محمود عباس‌زاده مشکینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفته است: «پس از تعطیلات تابستان مجلس، همه تحولات کشور در اولویت بررسی و رسیدگی کمیسیون امنیت ملی قرار خواهد گرفت و موضع طالبان نیز از‌ موضوعاتی است که مورد بحث خواهد بود».

به گزارش جماران؛ روزنامه شرق نوشت: کمیسیون امنیت ملی مجلس در حالی قرار است بعد از تعطیلات تابستانی به بحث طالبان و امنیت مرزهای شرقی ورود کند که تهران همین چند روز قبل میزبان اجلاس گفت‌وگوهای بین‌الافغان با حضور نمایندگان دولت افغانستان بود.

پیش از برگزاری این اجلاس، شاهد واکنش‌های حامیانه جریان اصولگرا در تطهیر و دفاع از این جریان شبه‌تروریستی بودیم؛ مواضعی که البته در روزهای بعد تعدیل شد و حتی هم‌زمان با برگزاری اجلاس در تهران، به نوعی پس گرفته شد. همه اینها در حالی بود که منتقدان به نگاه اصولگرایان معتقد بودند حضور هیئت طالبان لزوما به معنای پذیرش و تأیید آنها نیست، بلکه در راستای مذاکرات صلح صورت می‌گیرد.

به گزارش برنا، محمود عباس‌زاده مشکینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفته است: «پس از تعطیلات تابستان مجلس، همه تحولات کشور در اولویت بررسی و رسیدگی کمیسیون امنیت ملی قرار خواهد گرفت و موضع طالبان نیز از‌ موضوعاتی است که مورد بحث خواهد بود».

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره وضعیت مرزهای کشور نیز گفته است: «مشکل امنیتی در مرزها نخواهیم داشت. آرامش افغانستان و حفظ حقوق مردم و حفظ سلامت مردم و امنیت مردم افغانستان به‌عنوان صاحبان کشور از دغدغه‌های مهم جمهوری اسلامی است. اصلا نگران مرزهای خودمان نیستیم. هیچ‌کس نمی‌تواند به مرز ایران چپ نگاه کند و هیچ‌کس نمی‌تواند چنین تصوری را در سرش بپروراند؛ جمهوری اسلامی قدرت برتر منطقه است. مرزبانان کشور به‌طور طبیعی تغییرات مرز را رصد می‌کنند. همان‌طور که بیان کردم، موضوع اول دغدغه امنیت مردم افغانستان و تمامیت ارضی آن است. آنچه مربوط به کشور افغانستان است، ثبات سیاسی، آرامش و وجود بسترهای لازم برای ساختن آن کشور و تأمین حقوق اساسی مردم است. به‌عنوان یک همسایه، مناسبات و اشتراکات تاریخی، فرهنگی، زبانی و دینی بسیاری با افغانستان داریم. اعتقاد داریم سرنوشت افغانستان باید ازسوی مردم افغانستان مشخص شود».

فداحسین مالکی، دیگر عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و سفیر اسبق ایران در افغانستان، پیش‌تر در واکنش به سفر هیئت طالبان به ایران و در واکنش به برخی انتقادها مبنی‌بر اینکه ایران نباید با تروریست‌ها مذاکره‌ای داشته باشد، گفته بود: «اینکه سیاست‌های فعلی طالبان نسبت به گذشته تغییر کرده، حرف درستی است. واقعیت هم این است که طالبان باید بپذیرد که مردم افغانستان دیگر مردم گذشته نیستند».

همه اینها در حالی است که اصولگرایان در ماه‌ها و روزهای اخیر مواضع عجیبی در حمایت از طالبان داشته‌اند؛ مواضعی که حتی مورد انتقاد چهره‌های حاکمیتی و سیاسی خود افغانستان نیز قرار گرفته است.

یکی از نمایندگان اصولگرای مجلس، طالبان را جنبش اصیل منطقه خوانده بود.

کیهان هم گفته بود این طالبان فرق کرده و دیگر شیعه‌کشی نمی‌کند.

سایت اصولگرای «مشرق» در ۱۴ تیر با سخنگوی این گروه تروریستی مصاحبه کرده و ذبیح‌الله مجاهد در جریان این گفت‌وگو با بیان اینکه «ایران به ما اعتماد کند»، از پرهیز طالبان از جنگ گفته و تضمین داده خاک افغانستان محلی برای حمله به دیگر کشورها نشود.

روزنامه جوان نیز عکس یک شماره ۱۵ تیر خود را به طالبان اختصاص داد و به نقل از آنان نوشت: «اصلاح شده‌ایم».

 

اما حملات ازجانب خود اصولگرایان به این بخش از اصولگرایان شدت گرفت. سایت نزدیک به جبهه پایداری، ایده حمایت از طالبان به‌علت دوری از شیعه‌کشی را اشتباه خواند و گفت این استدلال ما را در خطر حمایت از کشتار غیر‌شیعیان قرار می‌دهد.

برای همین شاید کیهان ادعایش را پس گرفت و در مطلب بعدی نوشت: «طالبان امروز اصرار دارد ما قبول کنیم با طالبان گذشته و حکومت مطلوب فعلی آنان با حکومت امارات گذشته، تفاوت بنیادی دارد. ولی روشی که طالبان برای سیطره بر افغانستان در پیش گرفته است، وادارکردن بقیه طوایف و مذاهب به تمکین در برابر سیطره مطلق خود است و این در واقع نوعی جدید از «تمامیت‌خواهی» این گروه است. طالبان با حمله به مناطق شمالی در حال جنگ با اقوام تاجیک، هزاره، ازبک و... است و هر روز تعدادی از طرفین در این جنگ کشته می‌شوند. این به معنای وقوع دوباره یک جنگ قومی در افغانستان است. طالبان اصرار دارد بگوید ما به‌طور مسالمت‌آمیز شهرهای شمالی را تسخیر کرده و بنای جنگ نداریم، ولی این واقعیت ندارد و صدها کشته و هزاران آواره مناطق شمالی، بطلان این ادعا را آشکار می‌کند».

عباس عبدی، اصلاح‌طلب، روز گذشته در توییتر نوشت: ‌«شاید یک علت دفاع تندروهای اصولگرا از طالبان، این است که مردم ما رفتار طالبان را ببینند بعد بگویند خدا پدر اصولگرایان ایرانی را بیامرزد و به وجود آنها دعا کنند که این‌ اندازه هم خشن، بسته و عقب‌مانده نیستند».

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.