محمدتقی پورمحمدی عضو خبرگان رهبری و امام جمعه مراغه گفت: متاسفانه در این میان صداوسیما با ترویج تشریفات، فیلم‌های کذایی، خانه‌های آنچنانی و بی‌ادبی‌های غیرمتعارف موجب افزایش بی‌حجابی و مشکلات اجتماعی در جامعه می‌شود.

به گزارش جماران؛ عضو خبرگان رهبری و امام جمعه مراغه گفت: باید اعتراف کنیم که در حوزه عفاف و حجاب کوتاهی کرده‌ایم و همه ما مقصر مشکلات کنونی این حوزه هستیم.

آیت‌الله محمدتقی پورمحمدی روز یکشنبه در کارگروه عفاف و حجاب شهرستان مراغه اظهار داشت: کم‌کاری و کوتاهی‌ها در حوزه عفاف باعث شده است تا در برخی از ادارات، اماکن عمومی شاهد بی‌حجابی باشیم و این مختص شهرستان مراغه نیست.

وی بیان کرد: حجاب دستور شرعی، دینی، قرآنی و ملی است و در گذشته اسلام و ایران شاهد حجاب بودیم و این موضوع مختص انقلاب اسلامی نیست.

وی اضافه کرد: متاسفانه در این میان صداوسیما با ترویج تشریفات، فیلم‌های کذایی، خانه‌های آنچنانی و بی‌ادبی‌های غیرمتعارف موجب افزایش بی‌حجابی و مشکلات اجتماعی در جامعه می‌شود.

وی به برخی دیگر از رفتارهای غیرمتعارف صداوسیما در روزهای انتخابات اشاره کرد و اظهار داشت: در زمان انتخابات شاهد نمایش بی‌حجابی و گفت‌وگوی خبرنگاران صدا و سیما با بانوان و آقایان بی‌حجاب هستیم که این موضوع تبعات اجتماعی بعدی را به دنبال دارد.

وی تاکید کرد: باید همه دستگاه‌های متولی و علما و بزرگان در خصوص فرهنگ‌سازی نسبت به موضوع عفاف و حجاب اهتمام داشته باشند.

جریان نفوذ در حوزه عفاف و حجاب نقش دارد

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مراغه نیز در این جلسه گفت: جریان‌های نفوذ در حوزه عفاف و حجاب تاثیرگذار هستند و برای تمامی مسائل فرهنگی و اجتماعی کشورمان برنامه‌ریزی دارند.

سیدعلی موسوی اضافه کرد: دشمن از این طریق بیشترین ضربه را به انقلاب اسلامی وارد می‌کند و باید هوشیار باشیم و در حوزه فرهنگی و اجتماعی به صورت عملیاتی و برنامه‌ریزی شده ورود کنیم.

وی با تاکید بر اینکه نیاز اصلی جامعه آموزش است، بیان کرد: روح عفاف کنترل رفتار است و باید خودمان هم سعی کنیم با کنترل رفتار در اطرافیان تاثیرگذار باشیم و این موضوع خود نوعی آموزش و فرهنگ‌سازی است.

وی به وضعیت عفاف و حجاب در ادارات شهرستان اشاره کرد و ادامه داد: مدیران ادارات و کسانی که مسئولیت دارند ملزم به رعایت حجاب خود و کارکنان هستند و حجاب را نه تنها در پوشش بلکه باید در رفتارهای خود نیز رعایت کنیم.

وی بیان کرد: در این راستا کمیته عفاف و حجاب مرتب بازدیدهایی از ادارات و اماکن عمومی داشته باشد و شورای تخصصی متشکل از ستاد امر به معروف و نهی از منکر و کارگروه عفاف و حجاب با حضور صاحب‌نظران تشکیل شود.

تاکید بر رعایت موازین شرعی در همه ادارات 

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان مراغه نیز در این جلسه گفت: رعایت موازین شرعی برای تمامی کارکنان ادارات الزامی است.

نادر نجد افزود: باید با فرهنگ‌سازی و تغییر افکار و ذهینیت افراد این مشکل را به صورت ریشه‌ای حل کرد وگرنه با برگزاری جلسات و همایش‌ها نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود.

وی به تاثیر فضای مجازی در زندگی و جوامع کنونی اشاره کرد و اظهار داشت: متاسفانه فضای مجازی امروز الگویی برای خانواده‌ها شده است و باید متولیان امر در این زمینه اقدامات علمی و عملی را در پیش بگیرند.

وی با تاکید بر اقدامات فرهنگی در این زمینه بیان کرد: ابتدا باید به باور برسیم و سپس با اقدامات فرهنگی و فرهنگ‌سازی، آن هم در طولانی‌مدت در مسیر رفع مشکلات گام برداریم.

وی بیان کرد: کارگروه عفاف و حجاب و ستاد امر به معروف و نهی از منکر مشکلات فرهنگی و اجتماعی را در اختیار دادستانی قرار دهد تا برابر قانون با تمامی هنجارشکنی‌ها برخورد شود.

جنگ علیه ارزش‌های انقلاب را شاهد هستیم

جانشین ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان مراغه نیز در این جلسه گفت: امروز جنگ تمام عیاری علیه ارزش‌های انقلاب اسلامی شاهد هستیم.

موسی سلطانی افزود: نیاز به تذکر جدی در سطح کشور داریم و در صورت عدم مقابله با عوامل این جنگ در سطح عمومی دچار مشکل خواهیم شد.

وی با تاکید بر وضعیت نامناسب برخی از کارکنان ادارات از لحاظ بوششی خاطر نشان کرد: متاسفانه وضعیت کارکنان در برخی از ادارات زیبنده انقلاب اسلامی نیست و در این راستا دستورالعملی برای کادر رسمی ادارات در خصوص عفاف و حجاب و پایبندی به اصول و ارزش‌های دینی وجود ندارد.

جانشین ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان مراغه ادامه داد: همچنین شاهد برخی بی‌حجابی ها در میان فروشندگان اصناف و همشهریان در پارک‌ها هستیم.

وی بیان کرد: برای رفع مشکلات حوزه عفاف و حجاب باید تیم‌های گشت فرهنگی تشکیل شود و در مجامع عمومی و ادارات و بازار حضور پیدا کنند و موارد احتمالی را تذکر دهند.

سلطانی ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات در زمینه عفاف و حجاب فرهنگ‌سازی و آموزش همگانی است و باید آموزش همگانی را به صورت جدی در دستور کار قرار دهیم.

وی اضافه کرد: همچنین جای خالی برپایی نمایشگاه لباس‌های اسلامی در شهرستان حس می‌شود و متاسفانه برای تهیه لباس‌های باحجاب در شهرستان با مشکل مواجه هستیم.

شهرستان مراغه با حدود ۲۶۸ هزار نفر جمعیت در ۱۲۷ کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان‌شرقی قرار دارد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.