فرماندهی عملیات مشترک عراق اعلام کرد که این تصمیم عبدالمهدی پس از آن صورت می‌گیرد که درگیری میان پلیس و معترضان در استان‌های ذی‌قار و نجف به خشونت کشیده است و طی آن شماری از معترضان و نیروهای امنیتی کشته و زخمی شدند.

به گزارش جماران؛ "عادل عبدالمهدی" نخست وزیر عراق پنجشنبه شب دستور تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب در خصوص حوادث اخیر در استان‌های "ذی‌قار" و "نجف" را صادر کرد.

فرماندهی عملیات مشترک عراق اعلام کرد که این تصمیم عبدالمهدی پس از آن صورت می‌گیرد که درگیری میان پلیس و معترضان در استان‌های ذی‌قار و نجف به خشونت کشیده است و طی آن شماری از معترضان و نیروهای امنیتی کشته و زخمی شدند.

این کمیته قرار است به ریاست مشاور نظامی نخست وزیر عراق تشکیل شود.

در آخرین تحولات نجف، پلیس این شهر دستور منع آمد و شد را تا فردا صبح صادر کرده است.

برخی منابع غیر رسمی اعلام کردند که در درگیری میان پلیس و معترضان در نجف چهار معترض کشته شدند و نیروهای امنیتی برای متفرق کردن تظاهر کنندگان از گاز اشک آور استفاده کرده است.

همچنین خبرها از استان ذی‌قار حکایت از آن دارد که دستکم ۲۵ نفر در درگیری میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی کشته و ۱۵۰ نفر زخمی شدند.

تاکنون مقام‌های عراقی شمار کشته‌های امروز ذی‌قار و نجف را تأیید نکرده‌اند.

شاهدان عینی در شهر ناصریه در ذی‌قار اعلام کردند که معترضان پل زیتون در مرکز این شهر را آتش زده‌اند، همچنین قانون منع و آمد شد در این شهر برقرار است.

بدنبال شدت گرفتن درگیری‌ها در این دو استان، عبدالمهدی روز شامگاه پنجشنبه سرپرست امنیت استان ذی‌قار را احضار کرد.

پیشتر خبرهایی منتشر شد مبنی بر این‌که عبدالمهدی، روز پنجشنبه الشمری را از مقام رئیس کارگروه بحران در استان ذی‌قار برکنار کرده است.

"عادل الدخیلی" استاندار ذی‌قار از نخست وزیر عراق خواسته بود که الشمری را به خاطر اخلال در امنیت این استان از مقام خود برکنار کند.

 شهر نجف اشرف برای دومین شب پیاپی شاهد ناآرامی است و گروه های خشونت‌طلب در حال حاضر  در داخل شهر پرسه می‌زنند و با بستن خیابان‌ها، آتش زدن لاستیک‌ها، جوی از ارعاب و ترس را در این شهر ایجاد کرده‌اند.

در عین حال نیروهای امنیتی تدابیر امنیتی را در بخش قدیمی شهر که مرقد مطهر امیرمومنان علی (ع) و بیت آیت الله سید علی سیستانی واقع است، تشدید کرده‌اند.

گروه‌های خشونت‌طلب شب گذشته ساختمان کنسولگری ایران را در نجف اشرف را به آتش کشیدند که با محکومیت شدید وزارت امور خارجه عراق روبرو شد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.