افشین حبیب زاده عضو کنونی شورای شهر و عضو لیست جمهور گفت: درباره انتخاب شهردار گفت: همه ما افرادی را مدنظر داریم و وظیفه ما است که شهردار را انتخاب کنیم، به نظر من اشخاص توانمندی مطرح هستند که می توانیم در مورد آنها بحث و گفت و گو کنیم. آقای حناچی، هاشمی، دکتر جهانگیری از بهترین گزینه‌ها هستند. آقای آخوندی نیز از گزینه‌های خوبی هستند که مطرح هستند.

به گزارش جماران؛ نشست خبری اعضای جبهه اصلاحات شورای شهر تهران در انتخابات ششم با عنوان «لیست جمهور» امروز با حضور ۲۱ عضو برگزار شد. در این نشست اسامی چهره هایی مثل پیروز حناچی، محسن هاشمی، اسحاق جهانگیری و عباس آخوندی به عنوان گزینه‌های تصدی پست شهرداری تهران مطرح شد.

نشست خبری نامزدهای شورای اسلامی شهر تهران جبهه اصلاحات باعنوان «لیست جمهور» صبح امروز با حضور ۲۱ عضو این لیست برگزار شد.

علی اعطا در ابتدای این نشست خبری گفت: با برنامه کلی جبهه اصلاحات، اولویت‌ها شناسایی شده است و اولویت همه ما آنچیزی است که براساس برنامه اعلام می‌کنیم.

او با اشاره به دیدگاه کلی خود در صورت ورود به پارلمان شهری ششم، گفت: یک نگاه کلی نیز دارم. کسانی که در عرصه انتخابات پیروز می‌شوند و می‌خواهند شهر را اداره کنند، از روزی که وارد شورا شدند نماینده همه مردم هستند، چه افرادی که رای دادند و چه افرادی که رای ندادند، چه موافقین و چه منتقدین.

اعطا تاکید کرد: اساسا اداره شهر را باید با کمک موافقین و مخالفین پیش برد و نمی‌شود گروهی را نادیده گرفت.

اعطا افزود: در کنار پایبندی که نسبت به اجرای برنامه‌ها دارم بر شنیده شدن صحبت‌های همه گروه‌ها و دیده شدن آنها تاکید می کنم.

توجه ویژه به اقتصاد شهری

در ادامه رضا امیدوار تجریشی دیگر نامزد شورای شهر ششم در لیست جمهور ضمن معرفی خود گفت: در صورت حضور در شورای شهر لایحه جامع مدیریت شهری را پیگیری خواهم کرد. حاکمیت محلی بخصوص توجه ویژه به شورایاری‌ها باید در دستور قرار گیرد به ویژه که به شورایاری‌ها در این دوره توجه ویژه شد اما به یک فضای سیاسی تبدیل شد و نباید در مدیریت محلی و محله محوری این اتفاق رخ دهد.

او در ادامه تاکید کرد: تهران از بافت‌های بومی و محلی تشکلی شده است و باید به اصالت محلی بودن آن توجه ویژه‌ای شود.

امیدوار تجریشی در ادامه با بیان اینکه اقتصاد شهری مساله دیگری است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد افزود: دولت باید وظیفه خود را در قبال شهر  و شهرداری انجام دهد.

در ادامه زهرا بهروز آذر دیگر عضو لیست جمهور و کاندید ششمین دوره انتخابات شورای شهر گفت: آنچه در این سه سال در شهرداری انجام دادیم نتیجه تغییر ریل در شورای شهر بود. مردم به لیست امید رای دادند و انتخاب کردند تغییراتی در شهر رخ دهد و نمی خواستند که هویت تهران تغییر کند.

او ادامه داد: سیاست‌هایی که در شورای شهر تدوین شد اختیاراتی را به ما در شهرداری داد که بتوانیم خواسته‌های شهر و مردم را اجرا کنیم و آنچه که مردم لایق آن هستند را به اجرا درآوریم.

بهروز آذر تاکید کرد: بنده از این  منظر به عرصه انتخابات وارد شدم تا ریل‌گذاری ایجاد شده، عقیم نماند چرا که نهال کوچکی کاشته شده است که باید  پایدار بماند و رشد کند.

بهروز آذر ضمن ابراز امیدواری نسبت به رای آوردن لیست جمهور گفت: توجه به همه اقشار در همه سطوح فرهنگی و اجتماعی از جمله مهاجرین، افراد بیکار  و ادیان مختلف مدنظر ما است و امیدوارم این مسیر پابرجا بماند و بتوانیم تهران را بیش از پیش شهری برای همه ببینیم.

