اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری 1400 امروز 15 خرداد با حضور 7 کاندیدا برگزار شد.

به گزارش جماران؛ صندلی‌ کاندیداها در استودیو مناظره های ریاست جمهوری با قید قرعه مشخص شد.

صندلی شماره یک: سعید جلیلی

صندلی شماره دو: سیدابراهیم رئیسی ‎الساداتی 

صندلی شماره سه: سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی 

صندلی شماره چهار: علیرضا زاکانی 

صندلی شماره پنج: محسن رضایی میرقائد 

صندلی شماره ۶: محسن مهرعلی‌زاده 

صندلی شماره هفت: عبدالناصر همتی 

انتخاب سؤالات نیز به قید قرعه انجام شد.

 

همتی: وعده‌هایی که آقایان می‌دهند قابل تحقق نیست

نامزد سیزدهمین دوره ریاست جمهوری گفت: من اقتصاد دانم، ما منابع لازم را نداریم و برای رای آوردن دست به دروغ نمی‌زنم.بسیاری از وعده‌ها که آقایان می‌دهند، نمی‌تواند محقق شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «عبدالناصر همتی» روز شنبه در بخش اول از نیمه اول نخستین مناظره سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که شما چه برنامه‌ای برای بازگشت مالی بدهکاران بانکی دارید، اظهار داشت: مردم خیلی از شماها، اینجا نماینده ندارید به حق هم معترض این موضوع هستید. اعتراضات را می خواهید با قهر از صندوق نشان دهید؟ من فکر می کنم اعتراض موثرتر این است که با رای‌تان فضا را تغییر دهید. ما می توانیم با رای یک نه بزرگ به تهدید علیه جمهوریت بگوییم. راستش من خیلی فکر کردم که اینجا چه وعده‌ای بدهم. دیدم صادقانه‌تر است به شما بگویم وضعیت اقتصادی ایران در شرایط فعلی طوری است که اغلب وعده‌های رنگارنگ و جذابی که بقیه نامزدها می‌دهند امکان تحقق ندارد.

وی با بیان اینکه من بر خلاف دوستانی که الان روبروی شما هستند اقتصاد می‌دانم، گفت: اقتصاددان هستم و از جزییات وضعیت کشور خبر دارم. سابقه مدیریت اجرایی دارم. ما منابع لازم را برای این وعده‌ها نداریم. دوست ندارم برایتان به دروغ بگویم و برای رای آوردن از شما متوسل به دروغ شوم. این دوستان هیچکدام از تولید ثروت حرف نمی ‌زنند و عملا از توزیع فقر می‌گویند.

همتی عنوان کرد: هم کیک اقتصاد را بزرگ می‌کنم هم کیک را عادلانه توزیع می‌کنم و ما به اصلاحات اقتصادی نیاز داریم. وضعیت جیب شما مردم می‌تواند خیلی بهتر باشد. جناب آقای رضایی به جای اینکه بانک مرکزی را مقصر بدانید بگویید چگونه می‌خواستند با گروگان گرفتن برای کشور درآمد ارزی بیاورند. خود آقای رضایی شما ما را برای رای آوردن FATF،  ما را ۶ ماه معطل کردید. خودتان ما را در مجمع معطل کردید برای FATF حتی مقام معظم رهبری مجدد طرح را به مجمع ارجاع دادند و مهمترین بحث برای ما بود اما آقای رضایی تصمیم می‌گرفتند.

جواب نامزدهای پوششی را نمی‌دهم

همتی در بخش دوم از نیمه اول اولین مناظره انتخاباتی و در پاسخ به صحبت سایر نامزدهای انتخاباتی گفت: من در مقابل پنج کاندیدا هستم به ریاست آقای رئیسی و به صورت پوششی ایشان را پوشش می‌دهند، اگر دوستان پوششی بخواهند من جواب آنها را بدهم باید باید قسم بخورند که تا آخر رقابت‌های انتخاباتی باقی می مانند، اگر قسم نخورند من جواب آنها را نمی‌دهم و پاسخ آقای رئیسی می‌دهم. 

وی ادامه داد: اینکه نمی شود سه نفر بیایند و به همتی حمله کنند. من دفاع خواهم کرد. 

نامزد انتخابات ریاست جمهوری خطاب به جلیلی گفت: جناب آقای جلیلی من در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفتم شما اقتصاد و تجارت نمی‌فهمید درست است یا نه؟ شما ابتدایی ترین مسائل تجاری و فنی را بلد نیستید. چرا برای مردم ایران تصمیم می‌گیرید؟

وی افزود: خسته نشدید از این همه بیانیه دادن و بیانیه خواندن؟ ۲۰ سال است که بیانیه می‌خوانید پدر کشور را درآوردید. اقای جلیلی مشکل ما همین چیزهاست چرا همه را گردن بانک مرکزی می‌اندازید؟ 

همتی ادامه داد: آقای جلیلی ورودی ارز بانک مرکزی متوسط ۲۰ سال گذشته سالانه ۴۵میلیارد دلار بوده است. در دو سال گذشته متوسط ۹ میلیارد دلار شده است. 

وی گفت: راننده تاکسی پنج میلیون تومان درامد داشته باشد وقتی یک میلیون تومان شود یا باید خانواده خود را رها کند یا باید قیمت را پنج برابر کند. 

نامزد انتخابات گفت: به جای اینکه قیمت دلار ۵۵ هزار تومان الان ۲۲ هزار تومان است. آقای جلیلی شما در این چند سال در زمین ترامپ بازی کردید و پدر مردم را درآوردید. 

وی اظهارداشت: من به عنوان رییس بانک مرکزی نگفتم FATF هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند. من مسوول بازار بودم التهاب در بازار ایجاد شده بود و بیایم به مردم بگویم FATF در لیست سیاه به همت آقای جلیلی و محسن رضایی و دوستانشان در مجمع رفت و من جواب بدهم. 

همتی افزود: من به خاطر مردم دفاع می‌کنم و خواستم بیشتر از این قیمت ارز افزایش نیابد، مردم از بالارفتن قیمت ارز ضرر می‌کنند. 

دهان من را باز نکنید

وی خطاب به زاکانی گفت: خواهش می‌کنم از پوششی بودن دربیایید. یعنی چه این همه متهم می کنید شما اصلا اقتصاد نمی‌دانید. دو کلاس اقتصاد خواندید. مدرک هم  که معلوم است چطور مدرک گرفتید دهان من را باز نکنید که این چیزها را بگویم می خواهم محترمانه صحبت کنم. 

نامزد انتخابات خطاب به محسن رضایی نیز گفت: شما می فرمایید که می‌خواهم گروگان‌های آمریکایی را بگیرم و فلان کنم، جناب آقای ضایی شما می‌گویید من اقتصاد دان هستم، من که می‌دانم چطور اقتصاد خواندید، من که نحوه اخذ مدرک شما را خبر دارم. استادان را مجبور می‌کردید به دفتر شما بیایند و از شما امتحان بگیرند. درخواست می‌کردید که وارد گروه دانشکده اقتصاد شوید با اکثریت قاطع رد شد. 

وی افزود: آقای رضایی خواهش می‌کنیم چیزهایی را نگویید که من مجبور شوم بعضی مطالب را بگویم. 

همتی خطاب به رئیسی گفت: من احترام ویژه‌ای به ایشان قائل هستم ولی روند را می‌بینم که نامزدها ایشان را پوشش می‌دهند. 

معیشت مردم را با فیلترینگ اینستاگرام تهدید کردید

وی افزود: جناب آقای رئیسی من از شما سوال می‌کنیم، به جای سفرهای استانی و دادن وام به کارخانه‌ها به زندان‌ها سر می‌زدید و این وظیفه بخش اجرایی است این وام‌ها نیز معلوم نیست که آخر چه شد. 

نامزد انتخابات بیان کرد: شما ۴۰ سال در قوه قضائیه بودید من خواهش می‌کنم مشکلات قوه قضائیه را حل کنید و بعد به قوه مجریه بیایید. 

وی افزود: شما خودتان معیشت مردم را با رای مثبت به فیلترینگ اینستاگرام تهدید کردید الان نمایندگان شما اینجا من را تهدید می‌کنند.

همتی در بخش سوم از نیمه اول اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری و در خصوص برنامه‌های اقتصادی خود گفت: برنامه من تغییر حکمرانی اقتصادی است و اینکه سیاست تابع اقتصاد باشد و برنامه را برای مردم منتشر می کنم.

وی ادامه داد: من برای جناب اقای رییسی احترام قائلم اما باید نکاتی بگویم آقای دکتر آیا به من امان نامه می‌دهید بعد از اینها با توجه به گفته‌های آقای رضایی پیگیری اقتصادی نکنند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: آقای  رضایی با توجه به شکایت‌هایی که در مورد برخی عملیات ها برای شما باز است همین که پیگیری نمی شود باید خدارا شکر کنید. شما فرمانده جنگ و قابل احترامید اما خواهش می کنم اینگونه صحبت نکنید اگر رییس جمهور شوم شما را به عنوان مخل اقتصادی به آقای رییسی معرفی می کنم. 

اگر پایتان را از زندگی مردم بیرون بکشید همه چیز اصلاح می‌شود

همتی ادامه داد: شما تمام ارتباطات را با خارج بسته اید جناب اقای جلیلی شما می گویید چرا صادرات ما کمتر از افغانستان است زیرا کسی از شما کالا نمیخرد از زمانی که بیانیه را صادر کردید رشد اقتصادی ما رشد نداشته است.جناب اقای جلیلی این موضوعات خنده ندارد بلکه گریه دارد. باید سالی ۸ درصد رشد اقتصادی میداشتیم و به ۸۰ درصد می رسید اما شما ۵ درصد کردید و مردم را فقیر کردید و حالا ایده می دهید. خواهش می کنم شما، نهادهایتان و شرکت هایتان پایتان را از زندگی مردم بکشید بیرون همه چیزاصلاح می شود.

وی در رابطه با تعطیلی کارخانه ها ادامه داد: این نهادهای تولیدی را بانک های تعطیل کردند یا خود قوه قضاییه، حضرتعالی دادستان و معاون اول بودید در آن زمان جلو آن را می‌گرفتید و حالا که این کارها را می کنید بسیار خوب است و من نیز تقدیر می کنم اما چرا اخبار ٢٠:٣٠ شما را مثل سوپر من نشان می دهند معلوم است که شما می‌خواهید برای انتخابات بیایید. اما من از مسوولیت عزل شدم و به عنوان یک ادم عادی در مقابل رییس قوه قضاییه ۵ نفر نامزد پوششی از خودم دفاع می کنم. مگر می شود ۵ نفر به یک نفر حمله کنند. مردم خودتان قضاوت کنید.

به دلیل اختلاف نظر با روحانی از بانک مرکزی کنار گذاشته شدم

همتی در بخش اول از نیمه دوم اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوال، کنترل قیمت و تنظیم بازار در طول دهه‌های مختلف یکی از ابزارهای دولت‌ها برای کنترل ثبات در بازارها، اقدامات دستوری از جمله قیمت‌گذاری بوده است. از نظر شما این شیوه تا چه میزان در کنترل قیمت‌ها موفق بوده است؟ آیا این شیوه در دولت شما ادامه خواهد یافت و در غیر این صورت راهکار شما برای تنظیم بازارها چیست؟ گفت: من نماینده آقای روحانی نیستیم. من از بانک مرکزی کنار گذاشته شدم به دلیل اختلاف نظیری که با ایشان داشتم اما این را بگویم که آقای روحانی قوی‌تر، هم سیاسی‌تری، هم دنیادیده تر و هم از نظر فن بیان بهتر از شما بود ولی ایشان هم مشکل شما را داشت و بینش اقتصادی نداشت و گرفتاری من هم همین بود. من خواهش می‌کنم دوستان به این نکته توجه کنند. 

وی افزود: آقای رئیسی گفتند که دو گروه اقتصاددان می‌آیند و نظر می‌دهند اگر فرد بینش نداشته باشد دو گروه اقتصاد دان کدام را انتخاب می‌کنید؟ 

نامزد انتخابات تاکید کرد: در دنیا این مساله حل شده است آن کسی که تصمیم اقتصادی می‌گیرد باید بینش اقتصادی داشته باشد. 

وی گفت: چون در قسمت اول همه پنج نفر علیه من صحبت کردند مجبور شدم پاسخ دهم ولی برنامه مفصلی دارم. 

معتقد به قیمت‌گذاری دستوری نیستم

همتی در مورد قیمت‌گذاری گفت: من معتقد به قیمت دستوری نیستم و دولت نباید در این مسائل جزئی قیمت‌گذاری گندم، واردات لاستیک و اقداماتی نظیر نهاده‌های کشاورزی وارد شود. دولت باید در زیرساخت‌ها سرمایه‌گذاری کند و در آن مسائل وارد شود. 

وی تاکید کرد: مشکل قیمت در نقدینگی است ما باید نقدینگی را کنترل کنیم. رابطه بین کسری بودجه و بانک مرکزی حل شود. 

نامزد انتخابات ادامه داد: من حتما از استقلال بانک مرکزی به طور جدی حمایت خواهم کرد. 

وی گفت: مشکل ما ساختاری است، ساختار بودجه است که هر روز هزینه‌ها را افزایش می‌دهند و بعد هم در بانک مرکزی تبدیل به پایه پولی و نقدینگی می‌شود. درآمدهای ارزی کشور هم به دلیل تحریم کاهش پیدا کرده و مشکل مضاعف شده است. 

همتی افزود: نکته‌ای که باید تاکید کنم این است که قیمت‌گذاری در دنیا شکست خورده است. اینکه می‌گویند با گرانفروشی مبارزه کنیم با گرانی و گرانفروشی نمی‌شود مبارزه کرد. گرانی و گرانفروشی نتیجه تورم است. 

وی ادامه داد: قیمت‌های نسبی پاسخ می‌دهد، وقتی در بازاری قیمت‌ها افزایش می‌یابد در مابقی بازارها نیز اتفاق رخ می‌دهد بنابراین طبق برنامه ما دولت باید کنترل نقدینگی داشته باشد و اگر نقدینگی کنترل شود و پایه پولی که به جامعه تزریق می‌شود را خنثی کنیم. 

نامزد انتخابات گفت: یکی از راه‌های خنثی کردن ابزار پایه پولی ارز بود ارزها مسدود شده است و ارز جدید وارد کشور نشده است بنابراین فکر می‌کنم راه آن اقتصادی است. 

وی ادامه داد: برای تولید، تورم، رشد برنامه‌های وسیعی دارم و به موقع توضیح مفصل خواهم داد.

برنامه وسیعی برای نجات کشاورزی دارم

همتی در بخش دوم نیمه دوم از مناظره در پاسخ به اینکه به طور کلی ٢۴ درصد محصولات کشاورزی به ارزش ده‌ها هزار میلیارد تومان به ضایعات تبدیل می‌شود و برای تولید این مقدار محصول سالانه ۱۳ میلیرا متر مکعب آب تولید می شود، چه راهکاری برای جبران این ضرر هنگفت به ویژه در حوزه مصرف آب اتخاذ خواهید کرد، تصریح کرد: بحث بخش کشارزی بسیار مهم است. زندگی روستایان وابسته به بخش کشاورزی است و برنامه وسیعی دارم تا کشاورزی را نجات دهم.

وی ادامه داد: در کشاورزی سالی ١۴ میلیارد دلار نهاده کشاورزی وارد می کنیم که اخیرا مقداری کاهش پیدا کرده است. بخشی از آن با ارز ۴ هزار و ٢٠٠ تومانی و  بخشی از آن با ارز نیمایی وارد می شود که عمدتا نهاده‌های ضروری است. 

همتی گفت: مسئله بحران آب و ۷۵ درصد آب که بخش کشاورزی مصرف می کند مسئله مهم ماست و مسئله آب مسئله ٣٠ سال آینده همه کشورها است واز نظر نوع کشت و آبیاری اقدامات جدی انجام دهیم. نکته ای که در بخش کشاورزی وجود دارد قیمت گذاری محصولات کشاورزی است. ما باید تضمین خرید به قیمت روز کنیم و مشکل کشاورزان همین موضوع است. 

وی با بیان اینکه انتقال به بازار مصرف مسئله دوم کشاورزان است، گفت: ما دیدیم شب عید چه اتفاقی افتاد و واسطه ها میوه ها را ۲ هزار تومان خریدند و در بازار به قیمت ۲۰ هزار تومان فروختند.  واسطه های فعال در بخش کشاورزی فعال هستند، ما باید  و انبارهایی درست کنیم وباید بتوانیم آنها را از طریق بازار  بورس کالا بفروشیم و اینگونه نباشد که تولید کننده با قیمت پایین کالای خود را بفروشد.

همتی تصریح کرد: باید بپذیریم در روستاها نتوانستیم در روستاها نظام پایدار را برگزار کنیم و نتوانستیم استان هایی که جنبه کشاورزی دارند مثل استان های شمالی صنعتی کنیم.  آب، برق، کود و سم مسئله مهمی است که  با قیمت بالا به دستشان می رسد و بخش قیمت گذاری هم بسیار اهمیت دارد.

در سخت‌ترین شرایط بانک مرکزی را اداره کردم 

همتی در بخش پایانی اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری، با زبان آذری هموطنان را برای حضور در انتخابات دعوت کرد و در ادامه گفت: من فکر می‌کنم آقای زاکانی پوشش هستند اما فهمیدم سوپر پوششی هستند بنابراین به هیچ وجه وقت خود را صرف پاسخ دادن به ایشان نمی‌کنم. 

وی اظهارداشت: می‌گویند که چرا به بانک مرکزی آمدی، افتخار من این است که در شرایط سخت کشور بانک مرکزی را اداره کردم و نگذاشتم ایران ونزوئلیایی شود. مطمئن باشید الان هم آمده ام رییس جمهور شوم و نگذارم اقتصاد کشور به سمت اقتصاد کره شمالی برود. 

نامزد انتخابات خطاب به مردم گفت: مردم من هنوز پیروز این انتخابات نیستم چون اکثر شما تصمیم دارید که رای ندهید من از شما دعوت می‌کنم تجدید نظر کنید. 

برای تقویت جمهوریت نیاز داریم قدرت بی قدرتان را نشان دهیم

وی تاکید کرد: برای تقویت جمهوریت نیاز داریم قدرت بی قدرتان را نشان دهیم. ما زمانی برای احیای توسعه کشور نداریم. ما ایرانی‌ها حق و فرصت اشتباه کردن نداریم. 

