شش کرسی به دلیل درگذشت نمایندگان بر اثر کرونا، ردشدن اعتبارنامه در مجلس و ردشدن صلاحیت توسط شورای نگهبان در سال ۹۹ خالی مانده است.

به گزارش جماران؛ ثبت نام از داوطلبان اولین میاندوره ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی برای حوزه های انتخابیه «تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس»، « تفرش، آشتیان و فراهان»، «بهار و کبودرآهنگ»، «گچساران و باشت»، «آستانه اشرفیه» و «میانه» از فردا  ۸ فروردین ماه آغاز و به مدت ۷ روز ادامه دارد.

شش کرسی به دلیل درگذشت نمایندگان بر اثر کرونا، ردشدن اعتبارنامه در مجلس و ردشدن صلاحیت توسط شورای نگهبان در سال ۹۹ خالی مانده است.

محمدعلی رمضانی منتخب آستان اشرفیه در روز  ۱۰ اسفند ۹۸، فاطمه رهبر منتخب تهران در روز ۱۷ اسفند ۹۸ و عیسی جعفری منتخب بهار و کبودرآهنگ در روز ۲۳ تیر ۹۹ به دلیل کرونا درگذشتند.

اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون منتخب مردم گچساران توسط نمایندگان مجلس رد شد. صلاحیت «سینا کمالخانی» منتخب تفرش به دلیلی جعلی بودن مدرک تحصیلی توسط شورای نگهبان رد شد.

کرسی دوم حوزه انتخابیه میانه به دلیل نرسیدن به حد نصاب خالی ماند و این انتخابات به دور دوم کشیده شد اما صلاحیت یکی از دو کاندیدای راه یافته به مرحله دوم انتخابات توسط شورای نگهبان رد شد و به همین دلیل دور دوم انتخابات مجلس یازدهم در حوزه انتخابیه میانه لغو شد.

 

اطلاعیه شماره ۱۱ ستاد انتخابات کشور:

اعلام زمان و روش های الکترونیک ثبت نام از داوطلبان اولین میاندوره ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی / ۸ تا ۱۴ فروردین ماه ۱۴۰۰

در اطلاعیه شماره ۱۱ ستاد انتخابات کشور، زمان و نحوه ثبت نام داوطلبین انتخابات اولین میان دوره ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه¬های انتخابیه «تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس»، « تفرش، آشتیان و فراهان»، «بهار و کبودرآهنگ»، «گچساران و باشت»، «آستانه اشرفیه» و «میانه» اعلام شد.

متن کامل اطلاعیه شماره ۱۱ ستاد انتخابات کشور، بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ستاد انتخابات کشور

اطلاعیه شماره (۱۱)

به آگاهی هم¬میهنان عزیز می¬رساند، ثبت¬نام از داوطلبان انتخابات اولین میاندوره¬ای یازدهمین دوره¬ مجلس شورای اسلامی برای حوزه¬های انتخابیه «تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس»، « تفرش، آشتیان و فراهان»، «بهار و کبودرآهنگ»، «گچساران و باشت»، «آستانه اشرفیه» و «میانه» از ساعت ۸ صبح روز یکشنبه تاریخ ۰۸/فروردین/۱۴۰۰ آغاز و تا ساعت ۱۸ روز شنبه تاریخ ۱۴/فروردین/۱۴۰۰ (جمعاً به مدت ۷ روز) به عمل خواهد آمد. داوطلبان گرامی می¬توانند جهت ثبت نام به سه روش زیر اقدام نمایند:

۱. ثبت نام از طریق اپلیکیشن موبایلی (دانلود برنامه ثبت¬نام از پورتال وزارت کشور به آدرس entekhabat.moi.ir) و دریافت پیامک مبنی بر ثبت نام قطعی داوطلب از سرشماره ۳۰۰۰۷۷۸۷ (v.Keshvar)؛

۲. ثبت نام از طریق نسخه ویندوز و قابل نصب بر روی رایانه (دانلود برنامه ثبت نام از پورتال وزارت کشور به آدرس entekhabat.moi.ir) و دریافت پیامک مبنی بر ثبت نام قطعی داوطلب از سرشماره ۳۰۰۰۷۷۸۷ (v.Keshvar)؛

۳. ثبت¬نام از طریق مراجعه حضوری به فرمانداری مرکز حوزه انتخابیه یا ستاد انتخابات کشور (از ساعت ۰۸:۰۰ تا ۱۸:۰۰) و دریافت رسید ثبت¬نام.

مدارک الزامی جهت ثبت نام و اعلام داوطلبی:

۱- اصل کارت ملی و تصویر آن.