تهران باید شهری برای زندگی شود

در ادامه احسان بیسادی دیگر عضو لیست جمهور ضمن معرفی خود گفت: بسیاری از روانشناسان می گویند انقلاب اسلامی یک انقلاب شهری بود که آرمان و شعار اصلی انقلاب، استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی است و ترجمان این بحث را در نهاد شورا می‌بینم و اگر جریان اصلاحات ادامه یابد و شورای شهر استقلال خود را حفظ کند آزادی عمل و رای خود را حفظ می کند و تسلیم نهادهای بیرونی نخواهد شد.

او با تاکید بر اینکه جمهوریت و مردم مهم است، ادامه داد: باید شهر تهران را از شهری که تنها برای زیست است، به یک شهر برای زندگی تبدیل کنیم و تلاش می کنیم شهر تهران را از شهری برای زیست پذیری به شهری برای زندگی با تاکید بر اقشار محروم ارتقا دهیم.

در ادامه این نشست مجتبی تقوی نژاد به معرفی خود و برنامه هایش پرداخت و گفت: باید تغییر ریل و سیاست گذاری عمیقی که در شهر ایجاد شده را ادامه دهیم و در مقابل یک جریان حاکم بر مدیریت شهری که با شهر فروشی به توسعه شهر روی آورده  بود، ایستادگی کنیم و برای ادامه این رویه باید به ادامه رویه لیست امید شورای پنجم و لیست جمهور اتکا کنیم.

او اضافه کرد: کار برزرگی در این دوره مدیریت شهری رخ داد و و در دوران کرونا در شهرداری تهران توانستیم به سمتی حرکت کنیم که نه تنها شهر آسیب نبیند بلکه پروژه‌های جدیدی در شهر افتتاح شد همچنین ۳۹ ایستگاه مترو راه‌اندازی شد که یکی از دستاوردهای این دوره است.

تقوی نژاد افزود: در حوزه فرهنگی و اجتماعی توجه به اینکه شهروندان را به عنوان ولی نعمتان خود در نظر بگیریم و معتقد باشیم که می‌توانند یاری گر ما باشند نکته ای بود که به آن توجه کردیم و برای اولین بار مترو تهران صاحب روزنانه شد.

او اضافه کرد: اداره شهر در این شرایط و با بحران های مالی سخت است. پروژه خط ده تهران مهم است و اگر بتوانیم از منابع بخش خصوصی و با اتکا به قرارداهای نوین خط ده تهران را تکمیل کنیم، یکی از بزرگترین اتفاقات رخ خواهد داد. در نتیجه توسعه و تکمیل خط ده یکی از برنامه‌های ویژه‌ای است که در برنامه‌های خود دارم.

ادامه راه شفاف سازی اداره شهر

در ادامه خدیجه جدا  اظهار کرد: اگر شهروندان تهرانی به ما اعتماد کنند در کمیته شفاف سازی و هوشمندسازی فعالیت می‌کنم و کارهای خوبی که در حوزه شفافیت در این دوره انجام شده را ادامه می‌دهم.

او افزود: در حوزه شهر هوشمند اقداماتی انجام شده و مساله شفافیت باید ادامه پیدا کند، اما شهر هوشمند بحث جدیدی است که باید به ظهور برسد. در ابتدا باید بتوانیم نقشه راه را تبیین کنیم و سپس نظام حکمرانی شهر هوشمند را تبیین و کارهای زیرساختی شهر هوشمند از جمله شبکه های فیبر نوری، شبکه های رادیویی و اینترنت اشیا را باید در بستر مدیریت شهری فراهم کنیم.

در ادامه ژما جواهری پور دیگر عضو لیست جمهور گفت: برنامه‌ای منطقی، قابل اجرا و دقیق را آماده کرده‌ایم و امیدواریم با رای بالای مردم مجری خواسته‌های آنها در تمامی بخش‌ها باشیم. می‌دانم مردم فهیم تهران درخواست بسیار  زیادی از شهر و شورا دارند که به حق است و امیدوارم به عنوان یک معلم و کنشگر اجتماعی بتوانم مجری خوبی برای درخواست‌های شما در شورای شهر باشم.

در ادامه افشین حبیب زاده عضو کنونی شورای شهر و عضو لیست جمهور گفت: شورای پنجم تعییر رویکردی را مد نظر داشت و همانطور که به مردم وعده داده بودیم در حوزه‌های مختلف به وقوع پیوست. این تغییر رویکرد در برنامه‌های شورای ششم نیز گنجانده شده که به چند محور اشاره می‌کنم.

حبیب زاده ادامه داد: مبارزه با فساد یکی از این مواردی بود که در پروژه شفافیت آن را پیش بریدم و در این ارتباط تمامی جلسات شورا را به صورت علنی برگزار کردیم. در حالی که در گذشته جلسات باغات به صورت غیرعلنی پیگیری می‌شد اما ما تاکنون هیچ جلسه غیر علنی نداشتیم.