همتی افزود: جامعه ایران در حال پیر شدن است چهار سال دیگر یکسری فرصت‌های طلایی توسعه ایران از دست می‌رود. 

وی گفت: میلیون‌ها ایرانی می‌توانند از زیر خط فقر خارج شوند اگر این چهار سال از دست نرود. 

نامزد انتخابات گفت: همسایه‌های ما در حال جلوافتادن از ما هستند اگر امروز درست انتخاب نکنیم ۲۰ سال دیگر همچنان داریم بیل رایگان و ارز ۴۲۰۰ توزیع می‌کنیم حتی از عراق و پاکستان هم عقب می‌افتیم. 

وی بیان کرد: الان به همت شهید سلیمانی‌ها قدرت منطقه هستیم باید اقتصاد اول منطقه هم باشیم ولی نیستیم اگر امروز درست انتخاب کنیم الگوی اقتصادی منطقه خواهیم شد. 

همتی با بیان اینکه در میان نامزدهایی که امروز روبه‌روی شما هستند من توانایی و دانش این کار را دارم، گفت: اگر یکایک شما بخواهید یکسری از مشکلات اقتصادی کشور حل می‌شود، بعد از چند سال جنگ تحریمی جامعه نفس می‌کشد و روی ریل توسعه قرار می‌گیرد و جمهوریت تقویت می‌شود. 

می‌توانیم نتیجه و صحنه را عوض کنیم

وی گفت: خیلی‌ها نتیجه انتخابات را از پیش مشخص می‌دانند ولی ما می‌توانیم نتیجه و صحنه را عوض کنیم. 

نامزد انتخابات گفت: کمکی که از شما می‌خواهم و از شما برمی‌آید این است که خودتان رای بدهید و اگر اعتراض هم دهید اعتراضتان را با رای به من نشان دهید. دوما در این هفته تلاش کنید نظر حداقل ۱۰ نفر دیگر را تغییر دهید و با خود همراه کنید لطفا بشمارید لااقل ۱۰ نفر. 

وی افزود: بحث پیروزی من نیست ما مردم می‌توانیم ببریم و ایران هم می‌تواند ببرد، جمهوریت هم می‌تواند ببرد. ما مردم می‌توانیم بازی و صحنه را عوض کنیم به نفع مردم، به نفع جمهوری، به نفع فرزندانمام و به نفع ایران. 

همتی در پایان گفت: ۲۸ خرداد با حضور در پای صندوق های رای جواب خوبی را به کسانی که فکر می‌کنند جمهوریت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ضعیف شده بدهید.

 

168861225

 

مهرعلیزاده: برنامه مدونی برای حل مشکلات کشور دارم

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: برنامه مدونی شامل برنامه‌های نظری و اجرایی و همه راهکارها در همه زمینه‌ها با سه پیوست برای حل مشکلات کشور تهیه کرده‌ام که امشب در سایتم بارگزاری خواهد شد.

محسن مهرعلیزاده در نخستین مناظره نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که به موضوع اقتصاد اختصاص یافته است، اظهار کرد: از ۲ سال پیش، برنامه مدونی شامل برنامه‌های نظری و اجرایی و همه راهکارها در همه زمینه‌ها با سه پیوست در خصوص اهداف کمی و کیفی تهیه کرده ام که امشب، آنرا در سایتم بارگزاری خواهم کرد و جواب همه سئوالات به ویژه در خصوص فرار مالیاتی را دربر می گیرد.

وی تصریح کرد: اینک که به هر دلیل از جمله شائبه مهندسی انتخابات با حذف تعدادی از افراد صالح در فرایند انتخابات روبه رو هستیم تا جایی که از کنار فرمایش رهبری معظم انقلاب در جایگاه ولایت فقیه مبنی بر لزوم جبران جفا و ظلمی که بر برخی از آنان رفته است به راحتی عبور می‌کنند، پرسش این است که این امر چگونه از سوی طراحان وضعیت موجود توجیه می‌شود؟ آیا حمایت از یک فرد خاص در دستور کار قرار گرفته است.

این فعال اصلاح طلب افزود: شما می‌دانید باوجود ظرفیت‌های فراوان و علیرغم تلاش‌های بسیاری که شده است، ایران عزیز امروز مشکلات فراوانی دارد و من اگر بخواهم فهرستی از مشکلات را در مقابل شما بیان کنم می‌توانم به ده‌ها مورد اشاره کنم؛ مشکلاتی که بعضا رخنه در جان و مال و زندگی روزمره مردم کرده و سال‌ها زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده است.

مهرعلیزاده خطاب به مردم گفت: شما با عزت و سربلندی تاریخی‌تان، امروز روزگار سختی را می‌گذرانید. آمارها نشان می هد که نزدیک ۵۰ درصد مردم ایران زیر خط فقر زندگی می‌کنند و این زیبنده مردم شرافتمند ایران نیست که هفت میلیون سرپرست خانوار درآمد ثابتی نداشته و در تامین زندگی به کمک‌های مستقیم معیشتی نیازمند هستند.

وی، حجت الاسلام ابراهیم رییسی دیگر نامزد انتخابات را خطاب قرار داد و پرسید: آیا حاضر هستید که خانواده‌تان را در جاده چالوس به راننده مومنی بسپارید که گواهی‌نامه ندارد و رانندگی بلد نیست. شما که فقط از نظر کارهای کلاسیک و تحصیلات فقط ۶ کلاس سواد دارید؛ ضمن احترام به سواد حوزوی حضرتعالی باید بگویم با این سواد نمی‌شود اقتصاد را اداره و برای کشور برنامه‌ریزی کرد.

مهرعلیزاده در وقت نقد سوال نامزدها بیشتر صحبت‌های خود را به سمت و سوی سخنان رییسی برد و اظهار کرد: احترام خاصی برای شما قائلم. اما یک سوال جدی دارم به عنوان یکی از مدعیان پست ریاست جمهوری چقدر با مساله تولید آشنا هستید؟ اینکه حرف چند کارشناس را تکرار کنیم به درد مردم نمی‌خورد. مردم مشکلات اقتصادی دارند و این مشکلات در بخش‌های مختلف مانند صادرات است و ۷۰ درصد تولید نیز معطل شده است.  

وی ادامه داد: رییس قوه قضاییه یک سوال اقتصادی را مطرح و خود پاسخ آن را بدون کمک کارشناسان پاسخ بدهد. آیا می‌تواند؟ شما چندین سفر استانی رفتید که هزینه هر کدام ۴۰ تا ۵۰ میلیارد تومان بوده است و دستور آغاز به کار چند کارخانه را هم داده‌اید. چند کارخانه و مراکز تولید آغاز به کار کرد؟ چند کارخانه تعطیل هستند؟ چه کسانی این حکم به تعطیلی این کارخانه‌ها دادند؟ کسی از خارج حکم تعطیلی نداده،  بلکه همان قاضی شما این حکم را صادر کرده است.  

وی با بیان اینکه عدالت قضایی یکی از مهمترین ارکان توسعه اقتصادی است، گفت: شما از ۱۶ سالگی در قوه قضاییه بودید و هنوز هم این قوه به سبک قجری اداره می‌شود. برخی در سطح جامعه باور دارند که شما «سندروم پست بی‌قرار» دارید.  در چند سال گذشته از دادستانی به آستان قدس و از آستان قدس به ریاست جمهوری و از آنجا به قوه قضاییه رفتید. چه تضمینی وجود دارد که از ریاست جمهوری سودای جای دیگر نداشته باشید.  

نامزد سیزدهمین دوره  انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به این موضوع که مهندس هستم و دکترای مدیریت اقتصادی دارم، گفت: تهمت زدن باب شده و برخی برای این کار ترمز ندارند.

مهرعلیزاده گفت: یکی از مشکلات که در این ۴۲ سال با آن مواجه بودیم این بود که هیچ وقت یک الگوی صحیح در کشور حاکم نبوده و هر دولتی، وزیری یا یک جمع اقتصادی در دولتی، آمده اند حسب فکر وایده خود کارهایی انجام داده اند؛ یکی به نئولیبرالریستی و یکی به سوسیالیستی اعتقاد داشت و مجموعا ملغمه ای از کارها انجام شده است.

وی با بیان اینکه دکتری مهندسی اقتصاد خوانده ام و اقتصاد را مهندسی می‌کنم، خاطرنشان کرد: به این نتیجه رسیده ام که روشی به نام الگوی حکمرانی اقتصاد اجتماعی که الان در کشورهای اروپایی به ویژه در آلمان به عنوان یک کشور پیشرفته اقتصادی حاکم است، می تواند مشکلات کشور را حل کند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری به تشابه جمعیت ایران و آلمان اشاره کرد و افزود: آلمان با حدود ۸۰ میلیون وضعیت جمعیتی مشابه دارد اما ما با درآمدهای نفتی و غیره، حداکثر ۵۰ یا ۶۰ میلیارد دلار ممکن است درآمد ارزی یا فروش داشته باشیم و آلمان بیش از هزار و ششصد میلیارد دلار درآمد دارد. این وضعیت به خاطر این است که آلمانی ها الگوی صحیحی را در اقتصاد به کار گرفته اند. در الگویی که من برای ایران طراحی کرده ام، وضعیت موجود، ارقام و اطلاعات و فرهنگ ایران بومی شده است.

مهرعلیزاده با بیان اینکه مانع زدایی از تولید را در این الگو یک اصل قرار داده ام، گفت: تسهیل تولید و صادرات، ارائه معافیت مالیاتی و تسهیلات مالی با نرخ پایین، هدایت نقدینگی به سوی بخش مولد و گردشگری و افزایش تولید و درآمد سرانه را در دستور کار قرار خواهم داد. زمینه های پرداخت مالیات و جلوگیری از فرار مالیاتی از دیگر دستورکارهاست تا با افزایش درآمدهای دولت بتوانم تسهیلات با نرخ ارزان تر به بخش های تولید تزریق کنم.

وی خود را مهندس مکانیکی معرفی کرد که از ۲۵ سالگی آچار به دست در کف کارخانه کار را شروع کرده است و گفت: برنامه ریز بودم و حدود ۶ سال معاون صنایع سنگین بودم و کیش را از صفر به عنوان منطقه آزاد طراحی و شرکت های سرمایه گزاری شاهد را برای فرزندان شهدا ایجاد و هلدینگ های بزرگ را مدیریت کردم. استاندار بزرگترین استان کشور یعنی استان خراسان بزرگ بودم در زمانی که خراسان تقسیم نشده بود و دکترای مهندسی اقتصاد را در دانشگاه هلند و دکترای مدیریت مالی را در دانشگاه تهران خواندم و آنچه در دانشگاه خواندم را در عمل هم تجربه کردم.

این فعال سیاسی گفت: باتوجه به این سابقه تحصیلی و مدیریتی باید بگویم باید با مدیریت منطقی، برنامه محور و عملگرایانه بر اساس علم روز دنیا، اقتصادمحور، تولیدگرا و کارآفرین با سیاست های رفاهی و حمایتی مناسب، وضعیت اقتصاد را بهبود بخشیم تا «دولت زندگی» بتواند تحقق پیدا کند.

مهر علیزاده در نیمه دوم مناظره‌ها در پاسخ به پرسشی در زمینه اولویت سرمایه گذاری برای توسعه صنعتی و اقتصادی، اظهار داشت: برای انجام طرح‌های بزرگ و توسعه اقتصادی نیاز به سرمایه است و این سرمایه باید در ۲ بخش داخلی و خارجی تامین شود. بخش داخلی مشکلات زیادی دارد و ما هر سال کسری بودجه داریم و امسال نیز مبلغ آن ۲۸۰ هزار میلیارد تومان بوده است. نمایندگان این رقم را ۳۵۰ و برخی کارشناسان  آن را ۵۰۰ هزار میلیارد تومان می‌دانند.

وی ادامه داد: بیش از ۹۰ درصد از بودجه کشور در بخش اجرایی و جاری خرج می‌شود و ۱۰ درصد در بخش عمرانی است. باید زمینه را برای توسعه سرمایه‌گذاری فراهم کنیم. دولت سرمایه گذار نیست بلکه فراهم کننده مسیر سرمایه گذاری و یکی از این مسیرها امنیت سرمایه گذاری است. سرمایه گذار داخلی و خارجی باید احساس کند که امنیت دارد و فرار سرمایه نباشد. اگر قرار باشد با سنگ یک گنجشک را از روی درخت بزنیم دیگر گنجشک‌ها فرار خواهند کرد.

مهر علیزاده در تبیین شرایط سرمایه گذاری نیز افزود: نداشتن تنش داخلی و خارجی از جمله پیش شرط های سرمایه گذاری است و ما باید با مردم منطقه همزیستی و دوستی داشته باشیم. ما در سطح توسعه علمی بالاتر از دیگران قرار داریم. ما یک بازار ۵۰۰ میلیون نفری را در اختیار داریم و باید از آن استفاده کنیم.  

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری این را هم گفت: زمانی که استاندار اصفهان بودم در بحث مانع‌زدایی اقداماتی انجام دادیم اما یک نفر از بیرون یک نوشتار داشت و به قوه قضاییه داد و طرح به مدت یک سال نگه داشته شد. همین شورای حفاظت از بیت‌المالی که رییسی می‌گوید در قوه‌ قضاییه درست کردند، تجربه‌ من از استانداری اصفهان این است که باعث دخالت قوه قضاییه در مسایل اجرایی و تعویق کارها می‌شد.

مهرعلیزاده در خصوص ریشه‌های تخریب محیط زیست نیز گفت: تغییر کاربری یا برای ایجاد صنایع است یا برای ایجاد و احداث ساختمان ها و مراکز مسکونی که برای هر کدام در جاهای متفاوتی تصمیم گیری می شود و باید تصمیمات مشخص آن بخش را در بررسی ها در نظر بگیریم.

وی با بیان اینکه متاسفانه محیط زیست ما بسیار در خطر است، خاطرنشان کرد: تشکیل شوراهای اسلامی در مراکز روستاها و معین نبودن دقیق اختیارات آنها در مقایسه با اختیاراتی که سایر ارگان ها در ارتباط با مساله زمین دارند و ارتباط شوراها با شهرداری ها باعث می شود اعمال نفوذهایی شود و این تغییر کاربری ها فراتر از آنچه قانون اجازه می دهد، صورت گیرد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره تخریب محیط زیست در نتیجه احداث صنایع نیز گفت: معمولا نظام بودجه نویسی ما علی القاعده یک نگاه آینده نگرانه و عمیق در طراحی را شامل می‌شود اما در عمل که در مجلس مورد بررسی قرار می گیرد، منطقه گرایی یا نگاه ویژه نمایندگان به حوزه انتخابیه شان باعث می شود فشار زیادی برای ایجاد صنایع یا توسعه های دیگر در مناطق اعمال شود که نتیجه این تصمیمات متاسفانه عمدتا به تخریب محیط زیست منجر می شود.

مهرعلیزاده، تقویت سازمان محیط زیست را یکی از راه های اساسی مبارزه با بحران در این حوزه عنوان کرد و افزود: اجازه دهیم نهادهای عمومی ناظر محیط زیست کار نظارتی خود را انجام دهند. متاسفم از اینکه به هر دلیل، در همین چند سال گذشته شاهد این بودیم که تحت عنوان محیط زیستی‌ها برای عده ای مشکل ایجاد کردند.   کاوه مدنی به عنوان معاون جوانی در محیط زیست حضور پیدا کرد و با اینکه مشخص شد مشکلی نداشته، هزاران برچسب از جمله برچسب جاسوسی به وی زدند. آقای کاوه مدنی حضورش در محیط زیست مغتنم بود و نگاه دقیق محیط زیستی برای حفظ مواهب طبیعی برای آینده داشت. اگر در شرایط فعلی به این مسائل کم توجهی کنیم، در آینده با بحران شکست آبی مواجه خواهیم بود.

مهرعلیزاده در جمع‌بندی مطالب خود در مناظره نخست که با محوریت مسائل و رویکرد های اقتصادی برگزار شد گفت: اگر آقای زاکانی من را متهم به انشاء خوانی نمی‌کند صحبتهایم را شروع می‌کنم. شکل ارائه برنامه من  یک نوع مدیریت زمان است. حافظه تاریخی مردم دولت اصلاحات را به خوبی به یاد دارند. دولتی که توانست  رشد اقتصادی را ۵.۷ برساند. پول ملی را تقویت کرد و تورم را از ۵۰ درصد به تک رقمی رساند.  

وی ادامه داد: در دولت اصلاحات که رییس جمهوری آن «سید محمد خاتمی» بود امیدآفرینی ایجاد شد و دانشجویان و زنان به آینده امیدوار شدند. اما ۱۶ سال است که کشور برای حل مشکلات تعادل لازم را ندارد. مسائل سیاسی در صدر موضوعات قرار گرفته و مسائل مردم در زیر آن قرار دارد. کوچکترین مشکلی به بحران تبدیل خواهد شد. قطع برق، قطع آب و تورم افسار گسیخته موجب بحران‌های زیادی شده و معیشت مردم تحت تاثیر قرار گرفته است.  

مهرعلیزاده این را هم گفت: مردم ناراضی هستند مدیران چرا به وضعیت کنونی پایان نمی‌دهند چرا جوانگرایی انجام نخواهد شد، به دنبال تشکیل دولت سوم اصلاحات هستم. دولت من دولت زندگی است و این زندگی برابر جنگ فقر و تهدید است. می‌خواهم بر ناامیدی غلبه کنم. برای مردم ایران شرایط زندگی خوبی را فراهم خواهم کرد که برازنده ایرانی‌ها باشد.

وی گفت: مدیریتی در دولت من  منطقی،  عمل گرایانه و تولیدی‌گرا است. مهمترین برنامه من در این دولت ایجاد مسکن، کار آفرینی و حمایت از جوانان است.

 

168861222

 

رییسی: باید برای «تولید» جذابیت ایجاد کنیم

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اهمیت رفع موانع تولید گفت: امروز تولیدکنندگان بااندیشه و باانگیزه با مشکل مواجه هستند. برای این‌که تولید رونق یابد، باید برای تولید جذابیت ایجاد کنیم و جذابیت امور اقتصادی غیرمولد را بکاهیم.

