قالیباف رییس مجلس قانون شفافیت قوا را برای ابلاغ به دولت فرستاد.

به گزارش جماران؛ رئیس مجلس قانون شفافیت قوای سه‌گانه را به دولت ارسال کرد؛ این قانون اخیرا از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد تایید قرار گرفته است.

طرح دو فوریتی شفافیت قوای سه گانه و دستگاه های اجرایی و سایر نهادها در فروردین سال ۱۴۰۱ در مجلس اعلام وصول شد و پس از دو سال بررسی‌های طولانی‌ و رفت و برگشت بین مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام، امروز توسط رئیس مجلس به دولت ابلاغ شد.

ریشه این طرح به وعده نمایندگان مجلس گذشته مبنی بر شفاف کردن آراء آنها برمی‌گشت که در مسیر تصویب به شفافیت آراء سایر قوا و نهادها هم تسری یافت.

با تصویب نهایی، مشمولین این قانون موظفند داده ها و اطلاعات مالی و اداری و حقوقی خود را که مربوط به آن دستگاه می باشد، از طریق سامانه های مربوط به خود منتشر و در دسترس عموم قرار دهند.

مشمولین این قانون همچنین موظفند مشروح مذاکرات خود را اعم از صحن و کمیسیون های تابع آن ها و آرای ماخوذه از اعضا را به تفکیک اسامی موافق، مخالف، ممتنع و کسانی که در رای گیری شرکت نکرده اند، حداکثر ظرف یکماه در پایگاه اطلاع رسانی خود با قابلیت خوانش رایانه ای منتشر نمایند، مگر در مواردی که به موجب قانون اساسی و قوانین مربوط به هر یک از نهادهای مذکور در این قانون، تشکیل جلسه غیرعلنی یا رای گیری مخفی پیش بینی شده باشد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.