یک تحلیلگر مسائل خارجی به مجمع تشخیص پیشنهاد کرد که با اضافه کردن تبصره، FATF را بپذیرد و یادآور شد که پیوستن به لوایح چهارگانه پس از بازگشت آمریکا به برجام ما را در روابط بانکی جلو می‌اندازد.

به گزارش جماران؛ به نقل از ایلنا، ا​یک تحلیل‌‌گر ارشد مسائل سیاست خارجی به بررسی آثار تصویب FATF و همچنین نگرانی ایران برای کمک به متحدان منطقه‌ای خود بعد از پیوستن به این لوایح پرداخت.

عبدالرضا فرجی‌راد درباره بازگشت لوایح FATF به مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرصتی که ایران از دست دادة است، اظهار داشت: اینکه چرا ایران فرصت را از دست داد به این دلیل است که مجمع در تصویب این لوایح به اجماع نرسید و آن را کنار گذاشتند. مجمع تشخیص مصلحت نظام مجموعه‌ای است که ارزیابی می‌کند و در نهایت نظر جمع را می‌گیرد و به مقامات بالاتر گزارش می دهد.

وی درباره آثار مثبتی که تصویب این لوایح در پی خواهد داشت، خاطر نشان کرد: همزمانی ارجاع مجدد لوایح FATF به مجمع و زمزمه بازگشت آمریکا به برجام می‌تواند اتفاق خوبی باشد؛ یعنی اگر با خوشبینی نگاه کنیم که ایالات متحده به برجام بازگردد قطعاً باید تحریم‌های اقتصادی را بردارند،‌ در غیر اینصورت ایران قبول نمی‌کند.

این تحلیل‌گر ارشد مسائل سیاست خارجی ادامه داد: وقتی تحریم‌های اقتصادی را بردارند طبیعتاً مسئله بانکی هنوز به عنوان مشکل خواهد ‌ماند و آنجاست که می‌خواهند فشار بیاورند که ما به لوایح چهارگانه بپیوندیم، پس چه بهتر که ما خودمان با انجام رزیابی نسبت به آن و اضافه کردن موارد مد نظرمان به این لوایح، آن را به تصویب برسانیم چرا که مرحله بازگشت به برجام که زمان‌بر خواهد بود به ما این فرصت را می‌دهد تا ایران بتواند به اقتصاد و معیشت مردم سر و سامانی دهد.

 

کمک‌های منطقه‌ای ایران اساسا کمک‌های مالی نیست

 

وی درباره سختی شرایط بازگشت به این نهاد به این علت که ایران در لیست سیاه قرار گرفته است، گفت: اگر لوایح FATF در مجمع تصویب شود و کل نظام آن را بپذیرد که البته ممکن است با شرایط و افزودن تبصره‌هایی آن را  بپذیرد؛ بعید می‌دانم مشکلی وجود داشته باشد. چون ایران این لوایح را رد کرده بود این و نهاد با عجله اعلام کرد که ایران را در بلک لیست قرار داده است اما اگر کشوری بخواهد به این نهاد بپیوندد آنها نیز استقبال می کنند.

 

آیا فکر می‌کنید که ایران به حشدالشعبی یا به یمن و دیگر کشورها کمک مالی می‌کند؟

 

این کارشناس مسائل بین الملل درباره نگرانی‌هایی که ایران با پذیرفتن این لوایح برای کمک به متحدین منطقه‌ای خود دارد،  تصریح کرد: کمک‌های منطقه‌ای ایران اساسا کمک‌های مالی نیست؛‌ آیا فکر می‌کنید که ایران به حشدالشعبی یا به یمن و دیگر کشورها کمک مالی می‌کند؟ من بعید می‌دانم چرا که خودشان کشورهای نفت‌خیز هستند. فرض را هم بر این بگیریم که ایران بخواهد کمک کند، می‌تواند با افزودن تبصره‌ای در همین راستا و با عنوان کمک به گروه‌هایی که در راه استقلال کشورشان تلاش می‌کنند، کمک‌های خودش را انجام دهد.

وی در پایان با بیان اینکه این کمک‌ها در همه جای دنیا انجام می‌شود، یادآور شد:‌ مگر ترکیه در سوریه، لیبی یا آذربایجان به نیروهای هم‌پیمان خودش کمک نمی‌کند؟ اما در عین حال  آنها عضو FATF هم هستند. یا اینکه فکر می‌کنید اروپا، انگلیس و فرانسه به متحدان خودشان کمک نمی‌کنند؟ ایران نیز بر اساس معیارهای خاصی ممکن است کمک‌هایی به گروه‌های مختلف انجام دهد لذا باید راهکاری برای آن پیدا کنند که می‌توان در راستای همین تبصره و حق تفحظ باشد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.