مجری از حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رییسی در نخستین مناظره انتخاباتی امروز (شنبه، ۱۵ خرداد) ریاست جمهوری پرسید: یکی از مشکلات اساسی در مسیر رونق و جهش تولید در کشور وجود موانع مانند انحصار، تورم مقررات و مجوزها فشار کالا در مسیر حرکت بخش خصوصی است، از نظر شما علت کم توفیقی در این زمینه چیست و اولویت اقدامات شما چیست؟

رییسی در پاسخ به این سوال ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام صادق (ع) و با گرامیداشت یاد و خاطر امام و شهدای ۱۵ خرداد  گفت: موضوع موانع تولید از مسائل مهم است که امروز تولیدکنندگان ما با آن مواجه هستند موانع تولید کاری کرده که تولید کنندگانی که با اندیشه و انگیزه در عرصه تولید حضور یافتند تولیدشان دچار مشکل  شده است برای این که تولید رونق پیدا کند باید برای تولید جذابیت ایجاد کنیم و از آن طرف جذابیت امور اقتصادی غیرمولد را بکاهیم.

وی گفت: این که نقدینگی یا پول ها به طرف ارز و طلا و زمین و امور غیر مولد باید جاذبه اش از دست برود، این نیاز به سازو کار دارد. این که می گوییم جذابیت نداشته باشد این جذابیت نداشتن به این معنا نیست که از فردا مانع شویم بلکه باید کاری کنیم سازو کارها برای کارهای غیر مولد و کاستن از مالیات هایی که تولیدکنندگان تولید خود را انجام می دهند انجام شود. اگر ۲۵ درصد مالیات برای تولید گذاشتیم باید با شیب ملایم به میزان پایین تری برسانیم که به میزان ۱۰ درصدی برسد.

رییسی افزود: برای حل مساله تولید باید در عمل کاری کنیم که تولید کننده مشکل نداشته باشد. صدور برخی مجوزها برای تولید کننده مشکل است. باید سازو کاری داشته باشد. این سازو کارها که به صورت مجوزهاست باید پسینی باشد نه پیشینی تا وقتی که بتواند تولید کننده را موفق کند کاری باید بکنیم که مساله قاچاق از موانع جدی تولید به حداقل برسد و نقدینگی باید به سمت تولید برود.

معتقد به رقابت و مشارکت هستم 

رییس در بخش دوم از نیمه اول مناظره اقتصادی در نقد اظهارات سایر نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهارداشت: نظر سنجی‌ها از بسیاری مردم انجام شده و باید به آنها عنایت داشت؛ یکی از دغدغه‌های مردم بی‌صداقتی برخی مسئولان است و مردم انتظار دارند مسئولان در سطوح مختلف با صداقت با آنها سخن بگویند.

وی اضافه کرد: بسیار بد است که کسی در کسوت کاندیدای ریاست جمهوری فقط برای جلب آرا، دیگران را تخریب کند. اگر این کارها جواب می داد، در همین سالن بسیاری تخریب و اهانت کردند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: مردمی که اکنون پای سخنان ما نشسته‌اند، جوانان عزیزی که دسترسی دارند، روی سایت آموزش عالی می‌توانند مدرک بنده یا هر یک از آقایان را ببینند و آیا بد نمی‌شود برای کسی که اینجا ادعایی داشت.

وی ادامه داد:‌ از تهمت زدن و اهانت  کردن خسته نشده‌اید؟ اگر مشکلات مردم با اهانت و تهمت به من حل می شود، اشکالی ندارد. اکنون جریان معاندین علیه من بسیج شده‌اند و نگاهی که اکنون برخی نامزدها علیه من دارند، همین است.

رییسی خطاب به نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: شما قبل از هر کس در محضر خدا هستید و مردم هم باشعور هستند و تشخیص می دهند چرا به مردم اهانت می‌کنید؟ مردم مرا دیده و تجربه کرده‌اند، شما را نیز دیده‌اند. من با مردم باصداقت سخن می گویم. 

وی یادآور شد: اولین بار در تاریخ سیاسی ایران، در دوره قبلی بود که شخصی به عنوان نامزد پوششی در انتخابات عمل کرد و رسما اعلام کرد که نمی‌خواهد رئیس جمهور شود و فقط آمده است از شخص دیگری دفاع کند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: من معتقد به رقابت و مشارکت هستم و این دیدگاه من است. در نخستین روز در قوه قضاییه نه یک سایت و روزنامه بستیم و نه از کسی به دلیل انتقاد از خود شکایت کردیم.

وی خطاب به یکی از نامزدها اظهارداشت: شما به جایی ربط دارید که صدها شکایت دارد در حالی که من در دوره انتخابات قبل، یک شکایت از کسی نداشتم.

رییسی در پاسخ به اینکه چرا در شهرهای مختلف به واحدهای تولیدی سر زده است، گفت: من نمی‌خواهم سر بزنم شما مردم را گرفتار کرده‌اید. تاکنون قوه قضاییه و دادگستری‌ها بیش از دو هزار کارخانه را راه‌اندازی کرده‌اند و می توان در هر شهر این کارخانه را دید.

وی با بیان اینکه من مدیر نشسته در اتاق نیستم، اضافه کرد: من حتی به همه زندان‌ها را سر می‌زنم و شما باید پاسخ دهید چرا کار را به جایی رسانده‌اید که من در هر استان که می روم باید جلسه با کارآفرینان داشته باشم و آنها دردل و صدایشان بلند باشد که به آنها کسی توجه نمی‌کند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: سوال جدی از شما این است که چرا داد همه از جمله کارآفرین و کارگر و کشاورز را درآورده‌اید؟

دنبال علل فساد برویم

رییسی گفت: من در مسئولیت ریاست قوه قضاییه پرونده های بسیاری را رسیدگی کردم که این پرونده ها در دستگاه اجرایی تولید می شود؛ یعنی ساز و کار های نادرست، بسترهای فساد، زمینه های رانت پرونده تولید می کند. پرونده ها را ما رسیدگی می کنیم، مردم خوب می دانند ما در رسیدگی خط قرمز نداریم نه در ادعا در عمل، این نکته بسیار مهم است باید رفت سراغ مجموعه ای که امروز تولید پرونده می کند، این یعنی رفتن دنبال علل فساد.

وی تاکید کرد: من در قوه قضاییه جایگاهم خدمت به مردم و بسیار مغتنم است. اما با خواست عموم مردم مواجه شدم که قابل مشاهده و ارزیابی است. خواست مردم از من است اقشار مختلف از ظلم، فساد و تبعیض، ناکارآمدی ها و بسترهای فساد صدایشان در آمده وگرنه درست می گویید من در قوه قضاییه جایگاه مطالبه گر دارم، اگر رییس جمهور شوم جایگاه پاسخگو پیدا می کنم. همه آقایان (روسای پیشین قوه قضائیه) پنج سال و ده سال بودند من مطلقا دنبال مقام و پستی نیستم در آستان قدس رضوی خادم امام رضا (ع) بودم. امروز مردم با عملکرد من آشنا هستند چرا از این عملکرد ناراحت هستید، چرا با تخریب جایگاه من می خواهید خودتان را اثبات کنید؟

وی گفت: گفتید چرا واحدهای تولیدی را رفتی؟ شما هم چهار تا واحد می رفتید. چرا به من اعتراض می کنید. دو هزار واحد تولیدی را دوستان من از تعطیلی نجات دادند. چهار تا را شما نجات می دادید. می گویید مشکل قضایی داشت. این مشکل قضایی را چه کسی ایجاد کرد؟ اولا یک درصد مشکل قضایی داشت که یک درصد هم نمی شود، نوع اقدامات بی حساب و کتاب شما در دولت است. داد کارگر، کشاورز مردم در آمده است، ما بی توجه باشیم فرق ما و شما همین است. ما به فرمان رهبری به خواست مردم توجه می کنیم پای کار می آیم.

رییسی ادامه داد: برای دولت کسب و کار و معیشت مردم برنامه داریم جایگاه و ظرفیت ایجاد می کند. مدیریت؛ حلقه مفقوده کشور است. بسیاری از اقتصادانان را بنده می توانم برای رفع مشکلات کشور به خط کنم. اما امروز مردم قدرت مدیریت می خواهند و دنبال مدیر مقتدر می گردند که مشکلات را حل کند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در بخش دوم از اولین مناظره سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی درباره زمین‌خواری اظهارداشت: یکی از مشکلات جدی کشور، مساله زمین‌خواری است و به جای اینکه زمین برای کشاورزی یا سکونت استفاده شود تبدیل به کالایی سرمایه‌ای مانند ارز و طلا شده و کسانی با تغییر کاربری‌ها با زمین سوداگری می‌کنند. 

وی ادامه داد: در قوه قضاییه پرونده‌های زیادی در رابطه با زمین‌خواری تولید می‌شود و اگر سازوکارهای آن در دولت اصلاح شود، طوری که دستگاه‌های مرتبط و مسئولان بخش‌های مختلف بتوانند درست عمل کنند، کار به دستگاه قضایی نمی‌رسد.

رییسی با اشاره به تشکیل شورای حفظ حقوق بیت المال گفت:‌ این شورا با حضور همه مسئولان اجرایی و قضایی تشکیل شده تا از اینگونه زمین‌خواری‌ها پیشگیری کند. 

ضرورت تبدیل سند عادی به رسمی برای جلوگیری از زمین‌خواری

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در بخش دوم اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری درباره سامان بخشی به وضعیت زمین‌خواری توضیح داد: اولا سند عادی باید تبدیل به سند رسمی شود زیرا یکی از ضروریات کشور است و از ابتدای ورود  به قوه قضاییه این موضوع را با مجلس شورای اسلامی پیگیری کردم و مجلس هم این موضوع را تصویب کرد که اکنون درگیر مسائل اداری است. 

وی با اشاره به قانون جامع حدنگار (کاداستر) افزود: مساله بعدی اجرای قانون حدنگار و کاداستر است. متاسفانه کشور ما در اجرای قانون حدنگار عقب است و شاید در دنیا فقط یک کشور است که این قانون را اجرا نکرده است.

رییسی اظهارداشت: برای اجرای این قانون برنامه‌ریزی کردیم و اکنون اجرای کاداستر چهار برابر شده است و تا پایان سال ۱۴۰۰ قانون جامع حدنگار به سامان خواهد رسید. این کار ۴۰ ساله بود و اکنون استان به استان در حال اجراست.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با  اشاره به فعالیت سازمان‌های مردم نهاد گفت: مردم شهر و روستا باید در قضیه زمین‌خواری و تغییر کاربری‌ها فعال شوند و از این اقدامات جلوگیری کنند.

رییسی درباره نقش دولت در جلوگیری از زمین‌خواری افزود: دولت موظف است راه قانونی برای مردم باز کند تا مردم سراغ کار غیرقانونی نروند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: با پیگیری دستگاه قضایی، امروز جریان زمین‌خواری در کشور کاهش یافته و این مساله به دلیل جدیت است و ما امروز مدیریت جدی در امور می خواهیم زیرا قوانین و مقررات موجود است اما به آنها عمل نمی‌شود. اگر به قوانین عمل شود، کاملا  جلوی زمین‌خواری‌ها گرفته می‌شود.

رییسی در بخش بعدی مناظره در پاسخ به سوالی درباره راهکارش برای تورم گفت: متاسفانه از مشکلات جدی که امروز مردم به آن گرفتار شدند تورم است. قیمت ها افزایش یافته، قیمت مسکن هفت برابر، خودرو هشت برابر، قیمت گوشت و مرغ تا شش برابر بیشتر شده است. امروز آنچه  مردم را بسیار نالان کرده سفره مردم کوچک شده است. در همین سالن برخی در سال ۹۶ گفتند اگر فلانی بیاید قیمت دلار پنج هزار تومان می شود، بعد دیدیم به ۳۰ هزار تومان رسید.

وی افزود: بعد هم اعلام می کنند اگر ما نبودیم مملکت قحطی می شد این مثل یک دروازه بانی است که ۱۷ گل خورد گفت اگر من نبودم ۳۰ گل می خوردند این که پاسخ به مردم نشد. تورم راهکار دارد ثبات بازار بسیار مهم است. دخالت کردن دولت در بازار معنی ندارد،شان دولت حمایت و هدایت است. از بازاری باید برای اداره بازار کمک گرفت از تولید کننده برای اداره واحدهای تولیدی باید نظر گرفت.

وی تاکید کرد: ثبات بازار بسیار مهم است. ارز تک نرخی باید در کشور باب شود.  ارز ۴۲۰۰ تومانی چه قدر پرونده در قوه قضاییه درست کرده؟ ما موارد را اعلام می کنیم. ارز باید به سمت ارز تک نرخی و ثبات بازار برود و ارز صادراتی را باید مدیریت کرد.

رییسی گفت: یک وقت اعلام می شود در کشور صادرکنندگان ارز صادراتی نیاوردند، اما باید پیگیری کرد نه اینکه فقط اعلام کنیم. باید این را به سمت تهاتر برد، مدیریت کردن ارز صادراتی بسیار مهم است. ما باید تسهیلات بانکی را مدیریت کنیم اگر در این مسیر نسبت به خلق نقدینگی و تسهیلات مدیریت شد درست می شود.

رییسی در بخش پایانی و جمع‌بندی سخنان خود نیز گفت: رئیس جمهور، رئیس همه مردم، تمام جناح‌ها، گروه ها و دغدغه‌مندان مردم و انقلاب از هر جناح و هر حزب با  هر گویش و در هر اقلیمی است.

وی ادامه داد:‌ نگاه، نگاه خدمتگزاری به همه است؛ زن، پیر، جوان، دختر و پسر بنابراین رفع مشکل همه باید در دستور کار رئیس جمهور باشد و با یک نگاه عمیق نسبت به مسائل کشور، به تعیین اولویت‌ها برای مسائل کشور با داشتن برنامه اقدام کند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: روزی که به قوه قضاییه رفتم برنامه‌ای به عنوان سند تحول ارائه دادم و این سند را در اختیار همه اندیشمندان، صاحبنظران و قضات قرار دادم و اعلام کردم که تحولی که می خواهم ایجاد کنم، سند دارد. 

رییسی اضافه کرد: مردم هم احساس کردند بعد از دو سال و چند ماه فعالیت، اتفاقی در قوه قضاییه افتاده است و حتی نگاه جناح‌های مختلف این است که وضعیت متفاوتی در قوه قضاییه ایجاد شده است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: این نگاه  برنامه نویسی را از قوه قضاییه داشتم و از زمانی که تصمیم به ورود به عرصه انتخابات گرفتم، ۱۲ اندیشکده فعال در کشور در این رابطه به خط کردیم. دوستان کارهای بسیار خوبی انجام دادند و برای بخش های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی برنامه‌ای داریم.

در فضای مجازی عقب هستیم

رییسی با  اشاره به مساله فضای مجازی گفت: معتقدیم در فضای مجازی عقب هستیم و آنطور که بایسته است در زمینه فضای مجازی کار نشده است. زیرساخت‌ها مشکل دارد.

وی خطاب به جوانان  و کودکان افزود:‌ از بچه‌ها سوال می کنم؛ چقدر وسط بازی حالتان گرفته می‌شود؟ پژوهشگران چقدر زمان انجام پژوهش و ارتباط با یک کتابخانه در جای دیگران دنیا دچار مشکل می‌شوند؟ معلوم است که زیرساخت‌ها کامل نیست و باید تکمیل شود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهارداشت: در تولید محتوا در فضای مجازی مشکل داریم و حق بسیاری از خانم ها حتی خانم خانه داری که در زمینه فضای مجازی تولید محتوا دارد، ضایع می شود. 

رییسی تاکید کرد:‌ در ارتباط با  فضای مجازی کار بسیار باید انجام شود و من خودم در این فضا هستم و دو میلیون فالوئر دارم و بسیاری از مسائل از این طریق به من منتقل می شود اما برخی آقایان خلط مبحث می کنند در حالی که این اقدامات وظیفه آنها  بوده است و به مسائل فرعی توجه دارند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود:‌ امروز سفره، کسب کار و ولت مساله مردم است؛ چطور نتوانستیم بعد از گذشت این سال‌ها یک دولت طراز انقلاب اسلامی و خواست مردم عزیز با همه نگاه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ایجاد کنیم.

وی تصریح کرد:‌ حتما ما توانمند هستیم؛ ما اصحاب «ما می توانیم» هستیم و نمی شود و نشد را نمی پذیریم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود:‌ یک زمانی با مسئولان بانکی در رابطه با بانک ها صحبت کردم و گفتند بانک ها به حرف ما عمل نمی کنند. اما گفتیم هر مدیری پای کار محکم و جدی بیاید، کار انجام خواهد شد.

 

168861229

 

زاکانی: بانک‌ها بدون نظارت بانک مرکزی خلق پول می‌کنند

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت: حجم نقدینگی بیش از سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است که به علت تولید پول پرقدرت در کشور رخ داده است و بانک‌ها بدون نظارت بانک مرکزی خلق پول می‌کنند.

علیرضا زاکانی امروز (شنبه، ۱۵ خرداد) با در نخستین مناظره سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با محوریت اقتصاد به سوالی مبنی بر اینکه روزانه هزاران میلیارد تومان به حجم نقدینگی افزوده می شود و میزان زیادی از این نقدینگی به تحریک تقاضا و افزایش قیمت در بخش هایی مانند ارز، طلا، مسکن و خودرو منتهی می شود،‌ این در حالی است که بسیاری بنگاه های تولیدی در تنگنای مالی و اعتباری قرار دارند؛ برنامه شما برای کنترل این حجم از نقدینگی مخرب و هدایت آن به سمت بخش های مولد چیست، پاسخ داد.

وی در ابتدای سخنان خود با انتقاد از اظهارات عبدالناصر همتی، دیگر نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار داشت: در ظاهر داریم با هم مناظره می کنیم اما دوستان انشا می خوانند، اینجا کلاس انشا نیست اینجا وقت پاسخ دادن، وقت مستدل صحبت کردن و وقت راست گفتن است. آقای همتی خیلی زشت است که ما را متهم به دروغگویی می کنید، ما که هنوز حرف نزدیم، شما غیب می گویید؟ شما غیب نمی دانید؛ شما خلاف می گویید. سال ۹۸ گفتید FATF هیچ تاثیری در اقتصاد ایران ندارد، چرا به مردم دروغ گفتید؟ همتی می گوید اقتصاددان است در حالیکه به نظر من به او باید نوبل شیمی بدهند چرا که پول ملی مملکت را نابود کرده است.

وی افزود: سخن از توزیع فقر می گوید، شما فقر را توزیع کرده اید؛ بنده سخن از تولید و جهش تولید می زنم. معتقد هستم باید سر مسائل درست حرف بزنیم و به دیگران تهمت نزنید چون مجبور می شویم حقایق بگوییم که اوقات شما و مردم تلخ می شود. اگر درباره عدم صلاحیت ها حرف بزنید، اگر بنا بود افراد دیگر را تایید کنند، شما نباید اینجا باشید. ۸۵ میلیون نفر مقابل شما قرار دارند و ما پنج یا شش نفر نیستیم. شما ۸۵ میلیون نفر را نابود کردید.

