عراقچی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت: زمانی که تحریم‌های اقتصادی دوباره برداشته شود و زمانی که ایران بار دیگر از برداشته شدن تحریم‌ها سود ببرد، ما به آسانی می‌توانیم به اجرای تعهداتمان بازگردیم. ما برای بازگشت احتمالی آمریکا به برجام ذوق زده نیستیم. ما برای بازگشت آمریکا آغوش باز نمی‌کنیم، این به آنها بستگی دارد که چه تصمیمی بگیرند.

به گزارش جماران؛ سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه، در گفت و گو با شبکه ان.اچ.کی، با بیان اینکه ایران تولید اورانیوم غنی  شده 20 درصدی را آغاز کرده است تصریح کرد: این اقدام  برخلاف تعهدات ایران در برجام است ولی براساس حق ایران طبق بند 36 صورت می‌گیرد و بنابراین نقض برجام نیست. در صورت لغو تحریم‌ها توسط آمریکا می‌توان غنی سازی 20 درصدی را متوقف کرد.

دکتر عراقچی خاطرنشان کرد: مردم ایران در چهار سال گذشته از اثرات تحریم های آمریکا رنج برده اند.

معاون وزیر امور خارجه افزود: به عنوان یک دیپلمات ، یک دقیقه از دست نخواهد داد تا اطمینان حاصل شود که تحریم ها یک بار دیگر برداشته می شوند.

وی گفت: اگر تحریم ها برداشته شود و ایران بتواند از توافق هسته‌ای بهره مند شود ، به تعهدات خود باز می‌گردد. غنی سازی 20 درصدی به راحتی و به سرعت قابل برگشت است.

دکتر عراقچی درباره احتمال بازگشت دولت جدید آمریکا به برجام  اظهار داشت: این به خود آنها بستگی دارد که تصمیم بگیرند. بایدن باید بجای ابراز آمادگی با کلمات، اقدامات قاطع اتخاذ کند. ایران اقدامات بایدن و نه حرف های او را از نزدیک زیر نظر خواهد داشت.

وی افزود : ما از بازگشت آنها استقبال می کنیم ، اما برای بازگشت آنها التماس نمی کنیم.

دکتر عراقچی در ادامه گفت: ایران منتظر خواهد ماند تا ببیند چگونه می خواهند به توافق هسته ای برگردند و به تعهدات خود عمل کنند.

 

کره جنوبی حق نگهداری اموال ایران را ندارد

 

معاون وزیر امور خارجه در خصوص توقیف نفتکش کره جنوبی در خلیج فارس اظهار داشت: این یک مسئله سیاسی نیست و ارتباطی با وجوه مسدود شده ایران در کره جنوبی ندارد.

وی افزود داستان نفتکش موضوع دیگری است و شواهد و اسنادی وجود دارد که نشان می دهد این نفتکش باعث آلودگی دریا شده است.

دکتر عراقچی در ادامه افزود: کره جنوبی حق مسدود کردن دارایی ایران را ندارد. این مسئله‌ی مهمی است و قطعا این موضوع  را در دیدار با معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی که به زودی  به ایران سفر خواهد کرد، مطرح می‌کنم.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.