جمعی از مسئولان کشورمان به تحریم های آمریکا علیه بانک های ایرانی واکنش نشان دادند، از جمله رییس بانک مرکزی که تاکید کرد این اقدام آمریکا بیش از آنکه اثر اقتصادی داشته باشد، برای اهداف تبلیغاتی و سیاسی داخلی آمریکا انجام شده است.

به گزارش جماران، به نقل از ایرنا، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی خزانه‌داری آمریکا روز پنجشنبه با هدف به زانو درآوردن مردم ایران، شرکت تامین سرمایه امین، بانک کشاورزی، بانک مسکن، بانک رفاه کارگران، بانک شهر، بانک اقتصاد نوین، بانک قرض الحسنه رسالت، بانک حکمت ایرانیان و بانک ایران زمین بخشی از تحریم‌شدگان امروز توسط آمریکا هستند.

این بیانیه همچنین، بانک همکاری منطقه‌ای اسلامی، بانک کارآفرین، بانک خاورمیانه، موسسه اعتباری مهر ایران، بانک پاسارگاد، بانک سامان، بانک سرمایه، بانک توسعه تعاون و بانک گردشگری هم در این فهرست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند.

این در حالی است که آمریکا در یک اقدام فریبنده، روز گذشته مدعی شد ایران پیشنهاد آنها برای کمک در مبارزه با کرونا را رد کرده است.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در توئیتی در واکنش به تحریم ۱۸ بانک و نهاد مالی ایران از سوی دفتر کنترل دارایی‌های خارجی خزانه‌داری آمریکا تاکید کرد که آنها یک بار دیگر نیز شکست خواهند خورد.

خطیب زاده پنجشنبه شب در این توئیت افزود: بی‌بی‌ اول‌ها (کسانی که منافع نتانیاهو را به منافع امریکا ترجیح می‌دهند) سرخورده از شکست‌های حقارت‌بار و بی‌ثمر «فشار حداکثری»، ترامپ را برای تشدید سیاست غیرانسانی هدف قرار دادن مردم عادی ایران، ‌اغوا کرده‌اند.

او ادامه داد:‌ همین دار و دسته، در طول چهار سال گذشته نیز بدون ‌ملاحظه با منافع و اعتبار ایالات متحده قمار کرده‌اند.

وی تصریح کرد: یک بار دیگر نیز شکست خواهند خورد.

 

ایران فشار حداکثری آمریکا را مصداق تروریسم دولتی دانست

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، فشار حداکثری آمریکا را مصداق تروریسم دولتی دانست و گفت: این سیاست، با هدف ایجاد درد و رنج در میان مردم و همچنین ایجاد ناآرامی‌های اجتماعی مطابق با سیاست فاسد آن برای تغییر رژیم طراحی شده است.

مجید تخت روانچی عصر پنج‌شنبه در نشست کمیته ششم مجمع عمومی سازمان ملل متحد که با موضوع مبارزه با تروریسم برگزار شد، این مطلب را مطرح کرد.

وی با بیان اینکه "جمهوری اسلامی ایران، تروریسم را در هر شکل و ظاهری اعم از تروریسم دولتی و تروریسم اقتصادی و پزشکی را که از طریق اقدامات اجابری یکجانبه اعمال می‌کنند، به شدت محکوم می‌کند"، افزود: برای ریشه کن کردن تروریسم یک بار و برای همیشه، چاره ای جز استفاده از قدرت و رویکرد چندجانبه و اطمینان از همکاری و هماهنگی نزدیک بین ذینفعان مربوطه در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین المللی وجود ندارد.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: مبارزه با تروریسم همچنین باید مطابق با منشور ملل متحد و احترام به قوانین بین‌المللی و قوانین بین‌المللی بشردوستانه انجام شود.

تخت روانچی اضافه کرد: اصول استقلال و برابری حاکمیت کشورها و همچنین عدم مداخله در امور داخلی باید کاملا رعایت شود زیرا در حصول اطمینان از یک پاسخ جهانی موثر در مبارزه با تروریسم ضروری است.

وی تاکید کرد: با وجود اهمیت حیاتی واکنش‌های جمعی و هماهنگ به تروریسم و تاثیرات مخرب آن، چالش‌های خاصی هنوز به طور عمده ناشی از رویکردهای یکجانبه وجود دارد. به عنوان مثال، اقدامات یکجانبه اجباری، ابزارهای اساسی برای واکنش جمعی به تروریسم را انکار می‌کند و مانع همکاری‌های بین‌المللی در این زمینه می شود.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرد: ترور ملت‌ها یک چالش بزرگ جهانی برای جامعه بین‌المللی بوده و هست، زیرا جان بی‌شماری از مردم بی گناه را می‌گیرد و همزمان منجر به عواقب ویرانگر ثبات و امنیت کشورها می‌شود.