وی ادامه داد: بانک ها امکانی ایجاد کرده اند که ما به ازای آن ۱۱ ابربدهکار با ۹۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارند. راه حل ماجرا اتصال بانک ها بهم و اطلاعات را در خدمت نظام مالیاتی قرار دادن است که وظیفه آقای همتی و وزیر اقتصاد بود اما این کار را انجام ندادند.

به گفته این نامزد انتخابات ریاست جمهوری، خیلی ها پول می گیرند، بدهکار بانکی هستند و رفتند جای دیگر سود می گیرند.

زاکانی در بخش دوم مناظره درباره نقدی به سخنان سایر نامزدها دارد، گفت: من عرضم را با یک گله‌مندی نسبت به آقای همتی آغاز کردم و لازم است در این مکان مستند نسبت به یکدیگر صحبت کنیم که تعرضی نسبت به یکدیگر و همچنین سبب تلخی اوقات مردم نشود.

ابربدهکاران بانکی

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود:‌ سوالی که از آقای همتی دارم این است که ابربدهکاران بانکی چه افرادی هستند و این بی‌انضباطی که در بانک‌های مختلف کشور وجود دارد، چرا دقت لازم در این باره صورت نمی‌گیرد و مفسدهای بانکی از کجا ناشی می‌شود.

وی با بیان اینکه بزرگترین اشکال در این بخش به بانک مرکزی و عدم نظارت این بانک مربوط است،‌ اظهار داشت:‌ در سال گذشته از ۵ هزار و ۴۰۰ هزار میلیارد سپرده‌های بانکی،‌ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات داده شده است و از این هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات، مبلغ دوسوم به کسانی داده شده است که بدهکار بانکی بودند.

زاکانی اضافه کرد: متاسفانه حجم بالا متعلق به کسانی است که عملاً هیچ نقش فعالی در حوزه اقتصاد نه تنها ندارند بلکه در سوداگری و سفته بازی این کار را انجام می‌دهند. بزرگترین خدمتی که آقای همتی انجام ‌داده است،‌ باید در حوزه پولی و بانکی انجام می داده است که متاسفانه ایشان این کار را انجام ندادند.

پول پرقدرت عامل مهم نقدینگی

نامزد سیزدهمین دوره ریاست جمهوری با بیان اینکه عامل مهم نقدینگی در جامعه پول پرقدرتی است که بانک مرکزی به تقاضای دولت چاپ کرده است، گفت: این نقدینگی در بازار چاپ و عرضه شده و با عدم صداقت نزدیک به ۳۴ هزار میلیارد تومان امکان و اعتبار را به دولت آینده حواله کرده‌اند. دولت آقای روحانی در سال ۹۲ از عدم انتقال ارز که به داخل بوده، ما به ازای آن تولید کرده و بدهی آن را برای دولت آینده گذاشته است. 

وی با بیان اینکه آقای همتی باید پاسخگو باشد که چرا با این وضعیت و اختلال کشور اداره می‌شود، عنوان کرد: از طرفی دیگر در موضوع ارزش پول ملی، معتقدم جنبه تورمی که جنبه اصلی آن است،‌ موضوع قیمت دلار به صورت منطقی نه دستوری و  نه اینکه در جلسه ای بگوییم دلار نه۳۸۰۰ تومان و نه ۴۸۰۰ تومان باشد بلکه وسط آن را که ۴۲۰۰ تومان است درنظر بگیرند و صلوات بفرستند. نمی‌شود کشور را اینگونه اداره کرد.

زاکانی در ادامه گفت:‌ اگر اقتصاددانی است،‌ این گونه که شما می فرمایید،‌ پس همه ملت ایران از اقتصاد و اقتصاد دانی با این شیوه مطلع هستند و این قدر برای جنابعالی و همکاران شما بالا است که باید به شما جایزه نوبل شیمی اعطا کنند که ارزش پول ملی را به این شیوه  نابود کردید.

وی خاطرنشان کرد:‌ معتقدم پارامترهای تورمی، پارامترهای نقدینگی و پارامتر افزایش پایه پولی، سه پارامتر است که آقای همتی باید پاسخگو باشند که این سه حوزه چگونه کشور دچار رانت شده است.

زاکانی در ادامه این مناظره تلویزیونی به تشریح دیدگاه های اقتصادی خود پرداخت و اظهار داشت: از آقای همتی خواهش می کنم علمی، دقیق و کارشناسی صحبت کند و تهمت نزنید. اینکه به من می گویند پوششی، راهبرد ستاد تخریب علیه بنده، خانواده ام، همسرم و بچه هایم است.

وی خطاب به همتی تاکید کرد: به ما رحم نکردید و حداقل، رعایت انصاف بکنید. اگر می ترسید و می دانید با مفاسد، معاون رییس جمهوری، مسئولان، وزیر اطلاعات، وزیر نفت، برادر رییس جمهوری، دادستان تهران و رییس دانشگاه آزاد، مدیران قضایی در خصوص کرسنت ناظر به ۲ دوره قبل، فرزند رییس مجمع و دیگران برخورد کردم، بدانید آمدیم حق مردم را بگیریم و با این صحبت ها نمی توانید ما را از میدان به در کنید.

دنبال جهش تولید و توزیع ثروت هستیم

زاکانی ادامه داد: در حوزه اقتصاد معتقدم اقتصاد و مدیریت به عنوان فوریت،‌ فرهنگ و اجتماع به عنوان اولویت، سیاست و امنیت به عنوان ضرورت و سیاست خارجی مدنظر قرار بگیرد. ابعادی را که دنبال می کنم،‌ تک بعدی نیست؛ ناظر به اقتصاد، اصل را بر جهش تولید گذاشتم و در کنار آن، تمرکز زدایی را در حوزه مدیریت پیشنهاد کردم.

وی همچنین به حکمرانی فضای مجازی و دولت الکترونیک به عنوان دیگر برنامه های خود برای ریاست جمهوری اشاره کرد و اظهار داشت: مبارزه با دیوان سالاری و مفاسد اقتصادی،‌ هدف اساسی همچنین رشد اقتصادی پایدار و اشتغال زا و بسط عدالت در خلق ثروت و توزیع آن هدفگذاری شده است.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: برای جهش تولید، مقررات زدایی و تسهیل در مجوزها را مطرح کرده ایم اکنون ۸۰ درصد مجوز با رانت داده می شود. مالیات و بیمه را از مقابل تولید کنار می کشیم. همچنین ‌بحث صادرات و توزیع مناسب برای ما اصل است. دولت بزرگترین مانع تولید است و ما از جلوی تولید کنار می رویم.

وی بانک را بزرگترین رقیب تولید دانست و گفت: بانک را هم در جهت تولید همراه می کنیم.

این نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه برای تولید ۹ پیشران اقتصادی اختیار کرده است، ادامه داد: نفت و گاز و پتروشیمی همچنین زیرساخت ها به ویژه ریلی جزو این پیشران هستند؛ اگر فقط روی کریدور جنوب به شمال سرمایه گذاری کنیم سالی ۳۰ میلیارد دلار به نفع مردم است. بخش کشاورزی، روستایی و گردشگری از دیگر پیشران های ۹ گانه در نظر گرفته شده است؛ ناظر به این پیشران ها، بنگاه های خُرد یعنی در داخل منزل، کوچک و متوسط را فعال می کنیم و ما به ازای خلق ثروت، بسته های جدی توزیع مناسب ثروت هم داریم.

وی تاکید کرد: پس تهمتی که جناب آقای همتی مبنی بر اینکه ما دنبال توزیع فقر هستیم، رد می کنم؛ بنده اصلا دنبال این نیستم، بلکه به دنبال جهش تولید و توزیع ثروت هستم.

در بخش دوم این مناظره اقتصادی این سوال از زاکانی پرسیده شد که بومی گزینی و اولویت دادن به اشتغال نیروی انسانی هر استان در مراکز اداری و تولیدی همان خطه از موضوعات مهمی است که زمینه ساز کاهش بیکاری در استان های کشور می شود. با افزایش نظارت هر استان، ‌سرمایه اجتماعی را افزایش می دهد. در صورت رأی آوردن، رویکرد شما در زمینه بهره گیری از نیروی انسانی هر استان در سطوح مدیریتی و اشتغال در فعالیت های تولیدی، خدماتی و اداری هر استان چیست؟

وی با بیان اینکه چهار رویکرد اختیار کرده که یکی از این رویکردها تحول در عرصه اقتصاد و مدیریت است،‌ پاسخ داد: در این عرصه چهار راهکار و هدف عملیاتی تحت عنوان جهش تولید، حکمرانی فضای مجازی، دولت الکترونیکی‌ و تمرکز زدایی اختیار کرده ام. همچنین جنبی سلبی هم مبارزه قاطع با فساد اقتصادی و اداری است.

زاکانی گفت: سوال مطرح شده، معطوف به تمرکز زدایی است. باز آمایش مجدد ایران اسلامی، هویت دادن به ۴۵۱ شهرستان و تعریف ماموریت درست برای آن، همچنین مقوله عملیات، تلاش و کوشش برای تحول را در قاعده هرم اجتماعی فعال می کنیم.

به گفته نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری، از ۱۰۰ درصد بودجه و اعتباری که سالانه در بودجه مصوب می شود، ۱۰ درصد سهم استان و شهرستان برای تصمیم گیری است، ۱۲ درصد مربوط به ماده ۷۵ قانون محاسبات و الباقی ۷۸ درصد مربوط به طرح های ملی است.

زاکانی افزود: متاسفانه برای ۹۰ درصد بودجه ها در مرکز کشور تصمیم می گیریم. این تحول در حوزه دادن اختیارات به شهرستان ها، ‌توجه به محور قراردادن نخبگان شهرستان ها برای تحول و اقدام مناسب، تلاش در جهت انتقال ظرفیت اعتباری به شهرستان ها امکانی ایجاد می کند که ۴۵۰ نقطه کشور شروع به مسابقه دادن بکنند.

وی گفت: مبتنی بر آن ۹ پیشرانی که در حوزه جهش تولید، اختیار و انتخاب می کنیم خوشه های متناسب با آن را در بنگاه های خُرد، کوچک و میانی تنظیم می کنیم؛ همچنین کل کشور را در مسیر تولید قرار می دهیم در حالیکه اختیار آن را در قاعده هرم شهرستانی توزیع می کنیم.

زاکانی تاکید کرد: امکانی فراهم می کنیم که نخبگان هر شهرستان محور تغییر و تحول آن شهرستان باشند و از این فلاکتی که این دولت برای ما ایجاد کرد، با مشارکت مردم و الگوی درست همه جانبه در سال اول، تغییرات را حس کنیم.

در ادامه مناظره مجری برنامه از زاکانی پرسید؛ دیدگاهی وجود دارد که اتکا به درآمد نفتی سبب ناکارآمدی دولت شده است و در سنوات گذشته سبب شکل نگرفتن نظام مالیاتی، ایجاد رانت و ناکارآمدی دولت شده است تا آنجا که برخی معتقد هستند که کشورما بیش از بهره مندی از منبع خدادادی،‌ از آفت های آن آسیب دیده است. آیا با این دیدگاه موفق هستید؟  چه برنامه مشخصی برای استفاده از این منبع خدادادی وعبور از اقتصاد مبتنی بر نفت دارید؟

زاکانی در پاسخ به این سوال گفت:‌ اقتصاد ما دولتی است و بالغ بر ۹۰ درصد دولت موثر در اقتصاد است. دولت‌ها در گذشته با پول نفت  خود را اداره می کردند و دولت آقای روحانی با پول جیب مردم خود را اداره کرد و از تورم ارتزاق کرد.

نامزد سیزدهمین دوره ریاست جمهوری افزود: به همین جهت به جای آقای روحانی و آقای همتی از مردم عذرخواهی می‌کنم. هیچ‌کس در این دولت نه آقای روحانی و نه آقای همتی مسئولیت این دولت را قبول نمی کند و نمی‌پذیرد. انگاراین بلایا از فضا بر سر ما آمده است.

وی افزود: ما امروز راهی جزء‌ جهش تولید و استفاده از ظرفیت کشور و خلق ثروت و توزیع آن نداریم. برای چنین کاری باید از مالیات تولید، خدمت و عناصر مختلفی در جامعه که دارای  ثروت هستند،‌ باید بتوانیم کشور را اداره کنیم.

۷۲۰ هزار میلیارد تومان معوقه مالیاتی وجود دارد

زاکانی با بیان اینکه در کشور متاسفانه ۳۲۰ هزار میلیارد تومان معوقه مالیاتی وجود دارد،  گفت: همچنین امروز ۲۰۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی  و ۲۰۰ هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی وجود دارد  که در مجموع ۷۲۰ هزار میلیارد تومان مالیات است.

وی ادامه داد:  ۹ درصد مشاغل،‌ ۹ درصد مالیات را به خود اختصاص می‌دهند و ۳۷ درصد جی دی پی و تولید ناخالص ملی را از حوزه مشاغل صادر می‌شود. اگر دقت کنید متوجه می‌شوید به

جای ۹ درصد باید حدود ۳۷ درصد مشاغل را در نظر بگیریم؛ ولی آنچه امروز از مشاغل مالیات می‌گیریم، یک‌پنجم یا یک چهارم دریافت مالیات از مشاغل است.

نامزد سیزدهمین دوره ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه باید مسیر دولت اصلاح شود اظهار داشت: ‌دولت باید دست خود را در جیب مردم نکند و دولت باید با اقتصاد سالم این مسیر را دنبال کند. برنامه‌ام چندجانبه است و برنامه تک‌بعدی اقتصادی به درد نمی‌خورد.

زاکانی ادامه داد: برنامه من اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، مدیریتی، سیاسی امنیتی و سیاست خارجی است و همه اینها فوریت آن اقتصاد است و در اختیار اقتصاد قرار می‌گیرد.

۷۰ درصد اقتصاد امروز دانش‌بنیان است

وی با تاکید بر اینکه ۷۰ درصد اقتصاد امروز دانش بنیان است،‌ اظهار داشت: اقتصاد امروز وابسته به تعلیم و تربیت،‌ وابسته به مدارس و دانشگاهها است و امروز ما بسته جامعی آماده کردیم و آنچه در این بسته مهمه، این است که ما با مفاسد اقتصادی و مفاسد اداری و بروکراسی با اشد مجازات برخورد کنیم.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در بخش پایانی سخنان خود در نخستین مناظره انتخابات ریاست جمهوری با موضوع اقتصاد، تاکید کرد: به عنوان یک رزمنده،‌ جرمم این است از طریق عناصری که تخریب می کنند، در مقابل مفسدان ایستاده ام.تنها جرم انتصابی بنده، مبارزه با فساد، فقر و تبعیض است. 

وی گفت: اتهاماتی مثل آوردن ۲ تجدید در دیپلم به بنده می زنند که مایه خجالت است. بعد از ۱۵ روز که از بازگشتم از جنگ می گذشت، خودم رفتم و امتحان دادم و ۲ تجدید در دیپلم آوردم یا می گویند یک ترم مشروطی داشتم. ۱۱ ماه با ماشین مسافرکشی می کردم در حالیکه ازدواج کرده بودم. اینها چیزهایی است که آدم را می آزارد.

زاکانی با بیان اینکه در دانشگاه علوم پزشکی تهران تحصیل کرده است، اظهار داشت: اگر شما در خارج تحصیل کرده اید و به کشور بازگشته اید،‌ بنده در کنکور شرکت کردم. رزیدنت شدم و به خاطر معلولیت دستم، در رشته پزشکی هسته ای تحصیل کردم. 

وی خطاب به همتی تصریح کرد: اگر می دانید،‌ نگویید؛ اگر نمی دانید، بدانید که دیگر نگویید. مایه خجالت است. به من می گویند نامزد پوششی که امیدوارم این بار آخر باشد این موضوع را به من می گویید. اگر بنا باشد کسی پوششی باشد، ‌شما اصلی ترین نامزد پوششی هستید که آمده اید هشت سال دولت را پوشش بدهید.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری، افزود: مردم دارند می بینند و لمس می کنند، قرار بود ابتدا قرارگاه اقتصاد مقاومتی فعال شود اما قرارگاه مرغ تاسیس کردید. 

وی با اشاره به بحث نهاده ها، گفت: در بحث نهاده ها، یکی از متهمان، آقای همتی است. بی تدبیری ایشان، مرغ را به ۳۵ هزار تومان رساند؛ البته دیگران هم در این گرانی نقش داشتند اما ایشان هم حضور داشت. 

سال اول تغییر، سال چهارم تحول

زاکانی در بخش پایانی سخنان خود و در جمع‌بندی خطاب به مردم خاطرنشان کرد: مردم، یادتان هست گفتند رکود و کرونا را رد کردیم؟ رونق اقتصادی ایجاد شد؟ چرا با مردم بازی می کنید؟ مردم صداقت، عُرضه و دانش می خواهند.

وی گفت: ۱۰۲ هزار میلیارد تومان پول چاپ کردید و در بازار ریختید، پدر مردم را در آورده اید، شما یک کاندیدای معمولی هستید؟ بگذریم آقای همتی. شما با استقلال بانک مرکزی و قانونی که در مجلس هست، موافق هستید؟ اگر موافق هستید، رسماً بگویید تا من هم بگویم در مجلس چه گفته اید. 

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: تنها کاری که ما می کنیم، دولت را از جلوی ملت کنار می کشیم و در خدمت مردم قرار می دهیم. بانک را در خدمت تولید و بازار سرمایه را خط تلاش اصلی سرمایه گذاری در کشور قرار می دهیم؛ همچنین برای آن، منابع و عناصر توسط ملت تامین می شود.

به گفته وی، دولت (او در صورت پیروزی در انتخابات)، خود را پشتیبان بازار سرمایه می داند نه اینکه دست در جیب مردم بکند.

زاکانی گفت: وزیر اقتصاد اعلام کرد دولت سال گذشته ۳۰۰ هزار میلیارد تومان از سرمایه مردم برداشته است. آقای روحانی به چه حقی، پول مردم را برداشته است؟ مسیر غلط گذشته و امروز باید اصلاح شود. ملت همگی باید به میدان تغییر و تحول بیایم و بدانیم خودمان را باید اصلاح کنیم.