او با بیان اینکه تاکید ما بر حمل و نقل عمومی با محوریت مترو است، گفت: تکمیل خطوط فعلی و توسعه خطوط جدید را پیگیری خواهیم کرد.

حبیب زاده با اشاره به پروژه‌های کوچک مقیاس گفت: در بحث پروژه‌های کوچک مقیاس اقدامات خوبی انجام شده و از بیش از دو هزار پروژه تاکنون ۵۵۰ مورد به نتجه رسیده که آنرا پیگیری خواهیم کرد.

او همچنین تاکید کرد که با جدیدت بیشتری در شورای ششم مطالبات جامعه کارگری را پیگیری خواهیم کرد.

او افزود: در حمل و نقل عمومی چند هدف خاص مد نظر قرار داده ایم و مساله حمل و نقل عمومی را با محور مترو ادامه می‌دهیم و مساله شهر روان و در دسترس را با بحث حمل و نقل پیگیری می کنیم.

کلانشهرهای موفق؛ الگوی توسعه شهرها

در ادامه زهیر خیری دیگر عضو لیست جمهور گفت: شهر تهران را باید از رویکرد و نگاه فنی به رویکرد و نگاه اجتماعی گسیل داد. بیش از ۸۰ درصد مشکلات کلانشهرها با هم مشترک است و باید کلانشهرهای موفق را  مسیر الگوی توسعه قرار دهیم و با استفاده از تجربه موفق کلانشهرهای دنیا برنامه ی مناسب شهر تهران را تدوین کنیم.

او افزود: در حوزه مشارکت اجتماعی شعار می دهیم اما مشارکت را عملیاتی نمی‌کنیم. مفهوم نادرست از مشارکت باعث شده شهرداری بخشی از وظایف خود را به گردن مردم بیندازد و تلقی مشارکت داشته باشد.

مشارکت اگر با توزیع قدرت نباشد مشارکت نخواهد بود و  نظرسنجی از مردم در پروژه‌های بزرگ باعث می‌شود مردم تعهدات خود به شهر را انجام دهند و به مشارکت خود در شهر امیدوار باشند.

او اضافه کرد: مدیریت نظامی که در شهرداری حاکم بود خلاقیت کارمندان شهرداری را از بین برده و تعلق سازمانی را کشته است. و الان نیز کاندیدهای نظامی را برای مدیریت شهر به عنوان کاندیدای اصلی معرفی کرده‌اند؛ باید کاری کنیم که کارکنان، شهرداری را از آن خود بدانند و نظر دادن و مشارکت را در برنامه خود داشته باشند.

در ادامه فائزه دولتی دیگر عضو لیست جمهور گفت: این دوره جلوی شهرفروشی و هزینه‌های اضافی را گرفتند و تلاش کردند در ریل واقعی اداره شهر را هدایت کنند.

او ادامه داد: در راه رسیدن تهران شهری برای زندگی، شهری برای همه به کمک همه مردم نیاز داریم تا بتوانیم شرایطی که شهر در آن قرار دارد را به سمت بهبود ببریم ...

محمد علیخانی دیگر عضو لیست جمهور نیز گفت: در ابتدای حضور خود وضعیت حمل و نقل را به روز و احصا کردم، سپس اولویت‌ها را مشخص کردیم و در دو بخش عمران و حمل ونقل وظایف قانونی خود را آغاز کردیم. در بخش عمران اولویت اصلی را به تکمیل پروژه های نیمه تمام اختصاص دادیم و بسیاری از این پروژه ها به پایان رسید و تکمیل شد.

او افزود: در بخص حمل و نقل اولویت اصلی تکمیل و توسعه حمل و نقل عمومی با محوریت حمل و نقل همگانی بود و تلاش خود را آغاز کردیم و به رقم شرایط اقتصادی توفیقات خوبی حاصل شد. در این دوره ۴۰ کیلومتر از خطوط مترو تهران تکمیل و ۳۲ ایستگاه مترو نیز به بهره برداری رسید.

در ادامه این نشست محمد علیخانی در پاسخ به پرسشی مبنی‌ بر اینکه گزینه‌های مدنظر شهردار آینده تهران و انتخاب محسن هاشمی به عنوان شهردار آینده تهران گفت: کار انفرادی انجام نمی‌دهیم و باید صبر کنیم این لیست موفق شود و بعد با همفکری همه دوستان تصمیم جمعی خواهیم گرفت. همه گزینه‌های مطرح شده قابل بررسی هستند و نه می توانیم کسی را انتخاب کنیم و نه کسی را رد کنیم و این سوال به بعد از انتخابات باز می گردد.

