آملی‌لاریجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به مشکلات معیشتی مردم و تنگناهای اقتصادی کشور، گفت: دولت و مجلس و نهادهای مسئول دیگر، همگی در تلاش برای غلبه بر مشکلات معیشتی مردم و مهار تورم و مشکلات اقتصادی هستند، اما علاوه بر طرح‌های درازمدت برای رفع مشکلات، بایستی برای مشکلات معیشتی جاری مردم فکری عاجل داشته باشند؛ مکرر به این عزیزان مسئول عرض کرده‌ایم که تحمل وضعیت معیشتی برای بسیاری از مردم و به‌ویژه دهک‌های پایین جامعه، بسیار مشکل شده است، باید فکر عاجلی کرد تا انشاءالله از این مسائل عبور کنیم و کشور در مسیر صحیحی در امور اقتصادی پیش برود.

به گزارش جماران؛ مجمع تشخیص مصلحت نظام، عصر روز چهارشنبه سوم خردادماه ۱۴۰۲ به ریاست  آملی‌لاریجانی و با حضور رؤسای قوای مقننه و قضائیه، دبیر و اعضای مجمع، تشکیل جلسه داد و دو بند از سیاست‌های کلی توسعه دریامحور را به تصویب رساند.

براساس این گزارش، در ابتدای این جلسه شورای مجمع، صادق صادق آملی‌لاریجانی، با گرامیداشت سالروز آزادی خرمشهر، گفت: این روز، نماد تحول عظیمی در جریان دفاع مقدس بود، ایثارها، رشادت‌ها و اخلاص و شهادت پشتوانه این پیروزی بزرگ بود. آن را باید گرامی بداریم.

آملی‌لاریجانی با اشاره به ثمرات از خودگذشتگی رزمندگان، ایثارگران و شهدا در دفاع مقدس، گفت: هر کجا که اخلاص و ایثار و از خودگذشتگی باشد، راه توفیقات و نصرت الهی باز است. هر جا خودپرستی و عدم اخلاص و هوای نفس ظهور کند، عقب‌گرد و اضمحلال و شکست پدید می‌آید. اگر خواهان پیروزی و پیشرفت هستیم، باید راه الهی را با اخلاص و فداکاری دنبال کنیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: آزادسازی خرمشهر با هیچ تحلیل دنیایی قابل توجیه نیست. پیروزی رزمندگان اسلام در آزادسازی خرمشهر و آن تحول شگرف در واقع نصرت الهی بود که به دنبال آن ایثارگری‌ها و مجاهدت‌ها پدیدار گشت. این راه روشن الهی است و خداوند متعال به ما توفیق دهد این راه را همچنان ادامه دهیم.

وی ضمن تبریک میلاد مسعود حضرت فاطمه معصومه (س) و میلاد شمس‌الشموس، امام رئوف، حضرت امام رضا (ع)، اظهار کرد: خداوند قلوب ما را به انوار معرفت و محبت اهل بیت (ع) هر روز بیش از پیش منور بفرماید و دستگیری از شیعیان که از ویژگی‌های ائمه اطهار (ع) می‌باشد، با توسل به ساحت آن عزیزان، به نحو اوفی و اکمل، حاصل و محقق بشود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به سه تن از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، انتخاب مجدد قالیباف به سمت ریاست مجلس، انتصاب احمدیان، به دبیری شورای عالی امنیت ملی و انتصاب شمخانی را به عضویت حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام را تبریک گفته و از زحمات ۱۰ ساله علی شمخانی در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی تشکر کرد.

آملی‌لاریجانی با اشاره به مشکلات معیشتی مردم و تنگناهای اقتصادی کشور، گفت: دولت و مجلس و نهادهای مسئول دیگر، همگی در تلاش برای غلبه بر مشکلات معیشتی مردم و مهار تورم و مشکلات اقتصادی هستند، اما علاوه بر طرح‌های درازمدت برای رفع مشکلات، بایستی برای مشکلات معیشتی جاری مردم فکری عاجل داشته باشند؛ مکرر به این عزیزان مسئول عرض کرده‌ایم که تحمل وضعیت معیشتی برای بسیاری از مردم و به‌ویژه دهک‌های پایین جامعه، بسیار مشکل شده است، باید فکر عاجلی کرد تا انشاءالله از این مسائل عبور کنیم و کشور در مسیر صحیحی در امور اقتصادی پیش برود. 