وی تصریح کرد: توقع من این است وعده های مختلف ندهیم و به ملت بگوییم قرار است چکار کنیم. در دولت بنده، سال اول تغییر و سال چهارم تحول را مشاهده می کنیم.

 

168861220

 

جلیلی: باید در اقتصاد هم به جمهور مردم توجه کنیم

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه در نگاه اقتصادی مردم و محرومین در اولویت نبودند، گفت: اگر صحبت از جمهوری اسلامی و جمهوریت که یادگار بزرگ حضرت امام می‌شود، بحث این است که به جمهور مردم در اقتصاد هم توجه داشته باشیم.

سعید جلیلی عصر شنبه در نخستین مناظره تلویزیونی که به موضوع اقتصادی اختصاص دارد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در صورت رای آوردن در مدت ۴ سال دولت خود چه اقدامات ویژه‌ای برای محرومیت زدایی انجام خواهید داد، گفت: حضرت امام  به حقیقت اسلام را در دوره معاصر احیا کرد و یکی از بحث‌های مهم حضرت امام محرومیت‌زدایی بود. برای محرومیت زدایی قبل از این که طرح‌های اقتصادی داشته باشید مهمترین بحث این است که این نگاه را داشته باشید که آیا قائل به محرومیت زدایی هستید یا خیر؟ یکی از مشکلاتی که در سال‌های گذشته داشتیم این است که در نگاه اقتصادی مردم و محرومین در اولویت نبودند.

وی ادامه داد: یکی از بحث‌های مهم در اقتصاد این است که اگر صحبت از جمهوری اسلامی و جمهوریت که یادگار بزرگ حضرت امام می‌شود، بحث این است که جمهور مردم را در اقتصاد هم توجه داشته باشیم. موقع رای‌گیری با بالگرد  می بریم که رای آنها را بگیریم اما آیا در آن روستاهای دور افتاده این کار را می‌کنید آن چیزی که حق مردم در جنبه های اقتصادی است به آنها می‌رسد.   

جلیلی گفت: اگر شما این نگاه را نداشته باشید به یکسری کارهای نمایشی روی خواهید آورد که کار برای مردم نخواهد بود. برای محرومیت زدایی باید طرح و برنامه داشت اما قبل از طرح و برنامه باید باور و اراده داشت. اما آن چیزی که در این زمینه داریم چند طرح اساسی که حتما باید انجام شود تا محرومیت مردم به حداقل برسد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: باید حق مردم در عرصه‌های مختلف به ویژه در آن سهمی که از مصرف انرژی دارد به آنها داده شود. ما در طرح وان یا واحد انرژی این را تعریف کردیم که به مردم این حق داده شود.

وی افزود: طرح دوم طرح سبد غذایی است که در این طرح مردم باید در روز ۲۵۰۰ کالری حداقل آن انرژی لازم با غذاهای لازم به آنها برسد که براین اساس برنامه‌ای تهیه شده است که چگونه باید به خوبی توزیع شود. متاسفانه آماری که امروز در اثر سیاست‌هایی که همین عدم نگاه به محرومین است  شاهد هستیم که به مردم نمی‌رسد.

جلیلی یادآورشد: اگر صحبت از محروم زدایی می کنیم فقط در بحث حقوق اولیه نیست در بحث تفریح و سلامت مردم هست. طرح مفصلی در باره موضوع سفر که چگونه با امکانات و بودجه فعلی می توان مردم را از سفر برخوردار کرد و آخرین بحث من طرح سلامت است.

وی گفت : مردم سوال می‌پرسند وقتی پاسخ مسائل اقتصادی مشخص است، پس چرا انجام نمی‌شود؟ برخی از دوستان هم می‌گویند ما این پاسخ‌ها را از بقیه خیلی بهتر بلدیم. در همین جلسه برخی از موضوعات خودش را نشان داد؛ یک مسئله این است که شما پاسخ مشکلات را بدانید اما بحث این است که اراده حل این مشکلات را نیز داشته باشید و باور به حل آنها وجود داشته باشد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: آقای همتی گفتند که FATF چرا انجام نشد و مشکلات به خاطر آن حل نشده و ...؛ وقتی شما مسائل اقتصادی کشور را این چنین نگاه کنید، همین است که وضع کشور اینگونه می‌شود.  شما رفتید با FATF برنامه اقدام بستید؛ از ۴۱ بند، ۳۹ بند آن را اجرا کردید و هنوز از شما نپذیرفته است. کشورهای دیگر همین‌قدر را هم انجام ندادند. شما می‌گویید همه مشکلات کشور بخاطر این است که FATF انجام نشده است و من نمی‌توانم؛ حتما نمی‌توانید! این عدم فهم صحیح مسئله به شما کمک نخواهد کرد.

وی گفت: رویکرد اشتباهی وجود دارد و معتقدم آقای همتی جزیی از این رویکرد است. این رویکرد می‌خواهد عوض کار واقعی کشور را با نمایش اداره کند. وقتی می‌پرسیم ابربدهکاران بانکی را چه کار کردید، می‌گویند FATF! مرد اقتصادی ما باید در میدان اقتصاد باشد نه در رسانه ها.

جلیلی یادآورشد: زمانی که من دبیر شورایعالی امنیت ملی بودم، مدیران عامل بانک‌ها را دعوت کردیم و آقای همتی هم مدیرعامل بانک سینا بود؛ تمام مسئولین قضایی و امنیتی را هم دعوت کردیم. اواخر سال ۹۱ بود؛ گفتیم همه کشور در اختیار شماست تا معوقات بانکی را پس بگیرید؛ چرا آن موقع شکایت نکردند؟

 نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: در این هشت سال، خود آقای همتی می‌گویند ۹۰ هزار میلیارد تومان معوقه بانکی دست ۱۱ نفر است. اینکه بدتر شد! پس شما چه کاره بودید؟

جلیلی افزود: دقیقا دو نگاه وجود دارد: یک نگاه می‌گوید کشور را به زور اداره کنیم و بقیه مسائل را بهانه بیاوریم و خودمان را راحت کنیم، یک نگاه می‌گوید سایه به سایه مسائل کشور را دنبال کردیم، کشور توانمندی دارد و به اتکا جوانان متخصص نه تنها کشور را اداره کنیم بلکه آن را جهش بدهیم.

 شما بگویید نمی‌شود ما می‌گوییم می‌شود

وی ادامه داد: آقای همتی به صراحت می‌گویند نمی‌شود؛ نخیر، شما نمی‌توانید؛ شما همین‌طور بگویید نمی‌شود و ما می‌گوییم می‌شود. همچنانکه سال ۹۴ بعد از توافق برجام من گفتم طبق این سند تحریم ها لغو نمی‌شود، روزنامه هایشان گفتند جلیلی می‌گوید نمی‌شود، فلانی می‌گوید می‌شود؛ شد یا نشد؟

 نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری درباره اداره امور اقتصادی در دولت خود گفت: اگر می خواهیم ۴ سال آینده کشور را فقط اداره نکنیم و جهش بدهیم باید برنامه جدی برای اقتصاد کشور داشته باشیم. دنبال بهانه نگردیم.  این چگونه ممکن است. چند موضوع اصلی را باید مدنظر قرار دهیم. گفته می‌شود ارزش پول ملی؟ ارزش پول ملی چه زمانی ایجاد می شود؟ وقتی که تولید و جهش تولید داشته باشید. جهش تولید چه وقت است وقتی است که صادرات داشته باشد. جهش صادرات چه زمانی است وقتی است که بتوانید تعاملات گسترده و سازنده با جهان داشته باشید و معطل چند کشور نمانید.

جلیلی افزود: این که درباره تبادل خارجی صحبت می شود یکی از سوالات ما این است که اگر شما بلد هستید بگویید چرا صادرات ما به ۲۸ کشور اروپایی نصف صادرات به افغانستان است؟ بنابراین باید در این زمینه ها برنامه جدی داشت.

 نامزد سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ادامه داد: اگر صحبت از این می‌کنیم که کشور نیاز دارد، توزیع فقر نباشد و تولید ثروت باشد باید شما برنامه جدی برای ارز آوری داشته باشید. این ارزآوری چگونه ممکن است؟ زمانی است که برای تمام دستگاه‌ها ماموریت تعریف کنید که باید برای ارزآوری کشور این هدف را محقق کنید. این نیست که وزارت نفت بگوید اگر من نفت فروختم باشد اگر نباشد بانک مرکزی بگوید ندارد بقیه دستگاه‌ها هم تعطیل شود. بعد هم بگویند هر وقت FATF تصویب شد ما کار می‌کنیم. وزارتخانه‌های کشاورزی، صنعت، ‌آموزش عالی و خارجه شما همه باید کار کنند برای این که ارزآوری داشته باشید.

وی خاطرنشان کرد: برای این کار تعریف کردیم که چگونه می‌شود این کار را انجام داد که همه دستگاه‌های شما بتوانند وظیفه داشته باشند. ما فقط در ۴ بخش معدن، کشاوری، نفت و گاز و برق، بررسی کردیم که می‌توان بر این اساس درآمد ارزی کشور را جهش داد نه این که بهانه آورد که FATF نبود نتوانستم حل کنم. طبق برنامه بر این اساس فکر می‌کنیم اگر ظرفیت‌های کشور بسیج شود شما دو برابر درآمد نفتی کشور حتی زمانی که تحریم نیست می توانید از بخش معدن، کشاورزی، ‌ نفت و گاز و برق درآمد داشته باشید.

 جلیلی در ادامه با تاکید بر اهمیت اشتغال گفت: اگر امروز جوانان می‌خواهند این کار انجام شود باید بتوانید برای دستگاه ها ماموریت تعریف کنید که آنها بر اساس اشتغال ماموریت داشته باشند هر دستگاهی بخش صنعت و معدن و حتی در علوم انسانی شغل ایجاد کنید نه این که کارمند اضافه کنید.  

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: در بخش پتروپالایشگاه، در بخش طرح های پتروشیمی، نفت و گاز و بهینه سازی مصرف انرژی چه میزان می توان جهش در اشتغال ایجاد کرد. در بخش کشاورزی، شیلات، تولیدات زراعی، باغی و دامی در هر کدام می توانید برنامه ای برای جهش داشته باشید. فرصت کم است؛ من از آقای همتی می‌خواهم بعد از این مناظره در شبکه اینترنتی بیایند تا با یکدیگر بر سر اینکه می‌شود یا نمی‌شود، مناظره کنیم.

جلیلی در بخش دیگری از اظهاراتش درباره بهره گیری از ظرفیت معادن کشور گفت: در کشور فرصت‌های بسیار ارزشمندی داریم که هر کدام می‌تواند پیشران اقتصاد کشور باشد. کشور ما فرصت‌های خوبی در کشاورزی، ‌شیلات، ‌معدن، صنعت و موضوعات مختلف که مثل واگن‌های یک قطار هستند که هرکدام می‌توانند پیشران لکوموتیو باشند و بقیه را راه بیندازند. باید دولت برنامه ای داشته باشد که با هر کدام از آنها به تنهایی بتواند کشور را اداره کند.

وی افزود: یکی از بخش‌ها معدن است. در بررسی‌های دقیقی که داشتیم  می توان از طریق معدن می‌توان با اکتشاف و استخراج بلکه مهمتر از آن بحث اساسی که ارزش افزوده در داخل کشور باشد. نه این که خام فروشی معدن داشته باشید. یکی از مشکلات امروز ما خام فروشی معادن و مواد معدنی است. هر مقدار که برنامه ای برای ارزش افزوده بیشتر داشته باشید هم ارزآوری و  هم اشتغال زایی بیشتر خواهد شد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اشتغال و ارزآوری را دو فرصت مهم عنوان کرد و گفت: یکی از فرصت‌ها معدن است که با آن می توانید موتور اقتصاد کشور را راه بیاندازید و حتی اگر به آن توجه ویژه شود می‌توانید بخشی از هزینه کشور را تامین کرد.  

اگر ما بگوییم نمی‌توانیم یعنی عده ای نتوانستند خود را به کشور تسری می‌دهند. اگر صحبت می‌کنیم در ۴ سال آینده کشور را فقط نباید اداره کرد و باید جهش هم داد، لازمه آن توجه به بخش معدن است.

 جلیلی خاطرنشان کرد: شما می‌توانید در بخش معدن جهش پیدا کنید. البته نه این که بگویید مشکل چند معدن کار را حل می کنم. اگر برای بخش معدن برنامه و توجه داشته باشید و همه ظرفیت‌ها را شناسایی کنید و موانع را بطرف کنید می‌توانید جهش ایجاد کنید.  

وی درباره دغدغه‌های اتحادیه ها و شهرک های صنعتی گفت: در هشت سال گذشته از بسیاری از شهرک‌های صنعتی بازدید داشتیم و با ۲۴ صنف جلسه داشتیم. شانزده مسئله مشترک به عنوان موانع تولید توسط تولیدکنندگان مطرح شد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: مهمترین مشکل شهرک‌های صنعتی بحث تامین مالی است؛ روزانه ۲۰۰۰ میلیارد تومان خلق پول می‌شود اما تولیدکنندگان مشکل تامین مالی دارند؛ این پول‌ها کجا می‌رود؟

وی خاطرنشان کرد: مشکل بعدی شهرک‌های صنعتی، عدم ثبات در مقررات تجاری است؛ بخش‌نامه‌هایی که از سال ۹۷ تا ۹۹ در زمینه‌های مختلف فولاد، کاشی و سرامیک صادر شده، متعدد و متنافض بوده است. خود تولیدکنندگان به ما گفتند اگر قرار است تصمیمی گرفته شود، از ما مشورت بگیرید؛ ما نمی‌گوییم چه بخشنامه‌ای صادر کنید اما انتظار داریم از اصناف و اتحادیه‌ها مشورت اخذ شود.

جلیلی گفت: هر کدام از دستگاه‌های دولتی می‌خواهند چندین مجوز بگیرند؛ من به شهرک عباس آباد رفتم، تولیدکننده‌ای همه وسایل و نفراتش آماده به کار بود اما لنگ مجوزات متعدد مانده بود. همه این مجوزات باید ساماندهی شوند و یکی از مصادیق ظرفیت دولت الکترونیک برای ساماندهی در همین بخش صدور مجوزات است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه گفت: موضوعات اقتصادی مطرح شد اما موضوع اصلی این جلسه نقش وهنر رییس جمهور است. کسی در این جایگاه قرار می‌گیرد چگونه این بحث‌ها را می خواهد به نتیجه برساند. اگر کسی در این جایگاه قرار می گیرد برنامه‌هایی را داشته باشد و در بخش‌های مختلف نکاتی را بگوید.، سوال این است که با چه تضمینی اینها به نتیجه می رسد. اولین سوال به نظر من در برنامه ها این باشد که جدای از این که می گویند چه می کنند باید بگویند این کاری که می کنند چه نتیجه ای خواهد داشت. باید مشخص باشد که قابل ارزیابی باشد.

وی یادآور شد: ۸ سال پیش در همین جا در مناظرات چیزهایی گفته شد اما کدام آن انجام شد. تحریم‌ها دو برابر شد. دلار چند برابر شد. اگر در بخش معدن می‌گوییم اشتغال ایجاد می کنیم برای این است که در این بخش می شود شغل ایجاد کرد. این را دقیق می گوییم. در اشتغال مثلا سال اول ۱۰۰ هزار نفر، سال دوم ۱۲۶ هزار و سال سوم این تعداد و در سال چهارم ۲۵۳ هزار شغل ایجاد خواهد شد این قابل ارزیابی است. من در شبکه تلوبیون مطالبی که نمی شود بیان کرد در آنجا توضیح خواهیم داد و اگر دوستانی سوال دارند حاضریم در آنجا با یکدیگر مباحثه داشته باشیم. 

جلیلی گفت: ما باید صحبت کنیم از رییس جمهوری که با اقتدار بتواند این کار را انجام دهد. اقتدار هم این نیست که چند حرف تند زده شود. اقتدار این است که به موقع تصمیم بگیرد و تصمیم او  اجرا و عملی شود و نتیجه ای که قول داده شکل بگیرد. مشکلی که اینجا وجود دارد برای این که چنین چیزی محقق شود این است که برخی مشکلات ساختاری نیست مشکلاتی در فرهنگ سیاسی کشور است. رییس جمهوری باید این توانمندی را داشته باشد. متاسفانه برخی این مشکلات مربوط به این جناح و آن جناح و این قوه و آن قوه نیست و ممکن است فراتر باشد این را باید برطرف کنیم. این بحث مهمی است که چگونه می خواهیم فرهنگ سیاسی غلطی که بعضا حاکم است کنار بگذاریم.

وی گفت: اگر می گوییم کار به نتیجه برسد با کار واقعی است نه با نمایش. به قول شهید سلیمانی اگر آب را ول کنید این گونه نیست که پای درخت برسد. باید دنبال آن برویم که راهش کج نشود. ماشین دولت این نیست که بگویید بخش نامه ای صادر می کنیم و کافی است. 

جلیلی افزود: من کار دولتی را از کارشناسی در یک اداره شروع کردم تا به معاونت وزیر و مدیریت بالاتر رسیدم؛ دیدم و میدانم که یک کار در سیستم اداری چگونه باید به ثمر برسد و حتی چگونه از میان می‌رود و موانع را دیده‌ام. یکی از مهمترین مشکلات که مانع کار است، بحث تعارفات سیاسی و جناحی و سازمانی است.

 

168861219

 

قاضی‌زاده هاشمی: هدف اصلی دولت مسوول حمایت از تولید و اشتغال داخلی است

نامزد انتخابات ریاست جمهوری، هدف اصلی دولت مسوول را حمایت از تولید و اشتغال داخلی عنوان کرد و گفت: قانون‌گذار مکانیسم تعرفه گذاری را در اختیار دولت قرار داده اما راهکارهای عملی بوجود آمده همواره تهدیدکننده است.  

امیرحسین قاضی زاده هاشمی در نخستین مناظره با محوریت اقتصادی درباره ارزش پول ملی و محقق نشدن کنترل نرخ ارز و ضررهای هنگفت این موضوع به اقتصاد کشور، گفت: در مورد ارزش پول ملی در چند سطح می‌توان بحث کرد وقتی از حفاظت از ارزش پول ملی حرف می‌زنیم، آن طرف سکه کنترل تورم است و اگر بتوانیم تورم را در جامعه حفظ کنیم می‌توانیم ارزش پول ملی را حفظ کنیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: البته مساله بعدی ما بحث حکمرانی است متاسفانه در کشور ما مسوولان مربوطه به جای آنکه مسوول حفاظت ارز و ارزش پول ملی باشند، مسوول حفاظت از ارز خارجی شده‌اند. هنر ما این است به نحوی مشخصات ممیزات و وجهه صحییح از حکمرانی پول ملی را تعریف کنیم.

