بعد از موسسه‌های توسعه و نور، امروز رسما موسسه اعتباری کاسپین منحل شد. موسسه کاسپین سال ۹۴ برای ساماندهی ۸ تعاونی اعتباری غیرمجاز تشکیل شده بود.

به گزارش جماران، فرشاد محمدپور، معاون نظارت بانک مرکزی گفت: با برگزاری مجمع عمومی فوق العاده موسسه اعتباری کاسپین و در اجرای مصوبات شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران، انحلال و شروع عملیات تصفیه این موسسه اعتباری ناتراز تصویب شد.

وی ادامه داد: در ادامه اقدامات اصلاح نظام بانکی که در بانک مرکزی دنبال می‌شود، امروز؛ چهارشنبه، ۱۸ بهمن موسسه اعتباری کاسپین منحل شد. این انحلال در ادامه انحلال‌هایی است که برای موسسه نور و توسعه اجرا شد.

محمدپور تصریح کرد: بحث انحلال موسسه کاسپین از سال ۹۸ به صورت جدی دنبال شده بود. ما مصوبه شورای پول و اعتبار سال ۹۸ را داریم که در این مصوبه اجازه انحلال این موسسه داده شده بود. با این حال در چهار سال گذشته به دلیل مسائل و مشکلاتی، امکان انحلال وجود نداشت.

معاون نظارت بانک مرکزی اظهار کرد: در یک سال گذشته با تاکید رئیس کل بانک مرکزی و هدفگذاری دولت برای برخورد با بانک‌های ناتراز، انحلال موسسه اعتباری کاسپین در دستور کار جدی بانک مرکزی قرار گرفت و دنبال شد.

وی گفت: این موسسه در سال ۹۴ برای ساماندهی ۸ تعاونی اعتباری غیرمجاز ایجاد شده بود و فرآیندی را طی کرد که اگر نیاز باشد، جزئیات آن را اعلام خواهم کرد و در نهایت امروز انحلال این موسسه اتفاق افتاد.

محمدپور در پاسخ به این پرسش که چه اتفاقی برای سپرده‌های مردم در این موسسه خواهد افتاد، به موسسه نور اشاره کرد که ۱۱ آذر امسال انتقال آن را به بانک ملی اعلام شد و افزود: همان موقع عنوان کردیم که طی یک فرآیند زمانی سه ماهه، سپرده ها، تسهیلات و همه موارد به بانک ملی منتقل خواهد شد. سه روز پیش (۱۵ بهمن) فرآیند انتقال تکمیل و نهایی شد؛ یعنی همه سپرده‌های مردم در موسسه نور به بانک ملی منتقل شد و اکنون مشتریان موسسه نور، مشتریان بانک ملی هستند.

معاون نظارت بانک مرکزی خاطرنشان کرد: درباره موسسه کاسپین هم مصوبه خوبی را از کمیته تخصصی اصلاح نظام بانکی داریم که در آن پیش بینی‌های لازم برای حفظ منافع سهامداران، سپرده گذاران و همچنین هیات‌های تصفیه دیده شده است.

وی اظهار داشت: در طول سه هفته گذشته، پرداختی به تعداد زیادی از سپرده گذارانی که سپرده‌های خود را گرفته بودند، انجام شد.

محمدپور ادامه‌داد: البته بخش کوچکی از سپرده گذاران باقی مانده‌اند که مشکلاتی برای آنان وجود دارد؛ به عنوان نمونه برخی حسابشان مسدود بوده، برخی دیگر هم مدارک و مستندات حسابشان کامل نبوده است و غیره. در نهایت تا پایان سال تسویه سپرده‌های مردم اتفاق خواهد افتاد.

وی در پاسخ به این پرسش که بانک مرکزی چه زمانی به سراغ بانک‌هایی می‌رود که میزان اضافه برداشت آن‌ها بسیار بیشتر از این موسسات است، گفت: موسسه نور نزدیک به ۳۰۰ شعبه در سراسر کشور داشته و ارزش دارایی‌های آن بین ۲ تا سه برابر برخی بانک‌های فعلی است. موسسه کاسپین هم در کل کشور ۱۳۸ شعبه داشته که از سال ۹۸ به‌تدریج کم شده و در ماه‌های اخیر به یک شعبه کاهش یافت که امروز در نهایت منحل شد. در واقع اینها، موسسه اعتباری بودند که بزرگی آن‌ها از برخی از بانک‌های فعلی بیشتر است.

معاون نظارت بانک مرکزی درباره بانک‌های ناتراز گفت: چند روز پیش رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام کرد که بانک‌های ناتراز و اصلاح نظام بانکی، در کنار موضوع تورم، ارز و سیاست‌های پولی، یکی از مهمترین برنامه‌های بانک مرکزی به ویژه در دوره جدید است.

وی تاکید کرد: ما در خصوص بانک‌های ناتراز به دنبال آن هستیم تا حد ممکن اصلاح شوند، اما بانک‌هایی که قابلیت اصلاح ندارند و به نوعی اثرات منفی این بانک‌ها به مردم می‌رسد، به طور قطع برخورد خواهیم داشت و اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.

محمدپور گفت: ما امسال به بانک‌های ناتراز برنامه اصلاح دادیم، اگر از برنامه‌ها عدول کنند یا به اهداف برنامه نرسند، برخورد جدی با این بانک‌ها انجام خواهد شد و از هر ظرفیتی که به نفع اصلاح نظام پول یو بانکی کشور باشد، استفاده خواهیم کرد.

وی خاطرنشان‌کرد: در این راه هم کاملا جدی هستیم و برنامه منسجم و مشخصی در این زمینه در بانک مرکزی تدوین شده است که قدم به قدم بر اساس آن پیش می‌رویم.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.