جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرده است که با مقامات عربستان درباره موضوع هسته ای ایران گفت و گو کرده است.

به گزارش جماران؛ جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان سفر به ریاض، با صدور بیانیه ای از انجام گفت و گوهای دوجانبه اخیر میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی استقبال کرد.

در بخشی از بیانیه یادشده آمده است: اتحادیه اروپا از گفت و گوهای دوجانبه اخیر میان ایران و عربستان استقبال می کند.

بورل در این بیانیه همچنین با اشاره به اینکه با مقامات عربستان در خصوص برخی مسائل منطقه از جمله افغانستان و یمن گفت و گو کرده است، نوشت: آنجه در یمن درحال رخ دادن است، یک تراژدی وحشتناک برای مردم این کشور است ضمن اینکه  منطقه را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

بورل در این بیانیه همچنین ابراز امیدواری کرد که گفت و گوهای برجامی میان ایران و گروه ۱+۴ در وین "به زودی" از سر گرفته شود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه یادآور شده است که با مقامات عربستان درباره موضوع هسته ای ایران نیز گفت و گو کرده است.

براساس این بیانیه، بورل  مقامات عربستان را در جریان افق های پیش رو در زمینه از سر گیری مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه ۱+۴ قرار داده است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به تازگی در یک گفت و گوی تلویزیونی با بیان اینکه مذاکرات به زودی انجام می شود گفت: اصل اینکه مذاکرات در وین بوده و فرمت وین را می‌خواهیم ادامه دهیم روی این اتفاق نظر وجود دارد. در حال نهایی کردن ترکیب تیم هستیم وزارت خارجه مذاکره را دنبال خواهد کرد و مذاکرات در چارچوب معاونت سیاسی وزارت خارجه دنبال خواهد شد و طرف‌های مذاکراتی و توافقی که انجام می‌شود در سطح وزرای خارجه کشورهای مذاکره کننده تایید و جمع بندی نهایی خواهد شد. اما وزارت خارجه در چارچوب نهادهای بالادستی نظام وظیفه ذاتی مذاکراتی را انجام خواهد داد.

وی در بخشی از این گفت و گو اظهار داشت: در نیویورک به گوترش دبیرکل سازمان ملل و جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفتم به جای این‌که اینقدر به ما فشار بیاورید. از زمانی که برجام توافق شد تا امروز در نیویورک دائم مصاحبه می‌کنید یک بار می‌گویید اینستکس و ... و هیچ کار موثری انجام ندادید و به زودی از نظر شما یعنی پنج سال و نیم و شما در این فاصله سیاست‌هایتان را تنظیم کنید.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.