قاضی زاده هاشمی افزود: آن مسوولانی که وظیفه پاسخگویی دارند مسوولیت خود را به گردن دیگران می اندازند و ای کاش رییس بانک مرکزی بجای آنکه خود را مسوول حفظ دلار بداند، مسوول حفظ ریال بداند.

وی ادامه داد: بسته مفصلی را شامل ۲۱۳ پروژه در نظر گرفتیم که ۵۱ پروژه مستقیما به مساله کنترل قیمت و تورم برمی‌گردد و مساله نقدینگی و اصلاحات و ساختاری بانک مرکزی را در آن بررسی کردیم. ای کاش بیشتر توضیح می‌دادید که بحث عمده کسر بودجه کشور با خلق تورم در حال تامین است و تورم یک مالیات دائمی است که از سمت مردم پابرهنه به سمت دولت و یک طبقه مرفه در  ۵۰ یا ۶۰ سال گذشته مرتبا ادامه داشته است. موضوع ما کنترل و گسترش تولید و هدایت نقدینگی به سمت تولید و کنترل قیمت‌هاست.

قاضی زاده هاشمی در بخش نقد دیدگاه های نامزدهای دیگر انتخابات ریاست جمهوری، اظهار کرد: در حال گوش دادن به گفت و گوی دوستان، به این فکر می‌کردم که مردم انتظار بیان چه مطالب را از نامزدها دارند؛ انتظار آنان این است که وقتی تا گلو در مشکلات غرق هستند نامزدها بگویند برای مشکلات آنان و فرزندانشان چه برنامه هایی دارند.  

وی ادامه داد: اینکه بحث از مناظره اقتصادی به انحراف کشیده می‌شود نشان می‌دهد بعضی از دوستان که تا الان برنامه نداشتند الان هم ندارد و با ایجاد جوسازی، دوقطبی سازی و پوششی عنوان کردن دیگری می خواهند بی برنامگی خود را نشان دهند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: من با جمعی از جوانان برای دولت سلام برنامه‌هایی تهیه کردیم  و به موضوع ساختاری عدم بازگشت بدهی ها، بازگشت بدهی بدهکاران و موضوع های مالیاتی پرداخته ایم.

قاضی زاده هاشمی با تاکید بر اینکه مساله ما مدیریت است، تصریح کرد: اما مهمتر از مدیریت، وجود ساختارها و سازکارهای نادرست استضعاف گری است و اگر می‌خواهیم با فساد مبارزه کنیم به طور مستقیم باید با این سازو کارها مبارزه کنیم.  

وی افزود: نقدینگی تولید شده در این هشت سال به ازای هر نفر به ۴۰۰ میلیون تومان می‌رسد اما متاسفانه توزیع منابع بانکی اینگونه است که با وام بانکی به بزرگترین رانت در کشور تبدیل شده است. همچنین وقتی نرخ سود تسهیلات زیر نرخ تورم است به بدهکار انگیزه می دهد که هیچوقت بدهی خود را صاف نکند.  

این نامزد با بیان اینکه ۶۵ درصد منابع بانکی به دهک اول واگذار شده است، خاطرنشان کرد: هشتاد درصد این تسهیلات بانکی به شهر تهران و بیست درصد آن به بیست و پنج استان رسیده است. وقتی منابع را اینگونه تقسیم می کنیم باید مشکلات در خوزستان و بشاگرد بروز کند، قیمت خانه چند برابر و این منابع در ترکیه آپارتمان شود.  

قاضی زاده هاشمی افزود: نحوه توزیع منابع اشکال دارد دیگر تفاوت نمی کند مدیران عوض شوند یا از چه جناحی باشند. اگر می خواهیم واقعا مشکلات اقتصادی حل شود باید دنبال اصلاحات ساختاری برویم.

وی عنوان کرد: هر چقدر به رفقا نصیحت می‌کنم، فایده ای ندارد. در٤ دقیقه نمی‌توان همه مسایل اقتصادی را گفت. روش حکمرانی و اداره کشور ما فرسوده  و ۱۰۰ ساله است و باید قانون تجارت، بانک و بیمه ما اصلاح نهادی شود. انقلاب اسلامی که آمد، امام خمینی (ره) یک سری نهاد انقلابی ایجاد کردند اما معماری سازمانی دستگاه‌های مختلف با انقلاب تغییر پیدا نکرد و الان هم فرسوده و مانع شده است.  

قاضی زاده هاشمی اضافه کرد: دولت وظیفه دارد تا استیفای حقوق مردم را استیفا کند نه استیفای حقوق دولت از مردم. مانند کاری که در بورس، بانک ها و مالیات شد.  

نامزد انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: نظام تحولی را طراحی کردیم تا مجموعه اکوسیستم کشور تغییر کند و معتقدیم باید دگردیسی و انقلاب سازو کاری اتفاق بیفتد تا مشکلات حل شود و دیگر با پروژه و برنامه مشکلات حل نمی شود.  

وی افزود: ٢٠ مساله و ٢٠ راهکار را طراحی کردیم. یکی از مسایل اصلی ما بحث تورم و گرانی است و طراحی کردیم تا در عرض ٤ سال تورم نه تنها تک رقمی شود بلکه به زیر پنج درصد برسد. طراحی کردیم تا مساله اشتغال و ازدواج جوانان برطرف شود.  وزارت خانواده را برای سه یا چهار کارکرد ایجاد خواهیم کرد.  

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: صندوق اعتبار خانواده را پیش بینی کردیم تا پشتیبان وزارت خانواده باشد و ٥٠٠ میلیون اعتبار برای زوج های جوان برای ازدواج، اشتغال و خرید مسکن در نظر گرفتیم تا از آنها بتواند حمایت کند. الان  ٧ میلیون نفر بیکار یا با شغل ناقص داریم و ما نرخ بیکاری بالا را پیش بینی می‌کنیم به طور موقت در طی سه سال اول  بتوانیم ٤ یا ۵ میلیون نفر را به سمت مشاغلی ببریم که حداقل معیشت خود را تامین کنند.  

وی ادامه داد:  بورس موضوع حاد و مسایل مزمن و ساختاری دارد و مسایل ساختاری و مزمن الان در مجلس در قانون بازار و سرمایه و قانون سهامداران حقیقی در حال اصلاح است و مساله حاد با سه دستورالعمل در طی ٤ روز اول دولت اتفاق خواهد افتاد به سمت بهبود بازار سرمایه و رشد  ارتقای بازار سرمایه می‌رویم. به طور کلی روی بحث هزینه خانوار شامل خوراک ایستاده ایم و بسته های معیشتی ٣٠٠ هزار تومانی در نظرگرفتیم و روی هزینه حمل و نقل، بهداشت و درمان و مسکن آنها ایستاده ایم و برای تک تک آنها پروژه طراحی کردیم.

قاضی زاده هاشمی در بخش پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه در صورت گشایش ارزی و ریالی، راهکار شما مقابل جلوگیری از واردات بی رویه چیست، گفت: در حال حاضر شاهد یک مافیای بزرگ در هم تنیده واردات هستیم که با برخورداری از رانت‌های مختلف اعم از دریافت مجوز، دریافت ارز ارزان قیمت و انحصار واردات تولید را تهدید می‌کنند.

وی تاکید کرد: باید هدف اصلی یک دولت مسوول، حمایت از تولید و اشتغال داخلی  باشد. در حال حاضرقانون‌گذار مکانیسم تعرفه گذاری در اختیار دولت قرار داده است اما راهکارهای عملی بوجود آمده همواره تهدید کننده است.  

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با یادآوری اینکه یکی از راهکارهای عملی بوجود آمده مسیر قاچاق از مبادی رسمی یعنی مناطق آزاد و ویژه است، تصریح کرد: همچنین قرار دادن ارز ارزان قیمت در اختیار وارد کننده باعث شده تولید داخلی تهدید شود به عنوان نمونه در فصل تولید برنج داخلی، اجازه حجم زیاد واردات برنج داده می شود که تولید داخلی را تهدید می کند.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: دولت مسوول نباید بازار را دچار کمبود کالا کند از سویی باید از بخش اندک واردات برای تنظیم بازار استفاده کند در واقع باید سمت صادرات محور باشد.

وی خاطرنشان کرد: ما در دولت سلام، در بخش های اقتصادی مدیریت زنجیره را مدنظر قرار داریم و تولید را به مدیران زنجیره تامین می‌سپاریم که از تامین ماده اولیه از طریق معادن، کشت و کشاورزی به تامین مصرف مردم بپردازند یا صادرات یک مجموعه را مدیریت کند و در مورد عملکرد خود پاسخگو باشد. اینطور نباشد که قاچاق را ساماندهی کند.

قاضی زاده هاشمی در بخش پنجم مناظرات در پاسخ به این سوال که بیکاری و مهاجرت قشر جوان از مناطق روستایی به  شهرهای بزرگ به عنوان مهم ترین چالش ها است و مهم ترین برنامه شما در جهت ایجاد فرصت های شغلی در روستاها و ماندگاری آنها در روستاها چیست؟ عنوان کرد:  وقتی می‌گویم ساختارها استضعاف‌گر هستند و منابع مالی را نادرست توزیع می‌کنند، هم بین گروه‌های مختلف اجتماعی و  دهک‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی و مناطق مختلف نتیجه آن مهاجرت گسترده روستاییان و از بین رفتن مشاغل کشاورزی می‌شود.  

وی تصریح کرد: ۶۰ سال پیش آمریکایی ها برای ما طراحی کردند تحت عنوان اصلاحات ارضی و براساس نظریات آلوین تافلری نظام برنامه ریزی برای ما درست کردند. هدف آنها توسعه شهرنشینی بود. درآمدهای نفتی  و هزینه درآمدهای نفتی هم در شهرها و به ویژه کلان شهرها سبب شد تا سطح رفاه اجتماعی در شهرها شغل و درآمدهای شغلی افزایش یابد بنابراین تمایل به مهاجرت سریع شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: یکی از سریع‌ترین جابجایی جمعیت از روستا به شهر را در جهان داریم. در طی ۵۰ سال گذشته ترکیب جمعیتی ۷۰ به ۳۰ روستایی به شهری ما برعکس شده و ۸۰ به ۲۰ شد، یعنی ۸۰ درصد شهری و ۲۰ درصد روستایی شده است.  

وی اضافه کرد: عمده ترین مساله در این زمینه هم بازتوزیع نامناسب منابع است و برای  الان مثلا در کشورهای دنیا ما بیشترین درصد مالیات را بر تولید را داریم یا وقتی سپرده‌های بانکی را نگاه می‌کنید می بینید که دهک اول بیشترین سپرده و دریافتی را دارد و دهک های پایین تقریبا صفر هستند و عمده اینها روستایی هستند. الان جوانان روستایی علاقه ای به ماندن در روستا را ندارند زیرا درآمد کافی برای اداره زندگی و رفاه ندارند.

قاضی زاده یادآور شد: اگر منابع را طوری توزیع کنیم تا بیشترین سرمایه گذاری روستا شود یعنی شیب بندی اقتصاد را طوری انجام دهیم تا منابع بانکی ما آنجا رود و مالیات کمتری داده شود و آن بومی گزینی و بحث استخدام و به کارگیری نیروی انسانی، اشتغال مولد و اختیارات کافی باشد. یعنی ما شبکه توزیع و اختیارات را طوری انجام دهیم تا هر شهرستانی پایتخت شود و مجموعه منابع بودجه ای آن در اختیارش باشد. فرماندار بتواند آن را مدیریت کند و مردم محل هم بتوانند بر او نظارت کنند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در جمع بندی سخنان خود در نخستین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، یادآور شد: در جمع حاضر، بنده جوانترین هستم و خصوصیت جوانان، داشتن آرمان های بلند و  خواستن تحولات عمیق است. وی ادامه داد: جهت رفع مشکلات اقتصادی و بیکاری، بعد از بیانیه گام دوم انقلاب به این جمع بندی رسیدیم که نحوه اداره کشور و زیرساخت ها مشکل دارد. نباید بیمار خطرناک را با مسکن درمان کرد بلکه باید جراحی شود حال که برنامه های اقتصادی آثار موقت و کوتاه مدت دارد نمی توان پیشرفت کرد بلکه باید کارهای اساسی تر انجام دهیم. 

وی با بیان اینکه برای موضوعات اضطراری باید دستورالعمل داشته باشیم، افزود: 19 برنامه اجرایی را در کتاب دولت سلام تدوین کردیم که 213 پروژه در آن تعبیه شده است. 

قاضی زاده هاشمی یادآور شد: باید نگاه ها به مردم را تغییر دهیم و دولت سلام، حاکمیت مردم را تعمیق می کند. دولت باید به مردم پاسخگو باشد و مردم بر او نظارت داشته باشند. 

وی تاکید کرد: نباید سطح نگاه ما به مردم رای دادن باشد؛ ما وقتی به سراغ مساله سربازی می رویم یعنی مانع توسعه استارتاپ ها است. تلاش ما باید به این سمت برود که مسایل 50 ساله را حل کنیم. 

قاضی زاده با بیان اینکه نقدینگی هفتاد هزار برابر شده چه کس عامل است، تاکید کرد: این موضوعی نیست که مربوط به خارج از کشور باشد بلکه ساختارهای معیوب در نظام بودجه و ساختار بانکی این حوادث را ایجاد کرده است تا آنجا که متاسفانه دنبال ایجاد ساختار مولد فقر هستیم. 

وی تاکید کرد: متاسفانه طبقه مرفه کنار منابع دولت قرار گرفته است و خصوصی سازی به اختصاصی سازی تبدیل شده و کل هنر این است که مدیریت صندوق ها جابه جا شود. در حالی که اگر منابع طبیعی  درست تقسیم می شد ماهی سه میلیون تومان به هر نفر می رسید.

 

168861221

 

رضایی: رابطه اقتصاد با مردم و دولت درست تنظیم نشده است

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: رابطه دولت با اقتصاد و رابطه اقتصاد با مردم تنظیم نشده است هرگاه مشکلی برای دولت پیش بیاید دست در جیب مردم می‌کند.

محسن رضایی روز شنبه در نخستین مناظره تلویزیونی با بیان اینکه فرآیند بودجه ریزی کشور با مشکلات ساختاری متعدد روبروست و یکی از این مشکلات تدوین بودجه دارای مشکلات کسری است، با در دست گرفتن یک قطعه اسکناس هزار تومانی، گفت: هشت سال پیش در همین مکان در مقابل آن کلید بی‌خاصیت این هزار تومانی را نشان دادم و گفتم اگر اوضاع به این صورت ادامه پیدا کند پول ملی ما سقوط می‌کند. امروز به جیب‌هایتان، به یارانه‌ها، به حقوق کارگران، کشاورزان و درآمد مردم بازاری نگاه کنید امروز چه وضعی در زندگی مردم داریم و چرا به آن رسیدیم و چرا اینگونه شد.

 نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با طرح این پرسش که چرا امروز مردم باید در زباله‌گردی  و نان قرضی و مشکلات دیگر دست و پنجه نرم کنند، گفت: وقتی مطالعه می‌کنیم می‌بینیم رابطه دولت با اقتصاد و رابطه اقتصاد با مردم تنظیم نشده است هرگاه مشکلی برای دولت پیش بیاید دست در جیب مردم می‌کند.

وی خطاب به یکی دیگر از نامزدها گفت: از اقدامات بانک مرکزی آقای همتی و دوستانشان چه بلایی بر سر کسری بودجه به وجود آورده‌اند و تا مشکلی پیش می آید دست در جیب مردم می‌کنند و کسر بودجه را اینگونه جبران می کنند. اینطور می‌خواهید پول ملی ارزش پیدا کند؟

 رضایی خاطرنشان کرد: دولت راه‌های غیرقانونی برای کسری بودجه در پیش گرفت، نرخ سود بانکی را کاهش داد، نرخ ارز را به قدری تعیین کرد که پول‌ها به سمت بازار بورس رفت به سمت بالا رفت و مردم را در زمین آسمان رها کردند و آیا این شیوه بودجه کشور است و بودجه کشور را باید با دست کردن در جیب مردم تامین کنند آیا زندگی مردم باید از زندگی دولت جدا باشد.

 چرا باید قطار انقلاب هر روز کوچکتر شده باشد

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری این کار را یکی از خطاهای اساسی عنوان کرد و گفت: چرا باید قطار انقلاب روز به روز کوچکتر شده باشد که پشت این اقتدار عظیم ملی امروز این قطار انقلاب به یک اسکوتر تبدیل شده است.

رضایی در بخش دوم اظهارات خود خطاب به همتی گفت: شما منبع برای سلطان‌سازی در فولاد و شکر دارید. اما منبع برای مستضعفین و محرومان ندارید؟ چطور رانتخوارها را با ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین مالی کردید اما به محرومان کشور یارانه با همان قیمت واقعی ۴۵ هزار تومانی که الان ۴۵۰ هزار تومان هست را ندارید.

وی ادامه داد: این واقعاً برای شما جای تاسف دارد که در دوران شما وضعیت اقتصاد به جایی رسیده که نرخ دلار از ۸۰۰۰ تومان به ۲۱۵۰۰ تومان رسید.

 نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: اگر ایشان اقتصاددان بود چرا نتوانست تشخیص دهد اقتصاد چگونه است.سیاست پولی که ایشان در پیش گرفت بسیار غلط بود و فاجعه بزرگی در نقدینگی کشور به وجود آورد و اگر امسال نتوانیم جلویش را بگیریم خطرهای زیادی از حیث فوق تورمی کشور را تهدید می‌کند.

 سرباز نظام هستم/رجزخوانی ما پاسخ به تهدید گروگانگیری آمریکاست

رضایی در پاسخ به اظهارات همتی درباره گروگان گیری گفت: من سرباز نظام هستم، در خصوص گروگان‌گیری که پیش از این مطرح بود، وقتی آمریکا ایران را تهدید می کند، پاسخ ما نیز همین گروگان‌گیری است. آنها می‌گویند گروگان‌ها را می‌کشیم و ما در مقابل برای آنها رجز می‌خوانیم و به دهن آمریکا می‌زنیم و به شکلی که جنبه انسانی ما نیز حفظ شود.

