر طریق غیر از سامانه سماح ویزا دریافت کرده بودند و تحت پوشش بیمه نبوده اند، گفت: با وجود تماسهای برخی از این عزیزان و خانوادههای آنها با سازمان حج و زیارت، امکان ارائه تسهیلات بیمهای به چنین افرادی تا این لحظه فراهم نیست، اما خانوادههای زائران فوت شده و همچنین زائران آسیب دیده در مراسم پیاده روی اربعین که دچار جراحت یا قطع عضو شده و یا در مراکز درمانی تحت درمان بوده‌اند و بیمه نداشتهاند، می توانند از روز شنبه بیستم آبان ماه به دفاتر حج و زیارت استان ها مراجعه کنند و مشخصات خودشان را اعلام کنند تا بررسی لازم صورت گیرد که میشود از طریق ستاد مرکزی اربعین و یا سایر نهادهای مرتبط تسهیلاتی را برای این عزیزان در نظر گرفت یا خیر.

طبق اعلام ستاد اربعین، امسال بیش از دو میلیون و ٢٠٠ هزار زائر برای شرکت در مراسم پیاده به عراق سفر کردند که طبق اعلام سازمان حج و زیارت نزدیک به یک میلیون نفر آنها در سامانه سماح ثبت نام کرده بودند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.