یک کشتی کره ای در خلیج فارس که با پرچم کره جنوبی درحال حرکت بوده بدلیل ایجاد آلودگی زیست محیطی توقیف شد.

به گزارش جماران، یک منبع مطلع در سازمان بنادر و کشتیرانی اعلام کرد که یک کشتی کره ای در خلیج فارس که با پرچم کره جنوبی درحال حرکت بوده بدلیل ایجاد آلودگی زیست محیطی توقیف و برای رسیدگی به تخلف انجام شده به یکی از بنادر ایران هدایت شده است.

روابط عمومی نیروی دریایی سپاه پاسداران در اطلاعیه‌ای با اعلام توقیف یک فروند شناور متعلق به کره‌جنوبی توسط این نیرو در آب‌های خلیج‌فارس، آورده است:

این نفتکش که از مبدأ بندر "الجبیل" عربستان در خلیج‌فارس در حرکت بود، به‌دلیل نقض پیاپی قوانین زیست‌محیطی دریایی توسط ناوگروه "ذوالفقار" منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توقیف شد.

این کشتی با پرچم کره‌جنوبی و تحت نام HANKUK CHEMI حامل ۷ هزار و ۲۰۰ تن مواد شیمیایی نفتی است.

خدمه این شناور نفتی از ملیت‌های کره جنوبی، اندونزی، ویتنام و میانمار هستند.

این شناور به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی و با حکم دادستانی استان هرمزگان در ساعت ۱۰ صبح امروز پانزدهم دی‌ماه توقیف شد.

 

کره جنوبی آزادسازی نفتکش توقیف‌شده از سوی ایران را خواستار شد

وزارت امور خارجه کره جنوبی توقیف یک نفتکش حامل مواد شیمیایی این کشور توسط ایران را تأیید کرد و خواستار آزادی فوری آن شد.

وزارت دفاع کره جنوبی نیز اعلام کرد در پی توقیف این نفتکش، یک واحد دریایی به آب‌های مجاور تنگه هرمز اعزام شده است./ فارس

 

وزارت خارجه: توقیف کشتی کره ای موضوعی کاملا فنی است

خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به خبرنگاران در مورد خبر توقیف کشتی کره ای اظهار داشت:  بر اساس اخبار اولیه دریافتی از مقامات محلی، موضوع کاملا فنی است و کشتی به دلیل آلوده کردن دریا و با حکم قضایی، برای رسیدگی به تخلف به ساحل هدایت شده است. 

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران هم مانند سایر کشورها نسبت به تخلفات مشابه و بویژه آلوده کردن محیط زیست دریایی حساسیت دارد لذا در چارچوب قوانین با آن برخورد می کند. 

خطیب زاده در ادامه اظهار داشت: این اتفاق مورد استثنایی نبوده و در موارد مشابه قبلی در ایران و آبهای سایر کشورها رخ داده و امری عادی بوده و اطلاعات تکمیلی متعاقبا اعلام خواهد شد.

 

کشتی کره‌ای باید خسارت وارده به محیط زیست را بپردازد

دبیرکل انجمن کشتیرانی و صنایع وابسته گفت: علت توقیف شناور کره‌ای آلودگی زیست محیطی و نقض پیاپی قوانین زیست محیطی بوده است. کشتی کره‌ای تخلف ایجاد آلودگی آب دریا داشته است و  باید خسارت وارد شده به محیط زیست را بپردازد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.