پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که البته در جریان اظهارات «حسین امیرعبداللهیان» وزیر خارجه ایران در خصوص بازگشت به میز مذاکره قرار داریم.

به گزارش جماران؛ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور اطلاعات دقیقی در مورد زمان از سرگیری گفت‌وگوها در وین از ایران دریافت نکرده است.

«ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور اطلاعات دقیقی در مورد زمان از سرگیری گفت‌وگوها در وین از ایران دریافت نکرده است.

وی گفت که مقام‌های آمریکایی هنوز هیچ‌گونه اطلاعاتی از زمان دقیق آماده شدن تهران برای بازگشت به مذاکرات درباره توافق هسته‌ای، از ایران دریافت نکرده اند.

پرایس گفت که البته در جریان اظهارات «حسین امیرعبداللهیان» وزیر خارجه ایران در خصوص بازگشت به میز مذاکره قرار داریم. شما باید از آنها در مورد معنی مفاهیم «به زودی» و «خیلی زود» جویا شوید، این پیامی است که ما در تمام هفته می‌شنویم. اما تا به حال هیچ شفافیتی در مورد این که دقیقاً به چه معناست نداریم.

وی بدون اشاره به بدعهدی‌های برجامی کشورش، گفت که طرف آمریکایی آماده بازگشت به مذاکرات وین است.

 

معاون وزیر خارجه آمریکا: واشنگتن در حال حاضر بر گزینه دیپلماسی در قبال ایران متمرکز است

معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک گفت که این کشور در حال حاضر بر گزینه دیپلماسی با ایران متمرکز شده است.

«جویی هود» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک گفت که این کشور در حال حاضر بر گزینه دیپلماسی با ایران متمرکز شده است.

وی با تکرار برخی ادعاها درباره ماهیت برنامه هسته‌ای ایران، گفت که باید فعالیت‌های هسته‌ای این کشور را به «مسیر غیرنظامی شفافی بازگردانیم».

هود با بیان این‌که با کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس در مورد چالش‌ها با ایران گفت‌وگو کردیم، افزود که در حال حاضر ضمانت‌هایی از ایران برای پایبندی کامل به توافق هسته‌ای می‌خواهیم.

معاون وزیر خارجه آمریکا همچنین درباره روابط با شرکای عرب گفت: «شراکت نظامی واشنگتن با ریاض در راستای منافع استراتژیک آمریکا است».

این مقام مسئول آمریکایی افزود: «به جزئیات ترتیبات امنیتی و شراکت نظامی خود با متحدان‌مان مانند عربستان سعودی نمی‌پردازم، اما این را می‌گویم که ما این تعهد را به وضوح اعلام کرده‌ایم و می‌خواهیم به آنها در دفاع از کشورشان کمک کنیم».

هود در خصوص برنامه هسته‌ای ایران نیز خاطر‌نشان کرد که به محض آمادگی تهران برای بازگشت مجدد به توافق برجام، آمریکا نیز آمادگی دارد تا به مذاکرات وین بازگردد.

وی همچنین افزود که همانطور که «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه کشورش صراحتا اعلام کرده است، تعهد واشنگتن به این اقدام محدود نخواهد ماند و از تهران می‌خواهد که در اسرع وقت مذاکرات وین را از سر گیرد.

هود در پاسخ به پرسش العربیه در مورد دلایل عدم پیشرفت مذاکرات با ایران، با تکرار برخی یاوه‌سرایی‌ها مدعی شد: «باید از ایران بپرسید چرا هیچ پیشرفتی حاصل نشده است، زیرا ما منتظر بازگشت آنها به وین هستیم. این واقعیت را پنهان نکرده‌ایم که به‌رغم بازگشت مجدد به برجام، ما و بسیاری از کشورهای منطقه و جهان همچنان در مورد فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران شامل تحریک، تأمین مالی و تسلیح شبه‌نظامیان در سراسر منطقه و همچنین اقدام‌های خصمانه آنها در حمله به کشتیرانی تجاری نگرانی‌هایی داریم».

معاون وزیر خارجه آمریکا در پایان گفت: «نمی‌دانم در صورت شکست مذاکرات با ایران گزینه‌های «جو بایدن» رئیس‌جمهوری آمریکا چه خواهد بود، اما آنچه ما در حال حاضر بر آن تمرکز می‌کنیم، گزینه دیپلماسی و تنش‌زدایی در منطقه است. ما منتظر مقام‌های ایران خواهیم بود، نه فقط برای اظهارنظر در برابر تلویزیون‌ها، بلکه به طور بسیار جدی درباره پایبندی مجدد به تعهدات‌مان بر اساس برجام گفت‌وگوهایی انجام خواهیم داد».

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.