روز ششم ذی الحجه در مراسم برائت از مشرکین، از سوی رژیم آل سعود به صف تظاهرکنندگان حمله شد و صدها تن از زائران خانه خدا به خاک و خون کشیده شدند.​

پایگاه خبری جماران: حج سال 1366 (نهم مرداد 1366ش، مصادف با ششم ذی الحجه سال 1407 ق) به درستی حج خونین نام گرفت زیرا در روز ششم ذی الحجه در مراسم برائت از مشرکین، از سوی رژیم آل سعود به صف تظاهرکنندگان حمله شد و صدها تن از زائران خانه خدا به خاک و خون کشیده شدند.

امام خمینی که ظاهراً احتمال این اقدام سوء را پیش بینی کرده بود، در پیام اول ذی الحجه برای دفع هرگونه تهاجمی، نکات مهمی را یادآور شد، و حتی پیام خویش با آیه «و من یخرج من بیته مهاجراً الی الله» آغاز کرد. از این رو در هفتم ذی الحجه پس از کشتار زائران مظلوم و بی پناه، پیامی خطاب به نماینده خود، حجت الاسلام والمسلمین کروبی، امیرالحاج صادر کرد.

ایشان در این پیام ضمن برشمردن سرسپردگی آل سعود به آمریکا و بیان برخی جنایات آنان، اعلام داشت این حرکت آل سعود سبب قوت و تبلیغ انقلاب اسلامی ایران و معرف مظلومیت ملت ما گردید. ایشان این حرکت آل سعود را خدمتی به حکومت ظالمانه آمریکا و همچون حرکات صدام آمریکایی در برابر ملت ایران دانست.

امام خمینی سپس با تمسک به آیه 19 سوره توبه به آل سعود هشداد داد که گمان نکنید آبرسانی به حجاج و تعمیر مسجدالحرام مانند ایمان به خدا و قیامت و جهاد در راه خداست و بدانید که خداوند ستمگران و ظالمان را هدایت نخواهد کرد.

همچنین در این پیام مهم خود میفرماید:

آیا جرم این مجاهدان که به فرمان خداوند تعالی ندای برائت از مشرکین را انجام داده اند، جز برائت از خدایان آل سعود و سعودیهای عصر حاضر و شاه حسین و شاه حسن و مبارک نامبارک و صدام عفلقی است.( صحیفه امام، ج 20، ص 353)

در خاتمه ایشان تصریح میکنند که آل سعود لیاقت تصدی امور کعبه و حج را ندارد و علما و مسلمانان و روشنفکران باید برای این کار چاره ای بیندیشند.

اما افسوس که نه تنها حاکمان کشورهای به اصطلاح اسلامی که علمای آنان نیز در خواب غفلت بسر برده اند و در راه نجات خانه خدا و حرم رسول الله(ص) گامی برنداشتند و همچنان زیر سلطه بیگانگان به امور بی ارزش دنیوی و آبادانی دنیای خویش مشغولند.

پایان بخش این پیام مهم دعوت به صبر و پایداری زائران داغدیده ایرانی بوده است:

زائران محترم‌ ایرانی‌ با مقاومت‌ و صبر ...... و با گامهای محکم و دلی آرام و قلبی سرشار از رضایت و لبی خندان، شادی پیروزی خون بر شمشیر و شهادت در کنار خانه خدا را جشن بگیرند و افرادی که به مدینه منوره مشرف می‌شوند، سلام شهیدان به خون خفته کعبه و مجروحین خانه امن را به رسول خدا و ائمه هدی- علیهم السلام- ابلاغ کنند و این موفقیت بزرگ را به محضرشان تبریک بگویند. (صحیفه امام، ج 20، ص 353)

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.