وی با بیان این که برای اداره اقتصادی کشور برنامه جدیدی دارم، گفت: این اقتصاد از خانوارها تا به اقتصاد ملی می‌رسد؛ اولاً یارانه ۴۵۰ هزار تومانی با محاسبات دقیق و منابع اتلاف منابع از دست رفته و صرفه‌جویی در ۴ میلیارد دلار،  ارز  ۴۲۰۰ تومانی و ۴ هزار یارانه‌ای که به طبقه بالا داده می‌شود به دست می‌آید .

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت:‌ مسئله اقتصاد از بسیج همه مردم از اهل تسنن، بانوان، جوانان تشکیل می شود. من اقتصاد را بزرگ می‌کنم که همه اقوام و استان‌های مرزنشین و همه اقشار وارد اقتصاد شوند. در آن موقع تنها منابع یارانه و مالیات را بهبود می‌دهیم، که جهش در اقتصاد اتفاق می افتد.

رضایی گفت: امیدوارم مردم این فرمان را در اختیار ما قرار دهند که ایران همانطور که در دفاع مقدس و امنیت ملی بزرگ و عظیم است در دیگر  وجوه نیز برتر شود.

 دولت را در دست بگیرم همتی را ممنوع الخروج می‌کنم/ به زور اسلحه دانشگاه نرفتم 

 نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در بخش سوم مناظره در پاسخ به اظهارات همتی گفت: اینکه جناب آقای همتی رجزخوانی نظامی و جنگ ایران را نمی‌داند یک مسئله است و اینکه از دشمنان ملت ایران دلسوزی می‌کند عیب بسیار بزرگی است. اتفاقاً در سه سالی که  ایشان در بانک مرکزی بود کاملاً با تحریم‌های آمریکایی همراهی کرده و در اولین فرصت اگر دولت را به دست بگیرم ایشان و تعداد دیگری را در دولت آقای روحانی ممنوع‌الخروج کرده و به دادگاه می‌سپارم و در آنجا ثابت می کنم دست‌های خیانت‌کاری که در این دولت چه آسیب هایی به مردم زده اند، چگونه بوده و همه اسناد را دارم.

وی با بیان اینکه من با زور اسلحه به دانشگاه اقتصاد نرفتم، ادامه داد: مدرک من را دکتر عارف که از دوستان ایشان هستند، امضا کرده‌اند اما در ارتباط با برنامه‌هایی که دارم یارانه ۴۵۰ هزار تومانی را حتماً پرداخت خواهم کرد.

 رضایی یادآورشد: کسب و کارهای خانگی و نهضت خانه سازی ایرانیان را برنامه‌ریزی کردم و جدی می‌گیرم. از بانوان عزیز تمام قد در اداره کشور بهره می‌برم و با مشورت مراجع بزرگوار قم دو نفر از بانوان را در هیئت دولت خواهم داشت و در امور دیگر هم بانوان خواهند بود.

 نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: اهل تسنن، جوانان و اقلیت‌ها و ظرفیت‌های خالی دیگر خارج از جهش بزرگ تولید باقی مانده اند را هم استفاده می‌کنم و برنامه اقتصادی طراحی کردم که به فضل پروردگار، به ایران بزرگ اقتصادی در کنار ایران بزرگ سیاسی دفاعی که امروز داریم، منجر خواهد شد.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش در خصوص برنامه های اقتصادی خود گفت: موضوع دیگری که به آن توجه می شود، پیشران‌های اقتصادی است. هرکدام که فعال شود ۳۰۰ و یا ۴۰۰ صنعت را به دنبال خود میکشد. نهضت مسکن سازی، انرژی و جهانگردی و دیگر امورات، هر کدام از این پیشران‌ها فعال شود واگن‌های بسیاری در صنایع را به جلو می‌کشاند البته این فعالیت ها به این مربوط است که حکمرانی تغییر کند.

رضایی اظهار کرد: در این راستا از اصل ۱۲۷ استفاده کرده و اقتصاد متمرکز که موجب فساد و افزایش هزینه شده از مرکز به دیگر استان‌ها و شوراها واگذار می‌شود،مردم در هر استانی سپرده و درآمدهای خودشان را سرمایه گذاری خواهند کرد و مدیران محلی که در شوراهای شهر و استان ها هستند اختیاراتشان افزایش پیدا می کند.

وی گفت: از طرفی در تمام استان‌ها اقوام نقش در اداره کشور خواهند  داشت و در اداره استان‌های از خودشان استفاده خواهد شد، تغییر حکمرانی بسیار مهم است و مبارزه با فساد باید از آغاز آن باشد.

دولت روحانی اقتصاد را شرطی کرد

 این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری  در نیمه دوم مناظره در پاسخ به سوالی درخصوص فرایند خصوصی سازی در کشور و اینکه آیا باور دارید فرایند خصوصی سازی در ایران ناموفق بوده است و دلیل این موفق نبودن چیست و چه برنامه‌ای برای اصلاح آن دارید، گفت: دلیل شکست مسئله خصوصی سازی در این دولت این بود که دولت آقای روحانی که متاسفانه سیاه‌ترین دولت‌های ۴۰ سال اخیر انقلاب بوده است، نه تنها قفل‌های بیرونی را باز نکرد بلکه درهای درونی اقتصاد را با شرطی کردن اقتصاد بست .

وی افزود: متوسط رشد اقتصادی در این دولت صفر درصد، متوسط تورم ۲۴ درصد، متوسط رشد سرمایه ناخالص منهای ۵۲ درصد بوده است. در ۵۰ سال اخیر  برای اولین بار رشد استهلاک سرمایه از سرمایه گذاری پیشی گرفته است یعنی اقتصاد در این دهه که آن را دهه فرصت های از دست رفته نامیده‌ام اقتصاد به جای اینکه جلو برود عقب آمد و کیک اقتصاد کوچک‌تر شد. اما در سه سال اخیر در دولت آقای روحانی و  آقای همتی که نماینده آقای روحانی هستند تورم تجمعی ۱۱۰ درصد بوده است اما افزایش حقوق کارگران ۶۰ درصد و حقوق کارمندان ۴۵ درصد بوده است.

رضایی با طرح این سوال که در این شرایط خصوصی‌سازی چگونه می‌توانست ‌شکل بگیرد، گفت: بزرگترین اشتباه این بود که به اهلیت توجه نکردند افرادی می‌آمدند کارخانه‌های دولتی را می‌خریدند و سرمایه ملتی را تصاحب می‌کردند که اهلیت نداشتند.

وی با اشاره به شکل و مدل خصوصی سازی در کشور روسیه گفت: آیین‌نامه تحویل کارخانجات در روسیه  ۱۰۰ صفحه است و  هر فرد مورد پرسش و تحقیق قرار می‌گیرد تا  کارآمدی وی ارزیابی شود. 

 نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: الان کارخانه‌ها در برخی از شهرهای کشور مانند آذربایجان ،اراک، اردبیل فروخته می شود و خریدار  زمین و تجهیزات را فروخته است. آقای همتی می‌گوید در جریان نبودم و کاره ای نبودم ، شما دارید جاخالی می دهید شما که امروز به عنوان نماینده آقای روحانی اینجا هستید، افتضاح کرده‌اید و خون شهدا را پایمال کرده اید باید به ملت پاسخگو باشید.

۱۴۰۰ سال گشایش و عبور از سختی‌هاست

وی در پاسخ به اینکه برنامه شما برای رفع فقر، فساد و تبعیض سه درد کهنه که با وجود وعده‌های داده شده به ویژه در مناطق کم‌برخوردار هنوز خودنمایی می‌کند، چیست، گفت: معتقدم سال ۱۴۰۰ سال گشایش و عبور از سختی هاست اما به عنوان یک سرباز که از ۱۷ سالگی افتخار می کنم این شغل را برای خود تعیین کرده ام، دو نکته را باید بگویم، یکی اینکه هشدار بدهم و دوم اینکه چرا دوباره سینه خود را سپر حوادث ملت ایران می خواهم بکنم.

 رضایی ادامه داد:  هشدار اینکه ۸ سال آینده چالش‌ها و ابرچالش هایی مانند آب، جمعیت، صندوق های بازنشستگی، ناترازی بانک ها، نقدینگی، بیکاری، گرانی و بدتر شدن محیط کسب و کار را داریم. اگر می‌خواهیم فقر، فساد و تبعیض از بین برود اولین کار این است که از تکرار دولت های گذشته به طور جدی جلوگیری کنیم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت:  از این صحبت آقای همتی کاملا  می توانید درک کنید چه اوضاعی وجود دارد. ایشان گفت که به خاطر اختلاف بینش اقتصادی آقای روحانی مرا کنار گذاشته است، جناب همتی چرا کنار آقای روحانی مانده اید؟ اگر روحانی تخصص اقتصادی نداشته است، به دست شما این کار را انجام داده و شما این کار را کردید. چرا به شعور ملت ایران توهین می کنید و می خواهید دولت‌های گذشته تکرار شود.

رضایی خطاب به همتی گفت: همانطور که در سال ۹۲ یک هزار تومانی را نشان دادم به والله قسم اگر دولت‌های گذشته تکرار شود فاجعه بزرگی به وجود می‌آید.نباید بگذاریم این اتفاق بیفتد، من برای همه این مسائل خودم را آماده کردم و بیست سال درباره  مسائل اقتصادی کار کرده ام.

وی گفت: از این جناح‌ بازی سیاسی دست بردارید. دولت آینده باید قوی‌ترین باشد و  از اصولگرایان، اصلاح‌طلب و اهل سنت ، تشیع ، جوانان، زنان استفاده شود و حتی  تا یک ثانیه را نمی‌توان از دست داد.

 نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: نباید به مردم خیانت کرد،  از خودخواهی‌ها ، جنگ‌های روانی  ها دست بردارید، خدا خوشش نمی‌آید مردمی که پس از ۲۰۰ سال آمده ،ذآغازی رو شروع کند،ذ تا  تمدن بزرگی را بسازد . کشور نباید دستاویز جناح‌های سیاسی و افراد قرار بگیرد . یک بار بیاییم در برابر مردم تعظیم کنیم و خودمان را در برابر آنها قرار دهیم و قوی‌ترین دولت را تشکیل دهیم.

رضایی در بخش پایانی نخستین مناظره با جمع‌بندی سخنانش گفت: دولت‌های گذشته نباید تکرار شوند. در دولت‌های گذشته سفره مردم از سفره دولت‌ها جدا شد، جوانگرایی کنار گذاشته شد، خودباوری و خلاقیت از بین رفت؛ بنابراین باید دولت نو به وجود بیاوریم دولتی که کارآمد، قوی، پاسخگو و مسئولیت پذیر  باشد؛  مردم و دولت کنار هم قرار بگیرند و یک دولت جوان انقلابی درست خواهیم کرد. شعار ما می‌توانیم را دوباره به عرصه مدیریت کشور برمی‌گردانیم.

 وی با برشمردن برنامه‌های خود، ادامه داد: یارانه‌های ۴۵۰ هزار تومانی برای ۴۰ میلیون نفر تضمین می کنم. شغل خانه‌داری که تربیت فرزند و بهداشت و سلامت خانگی است را برقرار می کنم. علاوه بر ساخت یک میلیون مسکنی که در مصوبه مجلس هست یک میلیون مسکن به صورت نوسازی برای بافت‌های فرسوده در دستور کار قرار می‌دهم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ادامه داد: ایجاد صندوق جبران ضرر مالباختگان بورس را در پیش می‌گیرم و علاوه بر اینها اصل ۱۲۷ را استفاده و ایالت‌های اقتصادی را طبق قانون اساسی ایجاد می کنم.

 وی در پایان تاکید کرد: موضوع کشاورزی و کشاورزان که امروز در بحث قیمت های تضمینی با مشکل مواجه هستند ۵ درصد بیشتر از محصولات وارداتی،محصولات کشاورزان را می خرم و بیمه کشاورزان را حل می کنم. دست دلالان و واسطه گران را در این زمینه حل خواهیم کرد و کشورم ایران را به هاب غذای منطقه ۵۰۰ میلیونی تبدیل خواهم کرد.

رضایی یادآورشد: فضای مجازی را در دسترس همگان قرار می دهم ، خود را سرباز وطن می‌دانم و آبرویم را  کف دست قرار داده و با جانفشانی و ایثار و فداکاری دهه اول انقلاب  جوانان به صحنه می آورم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: با کمک پژوهشگران، نظام تصمیم سازی و تصمیم گیری و نظارت را در جامعه و دولت تقویت  خواهم کرد و  در این عرصه بزرگ، در حقیقت شرمنده مردم هست.م من شرمنده صبر و تحمل مردم هستم شرمنده زباله گردها، نان قرض ها و کولبرها هستم .

وی گفت: هیچ گاه فکر نمی کردم که وقتی خرمشهر آزاد می‌شود و آوارگان به خرمشهر بازمی‌گردند من باقی بمانم و وضع اسفبار جامعه در پشت سر اقتدار ملت ایران که تا ساحل مدیترانه به دوستانم که عنوان مشاوران و صلح  ساز هستند ببینم.

رضایی یادآورشد: مردمی که با انواع ناملایمات دولتمردانی که بازیچه قراراشان دادند، حمل کنم .من به جای همه دولتمردان کشورمان از محضر مردم عذرخواهی کرده و خدای متعال توفیق به من دهد که این گذشته را جبران کنم.

 • اظهارات نامزدها در پایان نخستین مناظره نامزدهای انتخابات 1400

  عبدالناصر همتی: ضعف های اقتصادی دولت را اصلاح می کنم. دولت ضعف هایی داشت که با بینش اقتصادی آن ها را باید اصلاح می کنم.

  علیرضا  زاکانی: نگاه ما به سیاست خارجی یک نگاه فوق العاده فرصتی است. اولویت ما 15 کشور همسایه و کشورهای خط مقاومت است.

  ابراهیم رئیسی: انتقام این دولت را از دولت آینده نگیرید. اهانت ها، تهمت ها و... علیه ما تاثیری در تصمیم و اراده ما ندارد.

  سعید جلیلی: مذاکره یک راه است همه ی راه ها نیست. باید برنامه جدی برای بی اثر کردن تحریم ها داشته باشیم.

   مهرعلیزاده: باید در جهت احیاء برجام که سند افتخاری برای دیپلماسی دهه اخیر کشور است، تلاش کنیم. در دراز مدت با کسب درآمد از گردشگری، معادن و تولیدات فناوری و علمی باید از نیاز مالی به نفت کم کنیم.

  قاضی زاده هاشمی: برای تجارت با کشورهای خارجی، وزیر خارجه اقتصادی خواهیم داشت. معتقدیم باید پیوند اقتصادی عمیقی با 15 کشور همسایه داشته باشیم.

  محسن رضایی: سایت خانه یار را برای ثبت نام خانم های خانه دار جهت دریافت حقوق خانه داری راه اندازی کردیم.

   

 • همتی: بسیاری نمی خواهند رای دهند؛ مردم تجدیدنظر کنید

  نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری: آقای زاکانی سوپر پوششی هستند؛ وقتم را صرف پاسخگویی به آقای زاکانی نمی‌کنم.

  من نگذاشتم ایران، ونزوئلایی شود.

  می خواهم جلوی کره شمالی شدن اقتصاد ایران را بگیرم.

  مردم می دانم که اکثر شما نمیخواهید رای دهید، اما از شما می خواهم که برای حفظ جمهوریت بیایید.

 • محسن رضایی: دولتی جوان و انقلابی تشکیل خواهیم داد

  نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری: باید یک دولت نو بوجود بیاید که پاسخگو و مسئولیت‌پذیر باشد.

  دولتی جوان و انقلابی تشکیل خواهیم داد.

  یارانه 450 هزارتومانی برای 40 میلیون نفر را تضمین می‌کنم، شغل خانه‌داری را برقرار می‌کنم. علاوه بر یک میلیون مسکن مصوبه مجلس یک میلیون مسکن دیگر را مد نظر داریم.

  ایالت‌های اقتصادی را درست خواهم کرد.

  5 درصد بالاتر از قیمت‌های وارداتی محصولات کشاورزی را خریداری می‌کنم.

  فضای مجازی را در دسترس همگان قرار می‌دهم.

   

 • رییسی: بنده در فضای مجازی هستم و 2 میلیون فالوئر دارم

  نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری: 

  رئیس جمهور، رئیس همه گروه‌ها و دغدغه مندان نسبت به مردم است در هر اقلیمی که هستند.

  نگاه نگاه خدمت‌گذاری به همه است رفع مشکل همه در دستور کار رییس‌‌جمهور باشد.

  نگاه نخبگانی و مردم این بود که یک تحولی در قوه‌قضاییه انجام شده است.

  در مسئله فضای مجازی عقبیم، زیرساخت‌ها مشکل دارد، کار بسیاری در این مسئله باید انجام بشود.

 • قاضی‌زاده: ما جوان‌ها دنبال تحول عظیم هستیم

  نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری: در جمع حاضر من جوان‌تر هستم، ما جوان‌ها دنبال تحول عظیم هستیم.

  ما ۳ سالی است به این جمع بندی رسیدیم که نحوه اداره کشور مشکلاتی دارد.

  در کتابمان ۱۹ برنامه اجرایی دقیق را ذکر کرده‌ایم.

   

 • زاکانی: تنها جرم بنده مبارزه با فساد، فقر و تبعیض است

  نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری: 

  من به عنوان رزمنده جرمم این است که در مقابل مفسدین ایستاده‌ام.

  اگر بنا باشد کسی پوششی باشد آقای همتی شما هستید، آمدید ۸ سال افتضاح دولت را جمع کنید.

  ۳۰۰ هزار میلیارد تومان دولت از بازار سرمایه برداشته است چرا دولت آقای روحانی این کار را کرده است به چه اجازه‌ای؟

  بی تدبیری همتی باعث افزایش قیمت مرغ شد؛ چرا به مردم دروغ می گویید؟ مردم عرضه می خواهند.

 • رییسی: گفتند اگر من بیایم دلار 5 هزار تومان می شود، اما دلار را به 30 تومان رساندند

  رییسی: امروز آنچه مردم را نالان کرده، سفره ای که مردم داشتند کوچک شد؛ برخی گفتند اگر من بیایم قیمت دلار 5 هزار تومان می شود، اما قیمت دلار را به 30 تومان رساندند؛ الان هم می گویند که اگر ما نبودیم، قحطی می شد.

 • محسن رضایی: باید دست از متلک پراندن برداریم

  آقای همتی، چرا به شعور ملت ایران توهین می کنید؟ قسم میخورم اگر دولت های گذشته تکرار شود، فاجعه در کشور اتفاق می افتد.

