خانه مطبوعات و رسانه‌های کشور طی بیانیه ای با اعتراض به مصوبه دولت برای لغو انتشار آگهی ها، اعلام کرد: «در صورت عدم عقب‌نشینی دولت از این مصوبه خلاف قانون خود، بی‌شک خانه مطبوعات و رسانه‌های کشور به عنوان بزرگترین و جامع‌ترین تشکل صنفی رسانه‌ای کشور، از تمام ظرفیت‌های خود برای متوقف کردن این آئین‌نامه استفاده خواهد کرد.»

به گزارش جماران؛ خانه مطبوعات و رسانه‌های کشور با انتشار بیانیه‌ای مراتب اعتراض خود را نسبت به مصوبه هیئت وزیران در خصوص حذف التزام دولتی‌ها به انتشار آگهی‌ در روزنامه‌ها اعلام کرد. متن بیانیه به این شرح است:

سراپا اگر زرد و پژمرده‌ایم

ولی دل به پاییز نسپرده‌ایم

* در دنیای کنونی نقش و جایگاه مطبوعات در عرصه اطلاع‌رسانی بر کسی پوشیده نیست؛ مطبوعاتی که با وجود تمام مشکلات، کمبودها و بی‌مهرهایی که دیده است، به حیات خود ادامه می‌دهد. اما در این روزهای سرد زمستان، هیئت محترم وزیران با تصویب آئین‌نامه‌ی نحوه‌ی فعالیت دستگاه‌های اجرایی در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد)، و به تبع آن حذف بند التزام دولتی‌ها به انتشار آگهی در روزنامه‌ها، سبب نگرانی اهالی مطبوعاتی شده است که نقش موثر و عمده‌ای در انتشار خدمات دولت به جامعه داشته است. 

* خانه مطبوعات و رسانه‌های کشور بر اساس رسالت ذاتی و صنفی خود، لازم می‌داند که نگرانی و اعتراض این تشکل صنفی را به دولت محترم اعلام نماید، و بخواهد که این بخشنامه‌یِ ناصواب و البته غیرقانونی را ملغی، و بیش از این صاحبان رسانه، مدیران مسئول و خبرنگاران سخت‌کوش کشور به عنوان ارکان اصلی مطبوعات را دل‌آزرده، مایوس و نرنجاند. 

* در شرایطی این مصوبه به تصویب هیات وزیران رسیده، که شرایط اقتصادی کشور حال و روز خوبی را سپری نمی‌کند، و امروز مطبوعات کشور به دلیل تاثیرپذیری از همین مشکلات اقتصادی، دچار آسیب‌های بسیاری شده‌ است، و متاسفانه ناگزیر به تعدیل و اخراج نیروهای نخبه و خلاق این عرصه شده‌اند، که قطعاً با این تصمیم جدید دولت شاهد موج جدیدی از بیکاری اصحاب رسانه در کشور خواهیم بود، و این‌ مهم می تواند خلآ بزرگی در حوزه اطلاع رسانی ایجاد کند.

* در سالی که به نام جهش تولید مزین شده است، مسئولان محترم به جای تکیه و حمایت از تولیدات حوزه رسانه در داخل کشور، آب سرد را بر روی چراغ مطبوعات می‌ریزند، تا جایی که نگرانی‌هایی به عدم انتشار رسانه‌های مکتوب به نشانه اعتراض به گوش می‌رسد. 

* در روزهایی که مطبوعات چشم و گوش‌شان به دولت و مجلس بود تا مانع قطع آگهی‌های ثبتی و دادگستری از سوی دستگاه قضایی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور شوند، این تیر خلاص دولت بر پیکر نحیف مطبوعات، آخرین بارقه‌های امیدمان را نا اُمید کرد. 

* بی‌تردید این گونه مصوبات حکایت از آن دارد که دولت سرِ ناسازگاری با رکن چهارم دمکراسی دارد، و شاید پایانی باشد برای ارتباط دولت و مطبوعات.

* با این حال خانه مطبوعات و رسانه‌های کشور مراتب اعتراض و نگرانی خود را از چنین مصوباتی در هیئت وزیران اعلام می‌دارد، و از دولت می‌خواهد پیش از آنکه فاصله و شکاف دولت با مطبوعات بیشتر شود، این مصوبه خلاف قانون خود را لغو کند، و از وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت به عنوان پیشنهاد دهنده اینگونه ایده‌ها و طرح‌های‌ نادرست، بخواهد، وضعیت صنعت، بازار خودرو، تجارت و معدن کشور را مدیریت مطلوب‌تری نماید.

* در صورت عدم عقب‌نشینی دولت از این مصوبه خلاف قانون خود، بی‌شک خانه مطبوعات و رسانه‌های کشور به عنوان بزرگترین و جامع‌ترین تشکل صنفی رسانه‌ای کشور، از تمام ظرفیت‌های خود برای متوقف کردن این آئین‌نامه استفاده خواهد کرد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.