مصطفی هاشمی‌طبا دعوت مردم به حضور در انتخابات 1400 از سوی رییس دولت اصلاحات را برای موفقیت اصلاح طلبان کافی نمی داند، اما معتقد است که نامزدی خاتمی می تواند تاثیر زیادی داشته باشد و حتی وی می تواند پیروز انتخابات باشد.

به گزارش جماران؛ به نقل از نامه نیوز؛ مصطفی هاشمی‌طبا گفت: در عین حال که به ظاهر از تریبون‌های رسمی گفته می‌شود که باید مشارکت بالا باشد اما در عمل مدام به مردم طوری القاء می‌شود که شرکت در انتخابات نمی‌تواند هیچ چیزی را تغییر دهد.

برخی باور دارند که انتخابات ریاست‌جمهوری و پیروزی جو بایدن می‌تواند بر انتخابات ریاست‌جمهوری ایران و تعیین برنده آن تأثیرگذار باشد؛ برای مثال برخی می‌گویند در این میان شانس اصلاح‌طلبان بالا رفته است و ممکن است بتوانند با تکیه بر احیای برجام و بازکردن باب مذاکره رأی سرمایه‌ اجتماعی خود را به دست آورند؛ سرمایه اجتماعی‌ای که در انتخابات مجلس یازدهم با صندوق انتخابات قهر کرد و به میدان نیامد.

مصطفی هاشمی‌طبا درباره این موضوع گفت: «من بعید می‌دانم با روی کار آمدن جو بایدن در آمریکا در سیاست‌های این کشور در مواجهه با ایران و نیز در سیاست‌های ایران نسبت به آمریکا تغییری ایجاد شود و واقعیت این است که در سیاست‌های کلی میان جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها تفاوت چندانی وجود ندارد اما در شیوه عملکرد میان‌ آنها فرق است. از طرفی به نظر می‌رسد که حتی بازگشت آمریکا به برجام هم تأثیر چندانی در انتخابات ریاست‌جمهوری۱۴۰۰ نمی‌گذارد و تنها در صورتی موج انتخاباتی ایجاد می‌شود که یک چهره بتواند نظرها را به خود جلب کند».

او ادامه داد: «بین اصلاح‌طلبان و اصولگرایان هم تفاوت زیادی نیست و مردم همه آنها را به یک چشم نگاه می‌کنند. شورای نگهبان هم به شیوه سابق خود عمل می‌کند و در چند انتخابات گذشته نشان داده است بنای تغییر شیوه بررسی صلاحیت‌های نامزدهای انتخاباتی را ندارد؛ بنابراین انتظاری نیست که موجی انتخاباتی شکل بگیرد».

این فعال سیاسی با ذکر این موضوع که برخی نمی‌خواهند مشارکت حداکثری شکل بگیرد، تصریح کرد: «اکنون مشاهده می‌کنیم که تبلیغات در عرصه سیاسی به گونه‌ای است که مردم پای صندوق نیایند؛ یعنی در عین حال که به ظاهر از تریبون‌های رسمی گفته می‌شود که باید مشارکت بالا باشد اما در عمل مدام به مردم طوری القاء می‌شود که شرکت در انتخابات نمی‌تواند هیچ چیزی را تغییر دهد؛ به بیان دیگر برخی همه تلاش خود را می‌کنند که مردم پای صندوق نیایند تا مانند مجلس یازدهم در فضایی غیررقابتی اصولگرایان تندرو پیروز انتخابات شوند».

او درباره عملکرد اصولگرایان در مجلس یازدهم هم خاطرنشان کرد: «اصولگرایانی که در مجلس حضور دارند فقط خوب حرف می‌زنند و هیچ عملی در راستای تحقق شعارهای‌شان انجام نمی‌دهند. به یاد داریم که پیش از انتخابات مجلس مدام شعار حمایت از اقشار فرودست سر می‌دادند اما به محض آنکه پایشان به مجلس باز شد، همان راهی را رفتند که دیگران رفته بودند. اگر همفکران و هم طیفان آنها به دولت برسند نباید انتظار داشته باشیم تغییر عمده‌ای را رقم بزنند».

او در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا در انتخابات سال آینده سید محمد خاتمی می‌تواند مانند انتخابات‌های سال‌های ۹۲، ۹۴ و ۹۶ موثر باشد و با دعوت او سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان قانع به حضور پای صندوق‌ها شوند، گفت: «فکر می‌کنم دعوت مردم به انتخابات کفایت نمی‌کند اما اگر خود آقای خاتمی نامزد انتخابات شود حتما رأی می‌آورد».

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.