  من که به صحنه امده ام، بیش از 20 سال است که باید به اقتصاد برسیم.

  دست از این جناح بازی ها بردارید.

  میخوایم تمدن بزرگی را بگذاریم، پس نباید بگذاریم دستاویز بازی های جناحی قرار بگیرد.

 • قاضی‌زاده هاشمی: در دنیا ما بیشترین درصد مالیات بر تولید را داریم

  وقتی می‌گویم منابع مالی درست توزیع نمی‌شود، نتیجه آن همین مهاجرت گسترده روستاییان و از بین رفتن مشاغل کشاورزی است.

   

 • جلیلی: ۲ هزار میلیارد تومان روزانه کجا می رود؟

  نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری: اگر ما روزانه ۲ هزار میلیارد خلق پول می‌کنیم چگونه کسانی که در کار تولید هستند معطل پول هستند این ۲ هزار میلیارد کجا می‌رود؟

   

 • انتقاد مهرعلیزاده از ماجرای اتهامات علیه کاوه مدنی

  مهرعلیزاده در مورد کاوه مدنی گفت: حضورش برای محیط زیست مغتنم بود ولی انواع اتهامات را به او زدند که درست نبود.

   

 • همتی: برنامه مفصلی برای برنامه کشاورزی دارم

  نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری: بخش کشاورزی بسیار مهم است زندگی روستاییان وابسته به کشاورزی است و برنامه دارم که کشاورزی را بهبود دهیم.

   

 • همتی: من نماینده آقای روحانی نیستم

   همتی خطاب به کاندیداها: من نماینده آقای روحانی نیستم. آقای روحانی از همه شما بهتر بود، ولی بینش اقتصادی نداشت.

   

 • رییسی: دولت راه قانونی را باید برای مردم باز کند

   

  نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری: ما سند عادی را در کشور باید به سند رسمی تغییر دهیم.

  تا  آخر سال ۱۴۰۰ کاداستر کشور  را تکمیل می‌کنیم.

  دولت راه قانونی را باید برای مردم باز کند تا مردم سراغ کار غیرقانونی نروند.

   

 • جلیلی: برخی نتوانستن خود را در کشور تسری می‌دهند

  نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری: ما در کشور فرصت‌های ارزشمندی داریم که هر کدام می‌توانند پیشران باشند.

  دولت باید بتواند برنامه‌ای داشته باشد که با هر کدام از آن‌ها بتواند کشور را اداره کند.

  یکی از فرصت‌ها معدن است که با آن می‌شود موتور اقتصاد کشور را روشن کرد.


   

 • قاضی‌زاده: شاهد یک مافیای بزرگ در هم تنیده در کشور هستیم

  رانت بزرگ فساد در واردات به تولید ضربه زد

  واردات، تولید را تهدید می‌کند و از مبادی رسمی قاچاق صورت می‌گیرد

  در فصل برداشت برنج در کشور برنج از خارج وارد می‌شود!

   

 • رضایی: دولت روحانی سياه‌ترین دولت بعد انقلاب بود

  نامزد انتخابات ریاست جمهوری:

  آیا بر این باور هستید که خصوصی‌سازی در ایران ناکارآمد بوده؟  چرا؟ راهکار اصلاح چیست؟ 

  این دولت سیاه‌ترین دولت بود و نه تنها قفل‌های بیرونی را باز نکرد، قفل‌های درونی را بست.

  متوسط رشد اقتصادی در آن دولت صفر بود. اقتصاد در این دهه که من نام آن را دهه فرصت‌های از دست رفته گذاشتم، اقتصاد به جای جلو رفتن عقب آمد.

  تورم تجمعی طی سه سال اخیر ١١٠درصد بود ولی افزایش حقوق کارگران ۶۵درصد و کارمندان ۴۵درصد بود.

  بزرگترین اشتباه خصوصی‌سازی این بود که به اهلیت توجهی نشد. 

  طرف آمده کارخانه را در اردبیل مفت و مجانی برده و پاسخ نداده آقای همتی شما به عنوان نماینده آقای روحانی افتضاح کردید و تنها جاخالی دادید.

 • رئیسی: اگر رییس جمهور بشوم جایگاه پاسخگو خواهم داشت

  نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری: امروز مواجهه شدم با خواست عموم مردم. اقشار مختلف صدایشان از ظلم و فقر درآمده است.

  من در قوه قضاییه جایگاه مطالبه‌گر دارم اگر رییس جمهور بشوم جایگاه پاسخگو خواهم داشت.

  چرا به من اعتراض می‌کنید که واحد‌های تولیدی را نجات داده‌ایم خوب ۴ تا هم شما نجات می‌دادید.

  فرق ما و شما این است که به خواست مردم توجه می‌کنیم.

   

 • زاکانی: آمده ایم حق مردم را بگیریم

  خواهش میکنم از آقای همتی دقیق و علمی صحبت کنند

  به من همسرم و فرزندانم رحم نکردید

  با این صحبت ها نمیتوانید ما را از میدان به در کنید

   

 • محور و برنامه‌های اقتصادی قاضی‌زاده هاشمی

  هرچقدر رفقا را نصیحت می‌کنیم، فایده ندارد، ما هم حرف خودمان را بزنیم

   کاری که دولت باید انجام دهد این است زانوی خودش را از گردن مردم بردارد

   ما معتقدیم باید دگردیسی اتفاق بیفتد تا مشکلات حل شود

   برای اینکه مساله اشتغال و ازدواج حل شود، وزارت خانواده را پیش‌بینی کردیم

  ما ۷ میلیون نفر بیکار یا با شغل ناقص داریم

  باید ۴.۵ تا ۵ میلیون نفر را به سمتی ببریم که شغل داشته باشند

   

 • همتی: آقای رئیسی آیا به من امان نامه می دهید که بعد از این مناظره، علیه من اقدام نکنید؟

  عبدالناصر همتی:

  من اگر رئیس جمهور شوم، محسن رضایی را به عنوان مخل شرایط اقتصادی کشور، به رئیسی معرفی می کنم.

  آقای جلیلی از وقتی بیانیه خوانی را شروع کردید، رشد اقتصادی کشور سقوط کرده؛ این ها خنده ندارد؛ گریه دارد.

  آقایان، شما و نهادهایتان پایتان را از اقتصاد خارج کنید، اوضاع  خوب می شود.

  چرا انقد صداوسیما در اخبار، رئیسی رو به عنوان سوپرمن تصویر می کند.

  این پول ها را از کجا اورده اید در ستادهایتان که  این همه دارید علیه من تخریب می کنید.

   

 • «محسن رضایی»، «همتی» و مسئولان دولت روحانی را تهدید کرد: ممنوع الخروج تان می کنم!

  محسن رضایی: اقای همتی با تحریم های آمریکا همراهی کرده

  اگر دولت را بگیرم، همتی و برخی دیگر را در دولت به دادگاه می کشانم و ممنوع الخروجشان می کنم

   

 • قاضی‌زاده: بزرگترین رانت در کشور وام بانکی است

  نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری: نحوه توزیع منابع باید مشخص بشود.

   

 • رییسی: چرا داد مردم را درآوردید؟

  در ارتباط با مطالبی که آقایان اشاره کردند، باید بگویم به نظرسنجی‌هایی که در کشور انجام شده، توجه کنند

  یکی از دغدغه‌های مردم بی‌صداقتی مسئولین است

  مردمی که پای صحبت‌های ما نشسته‌اند و جوان هستند، خودشان دسترسی دارند و می‌توانند مدرک تحصیلی بنده را پیدا کنند

  خسته نشدید از تهمت و اهانت؟

  اگر مشکلات با تهمت زدن به من حل می‌شود، بزنید

  شما در محضر خدا هستید، قبل از هرکسی، چرا به مردم اهانت می‌کنید

   مردم با شعور هستند، مردم تجربه کردند، من با مردم با صداقت حرف زدم

   کسی که برای اولین بار پوششی عمل کرد را یادتان هست؟

  در دوره قبل بود که آقایی نشست و گفت نمیخواهم رئیس جمهور شوم و آمده‌ام از دولت دفاع کنم

   در زمان ریاست قوه قضاییه نه یک سایت بستیم نه یک روزنامه، شما مردم را گرفتار کردید

  این اقتصاد است که در کشور داریم؟

  چرا داد همه را در آورده‌اید، چرا داد کارگر و جوان و کارافرین را در آورده اید؟

 • مهرعلیزاده: آقای رئیسی کارخانه‌های کشور را اسرائیل و امریکا نبسته‌اند، قاضی شما بسته!

  آقای رئیسی شما می‌توانید یک سوال اقتصادی مطرح کنید و بعد با همکاری مشاورهای‌تان آن را حل کنید؟

  آقای رئیسی سندرم پست بی‌قرار دارد! از دادستانی به آستان قدس و از آستان قدس به قوه قضائیه و دوباره از قوه قضائیه به ریاست جمهوری

  چه تضمینی هست ریاست جمهوری را هم نیمه کاره برای سمت بالاتر رها کنید.

   

 • همتی: آقای محسن رضایی، آقای جلیلی، شما ابتدایی ترین مسائل اقتصادی کشور را بلد نیستید

  همتی، نامزد انتخابات:

  من در مقابل 5 کاندیدا هستم، البته همگی شان نامزد پوششی آقای رئیسی هستند.

  اگر این آقایان قسم نخورند که تا اخر انتخابات می مانند جوابشان را نمی دهم.

  آقای محسن رضایی، آقای جلیلی، شما ابتدایی ترین مسائل اقتصادی کشور را بلد نیستید؛ 20 سال بیانیه خواندن بس نیست.

  آقای جلیلی، شما در زمین ترامپ بازی کردید و پدر کشور را در آوردید.

  اف ای تی اف به همت جلیلی، محسن رضایی و دوستان شان رفت تو لیست سیاه.

  آقای زاکانی دهان من را باز نکنید، شما که 2 کلاس اقتصاد نخوانید.

   

 • سعید جلیلی خطاب به همتی: کشور با نمایش اداره نمی شود

  نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری: شما حتما نمی توانید مشکلات کشور را حل کنید آقای همتی، می گویید مشکلات به خاطر «اف ای تی اف» است.

  درمورد برجام گفته بودم تحریم ها لغو نمی شود.

   

 • محسن رضایی: یک سربازم/ برای اداره اقتصاد کشور طرح جدیدی دارم

  نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری: یک سربازم وقتی آمریکا تهدید کند حتما جواب من این است که اگر پای شما به اینجا برسد شما را گروگان می‌گیریم.

  من برای اداره اقتصاد کشور طرح جدیدی دارم.

  یارانه 450 هزار تومانی را با محاسبه دقیق و با منابع که در رانت‌خواری از دست رفته تامین می‌کنیم.

  امیدوارم که مردم عزیز فرمان را دست ما بدهند تا بتوانیم ایران را در اقتصاد موفق کنیم.

   

 • زاکانی: آقای همتی باید پاسخگو باشند

  نامزد انتخابات ریاست جمهوری: بزرگترین خدمتی که آقای همتی باید انجام می‌داد نظارت بر نظام پولی بانکی بود که این کار انجام نشد.

  آقای همتی باید پاسخگو باشند چرا کشور با این وضعیت و اختلال اداره می‌شود.

  جنبه تورمی جنبه اصلی است. کشور را آقای همتی نمی‌شود اینگونه اداره کرد.

  پارامترهای تورمی پارامترهای نقدینگی و افزایش پایه پولی که این‌ها را باید آقای همتی پاسخگو باشند.

  بزرگترین اشکال به بانک مرکزی و عدم نظارت برمیگردد

  اینجا مستدل صحبت کنیم تا باعث آزرده خاطری نشود

   سوالی که از همتی پرسیده شد این بود که ابربدهکاران بانکی چه کسانی هستند؟

   بزرگترین اشکال به بانک مرکزی و عدم نظارت برمیگردد

 • جلیلی: ما چند طرح اساسی داریم که محرومیت به حداقل برسد

  یکی از بحث‌های مهم حضرت امام محرومیت زدایی بوده است

   قبل از اینکه طرح های اقتصادی داشته باشیم، باید ببینیم نگاه محرومیت زدایی وجود دارد یا نه

   برای محرومیت زدایی باید طرح و برنامه داشت

   ما چند طرح اساسی داریم که محرومیت به حداقل برسد

   باید حق مردم در عرصه های مخنلف محصوصا در بحث انرژی به آنها داده شود

   طرح دوم درباره سبد غذایی است

  اگر صحبت از محرومیت زدایی میکنیم، طرح مفصلی درباره سفر داریم که با همین امکانات و بودجه میتوان کاری کرد که مردم به سفر بروند

   

 • زاکانی: خیلی ها پول می‌گیرند، جای دیگر می‌گذارند و سودش را می‌گیرند

  اینجا وقت انشا خواندن نیست، وقت پاسخ دادن است.

  اقای همتی خیلی بد است که ما را متهم میکنید.

  ایشان میگویند ما اقتصاد دانیم، باید به او نوبل شیمی بدهیم!

  خواهش میکنم تهمت نزنیم، چون ما حقایقی را می‌گوییم که اوقات مردم و خودمان تلخ میشود.

  ۸۵ میلیون نفر را شما نابود کردید و در مقابل شما قرار دارند.

  بانک‌ها بدون نظارت بانک مرکزی تولید پول می‌کنند.

  خیلی ها پول می‌گیرند، جای دیگر می‌گذارند و سودش را می‌گیرند.

   

 • قاضی‌زاده هاشمی: مسئولین ما به جای اینکه از ارزش پول ملی حفاظت کنند، از ارزش پول خارجی حفاظت کرده اند

  نامزد انتخابات ریاست جمهوری: وقتی ما از حفاظت از ارزش پول ملی صحبت میکنیم، در ان سوی سکه بحث تورم وجود دارد.

  اگر بتوانیم تورم را کنترل کنیم، ارزش پول ملی هم حفظ می شود

  مسئولین ما به جای اینکه از ارزش پول ملی حفاظت کنند، از ارزش پول خارجی حفاظت کرده اند

  ای کاش رئیس بانک کلی کشور ما خودش را مسئول حفظ ریال بداند تا دلار

  از اصلاح ساختاری بودجه صحبت کنیم

  بخش عمده ای از کسری بودجه با خلق تورم در حال تامین است. تورم یک مالیات دائمی از سوی مردم پابرهنه به سمت مردم مرفه است و طی سال های گذشته این مساله ادامه داشته است

   

 • مهرعلیزاده: آقای رئیسی آیا حاضرید خانواده خود را در جاده چالوس به دست راننده ای که گواهینامه ندارد، بسپارید؟

  مهرعلیزاده نامزد انتخابات ریاست جمهوری خطاب به رییسی: شما شش کلاس سواد دارید، البته من به سواد حوزوی تان احترام می گذارم ولی این برای اداره کشور کافی نیست.

  من برنامه مدونی که از دوسال قبل روی آن کار کردم را دارم.  برنامه های اجرایی در همه زمینه ها دارد.

  من آن را در سایت خودم بارگذاری می‌کنم و همه اطلاعات را در آن میتوانید بخوانید

  مشکلاتی که در جان و مال مردم رخنه کرده و سال ها زندگی ما را تحت شغاغ قرار داده است.

 • همتی: وعده هایی که این آقایان می دهند، شدنی نیست

  همتی در مناظره: 

  متاسفم که نماینده بخش زیادی از مردم در انتخابات حضور ندارند، بالاخص زنان. ولی قهر با صندوق کارگشا نیست.

  باید رک و راست به مردم بگویم؛ وعده هایی که این آقایان می دهند، شدنی نیست، اصلا منابعش وجود ندارد

  وضعیت اقتصاد جوری است که امکان تحقق ندارد .از وضعیت خبر دارم ما منابع لازم را نداریم . از این دوستان از توزیع فقر صحبت میکنند نه ثروت . به سرعت به اصلاحات اقتصادی نیاز داریم . بقیه توانشو ندارن ما داریم . در مورد اف ای تی اف چرا مخالفت میکردید اقای رضایی

  جناب آقای رضایی بگویند چطور میخواسته با گروگان گرفتن، برای کشور درآمد ارزی ایجاد کند؟

  تعجب می کنم از محسن رضایی؛ التماس کردیم که اقای رضایی این لوایح fatf را تصویب کنید، اما نگذاشتند

 • محسن رضایی: رابطه دولت با اقتصاد و رابطه مردم با اقتصاد برقرار نیست

  نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری: ۸ سال پیش در همین مکان در مقابل آن کلید بی خاصیت آن ۱۰۰۰ تومانی را نشان دادم.

  به جیبتان به حقوق کارگران نگاه کنید و امروز ما چه وضعی داریم.

  چرا باید مردم ما امروز در زباله گردی یا نان قرضی و دیگر مشکلات دیگر دست و پنجه نرم کنند

  رابطه دولت با اقتصاد و رابطه مردم با اقتصاد برقرار نیست.

  آقای همتی و دوستانشان مشکلاتی بوجود آوردند و دست در جیب مردم میکنند.

  دولت راه غیر قانونی برای کثری بودجه خود در نظر گرفت. مردم را در زمین و آسمان رها کردند.

  چرا باید قطار انقلاب روز به روز کوچک شده باشد.

 • سید ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوال راهکارهای شما برای موانع تولید چیست

  موانع تولید کاری کرده که تولیدکننده‌های ما در عرصه تولید دچار مشکل شده‎اند.

   برای اینکه تولید رونق پیدا کند، باید جذابیت برای تولید ایجاد کنیم

  جذابیت امور اقتصادی غیر مولد را بکاهیم.

   باید مساله تولید را در عمل کاری کنیم که تولید کننده مشکلی نداشته باشد

   صدور برخی مجوزها برای تولید کننده مشکل است. باید ساز و کار داشته باشیم

   باید کاری کنیم که مساله قاچاق به عنوان یکی از موانغ تولید برداشته شود

   

 • رعایت پروتکل های بهداشتی در استودیو

  حیدری مجری مناظره انتخابات اعلام کرد که به دلیل رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل های بهداشتی در استودیو، وی و نامزدها از ماسک استفاده نمی کنند.

   

 • اولین مناظره‌ انتخابات ریاست‌جمهوری آغاز شد

  مدت مناظره کاندیداهای ریاست جمهوری  ۳ ساعت است و از ساعت ۱۷ تا ساعت ۲۰ انجام خواهد شد.

  هر هفت نامزد حاضر در این دوره از انتخابات، در این مناظره با موضوع «اقتصاد» حضور خواهند داشت.

   

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.