مذاکرات بر موضوع طرح عربستان برای آتش بس در یمن و میزان قدرت تاثیر گذاری ایران بر جنبش انصار الله و نیز اقدامات اعتماد ساز بین دو کشور به منظور زمینه سازی برای ادامه مذاکرات دو جانبه متمرکز بوده است.

به گزارش جماران؛ القدس العربی با انتشار گزارشی برگزاری مذاکرات بین ایران و عربستان را تایید و تاکید کرد که محور این مذاکرات، پرونده یمن و حل بحران‌های داخلی بوده است.

ایلنا به نقل از القدس العربی نوشت: «احسان الفقیه» تحلیلگر سیاسی منطقه در تحلیلی از اخبار اخیر درباه مذاکرات بین ایران و عربستان نوشت: روابط تهران و ریاض از سال ۲۰۱۶ دچار تنش بی سابقه ای شده بود. اما اخیرا دولت عراق و در اوج تلاش آمریکا برای احیای توافق هسته ای با ایران تلاش می کند بین تهران و ریاض  واسطه شود و «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق با پذیرش وساطت وی نقش مهمی را در برگزاری نشست برای انجام مذاکرات دو جانبه ایفا کرده است. 

بر اساس اخبار منتشر شده، «خالد بن علی الحمیدان»، رئیس اطلاعات سعودی و «سعید عرفانی»، معاون دبیر کل شورای عالی امنیت ملی ریاست هیئت های عربستان و ایران را به عهده داشته اند. 

همچنین مذاکرات بر موضوع طرح عربستان برای آتش بس در یمن و میزان قدرت تاثیر گذاری ایران بر جنبش انصار الله و نیز اقدامات اعتماد ساز بین دو کشور به منظور زمینه سازی برای ادامه مذاکرات دو جانبه متمرکز بوده است. 

علاوه بر این رسانه های عربی و خارجی پیش بین کرده اند که دور دوم مذاکرات دو جانبه پیش از پایان ماه جاری برگزار شود.

بر اساس گزارش های موجود، هنوز پیش بینی نتیجه مذاکرات بین ایران و عربستان زود است. 

درک دو طرف از لزوم رفع تنش ها، کاهش سطح رقابت منطقه ای، توجه به بحران های داخلی و تشویق به تلاش های دیپلماتیک برای حل درگیری های منطقه ریاض و تهران را به سمت مذاکرات سوق داده است.

اگر تلاش عراق برای وساطت در عادی سازی روابط بین ایران و عربستان نتیجه بخش می تواند بر کل بحران های منطقه اثرگذار باشد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.