وی تأکید کرد: امیدواریم که همه مسئولان، به‌خصوص دولت محترم، تلاش کنند تا از مشکلات مردم کاسته شود. ملتی که همیشه در صحنه حاضر بوده است و با همه مشکلات در مقابل دشمنی‌ها و کارشکنی‌های خارجی و داخلی ایستاده است، شایسته بهترین خدمت‌هاست.

در ادامه جلسه، محمدباقر ذوالقدر دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تبریک سالروز آزادی خرمشهر و دهه کرامت، انتخاب مجدد محمدباقر قالیباف را به ریاست مجلس شورای اسلامی و انتصاب علی‌اکبر احمدیان به دبیری شورای عالی امنیت ملی را تبریک گفت و برای ایشان آرزوی توفیق کرد و از تلاش‌های دریابان علی شمخانی در سمت دبیری شورای عالی امنیت ملی تشکر کرد و انتصاب وی را به عنوان عضو حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام و مشاورت رهبر معظم انقلاب تبریک گفت.

وی در ادامه به سفر هیأت عالیرتبه مجمع تشخیص مصلحت نظام که به دعوت وزارت بین‌الملل حزب حاکم چین صورت گرفته است اشاره کرد و وعده داد در جلسه آینده گزارش کامل این سفر به اعضای مجمع تقدیم می‌شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، همچنین به سفر رئیس شورای مصلحت خلق ترکمنستان به همراه یک هیأت عالیرتبه به تهران در هفته آینده اشاره کرد و گفت: این سفر به دعوت مجمع تشخیص مصلحت نظام و در راستای تقویت روابط دوستانه دو کشور انجام می‌گیرد.

مجمع تشخیص مصلحت در ادامه وارد دستور شد که پس از تشریح مصوبه پیشنهادی کمیسیون زیربنایی و تولیدی مجمع و استماع نظر دولت و سازمان بنادر و دریانوردی و تبادل نظر اعضای مجمع، بند پنجم سیاست‌های کلی توسعه دریامحور به رأی گذاشته شد و در راستای پیشرفت و رفع محرومیت مناطق ساحلی کشور «حمایت از سرمایه‌گذاران بومی و محلی در طرح‌های توسعه‌ای و همچنین حمایت از فعالان اقتصادی و بنگاه‌های کوچک و متوسط جوامع محلی در حوزه‌های مختلف از جمله صیادی، کشاورزی، صنعتی و گردشگری» تصویب شد.

همچنین در این جلسه که امیر دریادار شهرام ایرانی، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، سردار تیپ تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران و رئیس سازمان بنادر و دریانوردی و نمایندگانی از سازمان برنامه و بودجه حضور داشتند، اعضای مجمع «توسعه همکاری‌های اقتصادی، تجاری و سرمایه‌گذاری در طرح‌های بزرگ‌مقیاس و دانش‌بنیان زیرساختی، تولیدی و خدماتی با کشورهای همسایه و سایر کشورها و حضور مؤثر در دالان (کریدور)های بین‌المللی و دستیابی به موقعیت قطب(هاب)های منطقه‌ای» را به عنوان ششمین بند سیاست‌های کلی توسعه دریامحور تصویب کردند و تصمیم‌گیری در مورد سایر سیاست‌های کلی توسعه دریامحور، به بررسی‌های بیشتر کمیسیون زیربنایی و تولیدی مجمع موکول شد.

در ادامه جلسه، طرح «شفافیت قوای سه‌گانه و دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها»، که پس از اصرار مجلس شورای اسلامی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده، مجدداً در دستور کار مجمع قرار گرفت. لکن بنا به درخواست معاون اول و معاون حقوقی رئیس‌جمهور و موافقت اعضای مجمع، اتخاذ تصمیم در مورد آن برای بررسی بیشتر به جلسه بعد شورای مجمع موکول شد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.