سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه گفت: درخصوص گفت‌وگوهای وین هیچ صحبت مستقیمی با ایالت متحده در طی این ماه ها که گفت‌وگوها در حال انجام است صورت نگرفته است.

به گزارش جماران؛ سخنگوی دستگاه دیپلماسی، گفت: درخصوص گفت‌و‌گوهای وین هیچ صحبت مستقیمی با ایالت ‌متحده در طی این ماه‌ها که گفت‌وگوها در حال انجام است صورت نگرفته است.

سعید خطیب زاده در نشست خبری خود در پاسخ به سوال این خبرنگار مبنی بر این که مشاور امنیت ملی آمریکا اعلام کرده که این کشور در خصوص اقدامات هسته‌ای ایران به تهران مستقیما پیام داده است، آیا این مساله را تایید می‌کنید؟ و اگر این مساله صحت دارد جزئیات پیام مربوطه و پاسخ ایران به آن چه بوده است، گفت: درخصوص گفت‌وگوهای وین هیچ صحبت مستقیمی با ایالت متحده در طی این ماه ها که گفت‌وگوها در حال انجام است صورت نگرفته است.

سخنگوی وزارت خارجه تأکید کرد: پیام به واسطه انریکه مورا چه به صورت مکتوب و چه غیرمکتوب دریافت شده و جواب هم در جا داده شده است.

خطیب زاده درباره بازی بازیگران در مذاکرات وین بیان کرد: در طول این مذاکرات مواجه با یک کمپین و کاراز دیپلماسی عمومی علیه آنچه که در اتاق ها اتفاق می‌افتد بودیم  و برخی از کشورهای اروپایی به ویژه این سه کشور( تروئیکای اروپایی) شاهد هستیم.

 وی تاکید کرد: ما امروز در توافقات وین متن جدید داریم و امروز متونی داریم که بر اساس آن مذاکرات آتی را انجام دهیم،  معتقدم اگر روز اول این اتفاقات می‌افتاد مذاکرات را پیش می‌بردیم ‌

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان درباره ادعای آمریکا برای حمایت از سران القاعده گفت: این ادعا از اساس بی پایه است.

وی درباره نصب دوربین های جدید در سایت هسته‌ای کرج گفت: ما از روز اول هم گفتیم باید مجرم محکوم و چک های امنیتی و فنی در خصوص دوربین ها صورت بگیرد می‌تواند این دوربین‌ها نصب شود. در سفر اول آقای گروسی توافق اولیه صورت گرفت اما به دلیل مشکلاتی انجام نشد اما بعداز سفر آقای کمالوندی و رفع مشکلات این توافق صورت گرفت.

وی تاکید کرد: تا زمانی که رابطه ایران و آژانس فنی باشد آسمان صاف و آفتابی خواهد بود.

سخنگوی وزارت درباره دیپلماسی اقتصادی گفت: در خصوص دیپلماسی اقتصادی تعدادی کارشناسان و رایزنی های اقتصادی وجود دارند که در کشورها حفظ شدند و در این چندماه ماحصل زحمات همکاران خودمان را در سفارت خانه ها مشاهده کردیم.

 وی تاکید کرد: با وزارت صمت هم صحبت کردیم رایزنان بازرگانی را هم معرفی کنند تا جهشی که آغاز کردیم حفظ شود. 

خطیب زاده درباره مذاکرات ایران و عربستان  گفت: تحول جدیدی در خصوص گفت‌وگوهای خودمان نداشتیم و منتظر پاسخ ریاض هستیم . مثل همیشه گفت‌وگوها باید دو جانبه باشد و ما ریاض را به راه های دیپلماتیک و سیاسی دعوت می‌کنیم .

وی درخصوص اظهارات وزیر خارجه انگلیس و پرداخت بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی گفت: متاسفانه دولت انگلیس تا به امروز جز حرف در مسیر عمل انجام نداده است.

 خطیب زاده بیان کرد: لندن گرچه در حرف این مسئله را بیان می‌کند اما در عمل مسائل دیگری را بیان می‌کند و تا زمانی که این اتفاقات بیفتد فصل جدیدی از روابط شکل نخواهد  گرفت.

وی درباره گفت‌وگوهای وین و ضرب الاجل‌های مطرح شده در رسانه‌هد گفت: تا به امروز طرف آمریکایی پیشنهادی را به ۱+۴ نداده است .

خطیب زاده  تاکید کرد: ما تمام انرژی خودمان را معطوف به این خواهیم که به یک توافق خوب و به نفع مردم ایران در وین‌برسیم.

