علی ربیعی گفت: در هیچ دوره تاریخی شاید مثل این دوره نیازمند انسجام، فهم و درک مشترک از مسائل نیستیم. این انسجام باید میان آحاد مختلف مردم، دولت و مردم و افرادی که در ساختار سیاسی هستند شکل بگیرد.

به گزارش جماران، علی ربیعی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات وزیران در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالی درباره استیضاح وزرا در مجلس شورای اسلامی گفت: در هیچ دوره تاریخی شاید مثل این دوره نیازمند انسجام، فهم و درک مشترک از مسائل نیستیم. این انسجام باید میان آحاد مختلف مردم، دولت و مردم و افرادی که در ساختار سیاسی هستند شکل بگیرد.

وی ادامه داد: استیضاح حق مجلس است و کسی هم در این مورد تردید ندارد؛ اما زمان استفاده از این حق موضوع مهمی است. در شرایطی که ما از یک زخم بر جامعه خورده به سمت ترمیم عبور می کنیم و رو به آینده روشن حرکت می کنیم؛  دولت این روند به ویژه استیضاح محسن حاجی‌میرزایی (وزیر آموزش و پرورش) که حدود سه ماه است به این سمت منصوب شده است و بیژن زنگنه وزیر نفت که بخش اعظم از تولید و فروش نفت را بر عهده دارد به مصلحت نمی‌داند.

سخنگوی دولت افزود: امیدواریم در یک خرد جمعی مجلس تصمیم بگیرد که در کنار هم به آلام جامعه پردازیم و بتوانیم به امید خدا مسیر حرکت رو به جلو را دنبال کنیم.

ربیعی همچنین درباره برخی اعداد و ارقامی که در خصوص میزان بنزین مصرفی و صرفه جویی ناشی از اجرای مدیریت مصرف سوخت و نیز درامدهای حاصل از آن مطرح می شود، گفت: برخی اظهاراتی که صورت می‌گیرد، بدون اطلاعات و با دقت کم هست که شایعاتی در جامعه ایجاد می‌کند.

وی افزود: اگر روی این اعداد و ارقام کسانی که ادعا می کنند نکته‌ یا تشکیکی دارند، حاضر هستم باردیکر مطالبشان را اعلام کنند و ما پاسخگو هستیم و البته در عمل باید با توجه به رفتار مصرف کنندگان در چند ماه آینده صحت سنجی کنیم.

سخنگوی دولت اظهارداشت:  فرض ما این است که حدود ۶۰ میلیون لیتر بنزین سهمیه ای داریم که می شود؛ سالانه ۲۱ میلیارد لیتر. علاوه بر این ۳۰ میلیون لیتر بنزین آزاد داریم که سالانه حدود ۱۰ میلیارد لیترمی‌شود.

ربیعی ادامه داد: ۲۱ میلیارد لیتر ضرب‌ در ۵۰۰ تومان می شود ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان. ۱۰ میلیارد لیتر ضرب در ۲ هزار تومان می‌شود ۲۰ هزار میلیارد تومان که روی هم رفته ۳۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان خواهد بود.

وی گفت: کسانی که این مطالب را بیان می کنند، یا آگاهانه خطا می‌کنند یا توجه ندارند و عدد ۵۰۰ تومان و هزار تومانی که قبلاً می‌فروختیم را از آن کسر نمی کنند در حالی که قبلاً هزار تومان بودجه‌اش در جای دیگر پیش‌بینی شده و یارانه اول از همان محل پرداخت می‌شود.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری با بیان اینکه باید فاصله ۵۰۰ تومان و ۲ هزار تومان را محاسبه کنیم، گفت: اقتصاددانی ندیدم که این اظهارنظر را بکند بیشتر سیاسی‌ها اظهار نظر کرده و این شبهه را اعلام کردند که فکر می‌کنم اشتباهشان از این است که کل را در ۳ هزار تومان ضرب می کند در حالی که این عدد و رقم کاملا مشخص است.

ربیعی خاطرنشان کرد: عددی که از صرفه‌جویی حاصل می شود شاید شوک اولیه است که ۲۰ هزار لیتر در روز صرفه‌جویی شده است. فکر می کنم بنزین مصرفی بالایی دارد و باید برگردد تا مشخص شود که بخش اعظم آن را ناچار هستیم ذخیره سازی کنیم بعد از چند ماه ببینیم میزان صرفه‌جویی برای صادرات آن به چه عددی خواهد رسید.

