سعید نمکی وزیر بهداشت در اظهاراتی که احتمالا به ادعای تبریزیان در مورد واکسن کرونا اشاره داشت، یادآور شد: همه ما باید با شارلاتانیسم مقابله کنیم و بجنگیم. اعتدال زبان گفتمان با عقلا است و دیگر با اعتدال نمی توان با شارلاتانیسم مقابله کرد. امروز باید تکلیف مان را با یک جریان فرصت طلب سودجو روشن کنیم.

به گزارش جماران؛ به نقل از ایرنا، وزیر بهداشت گفت: برای گسترش طب ایرانی و مکمل به صورت علمی باید همفهمی و درک متقابل را تقویت و آشتی بین دو جناح طب مدرن و ایرانی را ایجاد کنیم و در شورای سیاستگذاری طب ایرانی و مکمل باید کمیته‌ها و زیر کمیته‌هایی تشکیل شود تا هر دو طرف تعامل و گفت‌وگو کنند.

سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جلسه شورای سیاستگذاری طب ایرانی و مکمل که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: بزرگ‌ترین آفت توسعه در تاریخ کشور افراطی‌گری بوده است. تنازع بین دو اندیشه مدرنیته و سنت، موجب عدم توسعه و پیشرفت کشور شده است. زمانی دو فرد خارجی به نام‌های مک لود و جورج بندیک بالوین برای برنامه‌ریزی توسعه به ایران آمده بودند و بالوین می‌گوید هر دو ما اشتباه کردیم به ظرفیت‌های درونی سرزمین ایران فکر نکردیم و دانشمندانی که در ایران سابقه دیرینه مطالعه و برنامه‌ریزی داشتند، توجهی نکردیم.

وی ادامه داد: افراطی‌گری همیشه عامل انزوا و کندی حرکت توسعه در همه کشورها بوده و اعتدال، ابزار پیشرفت و توسعه یک کشور است. افراط و افراطی‌گری حاصل بی‌خردی و عدم منطق و استدلال است و همیشه شیوه اعتدال، شیوه خردورزی و اندیشه‌های منطقی است. در مورد طب ایرانی و مدرن، افراطی‌گری از دو سوی طیف عامل گسست و واگرایی بین این دو طیف و عدم شکوفایی جنبه های عقلایی، خردمندانه و علمی این مجموعه ها بوده، اما خوشحالم که امروز خردمندان دو عرصه را در کنار هم می‌بینیم.

پیوند جسم و روح ناگسستنی است

وزیر بهداشت توضیح داد: شعر پارسی یکی از آینه‌های تمام‌عیار و تمام‌نمای فلسفه، حکمت و طب ایرانی است. در آثار بسیاری از بزرگان فرهنگ و ادب فارسی به سلامت روان توجه شده و از زمانی که بین روح و جسم، جدایی انداختیم و روان‌پزشکی را از سایر رشته‌ها جدا کرده‌ایم، مشکلات بیشتری را شاهد هستیم. چون اگر روان به هم ریخت، در بدن مشکلاتی مانند بی‌خوابی، سوءهاضمه و دیگر مشکلات ایجاد می‌شود و پیوند جسم و روح ناگسستنی است.

نمکی افزود: نباید دانشجویان علوم پزشکی را از گذشته این سرزمین محروم کنیم و این همانند محروم کردن دانشجویان معماری با معماری اصیل این سرزمین است. تخت جمشید و سازه‌های آن، مسجد شیخ لطف‌الله که تمام معماری آن ذهنی بوده را مگر می‌شود به دانشجوی معماری نیاموزیم؟ اگر گذشته غنی و میراث طبی کشور را به دانشجویان پزشکی نیاموزیم، برخی فارغ‌التحصیلان خودشان را متعلق به دیرینه فرهنگی و علمی ایران نمی‌دانند و همه جای دنیا برای آنها یکسان خواهد بود.

در دانشگاه‌ها انسان‌های تک‌بعدی تربیت می‌کنیم

وی بیان کرد: حکمت یعنی جامع‌اندیشی و نگاه چندبعدی. وقتی انسانی روبه‌روی ما نشست، باید او را مجموعه‌ای از آفرینش ببینیم و این است که بین طبیب و حکیم، تفاوت ایجاد می‌کند. ممکن است فردی فوق تخصص یک رشته پزشکی شود، اما به بیمار حکیمانه نگاه نکند و این نقصی است که در دانشگاه‌های علوم پزشکی داریم و انسان‌های تک‌بعدی تربیت می‌کنیم.

اعتدال زبان گفتمان با عقلاست

وزیر بهداشت گفت: همه ما باید با شارلاتانیسم مقابله کنیم و بجنگیم. اعتدال زبان گفتمان با عقلا است و دیگر با اعتدال نمی توان با شارلاتانیسم مقابله کرد. امروز باید تکلیف مان را با یک جریان فرصت طلب سودجو روشن کنیم و البته مستندات برای طب ایرانی و مکمل باید در قالب پژوهش، تقویت شود.

وی بیان کرد: باید تنویر افکار عمومی و اطلاع‌رسانی صحیح از شیوه‌های علمی طب ایرانی و مکمل برای جامعه در دستور کار ما قرار گیرد تا مردم تفاوت سره از ناسره را متوجه شوند. در طب مدرن برای برخی سوالات مردم، ممکن است پاسخی نداشته باشیم، اما باید راه را برای ارتقای آگاهی مردم نسبت به طب ایرانی و مکمل مورد تایید و علمی باز کنیم.

وزیر بهداشت افزود: نباید فقط و فقط به طب ایرانی فکر کنیم. چون طب مکمل غیر ایرانی هم در آینده بیش از این توسعه می‌یابد. موسیقی‌درمانی، رایحه‌درمانی و ماساژدرمانی و خیلی از رشته‌های طب مکمل در کشور مورد استقبال است و یکی از راه‌ها در این زمینه، داشتن یک موسسه قوی آموزشی است که همه رشته‌های طب مکمل و طب ایرانی را در آنجا داشته باشیم.  

خدمات طب مدرن و ایرانی ادغام شوند

نمکی گفت: باید نگاه و رویکرد و همچنین خدمات بین طب مدرن و ایرانی ادغام شوند. این ادغام باید توسط اساتید برجسته این دو گروه انجام شود. راه‌های قانونی ادغام خدمات طب ایرانی و مکمل در سطوح یک و دو و سه خدمات از طریق تدوین پروتکل و راهنماهای بالینی در کمیته ای در ذیل این شورا، بررسی و در جلسه بعدی ارائه شود.

وی افزود: ایران با تنوع اقلیمی فوق‌العاده‌ای که دارد بهترین منطقه برای کشت گیاهان دارویی است. البته نباید گیاهان دارویی بدون کشت صنعتی، از طبیعت این کشور جدا شود. متاسفانه در این مدت، خیلی از گونه‌های گیاهی بر اثر همین کم‌توجهی‌ها و برداشت بی‌رویه، حذف شده‌اند و علمای طب ایرانی باید بگویند که این گیاهان در کدام مناطق کشت شود و باید گیاهان دارویی به شیوه علمی، عصاره‌گیری شوند.

در این نشست ایرج فاضل، علی اکبر ولایتی، حسین علی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، علیرضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، قاسم جان‌بابایی معاون درمان، مدیران دفتر طب ایرانی و مکمل و جمعی از مدیران ارشد وزارت بهداشت حضور داشتند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.