۴ گزینه مدنظر فهرست برای شهرداری تهران

در ادامه حبیب زاده درباره انتخاب شهردار گفت: همه ما افرادی را مدنظر داریم و وظیفه ما است که شهردار را انتخاب کنیم، به نظر من اشخاص توانمندی مطرح هستند که می توانیم در مورد آنها بحث و گفت و گو کنیم. آقای حناچی، هاشمی، دکتر جهانگیری از بهترین  گزینه‌ها هستند. آقای آخوندی نیز از گزینه‌های خوبی هستند که مطرح هستند.

او درباره فعالیت‌های این دوره شورای شهر درخصوص جلوگیری از فساد در شهرداری گفت: شهریور ماه که به شورا وارد شدم، سه پیشنهاد ارائه کردم، یکی لغو صدور مجوز برج باغ‌ها بود که آنرا متوقف کردیم، دومی بند ۶ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها و احصا املاک شهرداری تهران بود و شهرداری را مکلف به احصا املاک شهرداری کردیم و از ۱۱۰۰ ملک شناسایی شده که در اختیار غیر قرار بوده۶۰۰ مورد را پس گرفتیم.

او همچنین درباره وضعیت نیروهای شهربان و حریم بان گفت: در این دوره پرسنل شرکت شهربان، حریم بان و معبربان یک مساله است که پلیس شهرداری هستند اما آنها را در اختیار پیمانکار قرار دادیم و تبدیل وضعیت آنها اولین اقدامی است که انجام می‌دهم.

در ادامه، بهروز آذر درباره برنامه هایی که برای زنان در شهر در نظر گرفته شده است گفت: یکی از طرح‌های مهم این دوره شهر امن  برای زنان بود که از طریق ارتقا امینیت زنان در شهر پیگیری شد. فاز یک در بحث توسعه امنیت زنان در نقاط کالبدی پیگیری شد و  کل این فرایند با مشارکت مردم انجام و نقاط امن در یک منطقه شناسایی شد.

تداوم مبارزه با فساد در شهرداری

تقی نژاد درباره مبارزه با فساد در شهرداری گفت: یکی از شعارهای محوری شورای پنجم شفافیت و مبارزه با فساد بود، مشخصا شورای پنجم ترم جدیدی را درمورد مساله شفافیت وارد ادبیات شهری کرد. برای مقابله با فساد و شرایطی که در ادوار گذشته در شهرداری تهران رخ داد، راهکاری جز ادامه رویه شورای پنجم نداریم. ادعایی مبنی بر اینکه شهرداری عاری از فساد شده ندارم اما وضعیت خیلی بهتر شده است. در این زمینه همراهی بدنه شهردای با فساد مساله مهمی است که باید آنها را در این مساله همراه کنیم.

سپس علیخانی در پاسخ به سوالی درباره برنامه‌های این دوره در توجه به مهمترین مطالبات شهروندان از جمله آلودگی هوا و ترافیک گفت: شهرداری تهران وظایف خود را انجام داده است. توسعه فضای سبز، توسعه مراکز فنی، الزام اتوبوس‌های جدید به نصب فیلتر دوده از جمله موضوعاتی بود که به آنها پرداخته شد. اما از دو موضوع غفلت شده، یک بحث موتورسیکلت ها است که ساماندهی وضعیت موتورسیکلت‌های شهر تهران از جمله اولویت‌هایی است که در دوره بعدی پیگیری خواهد شد.

علیخانی اضافه کرد: ساماندهی اتوبوس‌های برقی را نیز پیگیری خواهیم کرد. خرید ۵۰ دستگاه اتوبوس برقی در دستور قرار گرفته است.

یک گزینه زن به عنوان شهردار

زهرا بهروز آذر در پاسخ به سوالی درباره انتخاب شهردار زن و سهم زنان در رده های بالای مدیریتی شهرداری گفت: از مصوبات خیلی خوب شورای پنجم سهمیه ۳۰ درصدی سهم زنان است. در پست‌های ارشد ۸ درصد و د رده میانی تا ۱۷ درصد شاهد حضور زنان بودیم. در برنامه پنج‌ساله، ظرفیت ۳۰ درصدی دیده شد و برای رسیدن به آن باید این روند ادامه یابد. بخش عمده مشکلات سهمیه ۳۰ درصدی بحث‌های فرهنگی و عدم پذیرش در بدنه بود و اگر بخواهیم شهردار زن معرفی کنیم، گزینه های متعدد و جوانی مطرح شده‌اند و هرچند کنار گذاشتن شهرداران فعلی کار راحتی نیست چرا که توانمند هستند اما گزینه خانم در بین شهرداران مطرح خواهد شد. 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.