رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی گفت: بسیاری از تحریم ها در حوزه نوسازی ختثی شده؛ به طوری که در حوزه نوسازی مانند لوگوموتیو و واگن های قطار خودکفا شده ایم. در حوزه تعمیرات هوایی هم اقداماتی خوبی صورت گرفته به طوری که علاوه بر تعمیر بسیاری از قطعات هواپیما، قطعات هواپیماهای کشورهای دیگر از جمله ایرباس را ما در داخل ایران تعمیر می کنیم.

به گزارش جماران؛ رستم قاسمی وزیر راه وشهرسازی در برنامه جهان آرا درباره آخرین وضعیت صنعت حمل ونقل و نوسازی ناوگان به گفت وگو پرداخت

سوال: آخرین وضعیت حمل ونقل و ترانزیت را توضیح دهید؟

وزیر راه و شهرسازی: تفاهمنامه ای با روس ها با حجم 20 میلیون تن امضا کردیم.طبق این تفاهمنامه برای اولین بار قطار از مسکو و قزاقزستان در کریدورها حرکت کردند. اگر کریدور چابهار سرخس و رشت آستارا و کریدورهای شرق و غرب را بسازیم فرصت خوبی برای کشور از جهت منابع و قدرت بین کشورهای همسایه ایجاد خواهیم کرد. ما همچنین درباره قطار آستارا رشت و اینچه برون رایزنی خواهیم کرد.

سوال: در حوزه نوسازی و بازسازی ناوگان چه اقداماتی صورت گرفته است؟

وزیر راه و شهرسازی: بسیاری از تحریم ها در حوزه نوسازی ختثی شده؛ به طوری که در حوزه نوسازی مانند لوگوموتیو و واگن های قطار خودکفا شده ایم. در حوزه تعمیرات هوایی هم اقداماتی خوبی صورت گرفته به طوری که علاوه بر تعمیر بسیاری از قطعات هواپیما، قطعات هواپیماهای کشورهای دیگر از جمله ایرباس را ما در داخل ایران تعمیر می کنیم.

سوال: تمهیدات لازم برای اربعین چیست؟

وزیر راه و شهرسازی: از مرز میرجاوه شلمچه، مهران، تمرچین و خسروی اقدام به اعزام زائران اربعین به صورت زمینی خواهیم کرد. در جلساتی که برای اربعین برگزار کرده ایم. پیش بینی های لازم برای قیمت بلیت در بخش های هوایی و زمینی، همچنین مسیرهای اعزام مسافران اربعینی انجام شده و ستاد اربعین که تحت نظر وزارت کشور است آن را ابلاغ خواهد کرد.

قرار بر این است که ۳۰۰ هزار نفر نیز با قطار به مرز‌های عراق جهت سفر اربعین اعزام شوند. جا به جایی ۶۰ هزار نفر با هواپیما نیز از جمله برنامه ریزی‌های ماست.

سوال: قیمت های بلیت نجف چرا گران است؟

وزیر راه و شهرسازی: قیمت بلیت هواپیمای نجف به بخش خصوصی در فرودگاه ها نجف بازمی گردد. در فرودگاه و در پروازهای داخلی بازار سیاه وجود دارد. برای جمع کردن بساط بازار سیاه بلیت اربعین سامانه ای تعبیه شده است.

سوال: آخرین وضعیت پروازهای حجاج را توضیح دهید؟

وزیر راه و شهرسازی: متوسط تاخیر در پروازهای حجاج نیم ساعت بود.

سوال: آخرین وضعیت آزاد راه تهران شمال به چه صورت است؟

وزیر راه و شهرسازی: یکی از مهم ترین و اصلی ترین پروژه های عمرانی کشور است که بیش از ۳۰ سال به طول انجامید؛ با بنیاد مستضعفان توافق کردیم تا پایان سال باند رفت را تمام کنیم و باند برگشت تا دو سال آینده تکمیل می شود.

سوال: قطار برقی تهران قم اصفهان توضیح دهید؟

وزیر راه و شهرسازی: بخش زیرسازی انجام شده قطار برقی تهران قم اصفهان انجام شده است و چینی ها قبول کرده اند از طریق فاینانس انجام شود اقداماتی خوبی انجام شده است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.