تخت‌روانچی با بیان اینکه بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ وضعیت سلامت بسیاری از جوامع را تغییر داده است، اظهار کرد: تحمیل قوانین و مقررات ایالات متحده با تاثیر فراسرزمینی بر کشور من و دیگر کشورها، بر اساس تعریف، برابر با تروریسم است که شرایط کلی بهداشت را در طی همه‌گیری به شدت تشدید کرده است.

وی خاطرنشان کرد: اقدامات اجباری، مظهر خشونت ساختاری است که حقوق بشر، حق صلح، حق توسعه، حق سلامتی و بیش از همه حق زندگی را نقض می کند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد یادآور شد: در ماده ۲ کنوانسیون جامع تروریسم بین‌المللی که در کمیته ششم در میان کشورهای عضو توافق شده،  تروریسم را به عنوان عامل مرگ به قصد ایجاد رعب و وحشت در برابر جمعیتی، یا وادار کردن یک دولت یا یک سازمان بین‌المللی به انجام یا ممانعت از انجام هر عملی توصیف می‌کند.

تخت‌روانچی اظهار کرد: سیاست فشار حداکثری ایالات متحده علیه ایران برای هدف قرار دادن عمدی و بی‌رویه غیرنظامیان بی‌گناه با هدف ایجاد درد و رنج در میان آنها و همچنین ایجاد ناآرامی‌های اجتماعی مطابق با سیاست فاسد آن برای تغییر رژیم طراحی شده است.

وی تاکید کرد: طبق تعریف، همه این اقدامات یک عمل تروریستی و در متنی گسترده‌تر تروریسم اقتصادی است. علاوه بر این ، ترور وحشیانه و ناجوانمردانه سرلشکر قاسم سلیمانی قهرمان مبارزه با تروریست‌ها در منطقه توسط آمریکا، در حالیکه برای یک سفر رسمی به عراق همسایه رفته بود، نمونه بارز دیگری از تروریسم دولتی است که با نقض فاحش اصول اساسی حقوق بین‌الملل، مسئولیت کیفری مرتکبان آن را در پی دارد.

 

بعیدی‌نژاد: تحریم‌های جدید آمریکا در مورد ایران جنایت علیه بشریت است

سفیر ایران در انگلیس تحریم‌های جدید و ظالمانه آمریکا علیه بانک‌های ایرانی را «بر اساس تعریف حقوق بین الملل، جنایت علیه بشریت» توصیف کرد.

حمید بعیدی نژاد با انتشار پیامی در صفحه اینستاگرامی خود نوشت: دولت امریکا هجده نهاد بانکی و مالی ایران را به لیست تحریم‌ها اضافه نمود تا به افراطی‌ترین لابی‌های خشونت و نفرت اثبات کند که تا آخرین لحظات حکومت، سیاست تشدید جنگ اقتصادی خود با ایران را با قدرت تمام تعقیب کرده است. 

وی افزود: دولت آمریکا با این اقدام به روشنی ثابت کرد که ادعای مکرر تسهیل انتقال اقلام پزشکی به ایران برای مقابله با کرونا دروغی بیش نیست. 

سفیر کشورمان اضافه کرد: امروز با شرایطی روبه رو هستیم که دولت آمریکا حتی مردم خود و منافع آنها را نیز قربانی سیاست‌های اشتباه خود کرده است.

 

واکنش رئیس کل بانک مرکزی به تحریم ثانویه بانک‌های ایرانی

رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به تسری تحریم‌های ثانویه به باقیمانده بانک‌های ایرانی گفت: تعدادی از این بانک‌ها وظیفه انتقال منابع برای خرید دارو و مواد غذایی را به عهده دارند و بانک‌های خارجی که با این بانک‌ها مبادلاتی داشتند، عملا معافیت‌ها و مجوزهای لازم را برای تأمین مالی مبادلات دارو و محصولات غذایی دریافت کرده‌اند.

عبدالناصر همتی افزود: هر چند درماه‌های گذشته برای تامین دارو و غذای مردم به خاطر فشار حداکثری به شدت در مضیقه بودیم، ولی تاکنون از مسیرها و روش‌هایی اجازه ندادیم هیچ‌گونه کمبودی در کشور ایجاد شود.

او گفت: از این پس نیز بانک مرکزی در کنار بخش خصوصی، تمام تلاش خود برای تأمین دارو و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم از روش‌های مختلف به کار خواهد بست و اجازه نخواهد داد از این ناحیه فشار بیشتری بر مردم وارد شود.

همتی تأکید کرد: این اقدام آمریکا بیش از آنکه اثر اقتصادی داشته باشد، برای اهداف تبلیغاتی و سیاسی داخلی آمریکا انجام شده است و نشانگر دروغ و فریب بودن ادعای حقوق بشر و انسان‌دوستی سران این کشور است و قطعا چنین اقداماتی در حافظه ملت ایران ثبت خواهد شد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.