جاستین ترودو نخست وزیر کانادا با انتشار پیامی اعلام کرد که کشورش نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه های اصطلاحاً «تروریستی» قرار داده است

به گزارش جماران؛ دولت کانادا روز چهارشنبه در ادامه اقدام‌های ضدایرانی خود، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های موسوم به تروریستی قرار داد.

وزیر امنیت عمومی کانادا اعلام کرد که این اقدام در چارچوب قوانین کیفری این کشور صورت گرفته است و اوتاوا از تمام ابزارهایی که در اختیار دارد، برای مقابله با این نهاد استفاده می‌کند.


توییت  جاستین ترودو علیه سپاه

 

 نخست وزیر کانادا اقدام علیه سپاه را تایید کرد

 جاستین ترودو نخست وزیر کانادا با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی اکس اعلام کرد که کشورش نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه های اصطلاحاً «تروریستی» قرار داده است.

 

دبیر ستاد حقوق بشر اقدام کانادا علیه سپاه پاسداران را محکوم کرد

کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر در پیامی نوشت: اقدام خصمانه و مغایر با اصول حقوق بین‌الملل کانادا را به شدت محکوم می‌کنیم.

وی نوشت: طنز تلخی است کشوری که خود از ناقضان عمده حقوق بشر و از حامیان تروریسم است، نام سپاه را که مسئولیت پاسداری از امنیت ملی و مقابله با تروریسم در منطقه را برعهده دارد در فهرست خودخوانده تروریستی قرار داده است.

 

موضع سخنگوی وزارت امور خارجه در قبال تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط دولت کانادا

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه، اقدام سیاسی، غیرمتعارف و نابخردانه دولت کانادا در ترویستی اعلام کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را شدیدا محکوم کرد.

کنعانی این تصمیم نسنجیده دولت کانادا را حرکتی خصمانه و مغایر با موازین و اصول پذیرفته شده حقوق بین‌الملل از جمله برابری حاکمیت ها و عدم مداخله در امور داخلی دولتها و مصداق تعرض به حاکمیت ملی ایران دانست.

کنعانی افزود: این حرکت غیرمسئولانه و تحریک آمیز، در امتداد مسیر اشتباهی است که دولت کانادا طی بیش از یک دهه اخیر تحت تاثیر طیف جنگ طلبان و ناقضین واقعی حقوق بشر و بانیان اصلى تروریسم در پیش گرفته‌ است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد؛ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نهادی حاکمیتی برآمده از متن ملت ایران و دارای هویت رسمی و قانونی منبعث از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است که همگام با دیگر ارکان نیروهای مسلح، مسئولیت پاسداری از امنیت ملی و مرزهای کشور و نیز کمک به امنیت و ثبات پایدار در منطقه از طریق مقابله با پدیده شوم تروریسم را برعهده دارد. 

کنعانی تأکید کرد؛ اقدام مشمئز کننده دولت کانادا علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، هیچ تأثیری در تولید قدرت مشروع و بازدارنده و افزایش سطح و دامنه اقتدار این نیروی پرافتخار برآمده از متن ملت ایران ندارد.

کنعانی اعلام کرد؛ جمهورى اسلامى ایران حقوق خود را در پاسخ متناسب و متقابل در قبال این اقدام مغایر حقوق بین‌الملل و علیه ملت و دولت ایران برای خود محفوظ می‌داند.

 

باقری در واکنش به اقدام کانادا علیه سپاه پاسداران:

مسئولیت عواقب این تصمیم تحریک‌آمیز و غیرمسئولانه، بر عهده دولت کانادا خواهد بود

سرپرست وزارت خارجه گفت:مسئولیت عواقب کانادا علیه سپاه پاسداران بر عهده این دولت خواهد بود

علی باقری شبکه اجتماعی اکس نوشت: اقدام غیرقانونی کانادا در تروریستی توصیف کردن بخش لاینفک نیروی رسمی نظامی ج.ا. ایران که نقشی بی بدیل در دفاع از امنیت ملی و تمامیت سرزمینی ایران عزیز، و حراست از امنیت و ثبات منطقه و مقابله با تروریسم داعشی داشته و دارد، تحرکی بدسگالانه و ناقض اصول و قواعد حقوق بین الملل، هدیه ای سخیف به رژیم «نسل کش»، تروریستها و دیگر دشمنان صلح و ثبات منطقه‌ای است.

مسئولیت عواقب این تصمیم تحریک‌آمیز و غیرمسئولانه، بر عهده دولت کانادا خواهد بود.

 همه دشمنان از تو پر بیم باد،

دل بدسگالان به دو نیم باد!

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.