زهرا ارشادی سفیر و معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت: مایه نگرانی جدی است که در نتیجه عدم پایبندی آمریکا، به عنوان تنها عضو کنوانسیون که هنوز دارای سلاح شیمیایی است، به تعهدات خود در مورد آخرین مهلت برای انهدام سلاح های شیمیایی، این هدف هنوز تحقق نیافته است.

به گزارش جماران؛ سفیر و معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل متحد اظهار داشت آمریکا و رژیم صهیونیستی مانع اصلی امحای کامل سلاح های شیمیایی در جهان هستند.

زهرا ارشادی سفیر و معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه به وقت محلی  در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره غرب آسیا (خاورمیانه) گفت: ما موضع دیرینه و اصولی خود مبنی بر محکومیت شدید استفاده از سلاحهای شیمیایی توسط هر کسی، در هر مکانی و تحت هر شرایطی را تکرار می کنیم.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل افزود: تنها تضمین مطلق که سلاح های شیمیایی دوباره مورد استفاده قرار نخواهند گرفت، انهدام کل تمام سلاحهای شیمیایی در سراسر جهان و همچنین انجام تمام اقدامات لازم برای اطمینان از عدم تولید و استفاده از چنین سلاحهایی در آینده است.

 ارشادی اضافه کرد: در حقیقت، این هدف اصلی کنوانسیون منع سلاحهای شیمیایی است که تنها از طریق اجرای کامل، متعادل، مو ثر و غیر تبعیض آمیز آن و همچنین جهان شمولی این کنوانسیون قابل تحقق است.

 معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل گفت: مایه نگرانی جدی است که در نتیجه عدم پایبندی آمریکا، به عنوان تنها عضو کنوانسیون که هنوز دارای سلاح شیمیایی است، به تعهدات خود در مورد آخرین مهلت برای انهدام سلاح های شیمیایی، این هدف هنوز تحقق نیافته است.

دیپلمات ارشد جمهوری سلامی ایران در سازمان ملل گفت: مانع دیگر در این زمینه عدم جهانشمولی کنوانسیون است. برای رسیدن به این هدف متعالی، رژیم اسرائیل باید وادار شود، بدون هیچ پیش شرط یا تأخیر بیشتر، به این کنوانسیون بپیوندد.

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: ما بار دیگر نسبت به اثرات جدی سیاسی شدن اجرای کنوانسیون بر اقتدار و اعتبار آن هشدار داده و به همین دلیل خواستار عدم سیاسی کاری در فعالیت سازمان منع سلاحهای شیمایی هستیم. همه اعضا باید از سوء استفاده از این سازمان با انگیزه های سیاسی برای پیشبرد اهداف ملی خود اجتناب کنند.

ارشادی گفت: در این زمینه، به رغم تلاش های قابل توجه دولت سوریه در اجرای تعهدات خود بر اساس کنوانسیون از جمله انهدام کامل، در کمترین زمان ممکن و تحت شرایط سخت، تمام ۲۷ تاسیسات تولید سلاح های شیمیایی خود که به تایید سازمان منع سلاح های شیمیایی نیز رسیده است، برگزاری جلسات ماهانه شورا برای بررسی پرونده سوریه هیچ توجیهی ندارد. وی تاکید کرد: اینگونه جلسات بجای کمک به اهداف کنوانسیون، اقتدار آن و اعتبار سازمان منع سلاحهای شیمیایی را تضعیف و بحران اعتبار شورای امنیت را نیز عمیق‌تر می‌کنند.

ارشادی گفت: ما از ارائه نود وهفتمین گزارش ماهانه سوریه در مورد فعالیت هایش درباره انهدام سلاح های شیمیایی و تاسیسات تولید آنها استقبال می کنیم.

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل افزود: جمهوری اسلامی ایران بار دیگر خواستار تضمین فعالیت مستقل، بی طرفانه و حرفه ای سازمان منع سلاحهای شیمیایی است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.