۲- اصل شناسنامه عکسدار و تصویر کلیه صفحات آن . 

۳- یک قطعه عکس جدید ۴ × ۳ (ترجیحا با زمینه روشن) . 

۴- اصل و تصویر آخرین مدرک تحصیلی و یا مدرک معادل معتبر. 

۵- اصل و تصویر گواهی رسمی مبنی بر قبول استعفاء و عدم اشتغال در پست و مقام و مشاغل مشمول استعفای موضوع ماده ۲۹  قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی . 

۶- اصل و تصویر برگ پایان خدمت وظیفه عمومی و یا مدرکی معتبر دال بر روشن بودن وضعیت مشمولیت خدمت وظیفه عمومی.

 

نکات مهم:

اول: به استناد ماده ۲۸  قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، انتخاب¬شوندگان هنگام ثبت¬نام باید دارای شرایط زیر باشند:

۱- اعتقاد و التزام عملی به اسلام. 

۲- التزام عملی به  نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران.

۳- تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران .

۴- ابراز وفاداری به قانون اساسی و اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه .

۵- داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا معادل آن . 

۶- نداشتن سوء شهرت در حوزه انتخابیه . 

۷- سلامت جسمی در حد برخورداری از نعمت بینایی ، شنوایی و گویایی . 

۸- حداقل سن ۳۰ سال تمام و حداکثر ۷۵ سال تمام . 

تبصره ۱- داوطلبان نمایندگی اقلیت¬های دینی مصرّح در قانون اساسی از التزام عملی به اسلام، مذکور در بند (۱) مستثنی بوده و باید در دین خود ثابت¬العقیده باشند . 

تبصره ۳ ـ هر دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی معادل یک مقطع تحصیلی فقط برای شرکت در انتخابات محسوب می شود. 

دوم: بر اساس قانون تفسیر ماده (۲۸) که در تاریخ ۱۲/۵/۱۳۹۰ به تایید شورای محترم نگهبان رسیده، مدرک معادل مدرکی است که واجد ارزش استخدامی باشد. 

سوم: به استناد ماده ۴۶  قانون مذکور هر یک از داوطلبان نمایندگی مجلس می توانند شخصاً و به صورت کتبی انصراف خود را به فرمانداری مرکز حوزه انتخابیه و یا وزارت کشور اعلام نمایند، عدول از انصراف نیز پذیرفته نخواهد شد. 

چهارم: طبق ماده¬ی (۱۸) قانون تسهیلات استخدامی جانبازان مصوب ۳۱/۳/۷۴ و تبصره¬ی ماده¬ی (۲۱) قانون حمایت از آزادگان مصوب ۱۳/۹/۶۸ و قانون جامع حمایت از ایثارگران و جزء (۶) بند «ث» ماده¬ی (۸۸) قانون برنامه¬ی ششم، کلیه¬ی جانبازان، آزادگان، فرزندان شهدا و همچنین رزمندگانی که حداقل شش ماه سابقه¬ی حضور در جبهه دارند از یک مقطع تحصیلی بالاتر برخوردار می¬گردند.

پنجم: بر اساس ماده¬ی ۷  و ۸ قانون شفافیت و نظارت بر تأمین مالی فعالیت¬های انتخاباتی در انتخابات مجلس شورای اسلامی، داوطلبان موظفند حسابی را نزد یکی از بانک¬های دارای مجوز بانک مرکزی تعیین و هنگام ثبت نام ارائه دهند. و شخصی را به عنوان نماینده¬ی مالی تعیین و به همراه مشخصات کامل وی در هنگام ثبت نام به وزارت کشور و یا فرمانداران مراکز حوزه انتخابیه معرفی نمایند.

ششم: با موافقت مقام معظم رهبری در سال ۱۳۸۲، متولدین سال ۱۳۵۲ و قبل از آن از خدمت سربازی معاف می¬باشند. و به استناد تبصره ماده ۹ آئین¬نامه اجرایی قانون خدمت وظیفه عمومی مصوب ۸/۱۱/۱۳۹۷ کلیه مشمولینی که تحت معافیت عفو رهبری قرار گرفته اند از ارائه کارت پایان خدمت سربازی معاف می باشند.   

در پایان یادآور می¬گردد؛ مدارک معتبر تحصیلی مدارکی هستند که به تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی و مدارک حوزوی باید به تایید مرکز مدیریت حوزه-های علمیه قم، مشهد و اصفهان رسیده باشد.

ستاد انتخابات کشور

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.