قالیباف گفت: هزینه‌ها در لایحه بودجه سال آینده ۴۷ درصد افزایش یافته، در حالی که درآمدها ۱۰ درصد افزایش یافته است و به همین دلیل لایحه بودجه سال آینده حتماً باید اصلاح شود.

به گزارش جماران؛ به نقل از ایلنا، رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ نیاز به اصلاحات اساسی دارد.

محمدباقر قالیباف در جلسه علنی امروز ( یکشنبه ۷ دی) مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود گفت: بودجه مهمترین سند حکمرانی کشور است، در حالی که ما معتقدیم لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ نیاز به اصلاحات اساسی دارد.کسری تراز عملیاتی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ نسبت به سال گذشته ۱۱۷ درصد افزایش یافته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هزینه‌ها در لایحه بودجه سال آینده ۴۷ درصد افزایش یافته، در حالی که درآمدها ۱۰ درصد افزایش یافته است و به همین دلیل لایحه بودجه سال آینده حتماً باید اصلاح شود.

وی با بیان این که کشور ما فرصت هایی همچون حدود ۳ هزار هزار میلیارد تومان نقدینگی،  اموال املاک و دارایی های دولتی ، معادن و منابع طبیعی بی شماری، سرمایه انسانی و دانش تخصصی بسیاری دارد، عنوان کرد:چنین کشوری می تواند حتی در همین بودجه، کسری تراز عملیاتی اش را کاهش دهد.

 

وابستگی بودجه به نفت باید به حداقل و بلکه به صفر برسد

 

قالیباف افزود: وابستگی بودجه به نفت باید به حداقل و بلکه به صفر برسد و منابع نفتی نباید صرف هزینه های جاری کشور شود.  پیشران هایی که تولید و اشتغال را رونق می دهند باید از این منبع تامین شوند و دولت منابع پایدار ایجاد کند، منابعی که به معیشت و به کسب و کار مردم و به تولید کشور لطمه نزند، منابعی که شکاف طبقاتی را کاهش و عدالت اجتماعی را گسترش دهد. همانطور که رهبری معظم در جلسه اخیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی فرمودند این راهکار ها وجود دارد و کارشناسان آنها را پیشنهاد داده اند. امیدواریم نخبگان و صاحب نظران در این ایام، مجلس و دولت را با نظرات کارشناسی خود همراهی کنند. 

وی تاکید کرد: بودجه سند مهمترین موضوع تبادل نظر و گفتگو میان جامعه نخبگانی کشور، دولت و مجلس است، جامعه هم باید آگاه باشد که این سند چه تاثیری در زندگی آنها می گذارد و چرا همه کارشناسان اذعان دارند که ریشه همه مشکلات اقتصادی کشور در کسری بودجه و شیوه تامین و جبران این کسری بودجه است. مردم باید بدانند که شیوه نادرست جبران کسری بودجه، چگونه در زندگی آنها موثر خواهد بود و سفره آنها را کوچک تر خواهد کرد و به تورم  دامن می زند. باید در فرهنگ عمومی بتدریج نهادینه شود که درآمد بی کار و تلاش، چه اختلالی در اقتصاد کشور ایجاد می کند و چگونه باعث افزایش قیمت ها و گسترش بیکاری و تورم می شود تا بتوان دولت را به سمت استفاده از درآمد با کار و تلاش متقاعد کرد.

 

انضباط در نظام بودجه ریزی را اولویت بدانیم

 

رئیس قوه مقننه خاطر نشان کرد: باید در سند بودجه کشور این راهکارها با توافق مجلس و دولت لحاظ شود تا از تورم بیشتر، از بیکاری بیشتر، شکاف طبقاتی بیشتر، و از فشار مضاعف بر معیشت مردم به ویژه اقشار کم درآمد جلوگیری کرد. ما نیاز به همت به جدیت و به شجاعت در تصمیم گیری و اجرا داریم آشفتگی‌های سند مالی بودجه را باید تا حد امکان برطرف کنیم و انضباط در نظام بودجه ریزی را اولویت بدانیم.

وی گفت:همکاران بنده در کمیسیون تلفیق بودجه تلاش خواهند کرد، لایحه بودجه سال آینده را در منابع، مصارف و بخش انضباط مالی، به دقت بررسی کنند. صلاح اقتصاد کشور، در گرو اصلاح، تنظیم و تصویب هوشمندانه لایحه بودجه کل کشور است. انشاالله به لطف خدای متعال و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و تلاش مجدانه همکاران در مجلس شورای اسلامی و همراهی دولت محترم بتوانیم بهترین تصمیم را به نفع مردم و کشور بگیریم.

 

مجلس برای تامین مالی تولید واکسن داخلی و یا واردات آن، با دولت همکاری لازم را می‌کند

 

رئیس مجلس شورای اسلامی درباره کرونا نیز عنوان کرد: در خصوص موضوع همه گیری کرونا لازم است گفته شود که اولویت و تأکید اصلی ما، بر روی سلامت مردم و رفع هرچه سریع‌تر مشکلات و محدودیت‌هاست؛ هر مسیری که ما را سریع‌تر و مطمئن تر به هدف رفع دغدغه‌های مردم در خصوص کرونا برساند، باید در دستور کار قرار گیرد. مردم عزیز ما مطمئن باشند که مجلس در این موضوع با استفاده از توان کارشناسی متخصصان، برای تامین مالی تولید واکسن داخلی و یا خرید و وارد کردن واکسن، با دولت همکاری لازم را خواهد کرد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.