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر وزیر امورخارجه گفت: آخر این هفته آقای امیر عبداللهیان به باکو سفر خواهد کرد و موضوع توافقات دو جانبه است. 

 وی در خصوص  گمانه زنی های و صحبت های اسرائیل درباره حمله به تاسیسات هسته ای گفت: اسرائیلی ها و این رژیم جعلی از اول بیان کرد تمام تلاش خودش را خواهد کرد که ثباتی شکل نگیرد. ریشه این رژیم در خون و ترور است.

وی خاطر نشان کرد: برای نظام بین الملل متاسفم یک کشور که عضو هیچ منع سلاح هسته‌ای نیست و ترور و جنگ می‌کند. ایران پاسخ کوبنده خواهد داد و جامعه بین المللی باید توجه کند این کشور در عمر نکبت بار خود چه کارهای انجام می‌دهد.

خطیب‌زاده درباره بازداشت ۹ شهروند کرد ایرانی توسط ترکیه  و تحویل آنها به معارضان سوریه نیز گفت: جزییاتی که شما گفتید با این جزییات تایید نمی‌شود. درباره چندین شهروند ایران که به خاطر ورود غیرقانونی یا ادعای ترکیه مبنی بر ورود غیرقانونی گفت‌وگو شده است در سفر وزیر خارجه ترکیه نیز در این باره گفتگو شد. همچنان این موضوع در دست پیگیری است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اخبار منتشر شده در خصوص سفیر ایران در یمن  گفت: روابط ایران و انصارالله مستحکم است. ایران کماکان متعهد است به مردم یمن از همه ابزارهای سیاسی و اقتصادی کمک کند. آنهایی که این خبرسازی‌ها را می‌کنند بهتر است بدانند تنها راه کمک به موضوع یمن ایرلو احتیاج به رسیدگی فوری پزشکی داشت و چندین کشور در منطقه از جمله عراق به ما کمک کردند. ان شاءالله که حال آقای ایرلو بهتر شد اطلاع رسانی می‌کنم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان درباره بازگشت سفر کشورمان به یمن و سفر رئیس جمهور  به امارات گفت: سفیر ما در وضعیت خوبی قرار دارند چرا که وضعیت کرونای ایشان حاد بود. درباره سفر رئیس جمهور به امارات تاریخی تعیین نشده است.

خطیب زاده درباره آغاز دور بعدی مذاکرات گفت: در خصوص  پایان این دور از گفت‌وگوها طرفین صحبت‌های مفصلی باهم داشتند.

برخی از طرفین معتقد بودند بعد از سال نو و شب ژانویه ادامه پیدا کند، بعضی هم معتقد بودند در میان این روزها ادامه دهند.

وی ادامه داد: اما توافق حاصل شد بعد از این اعیاد کریسمس خواهد بود به طور رسمی اعلام می‌شود.

خطیب زاده بیان کرد: تمام تهدیدات رژیم صهیونیستی و اشغالگر قدس را در سازمان ملل مستند می‌کنیم . این رژیم این صحبت ها را برای واشنگتن می‌زند و این رژیم بداند ایران پاسخ کوبنده خواهد داد.

وی درباره ادعای مطرح شده در خصوص توقیف محموله نفتی ایران در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ گفت: آمریکایی ها هرگاه به منافع ما نزدیک شدند خودشان پاسخ را دیده اند.

خطیب زاده درباره این که  آمریکا گفته است ایران از پیشنهادات خودش کوتاه بیاید مذاکرات صورت خواهد گرفت گفت: ایشان اول برادری خودش را ثابت کند بعد ادعای ارث و میراث کند، همگان یادشان است ترامپ گردن ‌کشانه مقابل دوربین‌ها امضای برجام را پس گرفت.

وی تاکید کرد: آمریکا باید مثل یکی از اعضای ۱+۴ باید مطیع باشد و این کشور هم باید به تعهدات خودش عمل کند.

وی درباره این که گفته می‌شود تصاویر مختلفی از برجام ارائه می‌شود گفت: اساسا از گفته‌های که صرفا ضرب العجل است باید دوری کرد، طرف مقابل و تروئیکا بدانند برجام وقتی پوسته خالی شد که آمریکا از آن خارج شد.

وی تاکید کرد: ما نه خوشبینی داریم و نه بدبینی بلکه معتقدیم باید احترام بگذاریم به آنچه که در حال انجام است، ما امروز مسیر خنثی سازی تحریم ها را پی می‌گیریم

خبر در حال تکمیل می باشد...

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.