وی  همچنین درباره اخرین وضعیت برگزاری جام جهانی کشتی فرنگی در ایران گفت:مسابقات کشتی فرنگی در ایران انجام خواهد شد و زمان های دیگری پیشنهاد شده است. اقایان سلطانی فر و ظریف موضوع را پیگیری کردند و جام جهانی در ایران برگزار خواهد شد.‎

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری در پاسخ به سوالی درباره خسارت‌های مادی و انسانی در اثر ناآرامی‌های اخیر در کشورهم گفت: هنوز در این زمینه جمع‌بندی در اختیار دولت قرار نگرفته یا حداقل در اختیار من قرار نگرفته است چون دستگاه‌های امنیتی این کار را دنبال می کنند. به محض اینکه آمار و اطلاعات و میزان خسارات مادی و انسانی جمع‌بندی شود قطعاً اطلاع رسانی خواهد شد.

ربیعی گفت: گذشته از عدد و رقم و خسارت که مسئله مهمی و جبران پذیر هست، لطمات انسانی جانسوزی در این حادثه و ناآرامی‌ها رخ داد.همه ایرانیان فرزندان ما هستند متاسفانه در ناآرامی‌های اخیر شماری از آنان قربانی شدند.

وی یادآورشد: در هیاهوی حوادث تلخ عده‌ای حرفه‌ای در این زمینه عمل کردند و اقداماتی انجام دادند و در این میان متاسفانه عده ای از هم وطنان ما هم  صدمه دیدند که به نوبه خودم به خانواده هایشان تسلیت می‌گویم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه همه ما یک جامعه هستیم، گفت: در این مدت شاهد تلاش‌های زیادی برای دشمن انگاری بودیم.ادبیاتی که برخی رسانه‌ها استفاده کردند و دشمن دشمن کردند نوعی حرف زدند گویی که به خودروهای دشمن حمله شد یا از این سمت. همه ایرانی هستیم و دشمن نداریم و همه در کنار هم هستیم.

ربیعی با بیان اینکه قصد دارم تبیین کلی در این خصوص صورت بندی کرده و ارائه کنم، گفت: اینکه آمریکا می‌گفت به جامعه ایران درد می‌دهم علیه دولت شورش کنند را همه شنیده اید. در اینکه در این سمت نگرانی‌ها، دل شوره‌ها و سختی‌ها وجود دارد، در این هم تردید وجود ندارد.

وی گفت: در این که همه بتوانند اعتراض کنند خیلی ابهام ایجاد شده به خصوص نسبت به من که شما گفتید چگونه باید اعتراض کند ما پاسخی آماده داریم و کارهایی انجام می‌دهیم.

وی اظهارداشت: متاسفانه جریانی می‌خواست جامعه را به سمت ناآرامی حرکت دهد. آن جریان البته قلیل هم بودند و موفقیت شان هم طوری نبود که به ثمر بنشیند اما در این میان متاسفانه لطماتی داشتیم. همه در کنار هم هستیم و نباید فراموش کنیم که در این گونه حوادث تلخ این لطمات هم به وجود می‌آید اکنون باید به سمت ترمیم برویم وهمه باید در کنار هم بایستیم.

ربیعی گفت: به نوبه خودم با همه اینها همدردی می‌کنم و خانواده آنها هم خانواده ما هستند باید با یک تفاهم حرکت کنیم و نباید کسی موفق شود امید را از ما بگیرد

ربیعی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص افزایش قیمت برخی اقلام گفت:برای اینکه سال آینده بتوانیم بر روی کالاهای اساسی کنترل قیمت داشته باشیم ۱۰.۳ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهایی مانند دارو، نهاده‌های کشاورزی، کاغذ روزنامه، لاستیک اختصاص دادیم. تجاربی که در سال ۹۸ و ۹۷ داشتیم به ما کمک می‌کند این ارز با فاصله نسبت به ارز آزاد قطعاً به هدف بنشیند و عمدتاً شرکت‌های دولتی عهده‌دار این وضع شوند.این موضوعی بود که امروز مورد بحث قرار گرفت و روز یکشنبه هفته آینده صبح و بعد از ظهر بحث بودجه داریم و این پیشنهاد به تصویب هیئت وزیران هم خواهد رسید.

سخنگوی دولت در عین حال گفت: ما در لوازم خانگی ۱۱ تا ۱۳ درصد افزایش تولید داشتیم. در جاهای دیگر لوازم خانگی افزایش قیمت نداشتیم متاسفانه در بسیاری از موارد گرانفروشی داریم. ضمن اینکه درباره کالاهای دولتی هم تصمیم گرفتیم افزایش پیدا نکند. البته بخشی از این‌ها ناشی از سوء استفاده و گرانفروشی است که از رسانه‌ها می‌خواهیم درباره سامانه ۱۲۴ اطلاع‌رسانی کنند.

وی افزود: در مورد حمل و نقل هم در مورد تاکسی‌های اینترنتی و آژانس‌ها تصمیم گیری شد. در حمل و نقل خصوصی و حمل و نقل کالای هم کشاورزی متاسفانه افزایش قیمت داشتیم که تصمیم گرفته شد سهمیه ویژه برای وانت‌بارهای حمل کالا در نظر گرفته شود.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.